Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній.

Про матеріал
розширювати знання учнів про іменник; формувати уміння визначати рід іменників, використовуючи допоміж-ні слова він, мій; вона, моя; воно, моє; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення, увагу, повагу один до одного, старанність, охайність, самостійність.
Перегляд файлу

Тема: Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній. Віднесення слова до одного з родів.

Мета: розширювати знання учнів про іменник;  формувати  уміння визначати рід іменників, використовуючи  допоміж-ні слова він, мій; вона, моя; воно, моє;   збагачувати словниковий запас школярів; розвивати зв’язне мовлення учнів;

виховувати культуру писемного мовлення,  увагу, повагу один до одного, старанність, охайність, самостійність.

Хід уроку

І. Організація класу

1.1 Створення емоційно-сприятливого середовища.

Девіз уроку: Душу й серце в роботу вклади,

               Кожну хвилину в труді бережи.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Настільна гра « Доміно»
  2. Словниковий диктант

Виписати тільки іменники.

3. Гра «злови м’ячика» (вчитель кидає м’яч учням по черзі кожному і ставить запитання):

1)Що ми називаємо іменником?

2) На які запитання відповідають іменники – істоти ? (приклад)

3) На які запитання відповідають іменники – неістоти? (приклад)

4. Гра «високо – низько» (вчитель говорить приклади власних і загальних іменників а учні коли чують загальний іменник – присідають, а власний - встають):

 Будинок, дівчинка, Київ, слива, Марія, дядько, машина, Сергій Іванович, дерево, пиріг, Мурка, озеро, Карпати, Тарас Шевченко, слон, хліб.

ІІІ. Повідомлення теми та  мети уроку.

  • Ознайомлення з темою.
  • Нашої допомоги просить гість. Незнайко побував у Європі, а тепер у спілкуванні допускається помилок. Він не може розселити іменники у будиночки , доки не виправить їх.

На дошці записані речення.

Це моя тато, вона добрий.

Це моє мама, воно лагідна.

Це моя яблуко, вона смачне.

  • Де допустився помилок? Виправте. (проблемне питання)
  • Вирішення проблемного питання на основі власних спостережень, формування навичок аналізу.
  • Чому саме ці слова підходять?

Сьогодні на уроці ми навчимося розрізняти роди іменників. Це і буде темою нашого уроку. А це – слова помічники, вони будуть нам сьогодні допомагати (моя , вона ,моє , воно, мій , він).

  • Забезпечення розуміння учнями змісту їхньої діяльності на уроці.
  • Чи так само говорять наші мовознавці? (  правило ст. 128)
  • Робота з підручником М.С.Вашуленко

                                              Віршоване правило

Дітям пам’ятати слід,

Що іменник має рід.

Чоловічий - значить «він»:

Учень, хвіст, портфель, пінгвін.

А жіночий рід - «вона»:

Дружба, ластівка, весна.

Є й середній рід - «воно»:

         Вухо, яблуко, вікно.

ІV.  Засвоєння та формування знань, умінь та навичок.  

  1. Робота з хмаринками слів

Виписати іменники чоловічого, жіночого та середнього роду.

  1. Попрацюємо разом  (усно)

Слон – слониха, слоненя. Кіт – … Лев – … Кріль – … Лис – … Вовк – … Гусак - …

Спробуйте утворити від слів іменники жіночого та середнього роду .

3.  Гра  «Добери слова» .

Робота в парах.

Карточка №1

До поданих слів дібрати спільнокореневі іменники чоловічого, жіночого, середнього роду. Записати за зразком. Виділити корінь, визначити рід.

Зразок.  Ведмідь (ч.р.)- ведмедиця (ж.р.) - ведмежатко (с.р.)

Слоненя, лисеня.

Карточка №2

До поданих слів дібрати спільнокореневі іменники чоловічого, жіночого, середнього роду. Записати за зразком. Виділити корінь, визначити рід.

Зразок.  Ведмідь (ч.р.)- ведмедиця (ж.р.) - ведмежатко (с.р.)

Вовченя, тигреня.

Карточка №3

До поданих слів дібрати спільнокореневі іменники чоловічого, жіночого, середнього роду. Записати за зразком. Виділити корінь, визначити рід.

Зразок.  Ведмідь (ч.р.)- ведмедиця (ж.р.) - ведмежатко (с.р.)

Каченя, гусеня.

4.Гра « Вилучи зайве» (оплески)

Вчитель читає ланцюжок слів за родами , вилучити зайві слова

Їжак , півень , гуска , ведмідь .

Лисиця ,вовк , корова , коза .

Цуцик , слоненя , тигреня , кіт .

  • Визначати за родами

5.  Групова робота. «Використай знання з природознавства»

Нещодавно з природознавства ми вивчили тему «Рослини», наступною буде тема «Тварини». Тож  виконати це завдання вам допоможуть знання з природознавства.

 Дописати іменники, визначити рід:

1. Органи рослини: корінь(ч. р.), …

2. Дерева: тополя  (ж. р.), …

3. Культурні рослини: морква (ж. р.), …

4.Квіткові рослини: підсніжник (ч. р.), …

6. Гра «Сніжки» .

Чи полюбляєте ви грати в сніжки? Тож, давайте пограємо!

Я кидатиму  вам  м’ячик, називаючи слово, а ви будете визначати його рід.

Слова: учень, синиця, степ, серце, півень, голубка, пальто,   малина, помідор, яблуко, заєць, слово, ріпка, ластів’я  і т.д.

V. Підбиття підсумків. Рефлексія.

Гра «Збери врожай».

Зібрати тільки стиглі яблука, на них розміщені іменники всіх трьох родів.

 

Зробимо собі самооцінку. Якщо ви почуєте твердження з яким погоджуєтеся -  затискайте палець, починаючи з мізинця:

  • сьогодні на уроці я дізнався як розрізняти роди іменників;
  • сподіваюся, що зможу розрізняти роди іменників у будь-якому тексті;
  • зможу назвати щонайменше по п’ять слів кожного роду;
  • коли прийду додому, розповім батькам  у якому місті ми сьогодні побували.
  • Покажіть, що у вас вийшло? Отже ми працювали з вами ось так! C:\Users\admin\Documents\клас.jpg
  • Розвиток контрольно -  оцінних вмінь та навичок, вміння робити висновки.

V. Домашнє завдання.

Виписати з орфографічного словника по 5 іменників чоловічого, жіночого, середнього роду.

 

docx
Додав(-ла)
Пастух Євгенія
Додано
23 лютого 2020
Переглядів
1301
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку