29 вересня о 18:00Вебінар: Крок уперед чи стоїмо на місці: реалії роботи вчителя початкової школи

ПРОЕКТ НА ТЕМУ: «ЯК ГОТУЮТЬСЯ РОСЛИНИ ДО ЗИМИ» (ХРИЗАНТЕМИ)

Про матеріал
Хризантема (Chrysanthemum) — рід квіткових рослин з родини айстрових. Складається з близько 40 видів, багатьох різних сортів. Хризантеми зараз переважно вирощують як декоративну рослину, але є окремі види, які використовують як лікарську рослину.
Перегляд файлу

            ПРОЕКТ НА ТЕМУ: «ЯК ГОТУЮТЬСЯ РОСЛИНИ ДО ЗИМИ»

(ХРИЗАНТЕМИ)

Хризантема (Chrysanthemum) — рід квіткових рослин з родини айстрових. Складається з близько 40 видів, багатьох різних сортів.

Хризантеми зараз переважно вирощують як декоративну рослину, але є окремі види, які використовують як лікарську рослину.

В китайській народній медицині хризантему використовують як лікувальну рослину: її листки призначають при головних болях, а висушені квіти — для покращення апетиту. В багатьох країнах листки і квіти використовували для лікування очних захворювань, малярії, алкоголізму, шлункових захворюваннях, профілактики серцево-судинних захворювань.

Культура декоративних садових хризантем налічує більше тисячі років. В Китаї, звідки родом більша частина хризантем, садові форми почали виводити ще 551 р. до н. е. Потім хризантеми були завезені до Японії, де стали національним символом. До Європи хризантеми завезли у XVII ст.

Хризантеми мають багато символічних значень, зокрема хризантема є одним із символів Японії. Хризантему традиційно зображають на монетах і державній емблемі Японії, а одна з найвищих нагород країни — орден Хризантеми.

Свято Хризантем в Японії — це особливий ритуал: виконуючи його потрібно милуватися кожним відтінком квітки, при цьому поринаєш у глибокі роздуми про сенс життя і пройдений шлях.

Древні японські поети прославили хризантему в своїх віршах.

Свято хризантем у Китаї — Чун'янцзє, відзначається 9-го числа дев’ятого місяця за Місячним календарем. Це свято припадає на золоту осінню пору, коли пишно цвітуть хризантеми, тому однією з традицій на це свято в Китаї є милування хризантемами.

 

ХРИЗАНТЕМИ

Хризантема

 

1a70ce8636ea51642ea8651e6f628274 Зберігання хризантем взимку

Як готуються хризантеми до зими?

  Багатьом здається, що хризантеми взимку відмінно себе почувають без якого-небудь додаткового догляду. Насправді якщо не надати ніякої турботи хризантемам восени, то навесні ви отримаєте слабкі, схильні до хвороб кущики. 

Тому якщо хочете, щоб Ваша хризантема була здоровою і радувала око – приділіть їй трохи уваги восени. Про те, як підготувати хризантеми на зиму, ми і поговоримо сьогодні.

Підготовка хризантем до зберігання

   Є різні способи зберігання хризантем взимку, але їх можна розділити на дві основні групи: хризантеми залишаються у відкритому грунті або викопуються і зберігаються в приміщенні. На відміну, приміром, від жоржин, де варіантів немає і викопувати бульби на зиму доводиться завжди, у власників хризантем варіанти є. Для підстраховки досвідчені квітникарі частина рослин викопують, а частина хризантем взимку залишають у ґрунті.

Яким же способом віддати перевагу? Це залежить від двох основних факторів:

– кліматичні умови. Для більшості сортів хризантем сніжні зими, навіть дуже холодні, – не страшні. Гірше, коли зима дуже вологе, або безсніжна, або з різкими перепадами температур. Тут, як ні укрывай хризантему на зиму – складно буде вберегти її від випрівання або вимерзання.

Cорти хризантем. Є сорти теплолюбні – індійські, наприклад. Ці хризантеми на зиму залишають у відкритому грунті якщо тільки в регіоні дуже м’які зими. А от корейські гібриди хризантем (у нас їх ще називають «дубок») можуть зимувати з самим незначним укриттям.

    Хризантеми восени починають готувати до холодів тільки після перших незначних морозів. Це жовтень, а іноді – початок листопада. Рослина має встигнути загартуватися, і лише перед замерзанням ґрунту хризантеми на зиму обрізають залишаючи «пенечек» висотою 10-20 см (для зручності позначення сорту). Зимівля хризантем у грунті

    Є кілька варіантів того, як зберегти хризантеми взимку в грунті. Давайте детально ознайомимося з ними.

1) Мульчування хризантем на зиму. Підходить для морозостійких сортів хризантем і сніжних зим. При цьому з настанням перших морозів рослина підгортають (беруть тирсу, стружку, компост, перегній, торф і т. д.), а при серйозних морозів вкривають ялиновим гіллям або просто – гілками і присипають сухим листям.

2) Спорудження укриття для хризантем взимку. Цей варіант більш надійний, особливо – якщо зима примхлива. Для цього восени навколо куща або кількох кущів хризантем ставляться опори (укладаються цеглини, наприклад), а зверху на них лягає дошка або шифер. Тепер залишається тільки покласти зверху укривний матеріал і зафіксувати його. Можна взяти ті ж ялинові гілки, а можна – матеріали на кшталт Спандбонда або Лутрасила. Головне – щоб укриття мало можливість провітрюватися, інакше хризантема взимку може загинути від надлишку вологи. 3) Зимівля хризантем у траншеях. Для цього способу слід готуватися ще з кінця літа або на початку осені. На узвишші (щоб не накопичувалася волога) виривається канава глибиною не менше півметра. Дно траншеї встилається тирсою або хвоєю. З першими морозами хризантеми викопуються разом з грудкою землі і поміщаються у «зимівлю» щільними рядами. Зверху траншеї слід покласти дошки, а дошки – вкрити матеріалом за типом щільного поліетилену. Таким чином, вода не потраплятиме в канаву. Є одна особливість цього методу – хризантеми рано «прокидаються» і навесні їх зазвичай дістають з зеленими пагонами.

Викопування хризантем на зиму

     Саме до цього способу радять вдаватися фахівці. Кущі хризантем, на зиму викопані з землі, формують сильний кущ, рідше хворіють, раніше зацвітають. До того ж, є можливість простежити за зберіганням хризантем взимку – не підсихають вони, не випрівають, не підгнивають, і в разі необхідності хризантеми можна полити або обробити фунгіцидом.

     Правда, бувають ситуації, коли немає відповідного місця для зберігання (температура 0…+5 градусів). Це може бути погріб, підвал, веранда або гараж.

    Якщо Ви щасливий володар льоху із земляною підлогою, викопані хризантеми на зиму поміщаються прямо на підлогу, з нього рослини і будуть брати вологу. І температура, як правило, в таких приміщеннях, тримається на оптимальному рівні, що не дозволить рослинам прокинутися дуже рано.

     Але найчастіше квітникарі викопують свої укорочені хризантеми восени і поміщають їх на зимівлю в спеціально підготовлені скриньки. У ящиках повинна знаходитися суміш піску і торфу (1:1). І навіть після того, як хризантеми будуть викопані і поміщені в ємності, не слід відразу заносити їх в приміщення – нехай рослини побудуть на холодному повітрі до остаточних морозів.

     Якщо є вибір, де зберігати хризантеми взимку, віддайте перевагу світлому приміщенню. Існує думка, що без світла за зиму хризантема виснажується, стає блідою і безсилою.

      Ось і всі основні секрети, завдяки яким хризантеми взимку будуть відчувати себе чудово. Головне – стежити за перепадами температури і вологи: щоб хризантеми не перемерзли і не підсохли – з одного боку, не почали раннє пробудження із-за високої температури і не выпрели – з іншого. Якщо Ви створите правильні умови для хризантем на зиму – квіти щедро Вас віддячать. Тим більше, що зробити це зовсім не складно.

 

Василь Сухомлинський

ХРИЗАНТЕМА Й  ЦИБУЛИНА

Казка-оповідання

Недалеко від хати росла Хризантема. На спаді літа вона зацвіла ніжним рожевим цвітом і милувалася своєю красою. Її квіти шепотіли: "Які ми гарні..."

А поруч із Хризантемою росла Цибулина. Ну, звичайнісінька цибуля. На спаді літа Цибулина доспіла, зелене пір'я зів'яло, й від неї відгонило гострим духом. Хризантема морщила носа й казала:

— Як неприємно від тебе тхне! Дивуюся, навіщо люди таке й сіють. Мабуть, щоб відлякувати бліх.

Цибулина мовчала. Проти Хризантеми вона відчувала себе простачкою.

Та ось із хати вийшла жінка й іде прямо до Хризантеми. Ця затамувала й дух. Певно, що жінка зараз скаже: "Які гарні квіти в Хризантеми!" Жінка справді підійшла до Василь Сухомлинський, Хризантема й Цибулина, оповідання, казкаХризантеми й сказала:

— Які гарні квіти!..

Хризантема аж танула од утіхи. Потім жінка нахилилася, вирвала Цибулину, роздивилася й вигукнула:

  Яка гарна Цибулина!

Хризантема нічого не могла збагнути. Вона собі думала: "Невже й Цибулина може бути гарною?"

Василь Олександрович Сухомлинський - видатний український педагог, письменник і публіцист.У 1926 - 1933 роках В.О. Сухомлинський навчався у Василівській семирічній школі, де був одним з кращих учнів. Вчився добре, старанно, любив читати, гарно малював. Щоб зібрати гроші на книги, фарби, зошити, разом з однолітками та братами ходили на Новий рік посівати та щедрувати, а літом працював у колгоспі. У дитячому садку, який діяв в колгоспі на період літніх канікул йому доручали бути помічником вихователя. Він доглядав малюків, розповідав їм казки, читав книжки, проводив веселі ігри. Тому і вибір професії був не випадковий.

 

 

 

 

 

 

Цікаві факти про хризантеми.

 

У світі налічується 29 видів хризантем. Батьківщиною хризантем є — Китай (їх почали вирощувати ще в 551 році до нашої ери).

Національною квіткою Японії є — хризантема. Вона зображена на монетах та державній емблемі Японії. Імператорська печатка Японії зображена у вигляді жовтої хризантеми. У Японії відзначається свято хризантем.

У країнах Азії, листя і пагони хризантеми вживається в їжу як овоч або десерт (у Китаї, хризантема є харчовим видом).

Квітка хризантеми використовується як чай, який має хороший аромат і кілька корисних властивостей для здоров’я. Їх використовують при болю в горлі, лихоманці, головному болі, сухості в очах. Також квіти сприяють засвоєнню жирної їжі.

Хризантеми допомагають у зменшенні забруднення повітря.

Культура декоративних садових хризантем налічує більше тисячі років.

В Китаї, звідки родом більша частина хризантем, садові форми почали виводити ще 551 р. до н. е. Потім хризантеми були завезені до Японії, а до Європи хризантеми завезли у XVII ст. 

 

Вірші про хризантеми

 

Хризантема

  

Як жадібно повітря й воду п’ють

Останні чорнобривціі і жоржини

Вже журавлі на крилах знов несуть

Осколки літа в сніжні хуртовини.

 

А хризантема знай собі – цвіте!

Сміється прямо в очі сірій днині,

Ще й журавлів в дорогу проведе,

І слухатиме пісню журавлину.

 

Ця квітка – королева у саду,

Сніжинку першу збереже в долонці.

І я щодня вклонитись їй іду

Осінній квітці, схожій так на сонце.

 

                              Олена Бондар (Бондаренко)

 

 

 

 

 

 

***

Цвітуть багряні хризантеми

Як помин літечка цвітуть…

Вже у строфі осінні теми,

І у житті-осіння суть.

Мале зернятко біля хмизу

Шукає нірку для пожив…

Вже стежка котиться донизу,

А я ще нібито й не жив.

І не пізнавши: хто ми? Де ми?

– Іду в осінню каламуть…

Постій… Ще квітнуть хризантеми

– І треба з ними ще побуть.

                                     

                     Вадим Крищенко

 

Загадки про хризантемы

  

Он последний из цветов,

Кто цветёт до холодов,

Бутоны красками играют,

Ты угадал? Как называют?

Ответ: Хризантемы

                                   Автор: Леонов В.А.

 

Вот и осень на пороге,

И цветы все отцвели,

Ну, а эти продолжают,

Нас всё ж радовать цветы!

Ответ: Хризантемы

                                   Автор: Леонов В.А.

 

Красивые бутоны,

На салют похожи,

Осенью зацветают,

Их садоводы обожают!

Ответ: Хризантемы

                              Автор: Леонов В.А.

 

До морозов простоят,

Радуя прохожих взгляд,

Шапки пышные одели,

Только холод их разденет!

Ответ: Хризантемы

                      Автор: Леонов В.А.

 

Фейерверком огней,

Царица осени сияет,

И до первых холодов,

Клумбы украшает!

Ответ: Хризантема

 

                                                           Джерела:

 

  1. \http://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-hrizantemi/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua
  2.  : http://mova-literatura.in.ua/cvitut-bagryani-xrizantemi-lirichnij-virsh-pro-osin.html
  3. www. Загадки. su

 

1

 

docx
Додано
25 березня
Переглядів
114
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку