Урок узагальнення знань по темі “Слово. Значення слова”

Про матеріал

Урок розроблений з метою закріплення знань про пряме і переносне значення слів, багатозначність слова, синоніми і антоніми, удосконалювати навички користування фразеологізмами; збагачувати словниковий запас; розвивати творче мислення та мовлення учнів; виховувати інтерес до слова, багатства української мови.

Перегляд файлу

Тема. Узагальнення знань по темі Слово. Значення слова

Мета. Закріпити знання про пряме і переносне значення слів, багатозначність слова, синоніми і антоніми, удосконалювати навички користування фразеологізмами; збагачувати словниковий запас; розвивати творче мислення та мовлення учнів; виховувати інтерес до слова, багатства української мови.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.
  • Урок сьогодні незвичайний. Гляньте, скільки гостей завітало до нас. Тому поверніться до них обличчям,

станьте рівненько,

усміхніться гарненько

і чемненько привітайтесь

  • Добрий день!
  1. Актуалізація опорних знань.
  • Уважно прочитайте вірш.

Мово українська, мово наша мила!

Допоможи школярам,

щоб тебе любили!

І пісню любу, милу, пречудову,

бо кращої  не знайдеш мови!

Щоб солов’їну ми її повік любили,

І рідним словом вільно говорили.

  • Знайдіть звертання. Чим воно виражене?
  • Знайдіть спонукальне речення.
  • Як ви думаєте, чого ми будемо вчитися сьогодні на уроці?
  • Правильно. А щоб вміти вільно, красиво говорити рідною мовою, треба багато вчитися.

Тому девізом нашого уроку буде таке правило:

Хто поважає рідну мову – вживає всі її слова безпомилково.

  1. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
  • Сьогодні ми побуваємо на одній із чарівних вулиць казкового містечка, де живе господиня Мова. Як вона називається, ви дізнаєтесь, розгадавши кросворд.

 

 

1.Ф

Р

А

З

Е

О

Л

О

Г

І

З

М

И

 

2.П

І

Д

М

Е

Т

 

 

3.Т

Е

К

С

Т

 

 

4.П

Р

И

С

У

Д

О

К

 

5.С

И

Н

О

Н

І

М

И

 

 

6.Б

У

К

В

А

 

7.З

В

Е

Р

Т

А

Н

Н

Я

 

  1. Влучні, дотепні словосполучення. (Фразеологізми)
  2. Головний член речення, який зазначає, про кого або про що говориться в реченні. (Підмет)
  3. Об’єднані за змістом речення становлять… (текст)
  4. Член речення, який зазначає, про що саме говориться в реченні про підмет. (Присудок)
  5. Слова, близькі за значенням. (Синоніми)
  6. Знак для позначення звука на письмі. (Буква)
  7. Слово або сполучення слів, що називають того, до кого ми звертаємося. (Звертання)
  • Молодці, відгадали! Тож давайте, діти, разом прочитаємо, як називається вулиця, де дружно живуть слова. (ЛЕКСИКА)
  • Ми закінчили вивчати розділ Слово. Значення слова і сьогодні перевіримо, як уміємо правильно використовувати слова у мовленні, будемо виконувати різні завдання від господині Мови.
  1. Вправи на повторення вивченого матеріалу.
  1. Зупинка “Каліграфічна”.
  • А завдання вам тут пропонують ось таке!

Відгадайте загадку!

Чорно-біла одежина,

Зверху – листяна хустина.

Як весна – дарує сік,

Пємо радо цілий рік. (БЕРЕЗА)

Хвилинка каліграфії:

  • написання поєднання ере
  • написання слова береза

     Завдання:

  • Скласти словосполучення із словом береза в прямому і переносному значеннях.
  • Скласти речення.
  • Підкреслити орфограми.
  1. Зупинка “Питайлик”.
  • Пригадайте, що ми знаємо про слова та їх значення.
  • Слова можуть вживатися у прямому і … значенні.
  • Що таке синоніми? Для чого треба вміти добирати синоніми?
  • Що ж таке антоніми? Коли вони найчастіше вживаються?
  • Наведіть приклади багатозначних слів.
  1. Зупинка “Будинок Синонімів”.

Завдання 1. Прочитайте словосполучення. У кожному з них заміни слово говорить різними синонімами.

  • Говорить казку –
  • Говорить слово –
  • Говорить новини –
  • Говорить про природу –

     Завдання 2. Знайдіть зайве слово, вилучіть його.

  • Віхола, хурделиця, вітер, заметіль.
  • Краса, врода, захоплення.
  • Ліс, лісник, бір, діброва, гай.

     Завдання 3. Доберіть якнайбільше синонімів до поданих слів.

  • Лагідний –
  • Говорити –
  • Шлях –
  • Хата -
  1. Зупинка “Народна скринька”

Український народ завжди міг дібрати влучне і дотепне слово. Він склав багато влучних висловів.

  • От зараз ми і перевіримо, наскільки ви їх розумієте і вмієте вживати у своєму мовленні.

Завдання 4. Доберіть слова-синоніми до фразеологізмів, а до них – антоніми і  запишіть їх. Складіть речення.

  • Байдики бити – ледарювати – працювати.
  • Ні пари з вуст – відставати – наздоганяти.
  • Пасти задніх – відставати – наздоганяти.
  • Зарубати на носі – запамятати – забути.
  • Зуб на зуб не попадає – змерзнути – зігрітися.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

  1. Зупинка “Кмітлива”.

Робота в парах.

Завдання 5. До поданих словосполучень підбери словосполучення, в які входять слова з переносним значенням.

  • Солодкий напій –
  • Гострий ніж –
  • Усміхається дитина –
  • Танцюють діти –
  • Залізний обруч –
  • Сумує матір –
  • Прочитайте їх.
  1. Зупинка “Будинок Антонімів”.

Завдання 6. Дописати прислівя. Підкреслити антоніми.

  • Правда солона,а …
  • Умій сказати, умій …
  • Руки білі, а сумління …
  1. Підсумок уроку.
  • Діти, чи сподобалась вам подорож вулицею Лексики?
  • А чи досягли ми успіху, вивчаючи цей розділ?
  • Що саме ми повторили на уроці?

   Чим більше людина вживає словосполучень з переносним значенням, антонімів, синонімів, багатозначних слів, використовує прислів’я та приказки, тим мова наша стає милозвучнішою, мелодійнішою, адже недарма її називають солов’їною, порівнюють з піснею найспівучішої пташки – солов’я.

  1. Домашнє завдання.

Скласти 3 речення, вживаючи відомі фразеологізми.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Гуцанова Олена Павлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
28 серпня 2018
Переглядів
7087
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку