Склад проектної групи: Вихованці 1 року навчання основного рівня
Керівник проекту: Плюсніна Світлана Валеріївна, керівник т/о «Креатив» КПНЗ «Центр позашкільної роботи» Павлоградської міської ради.
Тип проекту: творчий, практико-орієнтований, короткотривалий
Міжпредметні зв’язки: математика, економіка, декоративно-прикладне та образотворче мистецтво, креслення, технологія.
Актуальність та новизна проекту:
Листівками сьогодні нікого не здивувати, вони бувають настільки різноманітними, що здається щось нове вже годі й чекати. Але це не зовсім так. Подібно музиці, де всього 7 нот, але вона завжди така різна, так і в мистецтві створення листівок, при наявності всього декількох форматів і способів складання, завжди можна отримати щось оригінальне. Одним з цікавих видів листівок є листівки виконані з використанням Рор-up механізмів. Техніка «поп-ап» (pop-up) – це створення об’ємних зображень з паперу.
Часто такі зображення зустрічаються в дитячих книгах. Але переважно її використовують при виготовленні листівок. Поп ап (Pop up) – техніка виготовлення об'ємних листівок. Pop-up card – це техніка виготовлення листівок, які включають об'ємні форми, що автоматично розкладаються при їх розгорненні та складаються при згортанні такого паперового подарунка. Для цього існують спеціальні готові схеми, використовуючи які можна створити неповторні об'ємні листівки. Виготовлені таким способом листівки, відрізняються оригінальністю і витонченістю форм.
Скрапбукінг закохує в себе з першого погляду. Навіть найскупіша на емоції людина не залишиться байдужою, отримавши подарунок, виготовлений у цій дивовижній техніці. Мета проекту: Створення колекції Pop up листівок «Щаслива мить», розвиток проектно-технологічних знань, умінь та навичок.
Завдання:
• ознайомитись з історією, стилями та техніками скрапбукінгу;
• навчитися розрізняти основні стилі скрапбукінгу та кардмейкінгу;
• навчитися виконувати основні елементи роботи у техніці Pop-up, на прикладі листівки з твіст механізмом «Щаслива мить»;
• оволодіти навичками роботи зі створення композиційного та кольорового рішення листівок ручної роботи;
• створити колекцію листівок у техніці Pop-up;
• вдосконалити вміння та навички у роботі з різноманітними матеріалами та інструментами;
• розвивати художній смак, дизайнерські вміння у виготовленні листівок в техніі Pop-up ;
• точно і чітко виконати технологічні операції;
• реалізувати свої творчі можливості.
Проблемні питання:
Що таке скрапбукінг і кардмейкінг?
З чого можна виготовляти листівки ручної роботи?
Що таке Pop-up?
Міні-дослідження у ході проектної діяльності:
1. Поняття про скрапбукінг та кардмейкінг.
2. Історія скрапбукінгу.
3. Стилі та техніки скрапбукінгу.
4. Кольорове та композиційне рішення .
5. Види Pop-up механізмів
План виконання проекту
- Постановка проблеми (тема для дослідження).
- Обґрунтування актуальності та новизни проекту.
- Постановка мети та завдань проекту.
- Виявлення основних параметрів майбутніх виробів.
- Розподіл на мікро-групи.
- Пошук ідей і варіантів листівок з різними видами рор-uр механізмів.
- Аналіз ідей та вибір кращого варіанта.
- Складання плану виконання проекту на основі визначених завдань.
2. Конструкторський етап - Складання ескізів.
- Опис моделі виробу.
- Добір матеріалів.
- Добір інструментів, пристосувань.
- Кольорове рішення.
- Добір варіантів оздоблення виробу.
- Складання інструкційно-технологічної картки «Виготовлення рор-uр механізмів»
- Виготовлення листівок з рор-uр механізмом «Щаслива мить».
- Випробування виробу.
- Оздоблення виробу.
- Порівняння виготовленої конструкції із запланованою.
- Усунення недоліків та корегування виконаного проекту.
- Оцінювання якості виготовленого виробу.
- Оцінка емоційного враження від виробу.
- Розрахунок собівартості виробу. - Визначення рентабельності виробу.
- Висновок, самооцінка проекту, оформлення проектної документації. - Презентація, захист проекту.
1.Організаційно-підготовчий етап
1.1 Результати міні досліджень учасників проекту
Скрапбу́кінг, скрепбукінг (англ. Scrapbooking, від англ. Scrapbook: scrap - вирізка, book - книга, букв. «книга з вирізок») - вид рукодільного мистецтва, що полягає у виготовленні та оформленні сімейних або особистих фотоальбомів. Скрапбукінг дозволяє створити безліч потрібних речей, які зможуть бути надійними сховищами для дрібничок. Це можуть бути скриньки для косметики або прикрас, органайзери,, банбоньєрки, подарункові конверти, конверти для дисків, коробочки для білизни або швацького приладдя. Скрапбукінг дозволяє для всього знайти своє унікальне місце, яке буде ще і витонченим декором вашого житла. Безумовно, будь-які вироби в техніці скрапбукінг, наповнені дивовижною теплотою.
Слід зауважити, що в колекціях майстрів скрапбукінгу почесне місце займають також листівки (так званий кардмейкінг, англ. cardmaking, букв. «виготовлення листівок»)
Філософія кардмейкінгу побудована на простій заповіді: хочеш привітати людину дійсно від душі - вклади в привітання душу.
Історія скрапбукінгу
Історія скрапбукінгу налічує кілька сотень років. У XV сторіччі, коли папір став доступним, з'явилися альбоми-попередники сучасних скрапбуків. В Англії були популярними книги, у які вкладали листи, вписували рецепти, цитати і т.д. Такі альбоми відображали інтереси й унікальність свого господаря. У них заносилися цікаві факти, про які дізнавалася людина, і цікаві події, що з нею відбувалися, в них вклеювали марки, фотографії, записували афоризми. За проханням власника альбому друзі вписували свої імена і коротенькі тексти. До кінця XIX століття це була вже чітко оформлена течія. У записні книжки та альбоми вклеювали вирізки з газет, висушені квіти, записувалися від руки вірші.
Варто додати ще одну досить цікаву деталь із життя відомого американського письменника Марка Твена: він любив створювати альбоми, в яких були лінії клею, щоб прикріплювати до них різноманітні дрібниці, які автор «Пригод Тома Сойєра» хотів залишити собі на згадку. До 1901 року він створив близько 57 таких альбомів. У 1980 році американська сім’я Крістен представила на суд широкої публіки 50 фотоальбомів, присвячених історії своєї родини. Оформлення цих альбомів зацікавило публіку. У 1981 році Меріель Крістер разом із чоловіком відкрила перший скрап-магазин, а в 1996 році – перший інтернет-магазин товарів для скрапу.
Для скрапбукінгу характерні базові стилі, які устоялися серед майстрів цього дивно теплого мистецтва.
• Стиль Вінтаж (vintage) чи хибні-старовинний. Для цього стилю характерне використання старих фотографій або зістарювання нових.
• Європейський стиль, для якого характерна строгість. У цьому стилі мінімум декору, підкреслимо наявність сюжетної лінії у фотографіях.
• Херитейдж (heritage), в перекладі «спадщина». Більше застосовується для оформлення фотографій, важливо використовувати кольорові гами, характерні для тієї чи іншої епохи.
• Американський стиль є найбільш поширеним. Для нього характерна велика кількість прикрас, проте багато не означає погано.
• Шебби шик (shabby chic) або потертий шик. Це помилково-старовинний стиль з елементами розкішного оформлення. Для стилю характерне використання помилково-зістарених елементів, потертих елементів декору.
• Клин-енд-Симпэл (сlean and simple) або «просто і зрозуміло». Стиль характеризується простотою елементів, зрозумілим графічним виконанням.
• Фрістайл (free style) або вільний стиль, який передбачає сміливі кольоросполучення на світлому тлі.
• Миксед-медіа (mixed media). Стиль передбачає змішання всіляких названих стилів, головне, щоб ваша робота не була хаотичною і незбалансованою.
Що таке «Pop-up»
Виявляється, цей напрямок стосується не тільки листівок і книг, а широко застосовується в рекламі. «Pop-up» в перекладі з англійської «несподівано виникати» або «спливати» . Пам’ятаєте те рекламне віконце, яке звідки не візьмись, з'являється поверх інтернет сторінки і так дратує? Це віконце називається «Pop-up» інтернет-реклама.
Останнім часом стали популярними і «Pop-up» store. Це невеликі магазинчики, які з'являються в людних місцях в рекламних цілях, а потім зникають. Наприклад, по Лондону курсував автобус London Fashion-шоу-рум на колесах, а Adidas в Амстердамі магазин у вигляді взуттєвої коробки. Як правило, Pop-up Store відкриваються з приводу: Різдво і Новий рік , Хеллоуїн, показ мод або вихід нової коллекціі. Для покупців завжди присутній елемент інтерактивності і особливої новизни. Для організаторів-це спосіб піднести себе з несподіваної сторони. Ні одна виставка і презентація не мислима в сучасному світі без «Pop-up» рекламних стендів. Їх привозять, дуже швидко збирають на місці виставки, а потім так само швидко розбирають.
Основні види «Pop-up» механізмів Всі «Pop-up» конструкції діляться на об'ємні і пласкі.
1. Плоскі конструкції (книжкова анімація);
1.1 Дискові - рух здійснюється за рахунок повороту диска;
1.2 На основі рухає важеля -рух здійснюється за рахунок впливу на важіль;
1.3 Слайдер-дозволяє відкрити нове зображення за рахунок руху полоски.
2. Об'ємні конструкції:
2.1 З розкриттям на 90 градусів:
2.1.1 Ступеневі конструкціі;
2.1.2 Поверхні, розташовані під кутами;
2.2 З розкриттям на 180 градусів:
2.2.1 V-образні конструкціі можуть бути одиничними множинними, з розрізами і згинами, вигляді піраміди і паралелограма, багатоярусними, скульптурними;
2.2.2 Z-образні конструкціі;
2.2.3 Параллельно спливаючі конструкції на основі паралелограма;
2.2.4 З ліфтовими механізмами з вертикальною і горизонтальною основою.
1.2 Виявлення основних параметрів майбутніх творчих робіт:
Листівки в техніці «Pop-up» «Щаслива мить»
- повинні відповідати вимогам дизайну;
- Поп-ап механізми повинні бути якісно виконані з урахуванням безпечних прийомів праці і правильності виконання технологічних операцій;
- відповідати вимогам пропорційності форм і ліній; - бути естетичними та відповідати своєму призначенню; - викликати позитивні емоції.
1.3 Пошук ідей і варіантів різних видів Рор-up листівок:
Для виконання творчого проекту, члени проектної групи вивчила велику кількість сайтів.
Відібрали деякі найбільш цікаві варіанти Рор-up листівок:
Аналіз ідей та вибір кращого варіанта: Розглянувши різні варіанти листівок, вирішили створювати листівку з твіст-механізмом. Твіст-листівка є одним з найбільш розповсюджених елементів при створенні скрап альбомів та лепбуків. Однак такий прийом цікавий та ефектний і сам по собі завдяки наявності всередині рухливого елементу. Так, при розгортанні, всередині основної, міститься ще одна листівка, яка розміщується перпендикулярно до основної.
2.1 Матеріали і інструменти.
Папір - це основний матеріал, який буде необхідний. Це може бути картон (білий або кольоровий), дизайнерський папір, фольга, пакувальний папір будь-якої фактури, а також спеціальний папір для скрапбукінгу який відрізняється якістю і різноманітністю візерунків і фарб. Ми можемо підготувати папір своїми руками, наприклад роздрукувати на принтері, а також більш складні способи: зістарювання, забарвлення за допомогою кави або чаю, за допомогою бризок фарби тощо.
Елементи декору - це намистини, бісер, паєтки, ґудзики, шнурочки, стрічки, мережива, тасьма, різні клаптики тканини, пір'я, засушені листя, колоски, квіточки, зерна кави, різні крупи, штучні квіти, тасьма, нитки, тканина тощо.
Інструменти - це клей, двосторонній скотч, ножиці звичайні та фігурні, макетний ніж (канцелярський різак), лінійка, простий олівець, інструмент для біговки, макетний килимок, фігурні дироколи, які використовуються для прикрашання та оформлення листівок з допомогою витинання фігурних отворів на папері. Дироколи бувають фігурні, бордюрні, кутові, кругові, мультифункціональні.
2.2 Основні технологічні прийоми
Основні технологічні прийоми, які ми будемо використовувати при створенні листівок з механізмами Рор-up:
- вирізання (контурне, художнє і т. д.);
- біговка - процес нанесення прямої лінії за допомогою продавлювання для отримання чіткої і рівної лінії згину;
- згинання;
-склеювання (склеювання, наклеювання, вклеювання).
2.3. Розробка інструкційно-технологічної картки (Додаток №5(А,В)
2.4 Кольорове та композиційне рішення
У ході міні-дослідження члени проектної групи з’ясували, що теорія кольору корисна не тільки в творчості, але і в житті -правильне поєднання фарб допомагає досягти гармонії і рівноваги, підкреслити свій стиль і смак, показати свій настрій. А ще кожен колір має своє значення і емоційний критерій (настрій, емоції), ви можете поєднувати це для повного балансу і гармонії. наприклад:
* Рожеві кольори - жіночні, життєрадісні, романтика, невинність
* Червоні - чуттєві, зухвалі, відразу привертають увагу, пристрасть, енергія
* Помаранчеві - символізують тепло і затишок
* Жовті - доброзичливі і життєрадісні
* Зелені - одночасно заспокоюють і підбадьорюють, гармонія
* Сині - кольору неба і води, символізують спокій, мир, свіжість
* Фіолетові - загадка, таємниця
* Коричневі - стабільність, комфорт
* Нейтральні пастельні - спокій і умиротворення
Існують також традиції використання кольорів, які допомагають зробити акцент на подію:
*День Народження - помаранчевий, жовтий, червоний
*Зимові свята - зелений, червоний, білий, золотий, срібний
*День св. Валентина - червоний, рожевий
*Для чоловіків - зелений, червоний, синій, колір хакі, коричневий
*Весняні свята - світло зелений, жовтий
*Весілля - білий, сріблястий, золотий.
Практична робота: Виготовлення листівки в техніці Pop-up за Інструкційнотехнологічною карткою (Додаток№5(В))
Форма проведення: Самостійна робота під керівництвом педагога Завдання для мікро-груп:
1мікро- група – «Морські подорожі» 2 міні група – «Повітряні подорожі» 3 міні група – «Щасливі моменти»
У ході практичної роботи ми будемо створювати рор-up листівку c твіст механізмом за планом:
1. Креслення шаблону
2. Вирізання.
3. Біговка.
4. Згинання.
5. Декорування скрап папером.
6. Виготовлення твіст-механізму.
7. Виготовлення декору.
8. Кріплення декору.
Собівартість - це вартість усіх витрат на виготовлення, яка розраховується за формулою: С=Вм+Ве+Зп+О, де
Вм - вартість витрачених матеріалів, Ве - вартість використаної електроенергії, Зп - оплата праці; 15 грн. – 1год.
О - податок на заробітну плату (20%)
Матеріали використані в роботі |
Ціна одиниці вимірювання, грн. |
Витрати матеріалів |
Вартість витрат |
Папір дизайнерський кольоровий(250/г.м) |
2,50 грн., аркуш |
2 аркуша |
5,00 грн. |
Папір для скрапбукінгу |
5,00 грн., аркуш |
1 аркуша |
5,00 грн. |
Роздруківка саморобних привітань |
2,5 грн., аркуш |
1 аркуш |
2,50 грн |
Гудзики, стрази |
0,5 грн.,шт. |
2 шт. |
1,00 грн. |
Клей дракон |
45,00 грн., за 500 мл. |
20 мл. |
1,80 грн. |
Разом |
|
|
10,30 грн. |
Собівартість листівки «Щаслива мить» з текстурного фоамірану 10,3+15+3=28,8 грн. Оорієнтовна ціна подібного виробу в торгівельній мережі в середньому становить 50 грн. Тому прибуток: П = Ц – С; П = 50 – 28,8 =21,2 грн.
Отже, проект є економічно вигідним.
2. Презентація проекту (Фотозвіт Додаток№5(С))
Виконання творчого проекту було цікавим і корисним для кожного його учасника. Створена вихованцями колекція листівок прийняла участь у виставці «Зі святом!» та викликала значний інтерес у її відвідувачів. Під час роботи над проектом стали в нагоді знання, вміння, творчі здібності отримані при вивченні різних тем програми т/о «Креатив».
Результат спільної творчої роботи задовольнив усіх учасників проекту.
Мета, яка була поставлена на початку проекту безсумнівно досягнута!
Компетентності особистості ,формуванню яких сприяв проект «Щаслива мить» :
- Активізація пізнавальної активності дітей (сенсорних процесів, мислення, концентрації уваги)
- Гармонізація особистості (підвищення самооцінки)
- Набуття технічних знань та технологічних умінь та навичок
- Розвиток почуття стилю та кольору, естетичного смаку
- Розвиток мілкої моторики
- Розвиток творчого потенціалу, креативності. Арттерапевтичне значення проекту:
- Зняття емоційної напруги
- Створення позитивного емоційного настрою.
- Можливість вільного самовираження та самопізнання;
Отже проект дозволив повною мірою розкрити природні здібності дитини: неординарність думок, спроможність до висловлювання та застосування на практиці різноманітних ідей, можливість здійснювати свій вибір, знайти себе у світі та відкрити світ у собі
Додаток№5(А)
Додаток№5(В)
№ з/п |
Технологічна послідовність |
Фото |
|
Інструменти: ножиці (прості і фігурні), олівець простий, лінійка, інструмент для біговки, клей «Дракон», дирокол кутовий для фото Матеріали: Кольоровий картон, скрап папер |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Вилітна частина
|
|
Бігуємо лінії згину |
|
|
|
|
|
|
|
|
За допомогою кутового дирокола вирубуємо отвори для кріплення фотографій |
|
|
Декоруємо основу листівки та деталі твіст-механізму скраппером |
|
|
|
|
|
|
|
|
Знаходимо місця нанесення клею на вилітній частині твістмеханізму |
|
|
Середина вилітної частини твіст механізму при наклеюванні повинна саівпасти з серединою поворотної |
|
|
Перевіряємо роботу твіст-механізму |
|
|
|
|
|
|
|
Додаток№5(С)