Природоохоронні території .Червона книга України.

Про матеріал
Типи природоохоронних територій України. Червона книга України. Зелена книга. Чорний список.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Природоохоронні території. Червона книга України. Підготувала вчитель біології та основ здоров’я Ганжиловська Лілія Василівна

Номер слайду 2

Вчитись треба як годиться;І підручник - виручить нас. Розкривати ми хочемо всі таємниціЧарівної природи, навколо нас. 

Номер слайду 3

Прийом «Приваблива мета»Ми живемо в світі нанотехнологій.  При  цьому людина настільки втрутилася в природу і змінила її, що дуже важко на планеті і в нашій країні знайти місця незайманої первозданної природи. Як ви розумієте такі висловлювання: Охороняти природу — означає охороняти Батьківщину. (М. Пришвін)Уся природа прагне до самозбереження. (Цицерон)Зі спілкування з природою ви винесете стільки світла, скільки ви забажаєте, і стільки мужності й сил, скільки вам потрібно. (Й. Зейме) Отже, природа є середовищем життя людини і дуже важливо зберігати природні багатства Землі.

Номер слайду 4

Офіційний державний документ, який містить перелік рідкісних, вразливих і зникаючих видів тваринного і рослинного світу у межах України, а також узагальнені відомості про сучасний стан цих видів і заходи щодо їх збереження.

Номер слайду 5

Червона книга Українице список видів тварин, рослин, грибів, які перебувають під загрозою зникнення на території України. У 2009 р. вийшло 3-тє видання Червоної книги України. До нього занесено 542 види тварин, 826 видів рослин і грибів. Тис ягідний Підсніжний білосніжний. Орлан білохвіст

Номер слайду 6

Рослини Червоної книги України: 1 - зозулині черевички справжні (вразливий вид); 2 - шафран Гейфеля (неоцінений вид); 3 - підсніжник білосніжний (неоцінений вид); 4 - цибуля ведмежа (неоцінений вид); 5 - лілія лісова (неоцінений вид); 6 - айстра альпійська (рідкісний вид); 7 - місячниця (лунарія) оживаюча (неоцінений вид); 8 - сон лучний (неоцінений вид); 9 - тис ягідний (вразливий вид)

Номер слайду 7

Тварини Червоної книги України: 1 - жук-олень (рідкісний вид); 2 - махаон (вразливий вид); 3 - стерлядь прісноводна (зникаючий вид); 4 - саламандра плямиста (вразливий вид); 5 - мідянка звичайна (вразливий вид); 6 - лелека чорний (рідкісний вид); 7 - пугач (рідкісний вид); 8 - їжак вухастий (зникаючий вид); 9 - видра річкова (неоцінений вид); 10 - зубр (зниклий у природі)

Номер слайду 8

Гриби Червоної книги України: 1 - трюфель їстівний (зникаючий вид); 2 - зморшок степовий (рідкісний вид); 3 - боровик бронзовий (вразливий вид); 4 - решіточник червоний (рідкісний вид); 5 - модринова губка (зниклий вид)

Номер слайду 9

Зелена книгаофіційний державний документ, в якому зведено відомості про сучасний стан рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, та типових природних рослинних угруповань, які підлягають охороні. Угруповання звичайно-соснових жовторододендронових лісів

Номер слайду 10

“Чорний список”міжнародний перелік видів рослин і тварин, які зникли з лиця Землі, починаючи з 1600 року. Дронт маврикійський (Додо) - нелітаючий птах, що був поширений на острові Маврикій. Мав близько метра в довжину й важив близько 20 кг. Орел Хааста — найбільший хижий птах історичної епохи, що важив від 10 до 14 кг і мав розмах крил до 2,6 м. Мешкав у Новій Зеландії й полював, головним чином, на різні види Моа (страусоподібні вимерлі птахи), поміж яких два найбільші види досягали близько 3,6 м у висоту та важили близько 230 кг. Орел Хааста й Моа вимерли (приблизно 1400 р.) незабаром після заселення Нової Зеландії маорі.

Номер слайду 11

До Червоної книги України заносяться види тварин і рослин, які постійно або тимчасово перебувають чи зростають у природних умовах на території України, в межах її територіальних вод, континентального шельфу та виняткової (морської) економічної зони, і знаходяться під загрозою зникнення.

Номер слайду 12

До Червоної книги України занесено:комах – 226,риб – 69,звірів – 68,плазунів - 11 Занесені до Червоної книги України види тварин і рослин підлягають особливій охороні на всій території України

Номер слайду 13

Перша Червона книга присвячена українській флорі та фауні у 1980 році. Трохи пізніше у видавництві "Українська енциклопедія" було випущене друге видання Червоної книги України: в 1994 році - том "Тваринний світ", в 1996 році — том «Рослинний світ». З огляду на малий наклад ці два видання відразу стали раритетами. Друге видання нараховувало 382 види тваринного та 541 вид рослинного світу.

Номер слайду 14

Види занесені до Червоної книги України. Зубр. Лелека чорний. Вухатий їжак. Полоз візерунковий. Афаліна. Аполлон. Вовче лико Софії

Номер слайду 15

Природоохоронні території В Україні створено національні біосферні та природні заповідники, природні парки, заказники, пам'ятки природи, а також регіональні ландшафтні парки, заповідні урочища, ботанічні сади, зоологічні парки, дендрологічні парки та парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва. Загальна площа природно-заповідного фонду України становить 2,8 млн га.

Номер слайду 16

Тип природоохоронних територій: Заповідники- Території, на яких заборонені будь-які види господарської діяльності й туризм

Номер слайду 17

Мета створення заповідників: збереження в природному стані певних видів організмів і проведення наукових досліджень. У заповідниках вивчають рослини і тварин у звичних для них умовах існування. Вони є науковими установами, де фахівці вивчаються природні процеси та явища, розробляють засади охорони довкілля, розумного використання і примноження природних ресурсів, проводять дослідження. Охороняють живі організми та умови існування. Заборонено вести господарську діяльність (у межах заповідників виділяють території, де господарську діяльність повністю заборонено, на іншій дозволене незначне використання природи - риболовля, збирання грибів і ягід).

Номер слайду 18

Природні заповідники в УкраїніВ Україні нараховується 19 природних заповідників, які охоплюють території 12 областей та АР Крим. Найбільша кількість природних заповідників розташована в Криму (6). Наразі Кримський заповідник є найбільшим природним заповідником України, загальна площа заповідника (разом з територією філії «Лебедячі острови») становить 44 175 га. Найменший за площею заповідник України — Мис Мартьян.

Номер слайду 19

Найстаріший в Україні біосферний заповідник розташований у Херсонській області на лівому березі нижнього Дніпра серед степових просторів Таврії. Він належить до "100 великих заповідників і парків" світу. У ньому – понад 1000 тварин, 70 видів птахів і 400 - трав та квітів.

Номер слайду 20

 Поліський заповідник. На рівнині лісової зони у північній частині Українського Полісся створено Поліський заповідник. Основну його площу займають соснові та березові ліси.

Номер слайду 21

У заповіднику налічується понад 600 видів рослин, у тому числі 40 рідкісних. Тут охороняються водяний горіх плаваючий, росичка проміжна, журавлина дрібноплідна. Водяний горіх плаваючий, росичка проміжна, журавлина дрібноплідна

Номер слайду 22

У Поліському заповіднику мешкає 40 видів тварин, з них 14 видів занесено до Червоної книги України. Це ссавці - борсук, горностай, рись європейська, видра річкова, заєць-біляк. Серед птахів - лелека чорний, журавель сірий, змієїд. Впроваджують заходи охорони та раціонального використання зони мішаних лісів.

Номер слайду 23

• Розташований у зоні лісостепу, один з найстаріших в Україні. • Тут зростають дерева, чагарники і трав’янисті рослини, характерні для зони лісостепу.• Мешкають косулі, кабани, лисиці, зайці, борсуки, трапляються лосі. На островах живуть бобри, біля води можна побачити видру та норку. Тут охороняють 83 види тварин, занесених до Червоної книги України. Це рідкісні комахи: жук-олень, вусач великий дубовий, джміль моховий, бджола-тесляр, бражник мертва голова, махаон. Щороку на Дніпрі біля заповідних островів зимують орлани-білохвости. Трапляються також лелека чорний, змієїд, сокіл балабан.• Основним завданням заповідника є охорона і збереження у природному стані рослин і тварин лісостепу. 

Номер слайду 24

Заповідник Асканія-Нова. Найстаріший за створенням. У зоні степу на Херсонщині існує знаний у світі й найстаріший в Україні біосферний заповідник Асканія-Нова - своєрідний музей під відкритим небом, де збереглися неораний степ, стародавні кургани, раніше створені жителями цих земель кам'яні статуї. Це перший заповідник України, закладений понад сто років тому. Площа його становить понад 33 000 га, що майже в 40 разів більша за площу Києва.

Номер слайду 25

На території заповідника зростає 482 види рослин, серед яких ковила волосиста, типчак, келерія струнка, півники, люцерна, тюльпани, вика. Із занесених у Червону книгу рослин тут ростуть ковила українська, рябчик великий, тюльпан Шренка, тюльпан скіфський, який, крім Асканії, ніде не трапляється. Тут налічують понад 800 видів тварин, серед яких найбільш поширені їжак, заєць-русак, ховрах, полівка, а з хижаків - лисиця, ласка, тхір. Водяться також косуля та олень благородний асканійський. З-поміж птахів найбільш відомі жайворонок, просянка, кам’янка, перепілка, куріпка сіра, дрібні соколи, лунь, сови та ін. У заповідник завезено майже 50 видів звірів з різних частин світу. Тут є коні Пржевальського, бізони, зебри, лами, зебу, антилопи гну і канни, муфлони, страуси, фламінго, журавлі вінценосні, фазани, павичі.

Номер слайду 26

На території заповідника розташований Український науково-дослідний інститут тваринництва степових районів Асканія-Нова, де вчені здійснюють наукові дослідження зі збереження природи степу, акліматизації, розводять і вивчають копитних тварин степів, саван, пустель і гірських районів, навколоводних птахів та рідкісних птахів степу. Із часу заснування заповідника і до наших днів у ньому існує зоопарк Асканія-Нова, який є одним із найкращих у світі (утримуються 114 видів тварин, у тому числі такі, що перебувають під загрозою зникнення). Щорічно зоопарк відвідують близько 68 тис. осіб.

Номер слайду 27

Номер слайду 28

Заповідник Асканія-Нова — унікальний куточок природи в Херсонській області, своєрідний музей під відкритим небом, де збереглися неораний степ, стародавні кургани, раніше створені жителями цих земель кам’яні статуї. Це перший заповідник України, закладений понад сто років тому. На території заповідника розташований Український науково-дослідний інститут тваринництва степових районів Асканія-Нова.

Номер слайду 29

Із часу заснування заповідника і до наших днів у ньому існує зоопарк Асканія-Нова. Він є одним із найкращих у світі. У зоопарку утримуються 114 видів тварин, у тому числі такі, що перебувають під загрозою зникнення

Номер слайду 30

Фазан; вінценосний журавель; кінь Пржевальського; антилопа Канна В Асканії-Новій розводять і вивчають копитних тварин степів (мал.5), саван, пустель і гірських районів, навколо-водних птахів та рідкісних птахів степу. Площа заповідника майже в 40 разів більша за площу Києва. У заповіднику близько 1300 видів тварин і 480 видів дерев, кущів, трав. Із занесених у Червону книгу рослин тут ростуть ковила українська, рябчик великий, тюльпан Шренка, тюльпан скіфський, який, крім Асканії, ніде не трапляється.

Номер слайду 31

Заказники. Території, на яких охороняються певні види тварин і рослин і допускається обмежена господарська діяльністьзаказник “Чапля”.

Номер слайду 32

У заказниках здійснюють охорону певної ділянки екосистеми, наприклад, ділянки зростання рідкісних рослин чи мешкання якогось виду тварин. Кожна область України має свої заказники. Розрізняють ландшафтні, ботанічні, лісові, зоологічні.

Номер слайду 33

Залежно від мети організації та об’єктів, що взяті під охорону, заказники бувають різних профілів:лісові – для охорони лісових екосистем; ботанічні – рідкісних та ендемічних видів рослин;зоологічні – тварин різних груп;орнітологічні – місць гніздування, зимівлі або перельотів птахів;ентомологічні – рідкісних і таких, що зникають, комах та інших безхребетних тварин;іхтіологічні – місць проживання, нересту, нагулу молоді риб, а також збереження цінних видів риб у зимову пору;гідрологічні – збереження водойм: боліт, водоспадів, джерел, що мають водоохоронне чи естетичне значення;загальногеологічні – унікальних форм рельєфу: скель, каньйонів;палеонтологічні – решток давніх рослин або тварин;карстово-спелеологічні – печер. 

Номер слайду 34

Приклади заказників.• Журавлиний заказник на Сумщині для охорони місць гніздування журавля сірого.• Скит-Манявський заказник в Передкарпатті для охорони рідкісного дерева модрина польська. Заказник Брище (мал. 11) створено в 1964 р. у Березнівському районі Рівненської області з метою охорони та збільшення чисельності бобрів. Заказник Брище

Номер слайду 35

Прикладом заказника державного значення, створеного в 1974 р. для охорони занесеної до Червоної книги України сосни кедрової європейської, є заказник Горгани Заказник Горгани. Він розташований у Тячівському районі Закарпатської області. Деревам тут понад 180 років, окремим — до 280—300 років.

Номер слайду 36

Національні парки. Території, на яких в обумовлених межах дозволяються організаційний туризм і екскурсіїНаціональний природний парк Синевир. Національний природний парк "Святі гори"

Номер слайду 37

У національних природних парках також охороняється весь природний комплекс, але до них мають доступ туристи. Тому природні комплекси там частково змінено: створено оглядові майданчики й господарчо-побутові території, прокладено доріжки. Однією з цілей відкриття національних парків є відпочинок людей, які допускаються туди за певних умов. Голосіївський парк. Національний природний парк "Подільські Товтри"

Номер слайду 38

Національний природний парк – це мальовничі куточки природи, призначені для ознайомлення жителів країни з її видатною природною спадщиною. У парках вдасться краще зберегти рослини, тварин, гриби. До парків прокладено туристичні маршрути, організовуються екскурсії. Відомі на всю Україну такі національні парки: Карпатський, Шацький, Синевир, Подільські Товтри, Яворівський, Сколевські Бескиди та ін. Зовсім недавно в Києві створено національний природний парк — Голосіївський парк імені Максима Рильського Національний природній парк «Голосіївський»

Номер слайду 39

Великі площі тут займають штучні насадження дерев, каскад ставків, ділянка вільхового лісу. Шацький національний природний парк

Номер слайду 40

Гетьманський національний природний парк Національний природний парк «Гуцульщина»

Номер слайду 41

Які українські заповідники, заказники, національні парки ви знаєте?

Номер слайду 42

Заказники України: Бориславський, Моршинський, Свірський (у Львівській області, ландшафтні заказники) Природні заповідники України: Природний заповідник «Ґорґани»Природний заповідник "Медобори"Канівський природний заповідник. Асканія-Нова. Поліський природний заповідник Національні природні парки України: Шацький. Подільські Товтри. Галицький. Голосіївський. Дворічанський

Номер слайду 43

Яке значення для збереження природи Землі має створення заповідників?

Номер слайду 44

Заповідники — ділянки території (акваторії), на яких зберігається в природному стані весь його природний комплекс та створені для збереження видів організмів та їх досліджень.

Номер слайду 45

Користуючись довідковими джерелами, опишіть один із заповідників України.

Номер слайду 46

Горгани - природний заповідник, розташований в західній частині Надвірнянського району (Івано-Франківська область, Україна), біля підніжжя гори Довбушанка. Створено - 1996 року. Площа - 5 344 га. Створено для збереження реліктової сосни кедрової європейської. Територія заповідника має типову для району Горган морфологічну будову, рослинний покрив та тваринний світ, де відбувається відновлення біорізноманіття району.

Номер слайду 47

Прийом «Займи позицію»Кожен з нас - житель планети Земля. Кожен з нас хоче прожити на цій землі довго і щасливо. А для цього що найбільш необхідне?

Номер слайду 48

Здоров’я! А воно дуже залежить в наш час від екології довкілля. 

Номер слайду 49

Дякую за увагу

pptx
Пов’язані теми
Біологія, Презентації
Додано
22 травня
Переглядів
448
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку