Ознайомити учнів із ІV дією п'єси, її ідейним змістом; розвивати навички аналізу героя драматичного твору, висловлювання власних суджень щодо характеристики героя чи проблеми; виховувати духовність
Бондарівська гімназія
Урок української літератури
у 8 класі
Проблема бездуховності людини,
засліпленої прагненням до наживи
у трагікомедії Івана Карпенка-Карого
«Сто тисяч»
Вчитель: Величко С.Д.
2019 р.
Мета уроку: ознайомити учнів із ІV дією п’єси, її ідейним змістом; розвивати навички аналізу героя драматичного твору, висловлювання власних суджень щодо характеристики героя чи проблеми; виховувати духовність
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
I. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Вступне слово вчителя.
Іван Франко казав, що творчість Івана Карпенка-Карого «наповнює нас почуттям подиву ...Обняти такий широкий горизонт, заселити його таким множеством живих людських типів міг тільки першорядний поетичний талант і великий обсерватор людського життя». Сьогодні ми зможемо в цьому переконатися. Завдання уроку — продовження аналізу змісту твору та характеризування головного героя.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Літературний диктант.
1) Назвіть справжнє прізвище І. Карпенка-Карого. (Тобілевич.)
2) Одним-двома словами визначте особливість «театру корифеїв». (Синкретизм.)
3) Укажіть роль у театрі І. Карпенка-Карого. (Актор і драматург.)
4) Прізвище провідного актора «театру корифеїв». (М. Заньковецька.)
5) Прізвище режисера «театру корифеїв». (М. Кропивницький.)
6) Що означає прізвище головного героя п’єси «Сто тисяч»? (Гаманець.)
7) Прізвище багатія, з дочкою якого Калитка мріє одружити свого сина. (Пузир.)
8) Єдина цінність для Калитки. (Гроші й земля.)
9) Що втратив Герасим Калитка на весіллі дочки? (Два зуби.)
10) Що зберіг, вигравши битву? (Гроші.)
11) Заповітна мрія Калитки. (Скупити всю землю навколо.)
12) Що сказав Калитка після невдалої спроби самогубства? («Краще смерть, ніж така потеря!»)
ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1. Розповідь учителя.
Герасим Калитка. Характеристика героя
2. Робота над переказом.
(Підготовлені учні стисло переказують зміст ІV дії п’єси; слід прочитати деякі монологи, діалоги (можливо, за ролями).)
3. Аналіз ІV дії п’єси. Бесіда.
З якою метою до Калитки приходив єврей Гершко Маюфес?
На яку аферу підбиває Романа Бонавентура?
Що дивує дружину Калитки Параску?
Чому після розділу із Савкою куплених «ста тисяч» Калитка біжить вішатись?
Хто врятував Герасима?
Про що думає Калитка навіть при смерті?
4. Евристична бесіда.
Яке почуття є рушійною силою вчинків Герасима Калитки?
Які люди гуртуються навколо нього?
На що спрямовані справи головного героя?
Які позитивні риси характеру втрачає Калитка в погоні за грішми?
Доведіть, що Герасим — людина бездуховна.
На вашу думку, Герасим Калитка є типовим героєм тільки для свого часу?
Назвіть «сучасні» нам риси героя.
Визначте позитивне в характері Герасима Калитки.
Які позитивні риси в гонитві за грішми перетворилися на вади?
Що придбав Калитка, ганяючись за багатством?
Чим насолоджується герой? Чи можна назвати це «здоровим почуттям»?
Чим загрожує його пристрасть рідним?
Поясніть символічний зміст прізвища героя.
5. Інтерактивна вправа «Ґронування».
6. Обговорення роботи та коментар учителя.
ІV. Систематизація й узагальнення вивченого матеріалу
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
Доведіть актуальність образу героя п’єси Герасима Калитки.
V. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1) Вивчити теоретичний матеріал
2) Повторити матеріал про засоби створення комічного.
VІ. Підсумок уроку
Заключна бесіда.
Чи згодні ви з думкою, що «Гроші— всьому голова»?
Як ви ставитеся до грошей?
Що потрібно мати людині, щоб не стати жертвою грошей?