Мета: навчальна: ознайомити учнів із особистістю поета- мудреця Омара Хаяма;увести у світ його поезій; дослідити філософські погляди поета на життя , людину, світ і місце людини в ньомурозвивальна: розвивати образне, аналітичне мислення учнів, навички виразного читання й аналізу рубаї, висловлення своїх думок і вражень, уміння складати власні цікаві повідомлення за додатковими матеріалами;виховна: виховувати любов до життя, високі моральні якості: людяність, порядність, почуття власної гідності, любов до поезії.
Літературний диктант. Зародження Персько-таджицької літератури припадає на …Персько – таджицька література – це література …. Мова якою користувалися всі іранські народи…Хто чи що є в центрі Персько – таджицької літератури Видатні представники іранського народу математики, фізики, астрономи, філософи та поети — писали свої твори…Релігія , яку сповідував арабський народ …Період розквіту' культури, науки та літератури іранських народів, який розпочався під знаком відродження рідних традицій і отримав назву…Назвіть імена видатних гуманістів: учених, філософів того часу. Які жанри поезії остаточно сформувалися в Х ст. Тематика східної лірики. Рудакі працював у жанрі ….? Назвіть найвідомішу збірку казок перської літератури.
Відповіді1. Кінець VIII і розвивалася до XVI століття. - це література споріднених іранських народів(персів) Фарсі Людина , а не Бог Арабською, яка була тогочасною міжнародною мовою. Іслам Східне (або Іранське) Відродження. Рудакі, Омар Хаям , Гафіз Великі епічні поеми, оди, газелі, рубаї, бейти Звернення до мотивів швидкоплинності життя, сприйняття життя, мотиви земної насолоди 11. рубаї12. Збірка казок «Тисяча і одна ніч» .
ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ Рубаї — один із жанрів таджицько-перської поезії, часто філософського змісту. Це мініатюрний віршований твір, що виражає певну думку, підкреслену в останньому рядку строфи, має рівну кількість складів, єдиний музичний ритм. Обсяг рубаї — чотири рядки, три з них (а іноді й усі чотири) римуються між собою (аа. Ьа/аааа). - За змістом нагадують філософське повчання, притчу, епіграму, тост, прислів’я чи приказку; Виникла ця форма віршів в усній народній творчості й утвердилася в літературі в епоху Східного Відродження. Цим невеличким мініатюрним творам властиві : афористичність, лаконізм мови.
Кульгава старість, юність бистронога -Все товпиться до вічного порога. Недовго світом тішаться живі: Всі підем геть, у всіх - одна дорога. Як жалко, що весна моя скінчилась. I книга юності навік закрилась. Та пташечка, що молодістю зоветья. Звідкіль вона взялась? Куди поділась? Якби мені до рук – скрижалі Долі,Я розписав би їх по власній волі!Із світу вигнав би всі смутки, болі,Чолом небес досяг, не жив би долі!
Твій ворог - небеса коловоротні. Без друзів ти, всі дні твої самотні. Будь сам собою, не гадай про завтра,В минуле не дивись, живи сьогодні!Минають весни, зими пробігають,Листочки книги нашої гортають. Пий, не журись! I лікарі, крім хмелю,Ніяких ліків од журби не знають. Хай кожна мить, що в вічність промайне,Тебе вщасливлює, бо головне,Що нам дається тут,- життя: пильнуй же!Як ти захочеш, так воно й мине. Що глина гончарам? Не варт нічого!Нікчемний прах! А розсудили б строго,Вони б її не м'яли й не топтали: Це прах батьків, хай мають жаль до нього!
Літературна гра «Так чи ні»1. Омар Хаям — це псевдонім видатного поета. 2. Найсильніше захоплення Хаяма — поезія та математика. 3. Є спільне між Хаямом та Ньютоном. 4. «Рубаят» — це збірка поезій Омара Хаяма. 5. Омара Хаяма не приймали високопоставлені особи. 6. Омар Хаям зробив відкриття про те, що Земля обертається навколо Сонця. 7. Календар, над удосконаленням якого працював Омар Хаям, виявився дуже неточним і не був прийнятий. 8. Учені точно підрахували, скільки віршів написав Омар Хаям. 9. У медресе після кількох виступів у диспутах Омара Хаяма перевели з учнів у вчителі. 10. Візир сельджуцького султана Малік-шаха був другом дитинства Омара Хаяма. 11. В Омара Хаяма рано не стало батьків. 12. Твори Омара Хаяма нині недостатньо відомі читачам у світі через складну мову. ТАКНІ
Сучасники називали його "перекладачем думок неба на мову людей". Він був справді великим ученим – енциклопедистом свого часу, йому присвоїли титули вченого мужа століття, знавця грецької науки, царя філософів Сходу і Заходу. Він зробив багато винаходів в галузі математики і астрономії. Але світову славу, як не дивно, йому принесли філософські роздуми поета про сенс життя та людину, які хвилюють не одне покоління людей всього світу.