Програма «ОСОБИСТА ГІДНІСТЬ. БЕЗПЕКА ЖИТТЯ. ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ»

Про матеріал
Основними орієнтирами програми є: - сприяння самопізнанню, самореалізації, самоствердженню і самовдосконаленню особистості; - розвиток навичок відповідальної і водночас безпечної поведінки, умінь адекватного прийняття рішень у різноманітних, у т. ч. складних життєвих ситуаціях; - визначення та формування громадянської позиції особистості
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОГРАМА

виховної роботи з питань протидії торгівлі дітьми

«ОСОБИСТА ГІДНІСТЬ. БЕЗПЕКА ЖИТТЯ.

ГРОМАДЯНСЬКА ПОЗИЦІЯ»

 


І. ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

Сучасна державна політика України у сфері протидії торгівлі людьми орієнтована на активізацію профілактичної роботи, а саме захист прав людини шляхом розвитку її правосвідомості, формування у підростаючого покоління вмінь об’єктивно оцінювати суспільну небезпеку цього явища. Саме тому розроблення для загальноосвітніх навчальних закладів варіативної програми виховної роботи з питань протидії торгівлі дітьми "Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція" є відповіддю на нагальні потреби держави щодо запобігання і подолання торгівлі людьми як деструкції у розвитку суспільства.  

Основними орієнтирами програми є:

  • сприяння самопізнанню, самореалізації, самоствердженню і самовдосконаленню особистості;
  • розвиток навичок відповідальної і водночас безпечної поведінки, умінь адекватного прийняття рішень у різноманітних, у т. ч. складних життєвих ситуаціях;
  • визначення та формування громадянської позиції особистості.

Позаурочна виховна робота – один із найважливіших засобів педагогічного впливу на духовне становлення дітей, на формування їхньої активної громадянської позиції, необхідна умова збагачення інтелектуального, творчого потенціалу вихованців, найбільш повного розвитку здібностей, талантів в інтересах самої особистості й суспільства.

Організувати систему виховної роботи педагогічно вміло й компетентно з урахуванням вимог часу й можливостей школярів – досить складно, адже вона вирішує завдання цілісного формування й розвитку особистості. У зв'язку з цим надзвичайно важливим є комплексний підхід до проведення виховних заходів, що залежить від уміння педагога ставити й вирішувати одночасно різні виховні завдання.

Програма "Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція" побудована з урахуванням основних підходів і положень програми «Культура життєвого самовизначення», розробленої творчим колективом у рамках проектної діяльності Християнського дитячого фонду (колишнє ім'я Всеукраїнської благодійної організації «Український фонд «Благополуччя дітей»). Водночас її інноваційність полягає в тому, що вона, з одного боку, фактично є першою спробою представити систему виховної роботи саме у сфері профілактики торгівлі людьми шляхом формування в учнівської молоді внутрішнього ціннісного стрижня та необхідних життєвих навичок. А з іншого – пропагує новітні засоби технологічного забезпечення виховного процесу.

Теоретико-методологічною основою програми є філософсько-соціологічне розуміння людської діяльності, форм соціальної поведінки людини у різних сферах, ставлення до дитини як до суб’єкта власної життєдіяльності, використання у роботі системного, особистісно орієнтованого і діяльнісного підходів.

Принципи побудови та впровадження програми: комплексність, варіативність, послідовність, логічність викладення матеріалу, його поступове ускладнення.

У базисі програми лежить ідея "допомоги для самодопомоги", що розглядає людину як суб’єкт власного життя і передбачає формування у школяра вміння свідомо користуватися правами, бажання керувати своїм життям, здійснюючи моральний вибір, розвиваючи власні громадянські якості.

Ключові поняття програми: добро, гідність, безпека, громадянськість, права, обов’язок, відповідальність, цінності, життєві навички та ін.

Ознаками програми є:

  • активізація особистісного потенціалу школярів для самореалізації та самоствердження в різних сферах життєдіяльності; зміцнення сімейних стосунків, становлення адекватної самооцінки (розуміння себе як цінності, людини з правами, свободами, інтересами);
  • актуалізація знань, умінь і навичок школярів щодо критичного оцінювання, ухвалення рішень, управління собою в ситуаціях, що можуть призвести до потрапляння у тенета торгівлі людьми;
  • формування позитивної мотивації школярів до засвоєння інформації щодо протидії торгівлі людьми та наявних соціальних послуг у разі потрапляння в складну життєву ситуацію;
  • організація взаємодії, спілкування школярів через активне залучення їх до навчально-виховної інтерактивної діяльності;
  • використання для формування свідомості школярів та їх безпечної поведінки різних форм і методів роботи.

Підґрунтям адаптивної позитивної поведінки людини є її життєві навички. У змісті цієї програми виховної роботи зроблено акцент на формуванні таких життєвих навичок, як спілкування, прийняття рішень, критичне мислення, управління емоціями, стресами та конфліктними ситуаціями, формування цінностей тощо. Саме розвиток цих життєвих навичок школяра є важливою умовою профілактики торгівлі людьми в громаді, оскільки готує особистість на порозі самостійного життя до попередження життєвих криз, аморальної чи протиправної поведінки, недопущення маніпуляції тощо.

Зазначене можливе через активне визначення особистістю власної системи цінностей, що проявляється у системі ставлень людини. Саме тому в основі програми закладено чотири базові компоненти розвитку та становлення особистості:

  • ставлення до себе (особистісне самовизначення);
  • ставлення до інших (самовизначення у сфері комунікації);
  • ставлення до діяльності (поведінкове та професійне самовизначення);
  • ставлення до навколишнього світу (суспільне самовизначення).

Зміст названих вище базових компонентів розкривається у таких тематичних  блоках:

  • "Ставлення до себе": визначення та усвідомлення дитиною власних особистісних якостей, емоційного світу, самооцінка потреб, визначення власної позиції в системі життєвих цінностей;
  • "Ставлення до інших людей": формування у школярів вмінь толерантного ставлення до інших людей на засадах поваги до їхніх прав та свобод;
  • "Ставлення до діяльності": підготовка особистості до свідомого вибору професії та безпечного життєвого шляху, до активної діяльності в різних сферах;
  • "Ставлення до навколишнього світу": усвідомлення культурного різноманіття у світі, його багатогранності, розуміння себе як громадянина суспільства, члена міжнародної спільноти.

 

На виховних заходах вибудовуються соціально очікувані моделі поведінки свідомого громадянина, а також прийнятні дітьми конструктивні стратегії поведінки у небезпечних ситуаціях. Програма передбачає надання школярам аргументованої інформації, що сприяє виробленню у них негативного ставлення до явища торгівлі людьми та пов'язаних із ним злочинами і водночас позитивної мотивації до його запобігання. У зазначеному контексті враховується специфіка мотивації сучасних школярів, а особливо учнів старших класів, щодо працевлаштування, навчання, відпочинку за кордоном. Розроблені матеріали допоможуть учням в організації їхнього дозвілля, розвитку ініціативності та реалізації інтересів, виборі майбутньої професії.

Провідною характеристикою програми "Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція" є її варіативність, що виявляється, по-перше, в оптимальному поєднанні різних організаційних форм і методів виховної роботи;   по-друге, у вільному і раціональному визначенні часу (годин), необхідного для розкриття змісту базових компонентів; по-третє, у можливості вибіркового компонування заходів в умовах реалізації програми за межами загальносвітнього навчального закладу.

Педагогічну цінність виховної роботи визначає не кількість заходів, а розмаїтість їхніх форм. Насамперед необхідно забезпечити доцільний взаємозв'язок організаційних форм, їхню цілеспрямованість на досягнення певних виховних завдань у конкретному колективі. Саме за цієї умови кожен із виховних заходів стане необхідною ланкою в єдиному ланцюзі профілактичної роботи щодо торгівлі людьми. Організаційними формами виховної роботи з питань протидії торгівлі дітьми (виховними заходами) відповідно до програми є: тематичні виховні години, бесіди, дискусії і диспути, тренінги, станційна гра, соціальний проект, усний журнал, конкурс малюнків/плакатів, зустрічі з фахівцями, кіно- та відеолекторій (обговорення фільму); комікси; рольові, ділові (навчальні) та настільні ігри тощо. Виховні заходи об’єднують різні методи роботи: бесіду, тематичне малювання, мозковий штурм, роботу в групах, інформування, переконання, навіювання, роз’яснення, приклади, творчу майстерню, розв’язання складних життєвих ситуацій тощо.

Основний виховний захід (організаційна форма), передбачений програмою, тематична виховна година. Зазначені вище базові компоненти розвитку та становлення особистості (ставлення до себе; ставлення до інших; ставлення до діяльності; ставлення до навколишнього світу) є наскрізними блоками тематичних виховних годин. Для кожного класу розроблено тематичні виховні години, розраховані на 16–19 годин навчального року. Саме варіативність програми дозволяє обрати оптимальну кількість годин для кожного класу, враховуючи потреби учнівської молоді, рівень її розвитку та соціального досвіду.

Структура програми передбачає можливість її реалізації за межами загальносвітнього навчального закладу: у позашкільному навчальному закладі, закладі оздоровлення та відпочинку та ін. За таких обставин вибіркове компонування заходів полягає у внесенні до плану виховної діяльності більшою мірою інтерактивних форм роботи: ділових, рольових, станційних та настільних ігор, усного журналу, конкурсу малюнків/плакатів, кіно- та відеолекторію (обговорення фільму), коміксів тощо.

Запропонована програма виховної роботи має стати поштовхом для творчої діяльності класних керівників, вихователів, соціальних педагогів, соціальних працівників, психологів, педагогів-організаторів. Матеріали, сценарні плани розроблених заходів – підґрунтя для створення інших організаційних форм з питань протидії торгівлі дітьми: конференцій, правових лекторіїв, вікторин, тематичних вечорів, вечорів запитань та відповідей, літературно-творчих конкурсів, аукціонів знань, інсценувань тощо.

Упровадження в навчально-виховний процес загальноосвітнього навчального закладу програми виховної роботи "Особиста гідність. Безпечна поведінка. Громадянська позиція" є ефективним елементом профілактики торгівлі людьми в громаді, а також новітнім методом пропагандистсько-просвітницької діяльності, що гарантує захищеність підростаючого покоління.

 


ІІ. ЗМІСТ ТЕМАТИЧНИХ ВИХОВНИХ ГОДИН ТА ВИМОГИ

ДО ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ

Зміст матеріалу

Вимоги до рівня досягнень учнів

7 клас

БЛОК 1. СТАВЛЕННЯ ДО СЕБЕ

Тема 1. Грані особистості: Що таке особистість. Мій особистісний портрет. Що таке індивідуальність. Чому важливо виявляти свою індивідуальність.

Тема 2. Бути собою. Як проявляється індивідуальність людини. Що таке образ. Його складові. Що впливає на образ. В чому взаємозв’язок між образом та поведінкою. Як творити власний образ. Що таке «бути собою».

Тема 3. Як поважати себе. Що таке  повага і самоповага. Чому так важливо поважати себе. Повага до інших як компонент самоповаги. Людська та особиста гідність.

Учень:

знає: структуру особистості;

розуміє: зміст понять «особистість», «гідність», «людська гідність», «особиста гідність», «повага», «самоповага», «образ» (імідж) та його складові;  важливість «бути собою»; основні складові самоповаги; взаємозв’язок поведінки і зовнішнього вигляду у процесі творення власного образу; важливість цінувати і поважати самого себе;

уміє: аналізувати особистісні якості; формувати думку про важливість власної індивідуальності; характеризувати власну особистість; розвивати почуття самоповаги та особистої гідності; поводитися в ситуаціях, де порушується особиста гідність; поважати особисту гідність інших людей.

БЛОК 2. СТАВЛЕННЯ ДО  ІНШИХ

Тема 4. Усі ми різні, усі ми рівні. Чим люди різняться між собою і чим подібні. Що допомагає їм розуміти один одного.

Тема 5. Сім’я в житті людини. Чому люди створюють сім’ю. Довіра, любов та взаємоповага як основа сім’ї. Як будувати взаємини у сім’ї. Яка сім’я є міцною. Що я можу зробити для зміцнення моєї сім’ї. Генограма як інструмент аналізу підтримуючого оточення.

Тема 6. Стереотипи та упередження.  Що таке стереотипи, упередження. Чому вони виникають. Як навчитися  приймати іншого без упереджень та стереотипів.

Тема 7. Безпека – небезпека.  Що таке безпека. Безпечна та небезпечна поведінка. Правила безпечної поведінки.

Тема 8. Моя поведінка в конфлікті/небезпечній ситуації. Що таке конфлікт, види конфліктів. Яка ситуація є небезпечною. Причини виникнення міжособистісних конфліктів. Які почуття ми переживаємо під час конфлікту. Як попередити конфлікт. Правила поведінки у конфлікті/небезпечній ситуації.

Учень:

знає: характеристики, за якими люди різняться та є подібними між собою; правила безпечної поведінки у конфліктній та небезпечній ситуаціях; шляхи попередження та способи вирішення конфлікту;

розуміє: зміст понять «стереотипи», «упередження», «ризик», «безпека», «небезпека», «насильство», «жорстоке поводження», «конфлікт», «небезпечна ситуація»;  що відмінність та подібність між людьми є основою для взаєморозуміння і ґрунтується на принципах ненасильства;  значення відмінності та подібності між людьми у процесі розвитку міжособистісних стосунків; у чому полягає рівність людей та її цінність на шляху до взаєморозуміння; що налагодження довірливих і відповідальних стосунків у сім’ї є одним із важливих факторів   зменшення ризику потрапляння у небезпечні ситуації ; що сім’я – це унікальне середовище, в якому кожна людина знаходить захист, підтримку, можливості для творчого розвитку і самореалізації;  важливість неупередженого ставлення до інших; причини виникнення та етапи розвитку конфлікту;

уміє: складати генограму своєї родини та використовувати її як інструмент аналізу життєвого простору, підтримуючого оточення; розрізняти деструктивні стереотипи, що пов’язані з поведінкою в небезпечних ситуаціях, у т.ч. у випадках торгівлі людьми, причини їх виникнення; гідно поводитися у конфлікті; розрізняти безпеку, небезпеку; безпечно поводитися; сказати «ні» у небезпечних ситуаціях; ставитися до батьків з повагою, довіряти їм.

БЛОК 3. СТАВЛЕННЯ ДО ДІЯЛЬНОСТІ

Тема 9. Як приймати рішення.  Що таке рішення. Послідовність прийняття рішень. Відповідальність за власні  рішення. Навчання навичкам прийняття рішень.

Тема 10. Коло мого життєвого досвіду.  Що таке життєвий досвід. Джерела досвіду: спілкування, досягнення, помилки. Вплив досвіду на розвиток моєї особистості.

 

Учень:

знає: різні джерела формування досвіду;

розуміє: суть поняття «життєвий досвід»; важливість досвіду батьків, дорослих; послідовність (алгоритм) прийняття відповідальних рішень; важливість особистої відповідальності за ухвалене рішення; цінність життєвого досвіду, його значення для становлення та розвитку особистості;

уміє: цінувати отриманий досвід; ухвалювати рішення.

БЛОК 4. СТАВЛЕННЯ ДО НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ

Тема 11. Мої права та обов’язки. Права людини та дитини: історія виникнення та розвитку. Що ми знаємо про права. Що таке обов’язки, які вони бувають. Зв’язок між правами та обов’язками. Усвідомлене використання своїх прав.

Тема 12. Я громадянин світу. Що означає бути громадянином країни та світу. Загальнолюдські цінності та норми співіснування. Яким я хочу бачити світ завтра

Учень:

знає: основні права людини, обов’язки громадянина та їх значення для захисту від насильства та протидії торгівлі людьми; основні положення Загальної декларації прав людини; зміст Конвенції ООН про права дитини, її призначення та можливості реалізації своїх прав;

розуміє: поняття «громадянин світу» та що кожен із нас є громадянином світу;  зв'язок між поняттями «права людини», «права дитини»; що права людини є основою вироблення і узгодження стандартів поведінки в сім’ї, школі, суспільстві, у всьому світі;

8 клас

БЛОК 1. СТАВЛЕННЯ ДО СЕБЕ

Тема 1. Розуміти себе.  Самопізнання та самоаналіз як основа розуміння себе. Що таке самооцінка. Потреби і самодисципліна. Моє особистісне зростання.

 

Учень:

знає: потреби та їх види;

розуміє: важливість самопізнання для життєвого самовизначення особистості; сутність та особливості процесу самопізнання; роль власних можливостей у задоволенні потреб;

уміє: адекватно оцінювати себе, узгоджувати свої потреби з власними можливостями.

БЛОК 2. СТАВЛЕННЯ ДО ІНШИХ

Тема 2. Дружба, закоханість, кохання. Що таке  справжня дружба, закоханість, кохання. Відповідальність за підтримку та розвиток дружби, кохання. Перше кохання. Цінності кохання.

Тема 3. Спілкування у безпечному Інтернеті. Небезпека віртуального світу. Правила поведінки у світовій мережі. Переваги та ризики спілкування в Інтернеті. Як захистити себе від небажаного впливу в мережі.

Тема 4. Соціальні ролі (гендерний аспект). Ролі статі у суспільстві. Гендерні відмінності. Статево-рольові стереотипи: їх позитивні та негативні сторони.

Як навчитися будувати партнерські стосунки з представниками протилежної статі.

Тема 5. Дитяча праця. Що  таке дитяча праця. Як розрізнити працю та експлуатацію. Пільги для працюючих неповнолітніх. Проблема найгірших форм дитячої праці.

Учень:

знає: взаємозв’язки між поняттями «дружба», «закоханість», «кохання»; правила поводження у світовій мережі; положення законодавства України, що захищає працю дітей; як діяти у небезпечних ситуаціях;

розуміє: сутність дружби і дружніх стосунків; відповідальність за підтримку та розвиток дружби; що перше кохання – це емоційне надбання кожної людини; важливість обережного, відповідального ставлення до кохання як почуття; зміст понять «соціальні ролі», «гендер», «гендерні ролі»;  різницю між поняттями «праця» та  «експлуатація»; проблему дитячої праці; які ризики можуть виникати у мережі Інтернет; різні аспекти проблеми рівності чоловіків та жінок, подолання статево-рольових стереотипів; глибину укорінення та різноманітність гендерних стереотипів;

уміє: відповідально ставитися до власних почуттів і почуттів інших; захищати себе від небажаного впливу в мережі; поводитися на засадах гендерної рівності, партнерства, поваги до іншої статі; запобігати насильству над слабшими; позитивно ставитися до отримання соціальних послуг, незалежно від статі.

БЛОК 3. СТАВЛЕННЯ ДО ДІЯЛЬНОСТІ

Тема 6. Розв’язання складних ситуацій (проблем). Що таке проблеми. Чому вони виникають. Види проблем. Як розв’язувати проблеми та долати перешкоди. Розв’язання проблем як джерело життєвого досвіду.

Тема 7. Торгівля дітьми як небезпека життя. Протидія торгівлі дітьми в Україні. Небезпечні ситуації: шляхи попередження.

Учень:

знає: правила безпечної поведінки; особливості проявів торгівлі дітьми в Україні;

розуміє: причини виникнення проблем і шляхи їх вирішення;

уміє: аналізувати свої досягнення і помилки та розглядати їх як джерело власного досвіду, який можна застосувати при розв’язанні проблем; аналізувати проблему та добирати способи її вирішення чи уникання; розпізнавати та аналізувати явище торгівлі дітьми; визначати права дітей, що порушуються у ситуації торгівлі дітьми;  безпечно поводитися та аналізувати небезпечні ситуації.

БЛОК 4. СТАВЛЕННЯ ДО НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ

Тема 8. Розмаїття та єдність світу. У чому розмаїття світу. У чому цінність життя в спільноті, де є представники різних культур. Що об’єднує людей у світі. Загальнолюдські цінності як основа співіснування.

Тема 9. Міжнародна солідарність проти найгірших форм дитячої праці. Що таке солідарність. Протидія торгівлі людьми за кордоном. Можливості державних та неурядових організацій за кордоном щодо захисту дитини, яка потерпіла від найгірших форм дитячої праці.

Учень:

знає: умови, які створені в Україні та на міжнародному рівні, щодо захисту дітей від найгірших форм дитячої праці; досвід співпраці на міжнародному рівні щодо захисту дітей від найгірших форм дитячої праці;

розуміє: поняття «найгірші форми дитячої праці»; вплив загальнолюдських цінностей на співіснування різних культур; в чому полягає культурне розмаїття світу; яким чином різні культури доповнюють та збагачують одна одну

9 клас

БЛОК 1. СТАВЛЕННЯ ДО СЕБЕ

Тема 1. Життєві цінності. Цінності в житті людини. Духовні та матеріальні цінності;  життєві цінності. Як вони впливають на моє життя сьогодні та в майбутньому.

Тема 2. Життя як цінність. Цінність людського життя. Чим цінне моє життя. Його неповторність та неповторюваність.

Учень:

розуміє: суть поняття «цінність» та джерела формування цінностей; що особисті (власні) цінності – це основа життєвого самовизначення, необхідна для повноцінного життя; взаємозв’язок між цінностями, поведінкою та цілями; цінність людського життя через призму неповторності кожної людини; у чому полягає філософський зміст життя; цінність життя через розуміння власної неповторності, визначення сенсу свого буття;

уміє співвідносити свої рішення з особистими цінностями.

БЛОК 2. СТАВЛЕННЯ ДО ІНШИХ

Тема 3. Як будувати стосунки з іншими. Основи конструктивної взаємодії. Особиста відповідальність за слова та дії.

Тема 4. Як протидіяти тиску/як сказати «ні». Що таке вплив та тиск. Їх джерела. Цінності як запорука протистояння тиску та спокусам.

Учень:

знає засади та прийоми конструктивної взаємодії  в різних життєвих ситуаціях;

розуміє: сутність понять «тиск» та «вплив» та їх джерела; що власні цінності – це запорука протидії тиску;

уміє: взаємодіяти та спілкуватися з іншими; використовувати у спілкуванні з іншими різні комунікативні позиції; протидіяти тиску та ухвалювати  відповідальні рішення.

БЛОК 3. СТАВЛЕННЯ ДО  ДІЯЛЬНОСТІ

Тема 5. Мій добробут. Добробут у системі людських цінностей. Розуміння добробуту.

Роль грошей в житті людини. Раціональне та нераціональне використання коштів. Як будувати свій добробут.

Тема 6. Мій професійний вибір. Здібності та інтереси. Що таке професійне самовизначення. Класифікація професій. Як обрати професію. Як готуватися до оволодіння обраною професією.

Тема 7. Моє працевлаштування. Право на працю. Законодавство, що регулює право підлітка на працю. Безпечне працевлаштування. Джерела пошуку роботи. Вимоги до написання резюме.

Тема 8. Моє дозвілля. Що таке дозвілля. Які види дозвілля існують. Які можливості дозвілля є в громаді. Наслідки небезпечного дозвілля.

Учень:

знає: про світ професій; основи професійного самовизначення та складові успішного професійного вибору;

розуміє: роль добробуту в житті людини, залежність добробуту сім’ї від уміння її членів орієнтуватися в цінах на товари й послуги; роль грошей в сучасному житті та особисту відповідальність кожного за створення та зміцнення власного і сімейного добробуту; взаємозв’язок між особистими цілями та професійним вибором; механізм пошуку роботи та законодавство, що регулює права підлітка на працю; необхідність раціонального використання вільного часу та планування власного дозвілля;

уміє: визначати мотиви, що спонукають людей купувати нові речі; визначати коло своїх інтересів як основу професійного самовизначення; самостійно формувати власні варіанти змістовної організації дозвілля; аналізувати місцеві можливості щодо організації дозвілля.

БЛОК 4. СТАВЛЕННЯ ДО НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ

Тема 9. Суспільство і я. Що таке соціальні ролі. Мої соціальні ролі. Що таке життєва позиція. Взаємозв’язок соціальної ролі та життєвої позиції. Я – свідомий громадянин. Як я можу проявити свою  громадянську позицію.

 

Учень:

знає: шляхи вияву громадянської позиції; які соціальні ролі виконують люди у своєму житті;

розуміє: сутність поняття «життєва позиція» та яким чином впливає життєва позиція кожної людини на виконання різних соціальних ролей; взаємозв’язок соціальної ролі та життєвої позиції;

уміє: визначати, які ролі виконує кожен учень у своєму повсякденні; розробляти та реалізувати соціальні ініціативи щодо профілактики торгівлі людьми.

10 клас

БЛОК 1. СТАВЛЕННЯ ДО СЕБЕ

Тема 1. Думки про щастя. Що таке щастя. Моє відчуття щастя. Що мені потрібно для щастя.

Тема 2. Творець своєї долі. Що таке життєва ціль. Для чого людині потрібно мати життєві цілі. Як визначати життєві цілі. Шляхи досягнення цілі. Я – творець власної долі. Моя життєва перспектива.

Учень:

розуміє: зміст поняття «щастя» та чинники, які допомагають людині бути щасливою; сутність поняття «ціль» та роль цілей в життєдіяльності людини; важливість цілепокладання в життєвому самовизначенні;

уміє: визначати власні життєві плани, ресурси, що необхідні для досягнення цілей, а також перешкоди, які можуть завадити реалізації мети; планувати свої дії для досягнення мети.

БЛОК 2. СТАВЛЕННЯ ДО ІНШИХ

Тема 3. Сім’я і довіра. Сім’я як цінність. Що таке подружнє життя. Якою я уявляю свою майбутню сім’ю. Що означає бути готовим до сімейного життя.

Тема 4 .Торгівля людьми як порушення прав людини. Причини поширення торгівлі людьми. Шляхи потрапляння в тенета торгівлі людьми. Методи вербування та різновиди торгівлі людьми. Які права порушуються у ситуації торгівлі людьми. Сучасні тенденції і причини торгівлі людьми в Україні.

Учень:

знає: які ризики існують при укладанні шлюбу за кордоном; що таке сімейно-шлюбні стосунки, кохання як найбільша цінність сім’ї; що таке цінності сім’ї;

розуміє: суть поняття «сімейне щастя»; відповідальність за вибір майбутнього чоловіка/дружини; основні ролі членів сім’ї, їхні обов’язки; важливість готовності до шлюбу та критерії такої готовності; особливості прояву торгівлі людьми в Україні, сучасні тенденції, причини цього явища, шляхи потрапляння в небезпечну ситуацію;

уміє: формувати «образ» майбутнього супутника життя; визначати, які права порушуються в ситуації торгівлі людьми; безпечно поводитися.

БЛОК 3. СТАВЛЕННЯ ДО ДІЯЛЬНОСТІ

Тема 5. Протидія негативним явищам у суспільстві. Сутність негативних явищ. Критичне ставлення до негативних явищ. Самостійний свідомий вибір.

Тема 6. Моє дозвілля. Що таке вільний час. Безпека під час дозвілля. Корисна діяльність у сфері дозвілля: види та функції. Моя участь в організації дозвілля.

 

Учень:

знає: види діяльності у сфері дозвілля з точки зору сильних сторін та можливих ризиків для людини;

розуміє: особливості сучасних негативних явищ і їх вплив на стан здоров’я, а також майбутнє людини загалом; що таке вільний час (дозвілля) та його функції; причини, з яких надаються переваги тим чи іншим видам дозвіллєвої діяльності; можливі ризики для людини певних видів дозвіллєвої діяльності (шкода здоров’ю, ситуації насильства, експлуатації, торгівлі людьми тощо);

уміє: визначати власну життєву позицію щодо негативних явищ; критично ставитися до таких негативних явищ, як вивезення людей за кордон, азартні ігри тощо.

БЛОК 4. СТАВЛЕННЯ ДО НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ

Тема 7. Поїздка за кордон: за і проти. Сильні і слабкі сторони працевлаштування, навчання, шлюбу, перебування за кордоном. Легальне та нелегальне перебування в іншій країні. Що необхідно людині для успішного працевлаштування за кордоном.

Тема 8. Міжнародне законодавство щодо протидії торгівлі людьми, різних форм експлуатації. Міжнародні і національні  документи щодо протидії торгівлі людьми.

Тема 9. Міжнародне співтовариство у боротьбі проти торгівлі людьми. Що таке міжнародне співтовариство. Засади міжнародного співіснування. Можливості людини як члена міжнародної спільноти.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Учень:

знає: основні міжнародні  документи щодо протидії торгівлі людьми, міжнародне законодавство стосовно протидії торгівлі людьми, основні національні закони, які захищають громадянина України від торгівлі людьми, основи міжнародного співтовариства та його діяльність щодо протидії торгівлі дітьми; що необхідно людині для успішного працевлаштування за кордоном; які типові труднощі можуть спіткати людину за межами своєї країни; основні інститути міжнародного співтовариства, які працюють у напрямі протидії торгівлі людьми;

розуміє: поняття «міжнародне співтовариство»;  проблему торгівлі людьми;  вимоги щодо організації поїздки за кордон з метою працевлаштування, навчання, шлюбу; що таке легальне та нелегальне перебування в іншій країні; 

вміє: толерантно ставитися до тих, хто збирається за кордон, і до потерпілих від торгівлі людьми.

11 клас

Тренінг 1. Особистісна гідність.

Значення життєвих цінностей,  гідної поведінки для життєвого благополуччя. Шляхи особистісного зростання

Учень:

знає можливі шляхи особистісного зростання;

розуміє: поняття «гідність», «людська гідність», «особиста гідність»; значимість гідної поведінки; прагнення до особистісного зростання для життєвого благополуччя;

уміє: аналізувати свої переконання та життєві цінності; впевнено поводитися та має стійке бажання до змін; розвивати  особистісний потенціал.

Тренінг 2. Безпека життя.

Сутність торгівлі людьми як комплексної проблеми та особливої форми насильства. Можливості державних установ та неурядових організацій щодо протидії торгівлі людьми, захисту прав дітей. Безпечна поведінка в різних життєвих ситуаціях.

Учень:

розуміє: сутність торгівлі людьми як комплексної проблеми та особливої форми насильства;

уміє: використовувати можливості державних установ та потенціал неурядових організацій для захисту своїх прав та прав інших людей в протидії торгівлі людьми; безпечно поводитися та протидіяти торгівлі людьми в різних ситуаціях, у т.ч. під час перебування за кордоном; формувати активну позицію щодо захисту своїх прав та прав інших людей.

Тренінг 3. Громадянська позиція.

Сутність і роль громадянської позиції в житті людини. Формування власної громадянської позиції. Участь у житті суспільства шляхом розроблення та реалізації соціальних ініціатив щодо протидії торгівлі людьми.

.

Учень:

розуміє: сутність понять «громадянськість», «громадянська позиція»; важливість визначення та формування власної громадянської позиції; значущість позитивної оцінки для особистості;

уміє: формувати позитивну самооцінку та виявляти власну громадянську позицію; планувати конкретні дії; узагальнювати та аналізувати набутий життєвий досвід.

 


ІІІ. ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

7 клас

№ п/п

Назва блоків і тем

Всього

 

БЛОК 1. СТАВЛЕННЯ ДО СЕБЕ

4

1.

Грані особистості

1

2.

Бути собою

1

3.

Як поважати себе

2

 

БЛОК 2. СТАВЛЕННЯ ДО ІНШИХ

7

4.

Усі ми різні, усі ми рівні

1

5.

Сім’я в житті людини

1

6.

Стереотипи та упередження

2

7.

Безпека – небезпека

2

8.

Моя поведінка в конфлікті/небезпечній ситуації

1

 

БЛОК 3. СТАВЛЕННЯ ДО ДІЯЛЬНОСТІ

4

9.

Як приймати рішення

2

10.

Коло мого життєвого досвіду

2

 

БЛОК 4. СТАВЛЕННЯ ДО НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ

3

11.

Мої права та обов’язки

2

12.

Я громадянин світу

1

 

Всього годин

 

 

Зміст програми

БЛОК 1. СТАВЛЕННЯ ДО СЕБЕ.

Тема 1. Грані особистості: Що таке особистість. Мій особистісний портрет. Що таке індивідуальність. Чому важливо виявляти свою індивідуальність.

Література:

  1. Анн Л. Ф. Психологический тренинг с подростками / Л. Ф. Анн. – С-Пб. :Питер, 2005. –272 с.
  2. Енциклопедія для хлопців : для ст. шкіл. віку / авт.-упоряд. В. М. Петров. – К., 2001. – 572 с.
  3. Загальна психологія : навч. посіб. / О. В. Скрипченко, Л. В. Долинська [та ін.]. – К., 2002. – 162 с.
  4. Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : метод. посіб. / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К, 2003. – С. 86–97 (автор О. В. Безпалько).
  5. Найк А. Практическая психология для девочек, или Как относиться к себе и мальчикам / А. Найк. – М., 1997. – 458 с.
  6. Прутченков А. С. Школа жизни : метод. разработки соц.-психол. тренингов / А. С. Прутченков. – М., 2000 – 246 с.
  7. Снайдер Ди. Практическая психология для подростков, или Как найти свое место в жизни / Ди Снайдер. – М., 2000. – 384 с.
  8. Тітовець Ю. А. Порадник для юних / Ю. А. Тітовець. – Львів : Афіша, 2004. – 96 с.
  9. Фельдштейн Д. И. Психология развития человека как личности : в 2-х т., т.1. / Д. И. Фельдштейн. – М. : МПСИ, МОЄК, 2005. – 568 с.

 

Тема 2. Бути собою. Як проявляється індивідуальність людини. Що таке образ. Його складові. Що впливає на образ. В чому взаємозв’язок між образом та поведінкою. Як творити власний образ. Що таке «бути собою».

Література:

  1. Вагин И. Я знаю, как нужно! / И. Вагин. – С-Пб. : Питер, 2002. – 320 с.
  2. Имидж – путь к успеху. – С-Пб. : Питер, 2002. – 192 с.
  3. Имидж руководителя. – Чернигов : ФПОЧО, 2001. – 29 с.
  4. Каунт Д. Подними свою самооценку / Д. Каунт ; под ред. В. А. Спивака ; пер. с англ. А. Козлова. – С-Пб. : Нева, 2004. – 220 с.
  5. Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : метод. посіб. / наукове керівництво та редакція І.Д. Звєрєвої. – К., 2003 – С. 86–108 (автор Т. Л. Лях).
  6. Леви В. Искусство быть собой. Конкретная психология : книга-альманах / В. Леви. – [б. м.] : ТОРОБОАН, 2003. – 286 с.
  7. Любовь, жизнь, семья : пособие для учителя / под ред. Л. М. Панкова. – М. : МАОО МФО,2007 – 341 с.
  8. Себе зрозуміти, себе змінити : навч. посіб. / М-во освіти і науки України ; упоряд. С. Максименко, О. Главник. – К. : Главник, 2006. – 128 с.

 

Тема 3. Як поважати себе. Що таке  повага і самоповага. Чому так важливо поважати себе. Повага до інших як компонент самоповаги. Людська та особиста гідність.

Література:

  1. Безпалько О. Спілкуємось та діємо : навч.-метод. посіб. / О. Безпалько, Ж. Савич. – К. : Навч. книга, 2002. – 112 с.
  2. Биркенбиль Ф. Вера. Коммуникационный тренинг: Наука общения для всех / Вера Ф. Биркенбиль ; пер.с нем. Н. Чупаева. – М. : ФАИР-ПРЕС, 2002. – 352 с.
  3. Гофман И. Представление себя другим в повседневной жизни / И. Гофман ; пер. с англ. А. Д. Ковалёва. – М. : КАНОН-Пресс-Ц : Кучково поле, 2000. – 304 с.
  4. Корисні звички : навч. посіб. для початк. шк. з попередження вживання дітьми тютюну й алкоголю : посіб. для вчителя. – М. ; Вінниця, 2001.
  5. Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : метод. посіб. / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К., 2003. – С. 200–217 (автор Н. В. Зимівець).
  6. Любовь. Жизнь. Семья : пособие для учителя / науч ред. Л. М. Панкова. – М. :МАОО, МФО, 2007 – 341 с.
  7. Селевко Г. К. Познай себя / Г. К. Селевко, И. Н. Закатова, О. Г. Левина. – М., 2000. – 116 с. – (Сер. "Самосовершенствование личности").
  8. Селевко Г. К. Сделай себя сам / Г. К. Селевко, Н. К. Тихомирова, О. Г. Левина. – М. : Нар. образование, 2001. – 125 с.
  9. Фопель К. На пороге взрослой жизни: Психологическая работа с подростковыми и юношескими проблемами. Отделение от родителей. Любовь и дружба. Сексуальность / Фопель Клаус. – М. : Генезис, 2008. – 208с.


БЛОК 2. СТАВЛЕННЯ ДО  ІНШИХ

Тема 4. Усі ми різні, усі ми рівні. Чим люди різняться між собою і чим подібні. Що допомагає їм розуміти один одного.

Література:

  1. Винославська О. В. Людські стосунки : навч. посіб. / О. В. Винославська, М. П. Залигіна ; М-во освіти і науки України. – К. : Центр навч. л-ри, 2006. – 144 с.
  2. Громадянська освіта : навч. посіб. для 11-го кл. загальноосвітн. навч. закл. / Р. А. Арцишевський [та ін.], – К., 2002. – 200 с.
  3. Идеи, средства, методы и работа в области межкультурного воспитания взрослых и молодежи : учеб. сб. / Европейск. молодеж. кампания против расизма, ксенофобии, антисемитизма и нетерпимости "Все различны – все равны". – Страсбург : Европейск. Молодеж. Центр, 1999.– 242 с.
  4. Компас : учебник по правозащитному образованию молодежи / Совет Европы, 2002. – 418 с.
  5. Культура життєвого самовизначення : інтегративний курс для учнів загальноосв. навч. закладів : метод. посіб. : в 3 ч. / [О. В. Безпалько, М. І. Босенко, Р. Х. Вайнола та ін.] ; наук. кер. та ред. І. Д. Звєрєвої. – К. : Златограф, 2004. – Ч. 3. Середня школа. – 536 с., С. 109 – 126.
  6. Лопатина А. Азбука мудрости / А. Лопатина, М. Скребцова. – М., 1999. – 576 с.
  7. Межкультурное образование в школе / В. В. Величко, А. В. Дергай, Д. В. Карпиевич [и др.].– Минск, 2001. – 168 с.

 

Тема 5. Сім’я в житті людини. Чому люди створюють сім’ю. Довіра, любов та взаємоповага як основа сім’ї. Як будувати взаємини у сім’ї. Яка сім’я є міцною. Що я можу зробити для зміцнення моєї сім’ї. Генограма як інструмент аналізу  підтримуючого оточення.

Література:

  1. Андреева Т. В. Семейная психология : учеб. пособие / Т. В. Андреева. – С-Пб. : Речь, 2004. – 244 с.
  2. Вайнола Р. Г. Сім’я в житті людини / Р. Г. Вайнола // Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : метод. посібник / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К, 2003. – 536 с. – С. 126 – 129.
  3. Дружинин В. Психология семьи / В. Дружинин. – С-Пб., 2009.
  4. Ковбас Б. І. Родинна педагогіка : у 3-х т. – Т.1. Основи родинних взаємовідносин / Б. І. Ковбас, В. І. Костів. – Івано-Франківськ : Вид-во „Плай” Прикарпатського ун-ту, 2002. – 288 с.
  5. Лопатина А. Беседы и сказки о семье / А. Лопатина, М. Скребцова. – М. : "Амрита-Русь", 2004.
  6. Любовь, жизнь, семья : пособие для учителя/ под ред. Л. М. Панкова. – М. : МАОО МФО, 2007.
  7. Некрасов А. Семья: энциклопедия счастливой жизни / А. Некрасов. – М. : АСТ. Полиграфиздат,2010. – 640с.
  8. Тренинг развития жизненных целей (программа психологического содействия успешной адаптации) / М. А. Алиева [и др.]. – С-Пб. : Речь, 2003. – 216 с. – (Психологический тренинг).
  9. Соціальний супровід сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах : метод. посібник / І. Д.Звєрєва [та ін.]. – К. : Держсоцслужба, 2006. – 104 с. – С. 30–32.

 

Тема 6. Стереотипи та упередження.  Що таке стереотипи, упередження. Чому вони виникають. Як навчитися  приймати іншого без упереджень та стереотипів.

Література:

  1. Босенко М. І. Стереотипи та упередження / М. І. Босенко, А. В. Гулевська-Черниш // Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : методичний посібник / наукове керівництво та редакція І. Д.Звєрєвої. – К., 2003.
  2. Грэй Д. Дети с Небес: Искусство позитивного воспитания. Как развить в ребенке дух сотрудничества, отзывчивость и уверенность в себе / Д. Грэй ; пер. с англ. Е. Мирошниченко. – К. ; М. : София, 2004. – 398 с.
  3. Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей : навч.-метод. посібник / К. Б. Левченко, О. А. Удалова, І. М. Трубавіна [та ін.] ; заг. ред. К. Б. Левченко та О. А. Удалової. – К. : Міленіум, 2005. – 210 с.
  4. Махній М. Етноеволюція. Етнічні стереотипи : науково-пізнавальні нариси / Микола Махній. – К., 2009.
  5. Межкультурное образование в школе / В. В. Величко, А. В. Дергай, Д. В. Карпиевич [и др.]. – Мн., 2001. – 168 с.
  6. Ми – громадяни України : навчальний посібник з громадянської освіти для 9(10) кл. серед. загальноосвітніх навч. закладів / О.Пометун, О. Дем’янчук, І. Ігнатова [та ін.]. – Львів : НВФ "Українські технології", 2002. – 256 с.
  7. "Українська правда. Життя". 10 міфів про торгівлю людьми (інтернет-стаття) : за матеріалами Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні та Міжнародного жіночого правозахисного центру "Ла Страда-Україна".
  8. Школа Рівних Можливостей : навч.-метод. посіб. / під заг. ред. Т. Ковалко [та ін.]. – К., 2001. – 192 с.

 

Тема 7. Безпека – небезпека.  Що таке безпека. Безпечна та небезпечна поведінка. Правила безпечної поведінки.

Література:

  1. Воронцова Т. В. Школа проти СНІДу. Профілактика ризикованої поведінки : посібник для вчителя / Т. В. Воронцова, В. С. Понаморенко. – К. : Алатон, 2005. – 256 с.
  2. Желібо Є.П. Безпека життєдіяльності : навч. посіб. / Є. П. Желібо, Н. М. Заверуха, В. В. Зацарний ; за ред. Є. П. Желібо. – 4-е вид. – К. : Каравела, 2005. – 344 с.
  3. Соціальна педагогіка : мала енциклопедія / [Т. Ф. Алєксєєнко, Т. П. Басюк, О. В. Безпалько та ін.] ; за ред. І. Д. Звєрєвої. – К. : Центр учбової літератури, 2008. – 336 с.
  4. Сходинки до здоров’я : настільна книга учнів – тренера / кол.авт.-упорядн.: В. С. Петрович, О. Ю. Курінова, Ф. П. Шульган, А. С. Волох. – Луцьк : Надстир’я, 2003. – 124 с.

 

Тема 8. Моя поведінка в конфлікті/небезпечній ситуації.  Що таке конфлікт, види конфліктів. Яка ситуація є небезпечною. Причини виникнення міжособистісних конфліктів. Які почуття ми переживаємо під час конфлікту. Як попередити конфлікт. Правила поведінки у конфлікті/небезпечній ситуації.

 

Література:

  1. Анцупов А. Я. Профилактика конфликтов в школьном коллективе / А. Я. Анцупов. – М. : ВЛАДОС, 2003. – 208 с.: ил. – (Библиотека школьного психолога).
  2. Васильев Н. Н. Тренинг преодоления конфликтов / Н. Н. Васильев. – С-Пб. : Речь, 2003. – 170 с.
  3. Гірник А. М. Конфлікти: структура, ескалація, залагодження : навч. посіб. / А. М. Гірник, А. Ю. Бобро ; Укр. акад. держ. упр. – К. : Основи, 2004. – 174 с.
  4. Гришина Н. В. Психология конфликта / Н. В. Гришина. – С-Пб. [и др.] : Питер, 2005. – 464 с. – (Серия ”Мастера психологии“).
  5. Громадянська освіта : навч. посіб. для 9-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Р. А. Арцишевський, Т. В. Банка, І. М. Гейко [та ін.]. – К., 2002.– 152 с.
  6. Дуткевич Т. В. Конфліктологія з основами психології управління : навч. посіб. / Т. В. Дуткевич ; М-во освіти і науки України, Кам’янець-Поділ. держ. ун-т, Ін-т соц. реабілітації та розв. дитини. – К. : Центр навч. л-ри, 2005. – 456 с.
  7. Жизненные навыки : пособие для учителя : 8–9 кл./ Иосиф Молдовану, Клаудия Коадэ [и др.]. – Кишенеу : ARC, 2005. – 180 с.
  8. Козлов В. В. Управление конфликтом / В. В. Козлов, А. А. Козлова. – М. : Экзамен, 2004. – 222 с.
  9. Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : метод. посіб. / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К., 2003. – С.232–252.

 

БЛОК 3. СТАВЛЕННЯ ДО ДІЯЛЬНОСТІ

Тема 9. Як приймати рішення.  Що таке рішення. Послідовність прийняття рішень. Відповідальність за власні  рішення. Навчання навичкам прийняття рішень.

Література:

  1. Артемьев П. Психология самопознания, или Как найти формулу жизни / П. Артемьев. – М. : АСТ-ПРЕСС КНИГА, 2003. – 304 с. – (Практическая психология).
  2. Корисні звички : навч. посіб. для початк. шк. з попередження вживання дітьми тютюну й алкоголю : посіб. для вчителя. – М. ; Вінниця, 2001.
  3. Международная федерация социальных работников, Христианский детский фонд, Украинская ассоциация социальных педагогов и специалистов по социальной работе. Летняя школа волонтеров "Формирование здорового образа жизни: возможности волонтерского движения" : рабочие материалы семинара. – Ялта, 6–12 июля 2001 года.
  4. Модуль "Твоє життя – твій вибір" / Т. Є. Федорченко, І. Г. Сомова, Н. В. Зимівець, Н. О. Лещук, Т. П. Авельцева. – К. : Міленіум, 2002. – 164 с.

 

Тема 10. Коло мого життєвого досвіду.  Що таке життєвий досвід. Джерела досвіду: спілкування, досягнення, помилки. Вплив досвіду на розвиток моєї особистості.

Література:

  1. Алиева М. А. Я сам строю свою жизнь / М. А. Алиева, Г. В. Гришенович, Л. В. Лобанова ; под ред. Е. Е.Трошихиной. – С-Пб., 2001.
  2. Вишина А. Ю. Навчальна робоча програма курсу "Мотиваційна регуляція музичної творчості". – 2001.
  3. Дент Ф. Э. Управление саморазвитием : карман. справ. / Ф. Э. Дент ; пер. с англ. О. Воробьевой. – М. : НІРРО, 2004. – 108 с.
  4. Твоє життя – твій вибір / Т. Є. Федорченко, І. Г. Сомова, Н. В. Зимівець, Н. О. Лещук, Т. П. Авельцева. – К. : Міленіум, 2002.

 

БЛОК 4. СТАВЛЕННЯ ДО НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ

Тема 11. Мої права та обов’язки. Права людини та дитини: історія виникнення та розвитку. Що ми знаємо про права. Що таке обов’язки, які вони бувають. Зв’язок між правами та обов’язками. Усвідомлене використання своїх прав.

Література:

  1. Изучаем права ребенка : методическое пособие для педагогов, представителей социальных служб и общественных организаций, которые работают с детьми и для детей. – Симферополь, 2002. – С. 32–33.
  2. Петрочко Ж. В. Дитина в складних життєвих обставинах: соціально-педагогічне забезпечення прав : монографія / Ж. В.Петрочко. – Рівне : видавець О.Зень, 2010. – 368 с.
  3. Пометун О. І. Практичне право. 8 клас : навчальний посібник / О. І. Пометун, Т. О. Ремех [та ін.]. ; за ред. д. пед. наук, проф. О. І. Пометун. – К. : "А.С.К.", 2002. – 207 с.
  4. Права дитини: від витоків до сьогодення : зб. текстів, метод. та інформ. матеріалів : метод. видання / авт.-упор. Г. М. Лактіонова (кер.), Л. В. Пироженко, О. В. Сухомлинська. – К. : Либідь, 2002. – 280 с.
  5. Права дитини : посібник для журналістів / авторська група – Зорина О’Доннелл, Дмитро Коник, Людмила Логінова, Лариса Байда, Дмитро Брук. – К. : ЦШСЕК, 2002
  6. Права человека: просвещение, преподавание, информация // Бюллетень Молодежного Центра прав человека и правовой культуры – выпуск 1. – 2001. – С.19–21.
  7. Пронькин В. Н. Живе право : цікава енцикл. практич. права : кн.для учня / В. Н. Пронькин, А. Б. Гутников. – С-Пб., 2000.
  8. Твої права / Ліга прав дітей та молоді. – К., 2000. 
  9. Тренінг-курс програми "Сприяння просвітницькій роботі "рівний – рівному" щодо формування здорового способу життя серед молоді України"; Модуль "Знаємо та реалізуємо свої права". – К., 2002.
  10. Усвідомлене право – право на кожен день : посібник для тренера-початківця, який працює в області правової просвіти / упоряд., загальн. ред. Т. П. Авельцевої, Н. В. Зимівець. – Дніпропетровськ : Січ., 2001. – 315 с.

 

Тема 12. Я громадянин світу. Що означає бути громадянином країни та світу. Загальнолюдські цінності та норми співіснування. Яким я хочу бачити світ завтра.

Література:

  1. Громадянська освіта в школах України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.hgi.org.ua/?ch=gr_osv_sk.
  2. Громадянська освіта : навч. посібник для 11-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Р. А. Арцишевський, Т. В. Бакка [та ін.]. – К. : Генеза, 2002.– 200 с..
  3. Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : метод. посіб. / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К., 2003 – С. 310-321.
  4. Туник І. А. Права та обов’язки дітей і дорослих за педагогічними принципами В. Сухомлинського / І. А. Туник. – К. : Шк. світ, 2009. – 128 с.
  5. Gari Hopkins. Teaching Citizenship’s Five Themes / Gari Hopkins. – Education World, 2002.
  6. What is Global Citizenship? Oxfam, 1997. World Citizenship. Spirital Assembly of the Baha’is of Warwick.

 

8 клас

№ п/п

Назва блоків і тем

Всього

 

БЛОК 1. СТАВЛЕННЯ ДО СЕБЕ

3

1.

Розуміти себе

3

 

БЛОК 2.  СТАВЛЕННЯ ДО ІНШИХ

6

2.

Дружба, закоханість, кохання

2

3.

Спілкування у безпечному Інтернеті

1

4.

Соціальні ролі (гендерний аспект)

2

5.

Дитяча праця

1

 

БЛОК 3. СТАВЛЕННЯ ДО ДІЯЛЬНОСТІ

5

6.

Розв’язання складних ситуацій (проблем)

3

7.

Торгівля дітьми як небезпека життя

2

 

БЛОК 4. СТАВЛЕННЯ ДО НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ

3

8.

Розмаїття та єдність світу

2

9.

Міжнародна солідарність проти найгірших форм дитячої праці

1

 

Всього годин

 

 

Зміст програми

БЛОК 1. СТАВЛЕННЯ ДО СЕБЕ.

Тема 1. Розуміти себе.  Самопізнання та самоаналіз як основа розуміння себе. Що таке самооцінка. Потреби і самодисципліна. Моє особистісне зростання.

Література:

  1. Анн Л. Ф. Психологический тренинг с подростками / Л. Ф. Анн. – С-Пб. : Питер, 2003. – 272 с.
  2. Артемьев П. Психология самопознания, или Как найти формулу жизни / П. Артемьев. – М. : АСТ-ПРЕСС КНИГА, 2003. – 304 с. – (Практическая психология).
  3. Братко-Кутинський О. Як удосконалювати свою психіку / О. Братко-Кутинський. – К. : Артек, 2003. – 174 с.
  4. Гофман И. Представление себя другим в повседневной жизни / И. Гофман ; пер. с англ. А. Д. Ковалёва. – М. : КАНОН-Пресс-Ц : Кучково поле, 2000. – 304 с.
  5. Грецов А. Г. Психологические тренинги с підростками / А. Г. Грецов. – С-Пб. : Питер, 2008. – 368 с.
  6. Дент Ф. Э. Управление саморазвитием : карман. справ. / Ф. Э. Дент ; пер. с англ. О. Воробьевой. – М. : НІРРО, 2004. – 108 с.
  7. Каунт Д. Подними свою самооценку / Д. Каунт ; под ред. В. А. Спивака ; пер. с англ. А. Козлова. – С-Пб. : Нева, 2004. – 220 с.
  8. Козлов Н. И. Книга для тех, кому нравится жить, или Психология личностного роста / Н. И. Козлов. – М. : АСТ-ПРЕСС КНИГА, 2004. – 348 с.
  9. Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : метод. посіб. / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К., 2003. – С. 324–342.
  10. Леви В. Искусство быть собой. Конкретная психология : книга-альманах / В. Леви. – [б. м.] : ТОРОБОАН, 2003. – 286 с.
  11. Марков В. В. Основы здорового образа жизни и профилактика заболеваний : учеб. пособие. – М. : Академия, 2001. – С. 67–68.
  12. Савчин М. В. Вікова психологія : навч. посіб. / М. В. Савчин, Л. П. Василенко. – К. : Академвидав, 2006. – 360 с.
  13. Себе зрозуміти, себе змінити : навч. посіб. / М-во освіти і науки України ; упоряд. С. Максименко, О. Главник. – К. : Главник, 2006. – 128 с.
  14. Штепа О. Феномен особистісної зрілості / О. Штепа // Соціальна психологія. – 2005. – № 1(9). – C. 62–77.


 

БЛОК 2. СТАВЛЕННЯ ДО ІНШИХ.

Тема 2. Дружба, закоханість, кохання. Що таке справжня дружба, закоханість, кохання. Відповідальність за підтримку та розвиток дружби, кохання. Перше кохання. Цінності кохання.

Література:

  1. Година спілкування. 8 клас / упоряд. М. О. Володарська. – Х. : Ранок, 2009. – 176 с.
  2. Джонсон Девід В. Соціальна психологія : тренінг міжособистого спілкування / В. Девід Джонсон ; пер. з англ. В. Хомика. – К. : Вид. дім "КМ Академія", 2003. – 288 с.
  3.  Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : метод. посіб. / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К., 2003. – С.355–367.

 

Тема 3. Спілкування у безпечному Інтернеті. Небезпека віртуального світу. Правила поведінки у світовій мережі. Переваги та ризики спілкування в Інтернеті. Як захистити себе від небажаного впливу в мережі.

Література:

  1. Альманах інноваційних технологій: практика та перспективи / за загальною редакцією доктора юридичних наук К. Б. Левченко. – К. : Юрисконсульт, 2007–2008. – 84 с.
  2. Проблеми освіти : науково-методичний збірник / кол. авт. – К. : Науково-методичний центр вищої освіти, 2006.– Спец. вип. – 264 с.
  3. Релігія, як вона є [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.lastrada.kiev.ua
  4. Інтернет сторінка «Онляндія» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.onlandia.org.ua/

 

Тема 4. Соціальні ролі (гендерний аспект). Ролі статі у суспільстві. Гендерні відмінності. Статево-рольові стереотипи: їх позитивні та негативні сторони. Як навчитися будувати партнерські стосунки з представниками протилежної статі.

Література:

  1. Берн Ш. Гендерная психология / Ш. Берн. – М., 2009.
  2. Воронцов Д. В. Что такое гендер / Д. В. Воронцов // Гендерная психология / Т. В. Бендас. – С-Пб., 2006.
  3. Гарматій А.П.. Соціальні ролі статі / А. П. Гарматій, А. В. Гулевська-Черниш, О. Т. Сакович // Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : методичний посібник / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. К., 2003.
  4. Гендерний підхід: історія, культура, суспільство. – Львів : ВНТЛ-Класика, 2003. – 252 с. (збірка наукових статей, розділів із книг)
  5. Говорун Т.В. Психологічні аспекти гендерної дискримінації / Т. В. Говорун, О. М. Шарган // Психологія : зб. наук. праць. – Вип. ІІІ. – К., 1998. С. 3.
  6. Горностай П. П. Гендерний розвиток та гендерна ідентичність особистості, особливості чоловічої та жіночої соціалізації / П. П. Горностай // Гендерні студії: освітні перспективи : навч.-метод. матеріали. К. : ПЦ "Фоліант", 2003. С. 5–21.
  7. Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей : навч.-метод. посібник / К. Б. Левченко, О. А. Удалова, І. М. Трубавіна [та ін.]. ; заг. ред. К. Б. Шевченко та О. А. Удалової. – К. : Міленіум, 2005. С.186–192.
  8. Кравець В. П. Гендерна педагогіка : навч. Посібник / В. П. Кравець. – Тернопіль : Джура, 2003. 416 с.
  9. Сапєлкіна О. Гендерні стереотипи в суспільстві // за матеріалами Інтернет-статті.
  10. Титаренко Т. Поняття „стать” у психології особистості / Т. Титаренко // Психолог. – 2003. – лютий №6. – С.13–15.

 

Тема 5. Дитяча праця. Що таке дитяча праця. Як розрізнити працю та експлуатацію. Пільги для працюючих неповнолітніх. Проблема найгірших форм дитячої праці.

Література:

  1. Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. Спецвипуск. –2007.– № 9 (вересень). – 48 с.
  2. Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей : навч.-метод. посібник / заг. ред. К. Б. Левченко та О. А. Удалової. – К. : Міленіум, 2005.– 210 с.
  3.  Знай та захищай свої права : робочий зошит : вид. друге, доп. і переробл. – К., 2008. – 74 с.
  4. Теоретико-методичні основи протидії дитячій праці в Україні : навч.-метод. посібник / за загальною редакцією К. Б. Левченко, І. М. Трубавіної. – К. : Юрисконсульт, 2007–2008. – 334 с.
  5. Професія. Кар’єра. Успіх : метод. посіб. / автори-упоряд.: Т. Л. Лях, Ю. М. Малієнко, Т. Є. Троценко, А. М. Шеламкова ; за заг. ред. Т. П. Цюман. – К. : Основа-Принт. – с.132

 

БЛОК 3. СТАВЛЕННЯ ДО ДІЯЛЬНОСТІ

Тема 6. Розв’язання складних ситуацій (проблем). Що таке проблеми. Чому вони виникають. Види проблем. Як розв’язувати проблеми та долати перешкоди. Розв’язання проблем як джерело життєвого досвіду.

Література:

  1. Абрамова Г. С. Возрастная психология : учеб. пособие / Г. С.Абрамова. – М. : Академ. проект, 2003. – 702 с.
  2. Алиева М. А. Я сам строю свою жизнь / М. А. Алиева, Г. В. Гришенович, Л. В. Лобанова ; под ред. Е. Е.Трошихиной. – С-Пб., 2001
  3. Арнольд О. Вирус любви и ненависти: Психологический анализ жизненных ситуаций / О. Арнольд, Е. Климова, Г. Щербакова. – М. : ЭКСМО – Пресс, 2002. – 448 с.
  4. Братко-Кутинський О. Як удосконалювати свою психіку / О. Братко-Кутинський. – К. : Артек, 2003. – 174 с.
  5. Гольдштейн А. Тренінг умінь спілкування: Як допомогти проблемним підліткам / А. Гольдштейн, В. Хомик ; пер. з англ. В. Хомика. – К. : Либідь, 2003. – 520 с.
  6. Жизненные навыки : пособие для учителя : 8–9 кл./ Иосиф Молдовану, Клаудия Коадэ [и др.]. – Кишенеу : ARC, 2005.–180 с.
  7. Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : метод.посіб. / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К., 2003. – С. 402–417.
  8. Москаленко В. В. Психологія соціального впливу : навч. посіб. / В. В. Москаленко ; М-во освіти і науки України. – К. : Центр навч. л-ри, 2007. – 448 с.
  9. Татенко В. О. Соціальна психологія впливу / В. О. Шатенко ; Акад. пед. наук України, Ін-т соц. та політ. психології. – К. : [Міленіум], 2008. – 216 с.
  10. Тренинг развития жизненных целей (программа психологического содействия успешной адаптации) / М. А. Алиева [и др.]. – С-Пб. : Речь, 2003. – 216 с. – (Психологический тренинг).
  11. Фопель К. Как научить детей сотрудничать?: Психолог. группы и упражнения : практич. пособие в 4 т. Т. 2 / пер. с нем. – 2-е изд., стереотип. – М., 2001

 

Тема 7. Торгівля дітьми як небезпека життя. Протидія торгівлі дітьми в Україні. Небезпечні ситуації: шляхи попередження.

Література:

  1. Безпека життєдіяльності : всеукраїнський науково-популярний журнал. Спецвипуск. – 2007.– № 9 ( вересень). – 48 с.
  2. Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей : навч.-метод. посібник / заг. ред. К. Б. Левченко та О. А. Удалової. – К. : Міленіум, 2005.– 210 с.
  3. Знай та захищай свої права : робочий зошит : вид. 2-е, доп. і переробл. – К., 2008. – 74 с.
  4. Соціальна профілактика торгівлі людьми : навч.-метод. посібник / за ред. К. Б. Левченко, І. М. Трубавіної. – К. : ТОВ "Агентство "Україна", 2007. – 352 с.
  5. Соціально-педагогічна та психологічна робота з дітьми трудових мігрантів : навч.-метод. посібник / за редакцією К. Б. Левченко, І. М. Трубавіної, І. І. Цушка. –К. : ФОП «Чальцев», 2008. – 384 с.
  6. Офіційний веб-сайт Міністерства внутрішніх справ України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mvs.gov.ua
  7. Офіційний веб-сайт фундації «Україна – США» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.children-ukraine.org

 

БЛОК 4. СТАВЛЕННЯ ДО НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ

Тема 8. Розмаїття та єдність світу. У чому розмаїття світу. У чому цінність життя в спільноті, де є представники різних культур. Що об’єднує людей у світі. Загальнолюдські цінності як основа співіснування.

Література:

  1. Арцишевський Р. А. Людина і світ : підручник для 8–9 класів / Р. А. Арцишевський – К. : ВТФ "Перун", 1996.
  2. Бокань В. Культурологія : навч. посібник / В. Бокань. – К., 2000.
  3. Єрасов Б. С. Соціальна культурологія : посібник для студентів вищих навчальних закладів / Б. С. Єрасов. – М., 2000.
  4. Калінін Ю. А. Релігієзнавство : підручник / Ю. А. Калінін, Є. А. Харьковщенко. – К., 2002.

 

Тема 9. Міжнародна солідарність проти найгірших форм дитячої праці. Що таке солідарність. Протидія торгівлі людьми за кордоном. Можливості державних та неурядових організацій за кордоном щодо захисту дитини, яка потерпіла від найгірших форм дитячої праці.

Література:

  1. Вчимося жити самостійно : навч.-метод. посібник. – К., 2002.
  2. Праця дітей: проблема та її відповідь : матеріали для семінарів-тренінгів. – К. 2002.
  3. Професія. Кар’єра. Успіх : метод. посіб. / автори-упоряд.: Т. Л. Лях, Ю. М. Малієнко, Т. Є. Троценко, Т. П. Цюман, А. М. Шеламкова ; за заг. ред. Т. П. Цюман – К. : Основа-Принт. – 132 с.
  4. Соціальна профілактика торгівлі людьми : навч.-метод.посібник. – К., 2007.
  5. Твоя майбутня професія : довідник / І. В. Бортницький, Д. Зоскатнов [та ін.]. – К., 1999.

 

 

 

9 клас

№ п/п

Назва блоків і тем

Всього

 

БЛОК 1. СТАВЛЕННЯ ДО СЕБЕ

4

1.

Життєві цінності

2

2.

Життя як цінність

2

 

БЛОК 2. СТАВЛЕННЯ ДО ІНШИХ

4

3.

Як будувати стосунки з іншими

2

4.

Як протидіяти тиску/як сказати «ні»

2

 

БЛОК 3. СТАВЛЕННЯ ДО  ДІЯЛЬНОСТІ

6

5.

Мій добробут

2

6.

Мій професійний вибір

2

7.

Моє працевлаштування

1

8.

Моє дозвілля

1

 

БЛОК 4.  СТАВЛЕННЯ ДО НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ

3

9.

Суспільство і я

3

 

Зміст програми

БЛОК 1. СТАВЛЕННЯ ДО СЕБЕ

Тема 1. Життєві цінності. Цінності в житті людини. Духовні та матеріальні цінності;  життєві цінності. Як вони впливають на моє життя сьогодні та в майбутньому.

Література:

  1. Бевзенко Л. Життєвий успіх, цінності, стилі життя / Любов Бевзенко // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. – 2007. – № 4. – С. 132–151.
  2. Зимівець Н. В. Життєві цінності / Н. В. Зимівець // Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : метод. посібник / наук. керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К., 2003 – С. 434–445.
  3. Конвенція ООН з прав дитини: шляхи практичного застосування : метод. рекомендації / Християн. Дитячий Фонд. – К., 2000.
  4. Корисні звички : навч. посіб. для початк. шк. з попередження вживання дітьми тютюну й алкоголю : посіб. для вчителя . – М. ; Вінниця – 2001.
  5. Методика освіти " рівний – рівному "/ Н. Лещук, Н. Зимівець, Т. Авельцева, Г. Ковганич, Т. Мірошниченко, О. Руда. – К., 2002 – 132 с.
  6. Помиткін Е. Психологічне забезпечення духовного розвитку дитини / Е. Помиткін. – К., 2008. – 126 с.
  7. Психологічні тести : у 2 т. / під ред. А. А. Кареліна. – М .: Изд. центр ВЛАДОС, 2002. – Т.1 – 312 с.
  8. Хавыло А. Место и роль системы ценностных ориентаций в структуре личности и ее развитии / А. Хавыло // Психология и бизнес. – 2009.

 

 

 

Тема 2. Життя як цінність. Цінність людського життя. Чим цінне моє життя. Його неповторність та не повторюваність.

Література:

  1. Анн Л. Ф. Психологический тренинг с подростками / Л. Ф. Анн. – С-Пб. : Питер, 2003. – 272 с.
  2. Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : метод. посіб. / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К., 2003. – С. 738–749.
  3. Люшер М. Шесть стилей жизни / Макс Люшер // Неведомый мир. – 2006. – № 5. – С. 28–33.
  4. Мистецтво життєтворчості особистості : наук.-метод. посіб. : у 2 ч. / ред. рада: В. М. Доній (голова), Г. М. Несен (заст. голови), Л. В. Сохань, І. Г Єрмаков (кер. авт. колективу) [та ін.]. – К., 1997. – Ч. 1: Теорія та технологія життєтворчості. – 392 с.
  5. Моделювання та впровадження програм щодо здорового способу життя : метод. матеріали для тренера / під заг. ред. І. Звєрєвої, Г. Лактіонової. – К., 2002. – 55 с.
  6. Трунёв С. И. Жизнь как ценность: проблемы и противоречия / С. И. Трунев // Философия и общество. – 2008. – № 4(52).
  7. Ярощик Н. П. Жизнь – это гармония: какие желания человека оказываются тормозом его духовного становления / Н. П. Ярощик, В. В. Ярцев // Природа и человек. – 2007. – № 1. – С. 76–78.

 

БЛОК 2. СТАВЛЕННЯ ДО ІНШИХ

Тема 3. Як будувати стосунки з іншими. Основи конструктивної взаємодії. Особиста відповідальність за слова та дії.

Література:

  1. Гольдштейн А. Тренінг умінь спілкування: Як допомогти проблемним підліткам / А. Гольдштейн, В. Хомик ; пер. з англ. В. Хомика. – К. : Либідь, 2003. – 520 с.
  2. Гофман И. Представление себя другим в повседневной жизни / И. Гофман ; пер. с англ. А. Д. Ковалёва. – М. : КАНОН-Пресс-Ц : Кучково поле, 2000. – 304 с.
  3. Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : метод. посіб. / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К., 2003 – С. 487–498.
  4. Трошихина Е. Г. Тренинг развития жизненных целей / Е. Г. Трошихина. – С-Пб., 2001.
  5. Практичний посібник для тренерів з розвитку громади / Канад. агенція міжнар. розвитку. – К., 2006.

 

Тема 4. Як протидіяти тиску/як сказати «ні». Що таке вплив та тиск. Їх джерела. Цінності як запорука протистояння тиску та спокусам.

Література:

  1. Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей : навч.-метод. посібник / К. Б. Левченко, О. А. Удалова, І. М. Трубавіна [та ін.]. ; заг.ред. К. Б. Шевченко та О. А. Удалової. – К. : Міленіум, 2005. – С.186–192.
  2. Здоров’я – моя цінність : метод. матеріали до тренінгу / автор-упоряд. О. М. Петрик ; за заг. ред. І. Д. Звєрєвої. – К. : Наук. світ, 2006. – 53 с. (Б-чка соц.працівника/соц.педагога). – Сер. "Благополуччя дітей та молоді: можливості соціальної роботи в громаді".
  3. Здоровый выбор : комплект из трех учебных пособий по профилактике поведения высокой степени риска подростков и молодежи. – С-Пб. : РОО “Взгляд в будущее”, 2005.
  4. Зимівець Н. В. Вирішувати нам – відповідати нам : метод. рекомендації з проведення тренінг-курсу підліткам-інструкторам : посібник / Н. В. Зимівець, Т. П. Авельцева, О. А. Голоцван [та ін.]. – К. : КН., 2002.
  5. Лях Т. Л. Як протистояти тиску / Т. Л. Лях // Культура життєвого самовизначення Ч. ІІ. Середня школа : метод. посібник / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К., 2003.– С.475–487
  6. Миронова И. А. Сделай свой выбор! : тренинги по основам репродуктивного здоровья, профилактике ВИЧ/БППП, наркомании, алкоголизма и навыкам ответственного поведения / И. А. Миронова, Т. Л. Симоненко, Е. А. Трухан. – Минск : [б.и.], 2004. –192 с.
  7. Навчання здоров’я: просвітницька робота з підлітками щодо збереження, розвитку та зміцнення репродуктивного здоров’я : навч. посіб. / за заг. ред. Н. В. Зимівець.– Луцьк : Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2010. – 360 с.
  8. Савельева И. С. Репродуктивное поведение и репродуктивное здоровье глазами подростков: потребности и нужды / И. С. Савельева, О. И. Волкова, Ж. А. Городничева // Репродуктивное здоровье детей и подростков, 2006. – №4. – с.17–21.
  9. Твоє життя – твій вибір : навч.-метод. пос. / [Н. В. Зимівець, З. А. Сивограков, Н. О. Лещук та ін.]. – К. : Навч. кн., 2002. – 190 с.
  10. Твой выбор – отвественное поведение : учеб.-метод.пособие / В. М. Оржеховская, Т. Е. Федорченко, Л. И. Габора, Е. Н. Гасникова ; К-ра превент. образования и социальной политики ЮНЕСКО. – Одесса :ООО “Интерпринт”, 2005. – 149 с.
  11. Тітовець Ю.А. Порадник для юних / Ю. А. Тітовець. – Львів : Афіша, 2004. – 96 с.
  12. Форумтеатр: формула виходу з кризи : навч.-метод. посіб. для бажаючих створити форум-театр / Л. Гук, М. Григоріва, Д. Доусет, О. Єдалова, І. Захарченко [та ін.]. // Школа рівних можливостей. – К., 2007.

 

БЛОК 3. СТАВЛЕННЯ ДО ДІЯЛЬНОСТІ

Тема 5. Мій добробут. Добробут в системі людських цінностей. Розуміння добробуту. Роль грошей в житті людини. Раціональне та нераціональне використання коштів. Як будувати свій добробут.

Література:

  1. Аргайл М. Психология счастья / М. Аргайл ; гл. ред. Е. Строганова ; пер. с англ. А. Лисицыной. – 2-е изд. – М. [и др.] : Питер, 2003. – 270 с.
  2. Вчимося жити самостійно : навч.-метод. посіб. для роботи з учнями випускних класів інтернатних закладів / Ж. В. Петрочко, О. В. Безпалько, О. М. Денисюк [та ін.]. – К. : Державний ін-т проблем сім’ї та молоді, 2002. – 203 с.
  3. Козлов Н. И. Формула успеха, или Философия жизни эффективного человека / Н. И. Козлов. – М. : АСТ-ПРЕСС КНИГА, 2004. – 298 с.: ил. – (Практическая психология).
  4. Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Середня школа : метод. посібник / наукове керівництво та редакція І.Д. Звєрєвої. – К., 2003. – С. 499–516.
  5. Лопатина А. Азбука мудрости / А. Лопатина, М. Скребцова. – М, 1999. – 576 с.
  6. Моя економіка : підруч. для уч. 8–9 кл. загальноосвіт. навч. закладів з поглибл. вивч. економіки / Л. М. Кириленко, Л. П. Крупська, І. М. Пархоменко, І. Є. Тимченко. – К. : А.П.Н., 2001. – 320 с.
  7. Формування навичок самостійного життя. (Для учнів загально освіт. шк.-інтернатів для дітей-сиріт і дітей, позбавл. батьків. піклування). – К., 2002. – 161 с.
  8. Эффекты психологии денег [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.treko.ru/show_article_1257.
  9. Я познаю мир. Экономика : дет. энцикл. / авт.-сост.: Р. С. Белоусов, Д. С.Докучаев. – М., 1999. – 496 с.

 

Тема 6. Мій професійний вибір. Здібності та інтереси. Що таке професійне самовизначення. Класифікація професій. Як обрати професію. Як готуватися до оволодіння обраною професією.

 

Література:

  1. Босенко М. І. Мій професійний вибір / М. І. Босенко // Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІІ. Старша школа : метод. посібник / наук. керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К., 2004 – С. 83–99.
  2. Закатнов Д. О. Твоя майбутня професія / Д. О. Закатнов, Н. В. Жемера. – К., 1999. – 312 с.
  3. Зеер Э. Ф. Психология профессий : учебное пособие для студентов вузов. – 2-е изд., перераб., доп. / Э. Ф. Зеер. – М. : Академический Проект ; Екатеринбург : Деловая книга, 2003. – 336 с.
  4. Навчальні та тренінгові матеріали з профорієнтації. // веб-сайт http: //cppb.org/uk/home.
  5. Професія. Кар’єра. Успіх : метод. посіб. / автори-упоряд.: Т. Л. Лях, Ю. М. Малієнко, Т. Є. Троценко, Т. П. Цюман, А. М. Шеламкова ; за заг. ред. Т. П. Цюман. – К. : Основа-Принт. – 132 с.
  6. Профорієнтація на практиці : посібник для вчителів / упорядн. та переклади Артур Гросс ман ; Фонд "Освіта для демократії". – 2007.
  7. Резапкина Г. В. Я и моя профессия. Программа профессионального самоопределения для подростков : учебно-методическое пособие для школьных психологов и педагогов / Г. В. Резапкина. – М. : Генезис, 2000. – 128 с.

 

Тема 7. Моє працевлаштування. Право на працю. Законодавство, що регулює право підлітка на працю. Безпечне працевлаштування. Джерела пошуку роботи. Вимоги до написання резюме.

Література:

  1. Знай та захищай свої права : робочий зошит / автор. колектив: М. В. Губко [та ін.]. – К., 2008.
  2. Професія. Кар’єра. Успіх : метод. посіб. / автори-упоряд.: Т. Л. Лях, Ю. М. Малієнко, Т. Є. Троценко, Т. П. Цюман, А. М. Шеламкова ; за заг. ред. Т. П. Цюман. – К. : Основа-Принт. – 132 с.
  3. Профорієнтація на практиці : посібник для вчителів / упорядн. та переклади Артур Гроссман ; Фонд "Освіта для демократії".– 2007.
  4. Резапкина Г. В. Я и моя профессия. Программа профессионального самоопределения для подростков : учебно-методическое пособие для школьных психологов и педагогов. – М. : Генезис, 2000. – 128 с.
  5. Уніят С. Вибір професії, або Задача з багатьма невідомими / С. Уніят, С. Комінко. – Тернопіль : Підручники і посібники, 1997. – 87 с.

 

 

 

 

Тема 8. Моє дозвілля. Що таке дозвілля. Які види дозвілля існують. Які можливості дозвілля є в громаді. Наслідки небезпечного дозвілля.

Література:

  1. Робочі матеріали до "Програми підвищення кваліфікації прийомних батьків та батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу". – К., 2008.
  2. Соціальна адаптація дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа : посібник до тренінгового курсу з підготовки спеціалістів центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у трьох частинах. – К. : Держсоцслужба, 2008.
  3. Форми організації дозвілля дітей та молоді : метод. матеріали до тренінгу / упоряд.: В. В. Молочний, С. О. Моньков, О. В. Безпалько ; за заг. ред. І. Д. Звєрєвої. – К. : Наук. світ, 2004.

 

БЛОК 4. СТАВЛЕННЯ ДО НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ

Тема 9. Суспільство і я. Що таке соціальні ролі. Мої соціальні ролі. Що таке життєва позиція. Взаємозв’язок соціальної ролі та життєвої позиції. Я – свідомий громадянин. Як я можу проявити свою громадянську позицію.

Література:

  1. Безпалько О. В. Соціальне проектування : навч. посіб. / О.В. Безпалько. – К. : Київськ. ун-т імені Бориса Грінченка, 2010. – 128 с.
  2. Винославська О. В. Людські стосунки : навч. посіб. / О. В. Винославська, М. П. Залигіна ; М-во освіти і науки України. – К. : Центр навч. л-ри, 2006. – 144 с.
  3. Громадянська освіта в школах України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.hgi.org.ua/?ch=gr_osv_sk.
  4. Громадянська освіта : навч. посіб. для 9-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Р. А. Арцишевський, Т. В. Банка, І. М. Гейко [та ін.]. – К., 2002.– 152 с.
  5. Грэй Д. Дети с Небес: Искусство позитивного воспитания. Как развить в ребенке дух сотрудничества, отзывчивость и уверенность в себе / Д. Грэй ; пер. с англ. Е. Мирошниченко. – К. ; М. : София, 2004. – 398 с.
  6. Гуменюк О. Є. Психологія Я-концепції : навч. посіб. / О. Є. Гуменюк. – Т. : Екон. думка, 2004. – 310 c.: ілюстр.
  7. Жизненные навыки : пособие для учителя : 8-9 кл./ Иосиф Молдовану, Клаудия Коадэ и др. – Кишенеу : ARC, 2005.–180 с.
  8. Орбан-Лембрик Л. Е.Соціальна психологія : навчальний посібник / Л. Е. Орбан-Лембрик. – К. : Академвидав, 2005. – 448 с.
  9. Річард С. Лідерство – це дія : матеріали проекту "Розвиток лідерських здібностей і громадської активності" / С. Річард, Л. Желізняк. – Миргород, 2000. – 260 с.
  10. Розвиток громадянської спрямованості особистості в юнацькому віці : монографія / М. Й. Боришевський, Т. М. Яблонська, В. В. Антоненко ; за заг. ред. М. Й. Боришевського. – К. : Пед. думка, 2007. – 188 с.

 

 

 

 

 

 

10 клас

№ п/п

Назва блоків і тем

Всього

 

БЛОК 1. СТАВЛЕННЯ ДО СЕБЕ

4

1.

Думки про щастя

1

2.

Творець своєї долі

3

 

БЛОК 2. СТАВЛЕННЯ ДО ІНШИХ

4

3.

Сім’я і довіра

2

4.

Торгівля людьми як порушення прав людини

2

 

БЛОК 3. СТАВЛЕННЯ ДО ДІЯЛЬНОСТІ

4

5.

Протидія негативним явищам у суспільстві

2

6.

Моє дозвілля

2

 

БЛОК 4. СТАВЛЕННЯ ДО НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ

3

7.

Поїздка за кордон: за і проти

1

8.

Міжнародне законодавство щодо протидії торгівлі людьми, різних форм експлуатації

1

9.

Міжнародне співтовариство у боротьбі проти торгівлі людьми

1

 

Зміст програми

БЛОК 1. СТАВЛЕННЯ ДО СЕБЕ

Тема 1. Думки про щастя. Що таке щастя. Моє відчуття щастя. Що мені потрібно для щастя.

Література:  

  1. Абузар И. Т. Что такое человеческое счастье? / И. Т. Абузар // ИРАН-НАМЕ : научный востоковедческий журнал. – 2009. – №1(9). – С. 120–128.
  2. Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІ. Старша школа : метод. посіб. / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К., 2003. – С. 852–867.
  3. Селигман  Мартин Э. П. Новая позитивная психология: Научный взгляд на счастье и смысл жизни / Є. П. Мартин Селигман ; пер. с англ. – М. : София, 2006. – 368 с.
  4. Фопель К. Сплоченность и толерантность в группе : психологические игры и упражнения / К. Фопель ; пер. с нем. – М. : Генезис, 2002. – 336 с.
  5. Хамитов Н. Этика и эстетика : словарь ключевых терминов / Н. Хамитов, С. Крилова, С. Минеева. – Киев КНТ, 2009. – С. 191–192.

 

Тема 2. Творець своєї долі. Що таке життєва ціль. Для чого людині потрібно мати життєві цілі. Як визначати життєві цілі. Шляхи досягнення цілі. Я – творець власної долі. Моя життєва перспектива.

Література:  

  1. Бровко Е. Б. Методы исследования жизненной перспективы старшеклассников [Текст] / Е. Б. Бровко // Психология и школа : ежеквартальный научно-практический журнал. – 2006. – № 2. - С. 48–58.
  2. Вагин И.. Поднимись над толпой! : тренинг лидерства / И. Вагин, А. Глущай. – С-Пб.: Питер, 2002. – 192 с.
  3. Вірна Ж. П. Прогнозування життєвих перспектив в умовах психолого-педагогічного супроводу розвитку дітей загальноосвітньої школи [Текст] / Ж. П. Вірна, Т. К. Вінник, В. О. Ольхович // Практична психологія та соціальна робота : науково-практичний та освітньо-методичний журнал. – 2006. – № 2. – С. 1–4.
  4. Одолінський В. Г. Життєві перспективи старшокласників: мотивація та чіткість уявлення [Текст] / В. Г. Одолінський // Практична психологія та соціальна робота : науково-практичний та освітньо-методичний журнал. – 2006. – № 9. – С. 70–72.
  5. Психологические программы развития личности в подростковом и старшем школьном возрасте / под ред. И. В.Дубровиной. – 6-е изд. – М. : Академический проект, 2002.– 128 с.
  6. Християнський Дитячий Фонд, Міжнародна волонтерська школа : робочі матеріали. – Київ, 2001.

 

 

 

 

Тема 3. Сім’я і довіра. Сім’я як цінність. Що таке подружнє життя. Якою я уявляю свою майбутню сім’ю. Що означає бути готовим до сімейного життя.

Література:  

  1. Алиева М. А. Я сам строю свою жизнь / М. А. Алиева, Т. В. Гришанович [и др.] ; под ред. Е. Г. Трошихиной. – С-Пб. :Речь, 2001. – 216 с.
  2. Аргайл М. Психология счастья / М. Аргал ; гл. ред. Е. Строганова ; пер. с англ. А. Лисицыной. – 2-е изд. – М. [и др.] : Питер, 2003. – 270 с.
  3. Арнольд А. Лазариус Мифы о браке / Лазариус А. Арнольд. – М. : Будущее Земли, 2008. – 240 с.
  4. Вайнола Р. Г. Моя майбутня сім’я / Р. Г. Вайнола // Культура життєвого самовизначення Ч. ІІІ. Середня школа : метод. посібник / наукове керівництво та редакція І. Д.Звєрєвої. – К., 2004.
  5. Василец Т. Мужчина и женщина. Тайна сакрального брака / Т. Василец. – С-Пб. : Речь, 2010. – 496 с.
  6. Винославська О. В. Людські стосунки : навч. посіб. / О. В. Винославська, М. П. Залигіна ; М-во освіти і науки України. – К. : Центр навч. л-ри, 2006. – 144 с.
  7. Кипнис М. Тренинг семейных отношений. Часть 2. Родительство / М. Кипнис. – М. : Ось-89, 2008.
  8. Кипнис М. Тренинг семейных отношений. Часть 1. Супружество / М. Кипнис. – М. : Ось-89, 2006.
  9. Козлов Н. И. На крыльях любви, или Как делать семью / Н. И. Козлов. – М., 2010. – 256 с.
  10. Козлов Н. И. Формула успеха, или Философия жизни эффективного человека / Н. И. Козлов. – М. : АСТ-ПРЕСС КНИГА, 2004. – 298 с.: ил. – (Практическая психология).
  11. Некрасов А. Семья: энциклопедия счастливой жизни / А. Некрасов. – М. : АСТ. Полиграфиздат, 2010. – 640 с.
  12. Образцова Л. Н. Энциклопедия семейного счастья. М. : АСТ., Сова, Харвест., 2007. – 567 с.
  13. Фопель К. На пороге взрослой жизни: Психологическая работа с подростковыми и юношескими проблемами. Отделение от родителей. Любовь и дружба. Сексуальность / Фопель Клаус. – М. : Генезис, 2008. – 208 с.
  14. Храмова Н. Г. Культура семьи / Н. Г. Храмова, Г. Г. Алексеева [и др.]. – М., 2009.
  15. Целуйко В.1 000 000 радостей и трудностей в брачной козине. Психологические проблемы молодой семьи / В. Целуйко. – М., 2008. – 336с.

 

Тема 4 .Торгівля людьми як порушення прав людини. Причини поширення торгівлі людьми. Шляхи потрапляння в тенета торгівлі людьми. Методи вербування та різновиди торгівлі людьми. Які права порушуються у ситуації торгівлі людьми. Сучасні тенденції і причини торгівлі людьми в Україні.

Література:  

  1. Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей : навч.-метод. посібник / заг. ред. К. Б. Левченко та О. А. Удалової. – К. : Міленіум, 2005. – 210 с.
  2. Міжнародний правозахисний центр «Ла Страда Україна» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.la-strada.org.ua/
  3. Олейник М. Як вийти заміж за іноземця / Мар'яна Олейник. – К. : Спалах, 1999. – С.20–21.
  4. Офіційний сайт Міністерства внутрішніх справ України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mvs.gov.ua.
  5. Протидія торгівлі людьми : навч.-метод. посібник / за ред. Т. Семигіної. – К. : Вид. дім "Києво- Могилянська академія", 2008. –166 с.
  6. Соціальна профілактика торгівлі людьми : навч.-метод. посібник / за ред. К. Б. Левченко, І. М. Трубавіної. – К. : ТОВ "Агентство "Україна", 2007. – 352 с.
  7. Соціально-педагогічна та психологічна робота з дітьми трудових мігрантів : навч.-метод. посібник / за редакцією К. Б. Левченко, І. М. Трубавіної, І. І. Цушка. – К. :ФОП «Чальцев», 2008. – 384 с.
  8. Українська Гельсінська спілка з прав людини [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://helsinki.org.ua
  9. Центр консультування мігрантів [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.migrantinfo.org.ua

 

БЛОК 3. СТАВЛЕННЯ ДО ДІЯЛЬНОСТІ

Тема  5. Протидія негативним явищам у суспільстві. Сутність негативних явищ. Критичне ставлення до негативних явищ. Самостійний свідомий вибір.

Література:  

  1. Воронцова Т. В. Школа проти СНІДу. Профілактика ризикованої поведінки : посібник для вчителя / Т. В. Воронцова, В. С. Понаморенко. – К. : Алатон, 2005. – 256 с.
  2. Желібо Є. П. Безпека життєдіяльності : навч. посіб. / Є. П. Желібо, Н. М. Заверуха, В. В. Зацарний ; за ред. Є. П. Желібо. – 4-е вид. – К. : Каравела, 2005. – 344 с.
  3. Соціальна педагогіка : мала енциклопедія / [Т. Ф. Алєксєєнко, Т. П. Басюк, О. В. Безпалько та ін.] ; за ред. І. Д. Звєрєвої. – К. : Центр учбової літератури, 2008. – 336 с.
  4. Сходинки до здоров’я : настільна книга учнів – тренера / кол.авт.-упорядн.: В. С. Петрович, О. Ю. Курінова, Ф. П. Шульган, А. С. Волох. – Луцьк : Надстир’я, 2003. – 124 с.

 

 

 

 

Тема 6. Безпечне та корисне дозвілля. Що таке вільний час. Безпека під час дозвілля. Корисна діяльність у сфері дозвілля: види та функції. Моя участь в організації дозвілля.

Література:  

  1. Форми організації дозвілля дітей та молод і: метод. матеріали до тренінгу / упоряд.: В. В. Молочний, С. О. Моньков, О. В. Безпалько ; за заг. ред. І. Д. Звєрєвої. – К. : Наук. світ, 2004.

 

 

БЛОК 4. СТАВЛЕННЯ ДО НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ

Тема 7. Поїздка за кордон: за і проти. Сильні і слабкі сторони працевлаштування, навчання, шлюбу, перебування за кордоном. Легальне та нелегальне перебування в іншій країні. Що необхідно людині для успішного працевлаштування за кордоном.

Література:  

  1. Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей : навч.-метод. посібник / заг. ред. К. Б. Левченко та О. А. Удалової. – К. : Міленіум, 2005.– 210 с.
  2. Проблеми освіти : наук.-метод. збірник / кол. авт.– К. : Науково-методичний центр вищої освіти, 2006. – Спец.вип. – 264 с.
  3. Протидія торгівлі людьми : навч.-метод. посібник / за ред. Т. Семигіної. –К. : Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2008. – 166 с.
  4. Соціальна профілактика торгівлі людьми : навч.-метод. посібник / за ред. К. Б. Левченко, І. М. Трубавіної. – К. : ТОВ "Агентство "Україна", 2007. – 352 с.
  5. Соціально-педагогічна та психологічна робота з дітьми трудових мігрантів : навч.-метод. посібник / за редакцією К. Б. Левченко, І. М. Трубавіної, І. І. Цушка. –К. :ФОП «Чальцев», 2008. – 384 с.

 

Тема 8. Міжнародне законодавство щодо протидії торгівлі людьми, різних форм експлуатації. Міжнародні і національні документи щодо протидії торгівлі людьми.

Література:  

  1. Вища освіта : інформаційний вісник. – 2004. – № 15.
  2. Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей : навч.-метод. посібник / заг. ред. К. Б. Левченко та О. А. Удалової. – К. : Міленіум, 2005.– 210 с.
  3. Протидія торгівлі людьми : навч.-метод. посібник / за ред. Т. Семигіної. – К. : Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2008. –166 с.
  4. Соціальна профілактика торгівлі людьми : навч.-метод. посібник / за ред. К. Б. Левченко, І. М. Трубавіної. – К. : ТОВ "Агентство "Україна", 2007.– 352 с.
  5. Соціально-педагогічна та психологічна робота з дітьми трудових мігрантів : навч.-метод. посібник / за редакцією К. Б. Левченко, І. М. Трубавіної, І. І. Цушка. – К. : ФОП «Чальцев», 2008. – 384 с.
  6. Українська Гельсінська спілка з прав людини – http://helsinki.org.ua

 

 

 

 

 

Тема 9. Міжнародне співтовариство у боротьбі проти торгівлі людьми. Що таке міжнародне співтовариство. Засади міжнародного співіснування. Можливості людини як члена міжнародної спільноти.

Література:  

  1. Культура життєвого самовизначення: інтегративний курс для учнів загальноосв. навч. закладів : метод. посіб. : в 3 ч. / [О. В. Безпалько, М. І. Босенко, Р. Х. Вайнола та ін.] ; наук. кер. та ред. І. Д. Звєрєвої. – К. : Златограф, 2004. – Ч. 3. Старша школа. – 316 с. – С. 107 – 128.
  2. Міжнародна організація з міграції (МОМ). Представництво в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.iom.org.ua
  3. Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда Україна»[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.la-strada.org.ua/
  4. Офіційний веб-сайт Головного управління державної служби України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.guds.gov.ua/control/ru/publish/article;
  5. UNICEF – Головна [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.unicef.org/ukraine/ukr/overview.html

 

 

11 клас

№ п/п

Назва блоків і тем

Всього

1.

Особистісна гідність

3

2.

Безпека життя

3

3.

Громадянська позиція

3

 

 

Зміст програми

Тренінг 1. Особиста гідність. Значення життєвих цінностей,  гідної поведінки для життєвого благополуччя. Шляхи особистісного зростання.

Література:  

  1. Анн Л. Ф. Психологический тренинг с подростками / Л. Ф. Анн. – С-Пб. : Питер, 2005. – С. 70–75.
  2. Безпалько О. Спілкуємось та діємо : навч.-метод. посіб. / О. Безпалько, Ж. Савич. К. : Навч. книга, 2002. – 112 с.
  3. Биркенбиль Ф. Вера. Коммуникационный тренинг: Наука общения для всех / Вера Ф. Биркенбиль ; пер. с нем. Н. Чупаева. – М. : ФАИР-ПРЕС, 2002. – 352с.
  4. Бишоп С. Тренинг ассертивности / С. Бишоп. – С-Пб. : Питер, 2001. – 208 с.
  5. Вчимося жити самостійно : навч.-метод.посіб. для роботи з учнями випускних класів інтернатних закладів / Ж. В. Петрочко, О. В. Безпалько [та ін.]. – К. : Державний ін-т проблем сім’ї та молоді, 2002. – 203 с.
  6. Громади України: на шляху до відродження. – К., 2002 – 279 с.
  7. Знаємо та реалізуємо свої права / О. Денисова, Я. Квітка, Г. Ковганич, С. Константінов. – К. : Міленіум, 2002. – 164 с.
  8. Князева М. Л. Ключ к самосозиданию / М. Л. Князева ; худ. С. Астраханцев. – М. : Мол. гвардия, 1989. – 255 с.
  9. Кочетов А. И. Как заниматься самовоспитанием / А. И. Кочетов. – 2-е изд., испр. – Мн., 1986. – 256 с.
  10. Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІІ. Старша школа : метод. посіб. / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К., 2004. – С. 232–262 (автори Г. М. Лактіонова, В. С. Петрович, Т. П. Цюман).
  11. Межкультурное образование в школе / В. В. Величко [и др.]. – Мн., 2001. – 168 с.
  12. Мураховская М. Волшебный дневник успеха: Лучшие техники личностного роста. –Одесса :ГЭС, 2008. – 80 с.
  13. Оуэн Н. Магические метафоры. 77 историй для учителей, терапевтов и думающих людей / Н. Оуэн ; пер. с англ. Е. Рачковой. – М. : Изд-во Эксмо, 2002. – 320 с.
  14. Полин Берд. Тайм-менеджмент. Планирование и контроль времени / Берд Полин. – М. : ФАСРПРЕС, 2003
  15. Прихожан А. М. Психология неудачника: Тренинг уверенности в себе / А. М. Прихожан. – М. : ТЦ "Сфера", 2000. – 192 с.
  16. Прутченков А. С. Социально-психологический тренинг в школе : 2-е изд., дополн. и перераб. / А. С. Прутченков. – М. : Изд-во ЭКСМО-Пресс, 2001. – 640 с.
  17. Психологія внутрішнього світу / упоряд. Т. Гончаренко – К. : Редакції загальнопедагогічних газет, 2003. – 128 с. – ("Бібліотека шкільного світу").
  18.      Себе зрозуміти, себе змінити : навч. посіб. / М-во освіти і науки України ; упоряд. С. Максименко, О. Главник. – К. : Главник, 2006. – 128 с.
  19. Технологія тренінгу / упоряд.: О. Главник, Г. Бевз / за заг. ред. С. Максименко. – К. : Главник, 2005. – 112 с. (Психолог. інструментарій).
  20. Фельдштейн Д. И. Психология развития человека как личности : в 2-х т., т.1. / Д. И. Фельдштейн. – М. : МПСИ, МОЄК,2005. – 568 с.
  21.  Фопель К. На пороге взрослой жизни: Психологическая работа с подростковыми и юношескими проблемами. Отделение от родителей. Любовь и дружба. Сексуальность / Фопель Клаус. – М. : Генезис,2008. – 208 с.

 

Тренінг 2. Безпека життя. Сутність торгівлі людьми як комплексної проблеми та особливої форми насильства. Можливості державних установ та неурядових організацій щодо протидії торгівлі людьми, захисту прав дітей. Безпечна поведінка в різних життєвих ситуаціях.

Література:  

  1. Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей : навч.-метод. посібник / заг. ред. К. Б. Левченко та О. А. Удалової. – К. : Міленіум, 2005.– 210 с.
  2. Знай та захищай свої права : робочий зошит : вид. друге, доп. і переробл. – К., 2008. – 74 с.
  3. Проблеми освіти : науково-методичний збірник / кол. авт.– К. : Науково-методичний центр вищої освіти, 2006.– Спец.вип.– 264 с.
  4. Протидія торгівлі людьми : навч.-метод. посібник / за ред. Т. Семигіної. –К. : Вид. дім "Києво- Могилянська академія", 2008. –166 с.
  5. Соціальна профілактика торгівлі людьми : навч.-метод. посібник / за ред. К. Б. Левченко, І. М. Трубавіної. – К. : ТОВ "Агентство "Україна", 2007. – 352 с.
  6. Соціально-педагогічна та психологічна робота з дітьми трудових мігрантів : навч.-метод. посібник / за редакцією К. Б. Левченко, І. М. Трубавіної, І. І. Цушка. –К. :ФОП «Чальцев», 2008. – 384 с.
  7. Торгівля людьми: запитання та відповіді : посібник для волонтерів / кол. авт.– К., 2008.– 40 с.
  8. Центр консультування мігрантів [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.migrantinfo.org.ua
  9. Як підвищити рівень усвідомлення проблеми торгівлі людьми : посібник тренера. – К., 2005.– 64 с.

 

Тренінг 3. Громадянська позиція. Сутність і роль громадянської позиції у житті людини. Формування власної громадянської позиції. Участь у житті суспільства шляхом розроблення та реалізації соціальних ініціатив щодо протидії торгівлі людьми.

Література:  

  1. Ведерников П. В. Гражданское лидерство как социальный феномен / П. В. Ведерников // Без темы. – 2008. – № 1(7). – С. 19–25.
  2. Вчимося жити самостійно : навч.-метод.посіб. для роботи з учнями випускних класів інтернатних закладів / Ж. В. Петрочко, О. В. Безпалько [та ін.]. – К. : Державний ін-т проблем сім’ї та молоді, 2002. – 203 с.
  3. Громадянська освіта в школах України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.hgi.org.ua/?ch=gr_osv_sk
  4. Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей : навч.-метод.посібник / К. Б. Левченко, О. А. Удалова, І. М. Трубавіна [та ін.]. : заг. ред. К. Б. Левченко та О. А. Удалової. – К. : Міленіум, 2005. – 210 с.
  5. Культура життєвого самовизначення. Ч. ІІІ. Старша школа : метод. посіб. / наукове керівництво та редакція І. Д. Звєрєвої. – К., 2004. – С. 232–262 (автори Г. М. Лактіонова, В. С. Петрович, Т. П. Цюман).
  6. Малютина К. Психологія успіху / К. Малютина. – К. : Главник, 2007. – с.144 (Серія «Псисхол. інструментарій»)
  7. Марінушкіна О. Є. Порадник практичного психолога / О. Є. Марінушкіна, Ю. О. Замазій. – Х. : вид. група «Основа», 2007. – 240 с.
  8. Омельченко Л. П. Громадянське виховання / Л. П. Омельченко. – Х. : вид. група «Основа», «Тріада+», 2007. – 224 с. – («Адміністратору школи»)
  9. Соціальна профілактика торгівлі людьми : навч.-метод. посібник / за ред. К. Б.Левченко, І. М. Трубавіної. – К. : ТОВ «Агентство «Україна», 2007. – 352 с.
  10. Технологія тренінгу / упоряд.: О. Главник, Г. Бевз ; за заг. ред. С. Максименко. – К. : Главник, 2005. – 112 с. («Психолог. Інструментарій»).
  11. Цвих В. Ф. Профспілки у громадянському суспільстві: теорія, методологія, практика: монографія / В. Ф. Цвих. – К. : ВПЦ „Київський університет”, 2002. – 376 с.
  12. Я сам строю свою жизнь : тренинг развития жизненных целей / М. А. Алиева, Т. В. Гришанович, Л. В. Лобанова [и др.] ; под ред. Е. Г. Трошихиной. – С-Пб. : Речь, 2001. – 216 с.

 

 

1

 

doc
Додано
7 лютого 2022
Переглядів
2305
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку