1 липня о 18:00Вебінар: Дискусія та дебати в освітньому процесі

Презентація з української літератури у 10 класі - "Життєвий і творчий шлях В.Стефаника"

Про матеріал

Презентація розповідає про Василя Стефаника - майстра глибоких за змістом і мистецьки довершених соціально-психологічних новел про страхітливо важке життя широких мас західноукраїнського селянства в кінці XIX - на початку XX ст. Того часу Західна Україна була поневолена цісар­ською Австрією, а з І9І6 року - папською Польщею. У ряді новел В.Стефаника знайшло правдиве відтворення життя західноукраїнських трудяших у час пансько-польської окупації.. Письменник своєю творчістю тяжів до тих революційних літераторів, які мужньо боролися проти окупаційного режиму та реакції, та й сам брав посильну участь у цій боротьбі. Твори В.Стефаника періоду 20-30-х років є важливим джерелом з історії національно-визвольної боротьби західноукраїнських тру­ дящих проти окупації цих земель .В.Стефаник сказав нове слово в літературі про життя трудо­вого селянства Галичини, обравши зі скарбниць світового словесно­го мистецтва жанр «малої прози» автор " Синьої книжечки", "Клено­вих листків'*, "Новини"-, "Камінного хреста", "Листа" по праву вва­жається одним із кращих новелістів світу.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Василь Стефаник(1871 – 1936)Життєвий шлях письменника

Номер слайду 2

Я свою душу пустив у душу народу, і там почорнів з розпуки…» (Василь Стефаник)

Номер слайду 3

с. Русів на Івано-Франківщині — сімейне обійстя Стефаників. Заснував цей рід ще у ХVІІІ ст. козак із Запорізької Січі Теодор Стефаник

Номер слайду 4

Батько письменника — Семен Стефаник (1846—1920)Василь Семенович Стефаник народився у сім’ї заможного господаря 14 травня 1871 р.

Номер слайду 5

Навчався Стефаник у Русівській і Снятинській школах

Номер слайду 6

У 1883 році поступив до польської класичної гімназії у м. Коломиї. Там подружив із Лесем Мартовичем

Номер слайду 7

Завершив середню освіту в німецькій класичній гімназії в м. Дрогобичі восени 1892 року. Тут особисто познайомився з Іваном Франком, зустрічався з ним, писав статті для прогресивних Франкових видань, виступав на зібраннях селян.

Номер слайду 8

Восени 1892 р. Стефаник, за бажанням батька, вступає на медичний факультет Краківського університету. Але медицина не вабила його. Він багато часу приділяє літературі, проводить агітаційну й культурно-освітню роботу в селах. За це його не раз заарештовували

Номер слайду 9

Спершу В. Стефаник писав невеличкі поезії в прозі. З осені 1897 р. в газетах почали з’являтися його реалістичні новели. Виходять збірки творів “Синя книжечка” (1899), “Камінний хрест” (1900) і “Дорога” (1901).

Номер слайду 10

1903 р. у складі делегації він відвідав Київ. Зустрівся з відомими письменниками – Лесею Українкою, М. Коцюбинським, М. Старицьким та ін. Відвідав могилу Т. Шевченка в Каневі.

Номер слайду 11

У 1904 р. одружившись на Ользі Гаморак, Стефаник деякий час відійшов від літератури, займався сільським господарством. З 1908 р. по 1918 р. він був депутатом парламенту і використовував можливості “мужицького посла” для захисту бідноти в старостві й на суді.

Номер слайду 12

Першу світову війну Василь Стефаник зустрів у рідному селі. Однак постійне прискіпування ворожої німецької вояччини, підозри в симпатіях до російського війська примусили письменника перебратися до Відня. З 1908 по 1918 рік Стефаник був послом (депутатом) австрійського парламенту у Відні.

Номер слайду 13

У Відні, після майже 15 р. перерви, у нього “знову народилося слово”. Одна за одною з'являються новели “Дівоча пригода”, “Марія”, “Сини”, “Вона-земля”, “Пістунка”, що мають антивоєнний характер.

Номер слайду 14

Стефаник привітав утворення Української Народної Республіки .17 листопада 1917 року, виступаючи на все людному вічі в Снятині, він з радістю говорив, що в Україні “в найбільшій величі встає новий світ. Звідти йде до нас світло для нашого розвою”. У січні 1919 р. В. Стефаник очолив велику делегацію на знаменне свято – проголошення злуки всіх українських земель.

Номер слайду 15

У 1928 р. уряд Радянської України призначив Стефаникові пенсію за його заслуги в розвитку літератури. Це була велика матеріальна й моральна підтримка. Але коли 1932-го в радянському посольстві у Львові йому запропонували спростувати Голодомор в Україні, він від неї відмовився...

Номер слайду 16

В. Стефаник відійшов у вічність 1936 року, на 65-му році життя На місці, де колись була клуня, стоїть пам’ятник Стефаникові й ростуть високі ялини, посаджені його внуком Юрком

Номер слайду 17

У Русові, у своїй садибі, письменник прожив 26 літ. Тут минуло дитинство трьох його синів — Семена, Кирила і Юрія. У хаті створений літературно-меморіальний музей.

Номер слайду 18

Давно немає господаря. Але речі, що пережили його, дбайливо доглянуті. В меморіальних кімнатах письменника збережено все, як було за його життя

Номер слайду 19

Презентацію підготувалавчитель української мови та літератури Розливенської ЗОШ І-ІІІ ст. Паніотова Валентина Василівна

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 6
Оцінки та відгуки
 1. Владимировна Наталья
  Дякуємо за чудову презентацію та вашу працю!
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Підлужна Валентина
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 3. Гуменюк Світлана
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 4. Семеновських Оксана
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 5. Трачук Віра Миколаївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 6. Онишко Галина Ярославівна
  Дуже гарна презентація. Дякую.
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
Показати ще 3 відгука
pptx
До підручника
Українська література 10 клас (Міщенко О.І.)
Додано
9 травня 2018
Переглядів
8191
Оцінка розробки
5.0 (6 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку