Методична розробка
Уроку математики
в 6 класі
з теми «Пропорція.
Основна властивість пропорції»
Підготувала вчитель
фізики та математики
(спеціаліст вищої категорії,
старший вчитель)
Криворізької загальноосвітньої
школи Ⅰ-Ⅲ ступенів №22
Слонімська Лариса Юхимівна
Тема уроку:Пропорція. Основа властивостей пропорції.
Мета уроку:Ознайомити учнів з означенням та властивістю пропорції ;формувати вміння і навички застосовування пропорції у практичному житті.
Розвивати в учнів пізнавальний інтерес, інформаційні компетенції, формувати навички взаємоконтролю і самоконтролю.
Виховувати інтерес до предмету працьовитість, наполегливість, охайність ведення записів; вміння об'єктивно оцінювати результати індивідуальної роботи.
Формування компетентностей:
предметна компетентність :сформувати поняття пропорції крайніх і середніх членів пропорції, допомогти ся засвоєння основної властивості пропорції, с
формувати вміння застосовувати означення та основну властивість пропорції до розв'язування задач, знаходити невідомі члени пропорції. ключові компетентності:
- спілкування державною мовою, доречно та конкретно вживати в мовленні математичну термінологію поповнювати свій словниковий запас;
-уміння вчитися впродовж життя усвідомлювати цінність нових знань і вмінь;
- соціальна та громадянська компетентності- висловлювати власну думку слухати і чути інших.
Тип уроку:урок засвоєння нових знань
Обладнання та наочність:презентація, мультимедійна установка
Очікувані результати :учні повинні
знати означення пропорції і членів пропорції ;основну властивість пропорції,
вміти складати пропорції, знаходити невідомий член пропорції.
Хід уроку
Добрий день, діти. Сідайте.
І так розпочинаємо урок у гарному настрої, з бажання пізнати щось нове, цікаве та корисне.
Після взаємоперевірки задаю питання учням:
Хто розв'язав всі 10 прикладів і отримав 10 балів?
Хто отримав з 7 до 9 балів ?
Хто розв'язав менше за 4 приклади?
Фронтальне опитування за ланцюжком. Запитання усного опитування на слайді презентації. Діти працюють за ланцюжком. (відповіді на презинтації)
На дошці записані відношення треба знайти їх значення
= 35:5=7
= 49:7=7
= =
Запишемо рівні відношення
=
35:5=49:7
=
У математиці рівним відношенням дали назву "пропорція".Слово
"пропорція "означає відношення частин між собою. Запишемо тему нашого уроку. Пропорція. Основна властивість пропорції.
Учні дивляться презентацію. Слайд Пропорція. Основна властивість пропорції.
Мета уроку:
Запишемо пропорцію у загальному вигляді (за допомогою буквеного виразу)
= або а:b=c:d
Цей сучасний запис пропорції ввів німецький математик Лейбінц, який жив 300 років тому.
А тепер запишемо ще декілька прикладів пропорції у рядок.
25:5=45:9;
=.
Хто може ще, запропонувати записати пропорцію?
А як же правильно, прочитати запис пропорції. 25 відноситься до 5, так як 45 відноситься до 9
Відношення 2 до 3 дорівнює відношенню 6 до 9
Із кількох чисел складається пропорція? (4)
Кожне число у пропорції знаходиться на своєму місці і має свою назву.
Члени пропорції, які знаходяться по краям пропорції називаються крайніми членами пропорцій, а ті, що знаходяться у середині пропорції називаються - середніми.
a і d – крайні члени пропорції , c і b – середні члени пропорції.
Запишемо пропорції та визначемо члени пропорції
Крайні |
Середні |
7 і 4 |
2 і 14 |
2 і 15 |
3 і 10 |
2 і 20 |
5 і 8 |
7:2=14:4
2:3=10:15
2:5=8:20
Уважно подивіться на ці пари, що цікавого є у них? Так, помітно, що добуток кожної пари з пропорції однаковий, зробимо висновок.
У пропорції добуток крайніх членів дорівнює, добутку її середніх членів.
a:b=c:d ; =
a×d=b×c
Разом проговоримо правило.
Зараз перевіримо, користуючись основною властивістю пропорції, чи є рівність цих відношень пропорцією.
Наприклад
10:2=20:4. - пропорція
Чи порушується пропорція, якщо я поміняю місцями крайні члени. Перевіримо
10:2=20:4 a:b=c:d =
4:2=20:10 пропорція
Значить d:b=c:a =
А, якщо переставити середні члени пропорції
10:20=2:4. - пропорція
a:c=b:d =
Спробуємо поміняти місцями крайні і середні члени в кожному відношенню пропорції
2:10=4:20 пропорція = .
b:a=d:c
Таким чином, ми отримали правильні пропорції методом перестановки членів пропорції
a:b=c:d =
d:b=c:a =
a:c=b:d =
b:a=d:c =
Складемо правило для знаходження невідомого члена пропорції.
x:12 =5:10.
Скористуємося основною властивістю пропорції,.розв'яжемо рівняння
10×x=12×5
10x=60
x=60:10
x=6
Запишіть формулу - правило за допомогою буквеного виразу для знаходження крайніх членів пропорції.
a== (b×c) :d
d=(b×c):a ; d=
А зараз знайдіть вираз для знаходження невідомого середнього члена пропорції
= ; b= ;b=(a×d) :c
2×5=8×x; c = ; c=(a×d):b;
8x=10
x=10:8
x=1 ;
Давайте разом проговоримо правило знаходження невідомого члена пропорції, а потім розкажіть його один одному.
В презентації знайомляться з використанням знань пропорції у житті.
Вивч. §13 номер 558,561,567,573.
Підготувати інформацію про золотий переріз.