Використання коучингової технології в роботі вчителя української мови й літератури
Сучасний освітній простір вимагає нового змісту й інноваційних технологій навчання. Перед учителем постає завдання – створити умови для саморозвитку учнів. Необдарованих дітей не буває! Учитель просто зобов’язаний використати всі можливості, щоб запалити Божу «іскру» у своїх учнях. Як же із великого переліку технологій вибрати найдоцільнішу, що орієнтована на розвиток, на дію, на майбутнє, на результат? У кожної людини є всі ресурси для досягнення мети, необхідно тільки відшукати їх. Коучингова технологія навчає навчатися, її девізом є слова: «Я сам! Я можу! Я досягну!».
Коучинг – це метод, що підвищує особисту ефективність. Він базується на розкритті здібностей і потенціалу людини. Мета його застосування – досягнення результатів. Учитель-коуч спонукає учнів шукати відповіді на запитання: «А що ти зробив для досягнення мети?»
Слово «коуч» у тлумачному словнику має два значення:
Обидва значення важливі. З одного боку, коуч – це персональний тренер. З іншого – спосіб переїхати із сьогодення в завтрашній день у «кареті», якою керує професіонал.
Отже, коуч – це спеціаліст, який фокусує учня на тому, де він знаходиться зараз і що готовий зробити, щоб дістатися туди, де йому хочеться перебувати завтра. Супроводжуючи до мети, коуч спонукає учня до дії, а не надає готових відповідей. Його мета - допомогти розкрити потенціал, побачити майбутні можливості, набути нові навички та як результат – сформована успішність.
Завдання коуча полягає в тому, щоб навчити:
Коучинг – це процес співдосягнення результатів разом з учнем, під час якого використовуються такі педагогічні інструменти, як: консультування, тренінг, діагностика.
Основне завдання коуча – це формування в учня високої мотивації на досягнення поставленого завдання. Коучинг нагадує підготовку спортсмена до змагань. Спортсмен – учень, а тренер – учитель. Жоден тренер не може змагатися замість свого підопічного. Тому основне завдання тренера - навчити спортсмена самостійно виборювати першість.
Найважливіший момент у тандемі вчителя й учня – вибір цілі, а коли вона віднайдена, визначення шляхів її досягнення, а для цього слід задіяти внутрішні ресурси, увімкнути систему мотивації, розвинути потенціал, правильно позиціонувати себе, сформувати відповідний імідж.
Коуч не повинен підказувати учню, куди далі рухатися, його завдання – задати широке інформаційне поле, допомогти визначити плюси та мінуси, що можуть виникнути під час роботи. Слід пам’ятати: випадкових досягнень не буває. Із сосуда может вилитися тільки те, чим він наповнений. Завдання коуча – зрозуміти, які ресурси наявні в людини, і допомогти їх задіяти.
Коучинг нікого нічому не навчає, він моделює той досвід, який має даний конкретний учень. Роботу коуча слід оцінювати за результатами його учнів.
Кожна зустріч коуча з учнем, кожне завдання – це крок до успіху, до досягнення мети.
Саме коучингова технологія допомагає «випестувати» учня, здатного конкурувати із філологічно обдарованими особистостями на творчих конкурсах і олімпіадах. З цією метою розроблена програма «Шістка». Вона складається з шести етапів. Учням спочатку пропонується письмово попрацювати, а потім відбувається усне спілкування й коригування. Завдання роздаються учням для домашнього виконання. Аркуш ділиться навпіл. Права сторона заповнюється під час спілкування з коучем, а ліва призначена для учня. Таким чином формується перша частина портфоліо учня «Я про себе»
Перший етап «Давайте познайомимося»
Мета: виявити захоплення й об’єднати з навчальним процесом, допомогти знайти своє «Я» й самовизначитися.
Завдання:
Другий етап «Самопізнання»
Мета: постановка, коригування, шляхи досягнення цілей.
Завдання:
Третій етап «Читач»
Мета: усвідомлення мети через різноманітні форми роботи з текстом.
Завдання:
Четвертий етап «Самореалізація»
Мета: створення умов для самореалізаці
Завдання:
Щоденник – це зворотній зв'язок, необхідний для досягнення успіху в співпраці коуча з учнем.
Функції щоденника:
Чому все ж таки існує пропозиція вести щоденник? Саме він дає можливість повернутися до думки, прослідкувати її та намітити нові логічні переходи. До того ж письмові тексти сприяють розвитку мислення. Щоденник активізує процес самопізнання, бо зафіксована думка починає жити й має енергетику реалізації.
Портфоліо
Портфоліо – це можливість наочно побачити свій шлях досягнень і перемог, це оформлення й рефлексія своєї освітньої історії.
Функції портфоліо:
Завдання для створення портфоліо:
П’ятий етап «Рефлексія»
Мета: сприяти формуванню навичок рефлексії.
Завдання:
Рівні рефлексії:
Шостий етап «Самоосвіта»
Мета: створення самоосвітньої траєкторії
Завдання:
Запропоновані етапи дають можливість коучу «підштовхнути» учня до креативного запалу в створенні індивідуальної освітньої траєкторії та активізації процесу самовизначення, а також спрогнозувати своє успішне майбутнє.
Застосування коучингової освітньої технології – це запорука створення нових можливостей для виховання громадян, перед якими постали виклики сучасного глобального світу.