Психологічні аспекти типів лідерської поведінки
На основі схожих індивідуальних відмінностей формуються різні типи лідерської поведінки, описи яких трапляються в соціально-психологічній і політико-психологічній літературі.
Однак існуючі теорії виявляються поки неспроможними або майже неспроможними, як тільки справа доходить до практики. Вони погано пророкують появу лідерів до того, як вони фактично виходять на авансцену політики. Вони не підказують, який лідер був би оптимальним у тих або інших умовах для тієї або іншої країни, партії, руху на майбутні роки. Вони не можуть пророчити обрання певного кандидата й навіть не в змозі підказати, як буде вони протікають. Але почасти, очевидно, і в тім, що сама теорія болі, .займалася поки зовнішніми аспектами феномена лідерства, його формами й проявами, ніж глибинним його аналізом, причинно-наслідковими зв'язками, що у свою чергу відбиває стан багатьох напрямків психологічних досліджень у цілому. Так, навряд чи можна до кінця зрозуміти феномен політичного лідерства, не розібравшись у всіх механізмах волі: як відбувається, наприклад, передача вольового імпульсу іншій особі або особам, чому одні люди наділені цією якістю в більшої, інші в меншому ступені або ж не наділені зовсім. Що спонукує їх в одних випадках коритися чужій волі, навіть радісно привітати її, а в інші - пручатися їй, іноді навіть на шкоду собі. Близька до цієї проблеми, але все-таки самостійна тема - механізми вселяння, що також залишається поки "терра інкогніта". Чому одні ідеї сприймаються людьми охоче й чи ледве не щастям, а інші натрапляють на стіну неприйняття й ворожості, або ж на непробивну байдужість? Зараз уже ясно, що без звертання до цих глибинних шарів психологічної теорії особистості концепція політичного лідерства не оживе, не заробить у практичному відношенні на повну силу. Очевидно, розвиток інтегративної концепції лідерства повинне піти в найближчі роки саме в цьому напрямку.
Кожна людина — літня і молода, геніальна і не дуже, щаслива і нещасна, на роботі чи вдома, у подружніх стосунках чи у стосунках з дітьми, колись надовго, а іноді на якусь мить - обов'язково буває в ролі лідера і «грає» цю роль на свій індивідуальний манер.
Так, наприклад, Б.Рассел виокремлював серед політичних діячів п'ять типів: 1) мудрець; 2) джентльмен; 3) оратор; 4) солдат удачі; 5) релігійний тип.
Ю.Дженнінгс поділяв лідерів на: 1) суперменів —великих людей, здатних ламати старі порядки і створювати нові цінності; 2) героїв — відданих високим і благородним ідеям; 3) принців — тих, чия діяльність мотивується прагненням панувати над іншими.
Г. Лебон ., орієнтуючись на закони масової психіки, визначав три типи лідерів:
1) вольовий та владолюбний тип, який досягає влади за будь-яку ціну і будь-якими засобами; 2) хитрий та лагідний, що улесливо потурає
інстинктам натовпу, аби панувати над ним; 3) нервово-збуджений, імпульсивний тип, що щиро вірить кожному своєму слову і здатний
збуджувати натовп.
М.Вебер диференціював політичних лідерів «за походженням»:
1) традиційний тип («коронується» на владу за існуючою традицією);
2) раціонально-легально-правовий (обирається громадянами на виборах);
3) харизматичний (наділений особливим Божим даром — «харизмою», яка приваблює людей і дає змогу впливати на них).
Дж. Барбер пропонував розрізняти типи лідерів, орієнтованих на:
продуктивну діяльність; 2) свої амбіції, прихильність і визнання з боку
оточення; 3) на мінімальне виконання своїх лідерських обов'язків.
Р.Такер поділяв лідерів на:
1) консерваторів; 2) реформаторів; 3) революціонерів.
Свого часу М.Грушевський, аналізуючи типові ознаки аморальності в політиці, виявив типи:
політичних лідерів-утопістів (або без плідних мрійників); 2) лідерів-циніків — безпринципних і по збавлених будь-яких ідеалів.
Сучасний дослідник Л. Уманський на основі експериментальних досліджень зафіксував 4 типи позитивного лідерства: 1) лідер-організатор; 2) лідер-ерудит; 3) лідер-генератор емоційного настрою; 4) лідер-майстер.
А.Джорж поділяв лідерів за критерієм масштабності:
1) стратег; 2) тактик.
У.Стоун поділяв лідерів на: 1) здатних впливати на вузьке оточення;
2) спроможних вести за собою великі народні маси; 3) «ділових»;
4) «емоційних»;5)орієнтованих на досягнення чи на персонал.
Досить відомою є типологізація лідерів за стилем поведінки:
1) директивний; 2) демократичний; 3) колегіальний;
ліберальний; 5) наставницький; 6) гнучкий; 7) догматичний тощо.
На думку М. Кедеврі , у нашому світі є три типи лідерів:
1) які встановлюють правила; 2) які їх виконують; 3) які їх порушують.
Саме остання категорія, тобто лідери, які виходять за межі правил, переглядають кожну проблему з її виникненням, досягають у своїй роботі високих результатів.
Дж. Клейг пропонує 10 метафор, які характеризують саме креативно-інноваційну природу лідерства і дають змогу диференціювати лідерів на певні типологічні групи:
1) попередник — вперше щось запропонував чи здійснив;
2) піонер — раніше за інших дістався певного місця;
3) експерт —найбільш кваліфікований;
4) авторитет — багато знає, добре поінформований;
5) учений — знавець, ерудит;
6) старший — найдосвідченіший;
7) майстер — має більші за інших здібності;
8) винахідник — придумав найкращу технологію;
9) новатор — розробив найліпший проект;
10) керівник — має найбільшу владу і впливовість.
Виявляється, що один лідер може просто на очах втрачати свою харизматичність, якщо опиняється в напруженій, конфліктній, тобто стресовій, ситуації, а іншого ситуація загрози робить ще активнішим, діяльним.
Існує думка, що лідери — це незвичайні, неординарні люди, не такі як усі, яскраві, непересічні, обдаровані особистості. Проте часом за такою «незвичайністю» проглядаються відхилення, які межують з патологією. Так, існують версії, що більшість лідерів, які досягли рівня «вождя народів», мали досить виражені акцентуації характеру, а іноді й психічні вади. Одні з них надмірно прагнули влади, другі — слави, треті — багатства, а четвертим не давали душевного спокою надцінні ідеї—щось на зразок створення вічного двигуна чи ідеального суспільства.
Отже, лідерство - один із проявів влади, відмітна властивість політичної діяльності, право висувати керівника, що неї здійснює. Це явище властиве й іншим видам діяльності - виробництву речей і ідей, науці, спорту й т.д
Якщо спробувати з'ясувати достеменні мотиви лідерської поведінки, то можливо, багатьом з лідерів буде відмовлено у цій ролі. Адже далеко не завжди ті цінності, які лідер пропонує прийняти своїм прибічникам, є для нього головними життєвими цінностями. Буває й так, що лідер сам не може збагнути, які спонуки насправді спрямовують та енергетизують його активність. І якби він звернувся за консультацією до засновника психоаналізу З.Фрейда, то напевно отримав би недвозначний вердикт щодо заблокованої сексуальності, яка знаходить вихід у його лідерських домаганнях. Отже, логічно розрізняти тип лідерів, які і внутрішньо сповідують, і демонструють зовні одні й ті самі цінності, і протиставити йому тип лідерства, коли зовні оприлюднюється одне, а всередині виношується інше. За цим критерієм, наприклад, лідерів-патріотів протиставляють лідерам кар'єристам і лідерам-невротикам (Р.Лейн, Г.Ласвелл), ідейних і незалежних лідерів — лідерам підпорядкованим (В.Бебік, М.Обозов).
Сьогодні, на противагу лідерам-професіоналам, поширений хап лідерів-популістів, які добре орієнтуються у кон'юнктурі цінностей, оцінок і думок, а також уміють у вигідному для себе ракурсі донести до аудиторії потрібні ідеї та набути популярності (Д.Видрін, М.Слюсаревський, П.Фролов).
Таким чином слід постійно шукати можливості для лідерського, тобто ініціативного, креативного, конструктивного, продуктивного, авторського, вільного і водночас високоморального життя. І в цій справі не варто зволікати. Адже недарма кажуть: «Хто зволікає — той втрачає!»
Література