Тема : «Нет такого писателя, чтобы он замолчал. Если замолчал, значит был не настоящий. А если настоящий замолчал - погибнет» М. А. Булгаков.
( Життєвий і творчий шлях М. Булгакова. Роман «Майстер і Маргарита» - вершина творчості письменника)
Умные люди на то и умны,
чтобы разбираться в запутанных вещах
М. Булгаков.
Мета: Висвітлити життєвий і творчий шлях М. Булгакова, визначити місце письменника в літературному процесі XX століття. Розкрити художні особливості роману «Майстер і Маргарита»; Розвивати вміння самостійно опрацьовувати літературний матеріал, навички аналізу літературного твору , формувати вдумливого, пронизливого читача; виховувати учнів на гуманістичних ідеалах.
Хід уроку.
I Організаційна частина.
( Клас поділено на творчі групи, які заздалегідь отримали завдання).
II Вступне слово вчителя.
Що є добро і зло, що біле, а що - чорне?
Де та межа, що ділить ці світи?
Чи є вона? Як відрізнити Янгола від Чорта?
Як, до мети діставшись, душу зберегти?
Що є свобода - марево, омана?
Це засіб мислення чи стан душі,
А може, вдалий різновид обману,
Свідомості людської міражі?
Безсмертя, влада, істина і віра -
Суть існування?, просто так - слова?
У всьому обережність чи довіра
Є оберегом від біди і зла.
Що є любов - красива дивна казка,
Фізіологія, інстинкт, потреба, стан?
А, може, в ній і криється підказка,
Таємний людства код і Всесвіту закон.
Такі думки бентежили, роїлись,
Коли Булгакова роман читала я.
Великий Майстер, Ви не помилились -
Це варто роздумів, хоч раз за все життя.
III Повідомлення теми та мети уроку.
Слайд 1
Проблемне запитання:
До кого , на вашу думку, звертався М. Булгаков словами, які є темою уроку,: до себе? до керівництва? до свого героя? ( відповідь – останній урок)
Виступи груп.
1 Біографи – розповідають про життєвий та творчий шлях письменника.
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8
Слайд 9
Слайд 10
- Що найбільше вас вразило в біографії письменника? Чому?
- Перед вами лежать інформаційні картки, на яких виписані всі значущі події XX століття.
- Скажіть, на вашу думку, які з цих подій відіграли ключову роль у житті М. Булгакова і вплинули на його творчість?
2 Літературознавці – історія створення роману «Майстер і Маргарита».
Слайд 1
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
- А хто вже почитав роман?
- Яке враження у вас від прочитаного?
IV Підсумок уроку.
3 Екскурсоводи – подорож булгаківськими місцями.
Слайд 1
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слово вчителя:
ВОТ ЭТО Я ТЕБЕ, ВЗАМЕН МОГИЛЬНЫХ РОЗ,
ВЗАМЕН КАДИЛЬНОГО КУРЕНЬЯ;
ТЫ ТАК СУРОВО ЖИЛ И ДО КОНЦА ДОНЁС
ВЕЛИКОЛЕПНОЕ ПРЕЗРЕНЬЕ.
ТЫ ПИЛ ВИНО, ТЫ КАК НИКТО ШУТИЛ
И В ДУШНЫХ СТЕНАХ ЗАДЫХАЛСЯ,
И ГОСТЬЮ СТРАШНУЮ ТЫ САМ К СЕБЕ ВПУСТИЛ,
И С НЕЙ НАЕДИНЕ ОСТАЛСЯ,
И НЕТ ТЕБЯ, И ВСЁ ВОКРУГ МОЛЧИТ
О СКОРБНОЙ И ВЫСОКОЙ ЖИЗНИ,
ЛИШЬ ГОЛОС МОЙ, КАК ФЛЕЙТА, ПРОЗВУЧИТ
И НА ТВОЕЙ БЕЗМОЛВНОЙ ТРИЗНЕ.
О, КТО ПОВЕРИТЬ МОГ, ЧТО ПОЛОУМНОЙ МНЕ,
МНЕ, ПЛАКАЛЬЩИЦЕ ДНЕЙ НЕБЫВШИХ
МНЕ, ТЛЕЮЩЕЙ НА МЕДЛЕННОМ ОГНЕ,
ВСЕХ ПОТЕРЯВШЕЙ, ВСЕХ ЗАБЫВШЕЙ, -
ПРИДЁТСЯ ПОМИНАТЬ ТОГО, КТО ПОЛНЫЙ СИЛ,
И СВЕТЛЫХ ЗАМЫСЛОВ, И ВОЛИ,
КАК БУДТО БЫ ВЧЕРА СО МНОЮ ГОВОРИЛ,
СКРЫВАЯ ДРОЖЬ СЕРДЕЧНОЙ БОЛИ
V Домашнє завдання.
1 Прочитати роман «Майстер і Маргарита»
2 Вміти давати характеристику персонажам роману.
3 Знайти прототипів персонажів роману.