«Перемагають горді, а не жалісливі!» ( за твором Олександра Довженка «Ніч перед боєм»)

Про матеріал

Мета уроку:

навчальна: ознайомити учнів зі зразком малої прози О. Довженка — оповіданням «Ніч перед боєм»; визначати роль образів-персонажів у розкритті ідейного змісту твору та авторської позиції;

розвивальна: розвивати вміння учнів сприймати й осмислювати художній твір, логічне мислення, зв'язне мовлення, виявляти основні проблеми, порушені в оповіданні;

виховна: виховувати почуття патріотизму, самовідданості, вміння знаходити потрібні слова для переконання.
Перегляд файлу

Тема: «Перемагають горді, а не жалісливі!» Образи діда Платона та діда Савки – представників українського трудового народу.

 ( за твором Олександра Довженка «Ніч перед  боєм») 

 

 Мета:

навчальна: ознайомити учнів зі зразком малої прози О. Довженка —  оповіданням «Ніч перед боєм»; визначати роль образів-персонажів у розкритті ідейного змісту твору та авторської позиції;

розвивальна:  розвивати вміння учнів сприймати й осмислювати художній твір, логічне мислення, зв’язне мовлення, виявляти основні проблеми, порушені в оповіданні;

виховна: виховувати почуття патріотизму, самовідданості,  вміння знаходити потрібні слова для переконання.
Теорія літератури: оповідання (повторення).
Обладнання: текст оповідання «Ніч перед боєм», портрет Олександра  Довженка, картки програмового контролю.

Тип уроку: урок роботи над змістом художнього твору.

 

Хід уроку:

І.  Етап орієнтації. Залучення до співпраці.

ІІ.  Актуалізація опорних знань і умінь, уявлень та чуттєвого досвіду .

      Робота з картками програмового контролю

Картка програмового контролю №1

  1. Де народився Олександр Довженко? (с. В’юнище на Чернігівщині)
  2. Де учителював Олександр Довженко ? (у Житомирі, Києві)
  3. Де вперше Олександр Довженко розпочав свою кіномистецьку діяльність?  (На Одеській кіностудії)
  4. Як називалися перші фільми, поставлені ним? (“Вася – реформатор”, “Ягідка кохання”)
  5. Назвіть  псевдонім  Олександра Довженка? (Сашко)
  6. Який фільм приніс митцеві світову славу майстра німого кіно? (1930 рік, “Земля”)

Картка програмового контролю №2

   1.У якій родині народився Олександр Довженко? (у селянській)

 2. Що пов’язує Довженка з Миколою Гоголем? ( напередодні Другої Світової  

       війни Довженко працював над сценарієм повісті М.Гоголя  “Тарас Бульба”)

  3. З яким відомим письменником працював Довженко на  кіностудії в  

       Одесі? (з Юрієм Яновським)

   4. Продовжіть  інформаційне гроно.

      Олександр Довженко - український письменник…( художник,

      кінорежисер,   кінодраматург, класик світового кінематографу, дипломат)

   5. Який фільм кінорежисер повіз показувати в Європу? («Земля»)

   6. Де поховано Олександра Довженка? ( У Москві на  Новодівичому  кладовищі)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку.

      Вступне слово вчителя

- Надзвичайно важким випробуванням для Олександра Довженка, як і для всіх українців, став період  Другої Світової війни (1941-1945 р.р.). У липні 1941 року він з дружиною евакуюється до Уфи, а потім до Ашхабада, куди було переміщено Київську кіностудію. Олександр Петрович наполегливо проситься на фронт. У лютому 1942 року його відправляють на Південно-Західний фронт журналістом. Довженко пише статті, оповідання, листівки, нариси.(презентація «Щоб зворушити, треба бути зворушеним»)

 Олександр Довженко вразив своїм умінням зворушити серця воїнів та людей, які працювали задля перемоги в тилу. Чимало страшних воєнних картин лягло в основу творів письменника. Зокрема, на основі реальних подій написане й оповідання «Ніч перед боєм». Головні герої якого - дід Платон Півторак та дід Савка- ціною власного життя топлять у Десні човен з ворогами.

Оповідання  з’явилося в серпні 1942 року в газеті «Червона зірка» і було опубліковано вісімнадцять разів дванадцятьома мовами.

 ІV. Репродуктивно-евристична робота над змістом твору

  1. Репродуктивна бесіда

*Який жанр художньої літератури називається оповіданням?

 * Хто головні герої твору?

 * Ким був Петро Колодуб у мирний час?

 * Чи вразив вас факт, про який ідеться у оповіданні?

 * Назвіть прізвища героїв твору. (Сокіл, Троянда, Колодуб, Дробот). Які асоціації вони у вас викликають? (рослинний та тваринний світ).

 * Чому, на вашу думку, автор вибирає саме такі прізвища? (природа – мир)

 * Чи лишився слід у серцях воїнів від зустрічі з рибалками-перевізниками?

2. Складіть антитезу війна-мир, використавши уривки з оповідання (додаток1)

3. Портретна галерея (додаток 2)

   Виберіть з поданого ряду портрет діда Платона та діда Савки. Підтвердіть свій вибір рядками  з твору

4. Робота в групах. Словесний ряд переконань.

Виберіть із тексту слова та словосполучення, за допомогою яких автор висловлює ставлення діда Платона  (група 1) та діда Савки ( група 2) до відступу радянських військ та  результат словесних переконань (група 3).

       Очікувані відповіді групи1

                                       Дід Платон

*Тікаєте, бісові сини?                                                                         

* Чого вони так тієї смерті бояться?

* Треба перевезти, нехай вже тікають.  

*  Раз уже війна, так її нічого боятися. Уже якщо судилася вона кому, то не втечеш  

    од неї нікуди.                                                                                   

* А це — казна-що, не люди.      

 *Не вміли шануватися, так уж повезем, тікайте, чорт вашу душу бери…

* Страшний суд, чи що,  починається?

* Коли б оце Левко із своїм полком та був тут, той би не одступив, ні. Той би цього     човна повернув назад, та по шиях, по шиях!

* Шутка сказать, скільки землі доведеться одбирати назад. А це ж усе кров!

* Балакай. Не вміли битися.

* ..коли цілиш у ворога, возненавидь ціль.

* Еге, а вмирать боїтеся. Значить, нема у вас живої ненависті. Нема!

* А ви все думаєте та все страдаєте. А страдати ніколи!

* А ти прикуй себе од страху ланцюгом до кулемета та й клади ворога мовчки до

  смерті.

*Ти собі подумай, Савко, як оце народу дивитися на отаке паскудство.

 *Людська душа молодецька сильніша за всяку танкетку! Була, єсть і буде!

 *А воїну треба напитися зараз кріпкої ненависті до ворога та презирства до смерті.

 * Жаль підточує людину, мов та шашіль. 

 * Перемагають горді, а не жалісливі! 

 *Спустіють, мабуть, і річки, і все на світі.

 

Очікувані відповіді групи 2

                                                        Дід Савка

*Одежа ось нова, і торбочки,  і ремні, еге, і самі ось молоді, а звертаєте неначе не туди, га?!

*…кому на війні судилося вмерти, так не викрутишся, ніякий   човен тебе не врятує.                                 

* А ці думають урятуватися, а воно, мабуть, вийде на те, що харкатимуть кров'ю довго... Це ж усе доведеться забирать назад!

* А де ваша ненависть?

* О, вже розпинаються нервені душі. Накликають німця. А нема того, щоб тихо посидіти! 

*Скільки літ їх учили, ти подумай, Платоне. А вони тікають.

*Стійте тікать! Чим же далі ви тікаєте, тим більше крові проллється! Та не тільки вашої, солдатської, а й материнської, й дитячої крові.

 

     Очікувані відповіді групи 3

Дія словесних переконань рибалок на свідомість капітана Колодуба:

 *…дід-рибалка перевернув мені тоді всю душу;

 * …діди, мов добрі річні духи;

 *…вони були сміливі, діди оті, сердиті і не боялися смерті;

 * Мені здалося, що мене перевозять на той світ. Сором, і розпач, і невимовний 

   жаль, і безліч інших гострих почувань.

 *Він продовжував з Савкою свою розмову, образливу і гірку для нас.

 *Я дивився на діда Платона і з насолодою слухав кожне його слово. Дід   вірив у  нашу перемогу. Він був для мене живим грізним голосом нашого мужнього народу.            

 *Я не витримав далі дідових розмов, — так важко було мені його слухати. В цю мить він здався мені жорстоким і несправедливим дідом.

 *Це була його правда. Він стояв на кормі з веслом, суворий і красивий, і дивився

  вперед поверх нас.              

*Я вийшов із човна на берег абсолютно спустошений і разом з тим якийсь неначе зовсім інший, новий.

 *Я неначе втопив у Десні і свій жаль, і тугу, і розпач відступу.               

 * Нестерпний огонь пропік мене наскрізь.

 * Спасибі йому

 * Правдо, чом же ти часом така гірка та солона!

 * Простіть нас, що не доглянули вашу старість!

 * По сухому темному його лицю текли сльози і падали в Десну.

*А все ж таки нічого в світі я б так не хотів, як після війни поїхати на Десну до діда Платона.

* І поклонитися діду Платону в ноги за науку.

           Загальний вплив розповіді Колодуба на бійців (колективна робота)

  • Готові на будь-який огонь!!!

5.Евристична бесіда

- Чому автор взяв простих людей для відтворення героїчного вчинку? (образи дідів –  уособлення краси та величі українського народу)

- Яка тема оповідання «Ніч перед боєм»? ( це твір про любов до рідного краю, вміння виконувати власний обовязок перед Батьківщиною та про науку ненависті до ворогів)

- Які образи твору викликають у вас симпатію? Чому?

- Чи передбачувана для вас була смерть рибалок-перевізників?

- Які моральні уроки засвоїли ви після вивчення цього твору?

 

VI. Підбиття підсумків уроку

   Саме вам, діти, через роки, десятиліття слід нести пам’ять про страшну війну, яка принесла горе майже в кожну домівку, саме ви  не повинні забувати тих, хто захищав нашу Батьківщину від фашистської навали. Тих сивочолих ветеранів, у яких до цієї пори не загоїлися рани. Берегти спогади про тих, хто недолюбив, у кого так і не здійснилися мрії, хто поліг у боях, визволяючи міста і села України, хто свідомо зробив крок на зустріч зі смертю, аби ви жили у мирній Україні. Цих років не померкне слава! Ми присягаємося вам:”Ніхто не забутий, ніщо не забуте…

VII. Рефлексія

Я знаю історію написання оповіданняНіч перед боєм

Я вмію здійснювати ідейно – художній аналіз твору.

Я можу будувати зв’язне висловлювання щодо характеристики образів.

Я вмію користуватися додатковими джерелами у ході підготовки до уроку, робити презентацію, вдумливо переглядати кінофільм.

VIII. Інструктаж домашнього завдання  

Виписати з оповідання крилаті вислови, які містять народні погляди на життя.

           Використані джерела:

Олександр Довженко «Ніч перед боєм» http://www.chtyvo.org.ua/

Олександр Довженко. Біографія, життєвий і творчий шлях. http://narodna-osvita.com.ua

Відеоряд на основі фільму «Битва за нашу Советскую Украину» https://www.youtube.com/watch?v=GjEx15WR


Додаток 1

до завдання «Антитеза»

 

 

 

 

 

В і й н а

М и р

За лозами темні ліси, а над річкою і над лісами вечірнє небо, якого я ніколи таким ще не бачив.

Тиха широка Десна

 Хмара була важка, темно-темно-синя, внизу зовсім чорна.

Над річкою і над лісами вечірнє небо.

Величні німі зловісні блискавиці горобиної ночі палахкотіли.

Чистий піщаний виступ

…сором, і розпач, і невимовний жаль

 

…і ми, розгублені в ньому, малесенькі, як річні піщинки.

Природа була ніби в змові з подіями і попереджала нас своїми грізними знаками.

вогненний знак прожектора

попід хмарою носилися ракети, мов змії.

Прогриміли постріли важких німецьких гармат. …пролетіли перелякані качки.

гриміли гармати

далекобійний снаряд упав коло нас у Десну і підніс угору великий водяний стовп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

до завдання «Портретна галерея»

 

                                                       Прогнозовані відповіді: Платон Півторак

                                                        « суворий і красивий»

 

     http://static.espreso.tv/uploads/article/154725/images/im578x383-Nech.jpgІван Нечуй-Левицький

 

 

 

 

Микола  Угодник                         Дід Савка : «Він був маленький, з

                 підстриженою борідкою. Був

http://uspenskiysobor.narod.ru/assets/images/autogen/a_2_6_3.jpg           він сильно схожий на святого                              

            Миколу-угодника»


 

 

 

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRNTIlHmMPn4j-ZcuW8qdeBMjqXxWxy1PsgRrlvIfsH7D26PxED5Q                                http://uamoderna.com/images/materialy_dokumenty/Cherchovych/Cherchovych8.jpg

 

 

Юрій Татаренко                                      Михайло Павлик

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
14 січня 2019
Переглядів
12924
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку