Сінішина В. В.,
Комунальний заклад «Дубовиківська середня загальноосвітня школа Дубовиківської сільської ради Дніпропетровської області»
Проєкт “ТРИЧІ МЕНІ ЯВЛЯЛАСЯ ЛЮБОВ”
І. Я. Франко. Збірка «Зів’яле листя»
Очікувані результати: цінування любові (чистоти, щирості, вірності, відданості); уміння любити.
Ключове питання: Хто був справжньою музою І. Франка?
Тематичні питання:
1. Ольга Рошкевич – «несміла, як лілея біла» перше велике кохання митця
2. Юзефа Дзвонковська – «гордая княгиня бліда, мов місяць, тиха і сумна»
3. Целіна Журовська – «женщина чи звір?»
Методичні рекомендації. Під час розгляду збірки варто зазначати, що кожен зі «жмутків» пов’язаний з окремою історією кохання. Логічним буде присутність слів “кохання”, “любов” у визначенні мотивів та настроїв, що домінують у збірці. Для проєктування доцільно відвести урок, організувати роботу учнів у трьох групах. Рекомендована форма презентації (захисту) проєктів: частина наступного уроку.
Операційна карта з розробки тематичного питання
ОЛЬГА РОШКЕВИЧ – «НЕСМІЛА, ЯК ЛІЛЕЯ БІЛА», ПЕРШЕ ВЕЛИКЕ КОХАННЯ МИТЦЯ
«Перший жмуток» - позначений весняними мотивами, присвячений оспівуванню кохання. У ньому з’являються перші нотки смутку. Ліричний герой починає розуміти, що його кохання не взаємне, але з серця не зникає образ коханої.
Після першого арешту Франка «за соціалізм», слідства та допитів, батько коханої вирішив за краще розірвати взаємини Ольги та Івана.
Операційна карта з розробки тематичного питання
ЮЗЕФА ДЗВОНКОВСЬКА – «ГОРДАЯ КНЯГИНЯ БЛІДА, МОВ МІСЯЦЬ ТИХА І СУМНА
«Другий жмуток» - перлини інтимної поезії. Це поезія літа, спогадів про весну кохання, настроїв, туги й розлуки. Страждання героя набувають загального характеру. Почуття песимізму і печалі дедалі зростають.
Франко просить руки Юзефи, проте отримує відмову, яка ображає його. Він пише:
Я й забув, що ти осінь холодна,
Я й забув, що то смерті пора,
Я й забув, що ти кров благородна,
Що між нами безодня стара.
Юзефа у відповідь на прикрий вірш пише йому листа: ні, вона не гордує простим походженням Франка, вона хвора на туберкульоз. Кохання не для неї…
Обґрунтуйте свою думку.
Операційна карта з розробки тематичного питання
ЦЕЛІНА ЖУРОВСЬКА – «ЖЕНЩИНА ЧИ ЗВІР?»
«Третій жмуток» - пекельні переживання поета, викликані жорстоким нещасливим коханням, що довели його до відчаю.
Кокетлива й вродлива працівниця поштового відділення причарувала Франка, проте поет її не вразив: був рудий, а Целіні подобалися брюнети, не мав статків і високого походження.
Франко годинами вистоював на поштовому відділенні й під вікнами квартири Целіни, проте ніщо не могло зворушити байдужого серця. Трохи згодом вона виходить заміж за Здіслава Зигмунтовського, працівника суду.
Коли наближалися останні хвилини життя Франка й він нікого вже не приймав через недугу, Целіна приходила навідати поета, проте в зустрічі їй було відмовлено. По смерті Івана Яковича Зигмунтовська часто відвідувала музей, виступала на різних конференціях, зустрічалася з Ольгою, удовою Франка.