Реакції обміну між розчинами електролітів. Йонно-молекулярні рівняння хімічних реакцій

Про матеріал
Реакції обміну між розчинами електролітів. Йонно-молекулярні рівняння хімічних реакцій . Особливості перебігу реагуючих речовин.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

РЕАКЦІЇ ОБМІНУ МІЖ РОЗЧИНАМИ ЕЛЕКТРОЛІТІВ. ЙОННО-МОЛЕКУЛЯРНІ РІВНЯННЯ ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ

Номер слайду 2

РЕАКЦІЇ ОБМІНУ, ЩО ВІДБУВАЮТЬСЯ В РОЗЧИНАХ ЕЛЕКТРОЛІТІВ, НАЗИВАЮТЬ ЙОННИМИ. СУТЬ РЕАКЦІЙ ОБМІНУ В РОЗЧИНАХ ЕЛЕКТРОЛІТІВ ПОЛЯГАЄ У ВИДАЛЕННІ ПЕВНИХ ЙОНІВ З РОЗЧИНУ. ТОМУ ЙОННІ РЕАКЦІЇ НА ПИСЬМІ ВІДОБРАЖАЮТЬ ЙОННОМОЛЕКУЛЯРНИМИ РІВНЯННЯМИ. ЙОННО-МОЛЕКУЛЯРНЕ РІВНЯННЯ — ЦЕ РІВНЯННЯ, ЩО МІСТИТЬ ФОРМУЛИ РЕЧОВИН І ФОРМУЛИ ЙОНІВ. ТАКЕ РІВНЯННЯ, ПОРІВНЯНО З МОЛЕКУЛЯРНИМ, КРАЩЕ ВІДОБРАЖАЄ СУТЬ ХІМІЧНОГО ПЕРЕТВОРЕННЯ, ЩО ВІДБУЛОСЯ У РЕАКЦІЇ.

Номер слайду 3

АЛГОРИТМ СКЛАДАННЯ ЙОННО-МОЛЕКУЛЯРНОГО РІВНЯННЯ1. ЗАПИСУЄМО МОЛЕКУЛЯРНЕ ХІМІЧНЕ РІВНЯННЯ.2. ЗА ТАБЛИЦЕЮ РОЗЧИННОСТІ ВСТАНОВЛЮЄМО, ЯКІ РЕАГЕНТИ ЧИ ПРОДУКТИ РЕАКЦІЇ Є РОЗЧИННИМИ, А ЯКІ — НЕРОЗЧИННИМИ. УСІ НЕРОЗЧИННІ СПОЛУКИ ЗАПИСУЄМО ФОРМУЛЬНИМИ ОДИНИЦЯМИ.3. З'ЯСОВУЄМО, ЯКІ З РЕАГЕНТІВ ТА ПРОДУКТІВ РЕАКЦІЇ Є СИЛЬНИМИЕЛЕКТРОЛІТАМИ, А ЯКІ — СЛАБКИМИ АБО НЕЕЛЕКТРОЛІТАМИ. РЕЧОВИНИ,СЛАБКІ ЕЛЕКТРОЛІТИ ЧИ НЕЕЛЕКТРОЛІТИ, ЗАПИСУЄМО ФОРМУЛЬНИМИОДИНИЦЯМИ.4. ЗАМІСТЬ ФОРМУЛ СИЛЬНИХ ЕЛЕКТРОЛІТІВ, ЗАПИСУЄМО ЙОНИ, НА ЯКІ ВОНИДИСОЦІЮЮТЬ.5. ВИЛУЧАЄМО ОДНАКОВІ ЙОНИ У ЛІВІЙ І ПРАВІЙ ЧАСТИНІ РІВНЯННЯ, ЯКЩО ТАКІ Є В ОДНАКОВИХ КІЛЬКОСТЯХ.

Номер слайду 4

УМОВИ ПЕРЕБІГУ РЕАКЦІЙ ОБМІНУ В РОЗЧИНАХ ЕЛЕКТРОЛІТІВ1) УТВОРЮЄТЬСЯ РЕЧОВИНА, ЩО Є СЛАБКИМ ЕЛЕКТРОЛІТОМ.2) ВИПАДАЄ ОСАД (ПРОДУКТ РЕАКЦІЇ — НЕРОЗЧИННИЙ АБО МАЛОРОЗЧИННИЙ).3) ВИДІЛЯЄТЬСЯ ГАЗ.

Номер слайду 5

РОЗГЛЯНЕМО КОЖНИЙ ВИПАДОК ОКРЕМО: ЗАПИШЕМО МОЛЕКУЛЯРНЕ ТА ЙОННО-МОЛЕКУЛЯРНЕ РІВНЯННЯ РЕАКЦІЇ ХЛОРИДНОЇ КИСЛОТИ З НАТРІЙ ГІДРОКСИДОМ: HCL + NAOH = NACL + H2 OH+ + CL- + NA+ + OH- = NA+ + CL- + H2 OH+ + OH- = H2 O. БАЧИМО, ЩО У ЦІЙ РЕАКЦІЇ УТВОРИВСЯ СЛАБКИЙ ЕЛЕКТРОЛІТ – ВОДА. ТАКЕ ЙОННО-МОЛЕКУЛЯРНЕ РІВНЯННЯ ВІДПОВІДАЄ РЕАКЦІЇ НЕЙТРАЛІЗАЦІЇ.

Номер слайду 6

РЕАКЦІЮ З УТВОРЕННЯМ ГАЗУВАТОЇ РЕЧОВИНИ РОЗГЛЯНЕМО НА ПРИКЛАДІ ВЗАЄМОДІЇ НАТРІЙ КАРБОНАТУ З ХЛОРИДНОЮ КИСЛОТОЮ: ГАЗУВАТОЮ РЕЧОВИНОЮ У ЦІЙ РЕАКЦІЇ Є ВУГЛЕКИСЛИЙ ГАЗ, ТОМУ БІЛЯ ЙОГО ФОРМУЛИ СТАВИМО СТРІЛКУ ВГОРУ.

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Таблиця розчинності на останньому слайді

Номер слайду 9

Номер слайду 10

pptx
Пов’язані теми
Хімія, 9 клас, Розробки уроків
До підручника
Хімія для загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням хімії 9 клас (Бутенко А.М.)
Додано
9 листопада 2022
Переглядів
1656
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку