Виконала учениця 10-В класу
Криворізького ліцею №123 КМР
Кононенко Анастасія
КОНКУРС ЕСЕ ПРИСВЯЧЕНИЙ ГЕРОЯМ КРУТ
НА ТЕМУ: «ВІРНІ СИНИ СВОГО НАРОДУ»
Тоді на площу вийшла вся столиця
І залунала, наче клич, сурма.
Ідуть! Ідуть!
Чи наяву, чи сниться?
Хто їх зове?! Що крила підійма?!
Вони ж ішли – ясніла синь Софії,
Переливалось золото хрестів,
Шалів мороз, але їх гріли мрії
І колихав, неначе хвилі, спів!
Трисотня йшла…Тризуби наче зорі,
Іскрилися серед юнацьких лав…
М. Щербак
Тримаю в руках книгу Костянтина Тур-Коновалова «Крути 1918» - драматичну історію про юних героїв, засновану на реальних подіях. Якими вони були – Герої Крут? Про що мріяли, кого кохали? Якими вони були в житті? Це тепер на їх честь складають вірші, пишуть книги, знімають фільми? А що постаті героїв Крут важать для нас – сучасної молоді України?
Січень 1918 року на відміну від теплого січня 2023 року видався, по-справжньому, холодним. Києву загрожували більшовицькі загони у кількості 3000 осіб, до їх числа входили 400 балтійських матросів. Вони були добре озброєнні, мали артилерію. Тож на підкріплення українських частин направили близько 450 курсантів Першої Української юнацької школи імені Хмельницького. До них приєдналася перша сотня новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. Більшість студентів не мали достатнього військового вишколу та й озброєні вони були погано. Не дивлячись на перевагу більшовиків, юні герої впродовж дня вели бій за станцію Крути. Але сили були не ріні, 27 студентів і гімназистів потрапили в полон. Наступного дня ці юнаки були розстріляні або замордовані. Всього ж загинуло 39 студентів та гімназистів. Героїв згодом поховали на Аскольдовій могилі. Не шкодуючи власного життя 105 років тому юні патріоти стали на захист незалежності України. Без страху та сумнівів йшли вони в бій за наше майбутнє.
Їх сміливість і звитяга – приклад героїзму, мужності та самопожертви українського народу, який боровся і продовжує боротись сьогодні за цілісність і незалежність України.