ПРИРОДОЗНАВСТВО 1 КЛАС
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ Яку будову мають рослини?
ПРИРОДОЗНАВСТВО 1 КЛАС
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Яку будову мають рослини?
Тема. Яку будову мають рослини?
Мета: ознайомити дітей з будовою рослин, з’ясувати значущість кожного органа рослини; розвивати мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Відгадайте загадки.
На дошці з’являються картинки-відгадки.
• Навесні цвітуть, мов свічі,
Заглядають сонцю в вічі,
А під осінь ті свічки
Вдягнуть з голок кожушки. (Каштан)
• Я на сонце дуже схожа —
Золотиста, ніжна, гожа.
Рано-вранці розквітаю.
Відгадати вам неважко,
Що за квітка я?.. (Ромашка).
• На кущах росте низенько
Оця ягідка кисленька.
Рвеш, так не подряпай ручки,
Бо на тих кущах колючки. (Аґрус)
— Яку загальну назву можна дати всім цим відгадкам? (Рослини)
— Назвіть рослини, які ви знаєте.
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, з чого складаються рослини.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 58-59)
— Високий дуб і низенька ромашка, колючий аґрус і блакитні дзвоники — все це рослини. Вони різні, проте складаються з однакових частин: корінь, стебло, листки, квітки, плоди. Ці частини називають органами рослини.
— Розгляньте фото на с. 58.
— До якої квітки прилетіло Сонечко Семикрапочка? Що нового воно дізналося про будову рослин?
— Знайдіть на малюнку органи рослини: корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням.
Робота в групах
— Поміркуйте: з яких частин складаються рослини?
— Роздивіться зображення купальниці і назвіть усі її частини.
— Рослини виглядають по-різному. Але всі вони мають корінь, стебло, листя, квітку, плід і насіння.
— Якщо у рослин є квітка, то їх називають квітковими.
— Розгляньте фото на с. 59.
— Назвіть квіткові рослини.
2. Повідомлення вчителя з елементами бесіди
— Рослини — це жива чи нежива природа?
— Доведіть, що це жива природа (дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають).
— Що потрібно рослині для життя? (світло, тепло, вода, поживні речовини, повітря)
— Що дає світло і тепло? (Сонце)
— Звідки рослини беруть воду? (З ґрунту)
— Кожен орган рослини виконує певну роботу.
— Давайте разом поміркуємо, навіщо рослині корені? (Корінь закріплює рослину в ґрунті, міцно утримує її.)
— Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)
— Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміннячко, листям рослина дихає.)
— Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)
— Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якого-небудь органа? Висновок. Усі органи рослини важливі. Це єдиний організм.
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником
Практична робота. Будова рослини
— Розгляньте малюнки і фото на с. 59.
— Які рослини зображено?
— Які частини є у помідора?
— Де заховалося насіння у кавуна, кульбаби, суниці та черешні?
2. Завдання для друга природи
— Розкажіть, яка рослина у вас улюблена. Назвіть усі її частини.
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Які рослини ви знаєте?
— Що є спільним у будові рослин?
— Для чого рослині корінь, стебло, листя?
— Які рослини називаються квітковими?
— Доведіть, що це жива природа (дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають).
— Що потрібно рослині для життя? (світло, тепло, вода, поживні речовини, повітря)
— Що дає світло і тепло? (Сонце)
— Звідки рослини беруть воду? (З ґрунту)
— Кожен орган рослини виконує певну роботу.
— Давайте разом поміркуємо, навіщо рослині корені? (Корінь закріплює рослину в ґрунті, міцно утримує її.)
— Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)
— Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміннячко, листям рослина дихає.)
— Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)
— Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якого-небудь органа? Висновок. Усі органи рослини важливі. Це єдиний організм.
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником
Практична робота. Будова рослини
— Розгляньте малюнки і фото на с. 59.
— Які рослини зображено?
— Які частини є у помідора?
— Де заховалося насіння у кавуна, кульбаби, суниці та черешні?
2. Завдання для друга природи
— Розкажіть, яка рослина у вас улюблена. Назвіть усі її частини.
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Які рослини ви знаєте?
— Що є спільним у будові рослин?
— Для чого рослині корінь, стебло, листя?
— Які рослини називаються квітковими?
— Доведіть, що це жива природа (дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають).
— Що потрібно рослині для життя? (світло, тепло, вода, поживні речовини, повітря)
— Що дає світло і тепло? (Сонце)
— Звідки рослини беруть воду? (З ґрунту)
— Кожен орган рослини виконує певну роботу.
— Давайте разом поміркуємо, навіщо рослині корені? (Корінь закріплює рослину в ґрунті, міцно утримує її.)
— Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)
— Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміннячко, листям рослина дихає.)
— Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)
— Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якого-небудь органа? Висновок. Усі органи рослини важливі. Це єдиний організм.
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником
Практична робота. Будова рослини
— Розгляньте малюнки і фото на с. 59.
— Які рослини зображено?
— Які частини є у помідора?
— Де заховалося насіння у кавуна, кульбаби, суниці та черешні?
2. Завдання для друга природи
— Розкажіть, яка рослина у вас улюблена. Назвіть усі її частини.
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Які рослини ви знаєте?
— Що є спільним у будові рослин?
— Для чого рослині корінь, стебло, листя?
— Які рослини називаються квітковими?