Основи здоров’я
Урок 8
Тема: Ранкові і вечірні гігієнічні процедури. Практична робота:
«Як правильно доглядати за порожниною рота»
Мета: формувати в учнів практичні навички догляду за своїм тілом; допомогти учням засвоїти алгоритм правильного чищення зубів; розвивати навички щоденно дотримуватися правил особистої гігієни; виховувати прагнення бути чистими та охайними, мати здорові зуби.
Очікувані результати: учні повинні знати основні правила особистої гігієни; учні повинні вміти правильно доглядати за порожниною рота.
Обладнання і матеріали: підручник, робочий зошит, предмети особистої гігієни: щітка для одягу, зубна щітка, зубна паста, склянка, мило, рушник, жуйка, хустинка.
Тип уроку: комбінований.
1. Організаційний момент
2. Перевірка виконання домашнього завдання
Інтерактивна гра «Мозковий штурм».
Мета: узагальнити знання дітей про особисту гігієну.
— Чому потрібно бути чистим і охайним?
— Назвіть предмети особистої гігієни.
— Коли і як треба мити руки?
— Що слід робити, щоб завжди гарно виглядати?
Висновок: Чистота – важлива умова здоров’я.
3. Актуалізація опорних знань учнів
3.1. Бесіда.
— Які речі є індивідуальними для кожної людини? Чому?
— Які ранкові процедури треба виконувати? А ввечері?
— Як треба доглядати за шкірою рук?
3.2. Робота з прислів’ям.
— Розташуйте слова так, щоб можна було прочитати прислів’я. Поясніть його зміст. (Слова записані на дошці.)
здоров’я, міцнішає, в чистоті
(Здоров’я в чистоті міцнішає.)
4. Мотивація навчання та повідомлення теми уроку
Мотиваційна бесіда.
— Для чого потрібні зуби?
— Що потрібно робити, щоб зуби були здоровими та міцними?
— Як ви доглядаєте за зубами?
5. Сприйняття й осмислення нового матеріалу
5.1. Робота з підручником.
а) Розгляд і аналіз малюнків.
б) Читання та обговорення тексту підручника.
в) Відповіді на запитання.
5.2. Робота в зошиті.
5.3 Ознайомлення з правилами догляду за зубами.
Правила догляду за зубами
а) Сполосни щітку теплою водою.
б) Витисни на неї стільки зубної пасти, щоб вона покрила усю щетину щітки.
в) Зовнішню і внутрішню поверхню зубів чисть у напрямку від ясен до лінії змикання зубів по 5 разів.
г) Переміщуй щітку від кутніх зубів до центральних.
д) Поверхні змикання зубів очищуй горизонтальними рухами.
е) Ретельно почисть поверхню язика.
ж) Прополощи рот теплою водою. Помий щітку водою з милом. Постав її щетиною догори.
з) Чисть зуби двічі на день: після сніданку і перед сном. Протягом дня після кожного прийому їжі прополіскуй рот теплою водою.
и) Міняй щітку через кожні 3 місяці.
5.4. Оздоровча хвилинка.
6. Узагальнення та закріплення нових знань
6.1. Практична робота.
Мета: удосконалити навички догляду за ротовою порожниною.
На столі розкладені різні предмети: щітка для одягу, зубна щітка, зубна паста, склянка, мило, рушник, жуйка, хустинка.
— Оберіть предмети, які потрібні, щоб почистити зуби.
— Розкажіть, як треба чистити зуби.
— Скільки разів на день треба чистити зуби?
Висновок: Дуже важливо для здоров’я дбати про свої зуби.
6.2. Групова робота. Складання пам’ятки догляду за зубами.
— Як доглядати за зубами?
— Чому слід правильно чистити зуби?
6.3. Гра «Так чи ні».
Мета: перевірити знання правил догляду за порожниною рота.
— Прослухайте висловлювання і оберіть правильний варіант продовження.
Зуби слід чистити:
а) раз на тиждень;
б) раз на день;
в) вранці та ввечері.
г) зубною щіткою;
д) жуйкою;
е) зубною щіткою та пастою.
Перевіряти зуби у стоматолога слід:
а) щотижня;
в) кожні півроку;
б) щомісяця;
г) коли заболять зуби.
Висновок: Чистити зуби слід вранці та ввечері зубною щіткою із зубною пастою. Перевіряти стан зубів у стоматолога потрібно кожні півроку.
6.4 Відгадування загадок.
Ти нас, мабуть, знаєш, друже.
Ми тобі потрібні дуже!
З нами вірно ти дружи,
Свої зуби бережи.
(Зубна паста і щітка.)
Мию чисто — не лінюся.
Вам я завжди знадоблюся.
(Мило.)
Маю я зубців багато,
Зачешу вас, як на свято.
(Гребінець.)
Я — м’якенький і завзятий,
Люблю діток витирати.
(Рушничок.)
Як голівку будеш мити —
Не забудь мене налити.
(Шампунь.)
— Для чого потрібні ці речі?
6.4 Літературна хвилинка.
Завдання: прочитати й обговорити зміст віршів.
Вася йшов до школи
Вранці Вася йшов до школи
Із портфелем у руці.
А під вухом біле коло,
Білі плями на щоці.
— Васю,— приснули хлоп’ята,—
Ти що, хату десь білив,
А чи борошно із татом
У млині всю ніч носив?
— Ні,— малий пригладив чуба
І протяг легким баском:
— Це я довго чистив зуби
Білосніжним порошком.
(Б. Шрубенко)
— Чому Вася був у білих плямах?
— Яким виявився Вася?
— Що ви можете порадити хлопчику?
Кури насміхаються
Наш малий Іванко
Вранці не вмивається.
З нього біля ґанку
Кури насміхаються.
А чому з Іванка
Кури насміхаються?
Бо вони щоранку
У піску купаються.
(А. Качан)
— Чому кури насміхаються з Іванка?
— Якого правила гігієни не дотримується Іванко?
7. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна гра «Мікрофон».
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про догляд за зубами.
— Які ранкові і вечірні процедури треба виконувати щодня?
— Які правила догляду за зубами ви виконуєте?
— Яка тривалість чищення зубів?
— Що ви знаєте про зубну щітку та зубну пасту?
— Які шкідливі звички негативно впливають на стан зубів?
— Надмірне вживання яких продуктів негативно впливає на здоров’я зубів?
Висновок: Щоб зуби були здоровими, їм потрібний правильний догляд.
8. Домашнє завдання
1