Речення за метою висловлювання. Окличні речення. Спостереження за інтонацією та розділовими знаками

Про матеріал

Продовжувати формувати поняття про речення за метою висловлювання , за інтонацією, виробляти вміння знаходити і складати речення самостійно. Розвивати мовні навички, точно підбирати слова. Виховувати любов до природи, розвивати пізнавальну активність

Перегляд файлу

                                                                                             Віра Василівна Фрейлова

                                                                                             вчитель початкових класів

                                                                                        Старосинявської «Загальноосвітньої

                                                                                         школи  І ІІІ ступенів, гімназія»

                                                                                           Імені Олександра Романенка

 

 Урок української мови у 3 класі

Тема: Речення за метою висловлювання. Окличні речення. Спостереження за інтонацією та розділовими знаками.

Мета: Продовжувати  формувати  поняття про речення за метою висловлювання , за інтонацією, виробляти вміння знаходити і складати  речення самостійно. Розвивати  мовні  навички, точно підбирати  слова. Виховувати  любов до природи, розвивати пізнавальну  активність

 Обладнання: текст на дошці, таблиця, ілюстрації грибів

 Хід уроку

1.Організація класу

2.Повторення

      1)Перевірка домашнього завдання

-З якою інтонацією слід читати  перше речення?

-Як виділяють  речення на письмі?

- Як виділяють абзац?

        2)На дошці рядки слів. Самостійна робота.

 Записати тільки речення. Поставити розділові знаки.  

  В осінні дні  зібралися  до відльоту птахи

  Тихо  по небу  пливуть

    Вони кружляють над рікою, над  болотом

     Журливо кидає промені

     З високого неба чути їхнє  прощальне «Кру-кру!».

3)Робота на карточках.

  Карточка №1 . Прочитати, розбиваючи текст на речення. Знижуй голос і роби паузи в

  кінці  речення . Про яку пору року тут йде  мова? Які явища природи тут згадано?  Стоїть золота осінь  красивий ліс восени у його гущавині ще тепло  земля п’є росу дерева  

  ловлять промені сонця  однак незабаром вітри і холоди почнуть  бродити  у лісі  листя з дерев  опадає   заіскриться  іній  на  гілочках   хуртовина  замете  стежини  повалить  густий сніг

   Карточка №2. Прочитати  текст , розбиваючи на речення.  Добери заголовок.

Ціле літо листя підставляло сонечку свої долоні  вони  просякнулися сонечком  до  осені листочки стали  золотими  крапля води  стукнула по  листку  він упав  синичка  сіла на дерево  на всі сторони посипалося листя а вітер підхопив його  і весело  закрутив  його  у танку.

  4 ) ФРОНТАЛЬНЕ ОПИТУВАННЯ

 -ЩО ТАКЕ РЕЧЕННЯ?

 -Що виражає речення?

   -Які бувають за метою висловлювання?

 3. Повідомлення  теми  уроку

  Сьогодні  ми повторимо і закріпимо знання про розповідні , питальні і спонукальні речення, навчимось  правильно їх інтонувати

4.Робота  по темі уроку

 1) Каліграфічна хвилинка

 Лл  Лі  іс  Ля  Ло  ал  сл

Ліс лісовий

Ліс чарує  та не кожен його шанує .

  -Пояснити зміст прислів’я.

Так, вірно.  Ліс –багатство нашої країни. Це наша природа. А природа буває одному матір’ю, а іншому мачухою . І ліс потрібно берегти. Особливо красивий  восени. Приваблює він не лише  красою, а  й своїми  дарунками. Чого тут не знайдеш  восени! Це справжня комора природи. Давайте і ми вирушим  до осіннього лісу. А для цього потрібно  скласти розповідне речення про ліс.

2)Складання речень різних за метою  висловлювання.

     А) Ми йдемо  до лісу. (записати в зошит)

 -Чому це речення є розповідним?

  Б) І ось ми підійшли до галявини , на якій повно росте…

   Поховались за пеньки

Довгоногі хлопчаки

    У картузиках  руденьки

   Називають їх …опеньки

Складемо питальне речення.

  Що росте у лісі?

 -Чому це речення питальне?

  -Хто з вас збирав  гриби в лісі ?

- Чи можете ви сказати , які є гриби?

  Так , гриби є їстивні і отруйні. (показати малюнки грибів). Але слід пам’ятати , що коли  в лісі зустрінете отруйного гриба, то його не слід зривати чи збивати ногою. Тому що він отруйний для людей, а для лісових мешканців він ,як ліки від хвороби

  В) Розповідь про гриби (розповіді учнів

1учень.     Найшвидше серед грибів ростуть дощовики. За годину виростають на 30 см .

2учень.     Деякі гриби ростуть два дні, інші – до двох тижнів. Білі гриби, підберезовики, лисички,   опеньки  в середньому ростуть до 10днів

  3учень.     Знайдено білий гриб масою 6кг700г, висота його 58см, товщина ніжки 22см.

  Г) складемо спонукальне речення

   Не збирайте  незнайомих грибів.

3)Робота за таблицею

  1.        повідомлення , розповідь              розповідне речення

   2.        запитання                                       питальне речення

  3.        заклик, прохання                спонукальне речення

4) Вправа 94  а) добір заголовка, знаходження розповідного, питального та спонукального речень.

  б) Списування ІІ абзацу

5) Вправа 92    Отже, речення є окличні і неокличні.

Окличними можуть бути розповідні, питальні та спонукальні.

5 Закріплення  вивченого матеріалу

 1) Самостійна робота за вправою 95 (Розповідні речення перебувати так, щоб вони стали спонукальними. Текст записати)

 2)Перевірка написаного. Спостереження за інтонацією і розділовими знаками.

 6. Підсумок  уроку

 - Які  бувають речення за метою висловлювання? Навести приклади.

  - Які речення називаються окличними ? робота за таблицею.

  Розповідай, повідомляй

 В кінці про крапку пам’ята

  Це речення розповідні.

  Купила мама олівці—дівчинка розповідає,

 А постав питання у кінці- і вона вже запитає:

  -Купила мама олівці?

  Всім цікавиться цей знак

  Де? Коли? Навіщо?, З ким?

  Це речення питальні.

   Спонукальні речення –

   В  цих реченнях до дії спонукання :

  Порада, заклик, заборона, чи прохання,

  Запрошення ,накази, побажання…

  А коли сильні почуття передають,

  То часто ще й  окличними стають.

   Розповідне з почуттям особливим

   Речення правильно ти прочитай,

  Виразиш  радість , захоплення, диво!

Писати знак оклику  не забувай!

 7. Домашнє завдання 

 

docx
Додано
27 серпня 2018
Переглядів
4440
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку