Прийменник як службова частина мови

Про матеріал
Розробка уроку з української мови у 7 класі за темою: «Прийменник як службова частина мови». Вправи подані за підручником Заболотний О. В., Заболотний В. В. Українська мова: Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів / О. В. Заболотний, В. В. Заболотний. – Київ: Генеза, 2015. – 256с.
Перегляд файлу

  Урок № 1

  Тема.  Прийменник як службова частина мови.

  Мета: поглибити знання семикласників про прийменник як службову частину   мови, його граматичне значення; формувати вміння розпізнавати прийменники в тексті та визначати  смислові відношення, на які вони  вказують; розвивати навички зв’язного мовлення та правильного вживання прийменників у власному  висловлюванні; виховувати почуття прекрасного та любов і бережливе ставлення до природи рідного краю.

Методична мета: формувати ключові і предметні компетентності.

Очікувані результати: учні засвоїли навчальний матеріал про прийменник як службову частину мови, навчилися розпізнавати прийменники серед інших частин мови у тексті та визначати  смислові відношення, на які вони  вказують, здобули навички правильно вживати прийменники у власному висловлюванні, уміють бачити і цінувати красу навколишнього світу.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

 

                                                            Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

     Весела естафета «Так і Ні».

1. Частини мови вивчає мовознавча наука морфеміка. (Ні – морфологія)

2. Родина частин мови нараховує десять родичів. (Так)

3. Серед них є п’ять самостійних  і п’ять службових частин мови.

                             (Ні – шість самостійних, чотири службових і окремо – вигук)

4. Іменник, прикметник, дієслово, числівник, займенник і сполучник – самостійні

    частини  мови. (Ні – сполучник зайвий)

5. Всі самостійні частини мови мають лексичне значення. (Так)

6.Прикметник означає ознаку предмета і дії.

                            (Ні – лише предмета, а дії – прислівник)

7. Всі самостійні частини мови змінні. ( Ні – всі, крім прислівника)

8. Кожна самостійна частина мови виконує певну синтаксичну роль. (Так)

 

ІІІ. Підготовка до сприйняття.

     Лінгвістична загадка.

Я при імені стою,

Тож з іменником дружу.

Ще займенник і числівник кличуть теж на допомогу,

Коли виникне проблема поєднатись з дієсловом.

Вірно їм служу щоденно.

Називаюсь я… (прийменник)

ІV. Оголошення теми і мети уроку.

V. Вивчення теоретичного матеріалу і виконання вправ.

1. Засвоєння теоретичного матеріалу за розповіддю вчителя з

   використанням схеми.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Інтерактивна гра «Поетичний рядок». А зараз запросимо на наш урок пані  Поезію і пограємо з нею у гру. (Робота біля дошки)

Завдання. Відновити вірш, використовуючи при  потребі слова з довідки.

… білих валянках і … білім кожусі

Ходить зимонька … полі  і … лузі,

Носить зимонька білий мішок,

Трусить … нього …землю сніжок.

 Довідка: в, у, на, в,із, в.

3. Робота з підручником.

Завдання. Відшукати у тексті вправи № 427 прийменники і визначити, які відношення вони виражають  у сполученні з самостійними частинами мови.

4.Опрацювання теоретичного матеріалу про граматичне значення прийменника за таблицею

Відношення

Прийменник

Приклади

Просторові (місце)

до, від, у, в, біля, за, на, над, поза

підійти до школи

Часові

з, до, о, після, через, упродовж, від

зустрітися о першій

Причини

через, від (од), у зв’язку, з нагоди

кволий через хворобу

Мети

для, на, по, за, задля, заради, в ім’я

творити для щастя

Допустові

незважаючи на, попри, всупереч

незважаючи на дощ

Умовні

при, без, у випадку, за умови

у випадку програшу

Об’єктні

про, за, зі (із)

думати про брата

Означальні

без, з, в

юнак з карими очима

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Пояснювальний диктант.

Завдання. Записати речення, визначити смислові відношення сполучень прийменників із самостійними частинами мови та їх синтаксичну роль.

 1. Вже з грудня зупинила на постій вози зима.

 2. Річки хлоп’ят чекають з ковзанами.

 3. В полях і в лісі снігу до колін.

 4. Через сніжну заметіль не пішли ми у похід.

 5. Зима з сивими очима снігом для розваг нам гірку вкрила.

 

6. Гра «П’ятий зайвий».

Завдання. Відшукати зайвого пасажира у санях.

1. По ягоди, по дорозі, по траві, по шосе, по воді.

2. Через ліс, через поле, через село, через необережність, через площу.

3. Від горя, від щастя, від розпачу, від радості, від літа.

4. З березня, з минулого року, з осені, з братом, з раннього ранку.

 

7. Творче конструювання.

Завдання. Скласти п’ять речень за обраним малюнком, використовуючи матеріал таблиці.

 D:\Малюнки\img024.jpg            D:\Малюнки\img046.jpg

 

 

8. «Весела вікторина».

1. Який прийменник потрібно додати рогу, щоб вийшов шлях? (До – рога)

2. Який вид гужового транспорту складається з двох прийменників? (В – із)

3. Яке жіноче імя складається з двох прийменників? (Зі – на)

4. Які два прийменники утворять антонім поезії? (Про – за)

5. Який прийменник має сестру ноту? (До)

6. Які два прийменнки привітають переможця конкурсу чи змагань? ( При – з)

 

VІ. Підсумок уроку.

1. «Мозковий штурм».

-- Яка частина мови називається прийменником?

-- Чому прийменник не відповідає ні на яке запитання?

-- У чому полягає його службова роль?

-- Чи може прийменник змінюватися?

-- З якими частинами мови прийменник «товаришує»?

-- Які смислові відношення можна виразити за допомогою прийменника?

2. Гра «Ланцюжок».

Завдання. По черзі за вчителем назвати вивчені на уроці прийменники.

 

VІІ. Інструктаж домашнього завдання.

1. Вивчити правило на сторінці 155.

2. Виконати вправу 444.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Федченко Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Сизон Ліза
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
29 березня 2023
Переглядів
1292
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку