1 клас
Тема. Психофізіологічний вплив кольору на людину.
Мета. розширювати знання дітей про психологію як науку; ознайомити їх з особливостями впливу кольору на організм і стан людини; дати нове поняття «кольоротерапія», формувати в дітей естетичний смак, виховувати прагнення берегти власне фізичне та психологічне здоров'я.
Обладнання. Кольорові олівці, папір, відеоілюстрації до теми.
Хід заняття
1. Проблемне запитання
Психолог. Чи часто трапляються з вами такі події або ситуації, які ви можете вирішити за допомогою знань з психології? Як психологія допомагає людям у повсякденному житті?
Обговорення значення психології у житті людини, видів психологічної терапії (Кольоротерапія, музикотерапія, пісочна та деревотерапія).
2. Вивчення нового матеріалу
Лікування кольором, або кольоротерапія, сьогодні дуже популярний метод лікування. Цей метод зародився ще в давнину, коли з'ясувалося, що колір не лише сприяє душевній рівновазі, але й може бути одним з лікувальних чинників проти багатьох хвороб. Кольоротерапію використовували в Китаї, Індії, Єгипті. Спеціальні конструкції, виявлені в єгипетських храмах, заломлювали сонячне світло, дозволяючи отримувати різні кольори спектру.
Сучасні вчені вважають кольоротерапію одним з найбільш перспективних і безпечних методів лікування та оздоровлення. Мозок людини сприймає колір приблизно як шлунок їжу. Не дивно, що іноді він потребує дії певного кольору так само, як ми часом хочемо конкретних продуктів.
Кольоротерапія оперує, головним чином, сьома кольорами спектру, а відтінками корегує основну програму.
За бажанням можна опиратись на відеоілюстрації.
Червоний - підвищує кількість адреналіну в крові, активізує гормональну систему людини, підвищує працездатність, силу та відчуття самовпевненості. Створює відчуття тілесного тепла. Нормалізує кровообіг і обмін речовин. Оскільки червоний зігріває і сприяє припиненню запального процесу, його рекомендовано тим, хто схильний до застуд. Але він протипоказаний при підвищеному тиску.
Рожевий - допоможе позбутися болів у серці та туги, якщо уявити собі перед сном ніжно-рожевий колір шипшини та її запах.
Оранжевий - підвищує настрій, енергетично "підживлює" людину чи „зігріває" її, виводить зі стану депресії, незамінений у стресових ситуаціях.
Помаранчевий бореться із втомою, допомагає перемогти нудьгу, невпевненість, тривогу і страх. Ним лікують психічні розлади, оскільки він звільняє від нав'язливих страхів і зміцнює морально. Цей колір можна використати як допоміжну терапію в разі захворювань шлунково-кишкового тракту, сечового міхура, нирок, надниркових залоз.
Помаранчевий обов'язково має бути у полі зору людей з легеневими, серцевими та ендокринними захворюваннями. Організм відповідає на цей колір прекрасним самопочуттям.
Жовтий – найсприятливіший колір для осіб із порушеннями функції печінки. Він впливає на сонячне сплетіння – зосередження нервових закінчень, пов'язаних з жовчним міхуром, селезінкою, шлунком і печінкою. Жовтий покращує зір, заспокоює нервову систему, справляє сприятливий вплив на шкіру. Він - чудовий "санітар", який очищує від токсинів увесь організм, контролює вагу. Цей колір підвищує концентрацію уваги, покращує настрій і пам'ять.
Жовтий стимулює мозкову діяльність і моторику, стимулює уяву та практично не набридає. Колір гарного настрою, "позбавляє" від мучень кохання, ліквідує апатію та тривогу.
Зелений - колір гармонії й врівноваженості, сприяє ритмічній роботі серця, відпочинку очей, має помірну протизапальну і протиалергічну дію, корисний у разі зниженої функції нирок, запамороченнях, нервозності. Візуально розширюючи простір, він може стати в нагоді тим, хто страждає на клаустрофобію (боязнь замкненого простору).
Зелений заспокійливо діє на нервову систему, знімає головну біль, стомлення, роздратування, знижує високий тиск, надає відчуття бадьорості. Приводить до гармонії життєву енергію. Щоб прискорити цей процес, рекомендують у кімнаті повісити зелені штори або пофарбувати стіни у світло-зелений колір. Зелений — це гармонійність та збалансованість, це сила та благополуччя природи, її мирна тиша.
Блакитний - це колір чистого розуму і духовної бадьорості, сприяє розвитку творчих здібностей і зосереджує увагу.
Блакитний корисний при порушеннях щитовидної залози, допомагає зняти запалення і відчуття печіння від сонячних опіків, а також підвищує імунітет. Цей колір здатен знижувати кров'яний тиск і позитивно впливати на щитовидну залозу. За допомогою блакитного зменшуються болі при виразках шлунка. Він сприяє зупинці кровотечі.
Особливо ефективний блакитний у випадку безсоння, тому читати на ніч варто під блакитним абажуром або повісити в спальні синьо-блакитний килим чи картину.
Синій - знімає нервову напругу, знижує артеріальний тиск, заспокоює прискорене дихання. Найбільш сприйнятливою до цього кольору є ендокринна система. Крім того, синій є найбільш болезаспокійливим кольором спектру, здатним впливати на кісткову систему, особливо на хребет.
Синій знімає збудження та агресію. Також сприяє розвитку розумових здібностей та поліпшує пам'ять, тому дивовижні особливості синього кольору дуже шанувалися на Сході та саме синій колір там вважався кольором Знання, захисту на астральному рівні та заступництва вищих сил.
Цей колір здатний послаблювати шкідливий вплив забруднення повітря, води та їжі на організм. Його можна використати при бронхіті, астмі, мігрені, екземі, забиттях і запаленнях.
Фіолетовий - поліпшує роботу серця, судин та легенів, підвищує витривалість організму. Давні мудреці довго дивились на фіолетове полум`я та приводили свої думки до порядку. Цей колір сприятливо діє на лімфатичну та імунну системи, допомагає при мігрені, а також при внутрішніх запаленнях. Він зменшує шкірні висипання, загострює зір і почуття, корисний при втомі й болі в очах, послаблює серцебиття. Потрібно бути обережним при використанні фіолетового кольору. У великих дозах може викликати депресію і пригнічувати апетит.
Оскільки фіолетовий колір складається з червоного і блакитного, він сприяє гармонії тіла і духу.
Райдугу психологи радять пригадувати частіше, постійно порівнювати з нею свій внутрішній стан. У релігії буддизму райдуга означає найвищий стан "чистого світла", а в Україні здавна райдугу називають веселкою.
3. Фізкультхвилинка
Як зробити день веселим
Ти прокинься рано-рано, І скажи їм: - Добрий ранок!
лиш над містом сонце встане, Усміхнися всім навколо:
привітайся з ластівками, небу, сонцю, квітам, людям,
з кожним променем ласкавим. і тоді обов'язково
Сам гарнесенько умийся, день тобі – веселим буде!
сам швиденько одягнися,
Підійди то тата й мами
4. Підсумок заняття
- Що таке «кольоротерапія»?
- Яким чином кольоротерапія допомагає людині?