Займенник
l Займенником називається самостійна частина мови, що вказує на предмети, їх ознаки чи кількість, але не називає їх.
l У словосполученні буває: головним словом( він хороший, ніхто з присутніх); залежним словом( ручка чия? моя; приїхати - з ким? з ним)
l Займенники співвідносяться з іменниками, прикметниками та числівниками і відповідають на питання хто? який? чий? скільки?
l Так, займенник Я вказує на особу того, хто говорить, ТИ - на співрозмовника, ВІН – на особу чи предмет, про які говориться, ТАКИЙ - на будь-яку ознаку, СТІЛЬКИ – на кількість.
Займенники, Займенники, співвідносні з співвідносні з назвами назвами ознак предметів |
Займенники, співвідносні з назвами кількості чи порядку |
я, ти, ми, ви, він, вона, мій, твій, свій, наш, воно, вони, себе, хто, ваш, їхній, той, такий, що, хтось, щось, цей, весь, кожний, абихто, абищо, дехто, сам, самий, інший, дещо, хто-небудь, що- який, чий, якийсь, небудь, будь-хто, чийсь, абиякий, будь-що, казна-хто, абичий, деякий, казна-що, ніхто, ніщо. дечий, який-небудь, чий-небудь, будьякий, будь-чий, казнаякий, казна-чий, ніякий, нічий. |
стільки, скільки, котрий. |
l Займенникам, що вказують на предмети, властиві морфологічні ознаки, подібні до іменників. Одні з них указують на істот (я, ти, ми, ви, хтось, хто-небудь), інші – на неістот (що, щось, абищо). Окремі з них можуть мати рід (він, вона, воно) і число (вони, ми). Усі займенники, що вказують на предмети, змінюються за відмінками (його, кому-небудь, абичим).
l Займенники СТІЛЬКИ, СКІЛЬКИ
змінюються, як кількісні числівники, за відмінками, родами і числами (скількох, скількома).
l У реченні займенники, що вказують на предмети, можуть виступати підметом, іменною частиною складеного присудка, додатком, обставиною.
Ми з тобою просто ти і я (В.Симоненко). l Синтаксична функція займенників, що вказують на ознаку, схожа з прикметниками. Ці займенники виступають переважно означенням або іменною частиною складеного присудка. Цвіт в моєму серці, ясний цвітпервоцвіт, ти той цвіт, мій друже…(П.Тичина).
l Займенники, співвідносні з числівниками (стільки, скільки), вказують на невизначену кількість, змінюються лише за відмінками, виконують роль підмета, додатка. Займенники, співвідносні з числівниками (стільки, скільки), вказують на невизначену кількість, змінюються лише за відмінками, виконують роль підмета, додатка, обставини або означення.
Скільки зір у весняному небі, стільки співів у серці моїм (В. Сосюра).
Розряди займенників за значенням
l Особові: я, ти, він, вона, воно, ми, ви, вони;
l Зворотний: себе;
l Питальні( тільки в питальних реченнях): хто? Що? Який? Чий? Котрий? Скільки?;
l Відносні( для зв‘язку частин складного речення): хто, що, який, чий, котрий, скільки;
l Заперечні: ніхто, ніщо, ніякий, нічий, нікотрий, ніскільки;
l Присвійні: мій, твій, свій, наш, ваш, їхній, його, її, їх;
l Вказівні: той, цей, такий, стільки;
l Означальні: весь, всякий, сам, самий, кожний (кожен), інший, жодний (жоден);
l Неозначені: дехто, дещо, деякий, хтось, щось, якийсь, хтонебудь, що-небудь, будь-хто, будь-що, будь-який, абихто, абищо, абиякий, хтозна-що, казна-що, казна-хто.
Зворотний займенник СЕБЕ
l Зворотний займенник СЕБЕ вказує на відношення до діючої особи . Він не має форм називного відмінка, роду і числа. У нього є такі відмінкові форми: себе (до себе), собі, себе, собою, на собі.
l Займенник СЕБЕ може бути віднесений до будь-якої особи, однієї чи багатьох.
Він себе контролював. Вона себе не впізнавала. Воно побачило себе в дзеркалі. Вони поводили себе чемно.