Рідне місто завжди з нами. Підмет як головний член речення, способи його вираження

Про матеріал
Урок з української мови за темою "Рідне місто завжди з нами. Підмет як головний член речення, способи його вираження"
Перегляд файлу

Городнянський ліцей № 2

 

 

 

 

 

 

 

Рідне місто завжди з нами.

Підмет як головний член речення,

способи його вираження

пушки 

 

                                              Конспект уроку

                                                                              з української мови

                                                                                      у 8-А класі

                                                                             вчителя української   

                                                                              мови та літератури

 Масибут

                                                                        Світлани Михайлівни

 

                                                               

 

 

 

 

                                           Городня, 2019

Тема: Рідне місто завжди з нами. Підмет як головний член речення, способи            його вираження.

Мета уроку: поглибити знання учнів про підмет як головний член речення,  - --сформувати вміння розпізнавати прості і складні підмети, визначати способи їх вираження;

розвивати пам'ять, спостережливість, емоційне сприймання навчального матеріалу, спонукати до творчості;

реалізувати потреби учнів у спілкуванні;

виховувати почуття любові до рідного краю, естетичні смаки.

 

Тип уроку: комбінований ( із використанням інформаційно – комунікативних

 технологій).

Форма уроку: урок – подорож.

Обладнання: підручник, схеми, дидактичний матеріал, слайди, учнівські проекти, мультимедійна дошка, проектор, картки самооцінювання.

Випереджувальні завдання: учні за власним бажанням об'єднуються в групи "історики", "краєзнавці", "літератори", "творча група", кожна з яких готує свій проект.

 Епіграф                                           

                             Городнянщино, доля моя світанкова,

                             Доки дзвонить років золота течія,

                             Не замовкне у серці твоя колискова,

                             Не відсвітить в очах моїх ніжність твоя!   

                  Михайло Родинченко

Хід уроку:

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

  1. "Створюємо настрій".

Побажання учням:

Сьогодні на уроці хочу я знайти

У вас те, що іншим не помітно:

Відвагу – в скромних,

Доброту – в черствих,

В лінивих – працелюбність,

Жагу до знань у всіх –

І непомітно струни так торкнути,

Щоб звуки всі злились в один оркестр,

Назва якому – успішний урок.

 

  1. Уведення учнів в емоційну атмосферу уроку.

(звучить легка музика)

     Вступне слово вчителя – читання на пам'ять вірша Петра Івановича Верхуші "Рідне місто моє".

Рясним цвітом буяють сади,

Розстеляють п'янкий аромат.

Знов душа моя рветься сюди,

Знову серцю спокою нема.

Зве і манить з далеких країв,

І веселкою в снах виграє.

Вабить затишком вічним своїм

Рідне місто, дитинство твоє.

Де б ти не був, ти збережи

Вірність навіки одній

Цій стороні над Чибрижем,

Рідній своїй Городні.

Біля старих гармат зупинись

Це історії нашої дзвін.

Миколаївській церкві вклонись,

Котра знов піднялось із руїн.

А за луками, ген вдалині

Черемошне за обрій пливе

І дарує чарівні пісні

Невгамовний співак – соловей.

…Пролітають нестримно літа.

Приїздять часто гості сюди.

Хто в Городня хоч раз завітав,

Покохає її назавжди.

Учитель.  Думаю, аналізую й несподівано собі говорю: "Та ні – таки. Нам є чим пишатись і дорожити. Нам є за що любити своє рідне місто та його мешканців". Адже і нині, попри всі негаразди й економічні труднощі, у Городні зростають і квітнуть молоді майбутні таланти.

III. Актуалізація опорних знань учнів

           - Сьогодні на уроці ми будемо говорити про підмет як головний член речення та способи його вираження.

  • Назвіть головні члени речення.
  • Який головний член речення називається підметом?
  • Якими частинами мови можуть виражатися підмети?

- Розглянути схему №1 "Підмет".

  • Запам'ятати, що означає підмет, на які запитання відповідає, з якими членом речення пов'язується та чим виражається.

- Робота з підручником.

  • Вправа 89 (усно)

- Яка інформація про підмет є для вас новою?

- Розглянути схему №2 "Способи вираження підмета".

- Сформулювати повне визначення підмета.

IV. Оголошення теми, мети уроку

- Запишемо дату, тему та епіграф уроку

- Запис очікувань від уроку на окремих аркушах.

  • Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Напишіть на листочках. Чи справдяться ваші надії, побачимо, підбивши підсумок уроку.

V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

 - Досягнути поставленої мети нам допоможе "робота в групах".

 - Згадаймо правила роботи в групах (Дивитись додаток 1.)

 - Кожна група має обрати головуючого, секретаря, тайм-спікера, доповідача.

 - Ви об'єдналися в чотири групи, кожна з яких має завдання. На підготовку у вас є 5 хвилин.

 - Завдання I групи

  • Зробіть повний синтаксичний розбір речення (дайте загальну характеристику, підкресліть члени речення, над кожним словом надпишіть, до якої частини мови воно належить)

Петро Перший подарував місту три чавунні гармати.

- Завдання II групи

  • Поясніть значення прислів'їв, якою частиною мови виражені підмети?
  • За своїм краєм серце болить.
  • Грудка рідної землі дорожча за золото.
  • За рідний край життя віддай.
  • Зробити морфологічний розбір виділеного слова (серце).
  • Зробити фонетичний розбір слова життя.

- Завдання III групи

  • Виразно прочитати вірші, зробити аналіз творів.

- Завдання IV групи

  • Напишіть твір-мініатюру за темою "Якби я була (був) мером міста". Скласти акровірш.

Учитель.  Сьогодні на урок до нас завітали гості. Готуючись до їхнього приходу, ми вирішили ближче пізнати наше місто, усвідомити його місце в історії, відчути нерозривний зв'язок між минулим і сьогоденням, сучасним і майбутнім. А краще пізнати Городню нам допоможуть екскурсоводи.. Тож вирушаймо в подорож вулицями старого міста Слово групі "істориків".

        Готуючи проектні роботи, учні користувалися матеріалами всесвітньої мережі Інтернет, зокрема сервісами WEB 2.0, сайт міста Городня – http://gorodnya.net

       Представлення фотовиставки "Старе місто", на якій фотознімки центральних вулиць, площ Городні в минулому. Коротка інформація.

Учитель.  Яке завдання було вашій групі? (Розбір речення біля дошки).

Учитель.  Запрошую до подорожі групу "Краєзнавців".

- Використовуючи проектор і мультимедійну дошку, демонструють слайди "Краєзнавча екскурсія", супроводжують свій виступ короткую розповіддю ( пам'ятник Гарматі, пам'ятник Т.Г.Шевченку, храм Святого Миколая, каплиця Пресвятої Богородиці, пам'ятник "Скорботна мати".

- Учні виконують завдання своєї групи.

Учитель.  Городнянщина славиться своїми талановитими людьми. Заслухаймо, які поетичні твори нам підготувала група "Літературознавців".

- Учні демонструють слайди "Золотий дзвін імен", супроводжуючи свій виступ короткою біографією письменників м. Городні. Читають вірші Абрама Кацнельсона "В Городню їду знов…", "Ода різним місцям".

Ода – похвальний ліро-епічний твір, присвячений важливим подіям, видатним особам і написаний в урочистому тоні.

Модерний – сучасний.

- Учні коротко аналізують поезії.

Учитель. Скажіть, будь-ласка, як рядки, що є епіграфом, пов'язані з темою нашого уроку.

- Відповіді учнів.

 Учитель. Яким ви побачили наше місто?

(Зеленим, гарним, вражаючим, мальовничим…)

Учитель. Але у нього є чимало проблем, які намагається вирішити мер. Сьогодні на уроці працює група "Перлина учнівської мудрості". (Творча група)

- Учні зачитують свої міні – твори.

- Акровірш.

Городня прекрасне місто,

Океан безмежності і чистоти,

Родина наша історична

Осяяла всі ріки, поля, степи,

Далекі зорі,

Немов свічки під небесами, о Городне,

Як добре, що ти з нами.

Учитель. Сподіваюсь, що цей урок став для всіх вас ще одним кроком до усвідомлення себе патріотом. Складіть сенкан із ключовим словом "Місто".

Місто

Чарівне, мрійливе.

Дарує, розцвітає, надихає.

Місто, ти мій оберіг!

Батьківщина.

VI. Підсумок уроку

       Зараз з'ясуємо, чи досягнута мета уроку, чи справдилися ваші очікування від сьогоднішньої роботи.

VII. Оцінювання учнів за схемою. "Як я працював на уроці" (Див. додаток до уроку).

VIII. Д/з.: параграф 9, вправа 93. Написати міні-твір за темою "Наша маленька Батьківщина", "Місто майбутнього", "Як тебе не любити, місто моє". (на вибір)

Учитель. Закінчити урок хочу такими рядками з події Василя Щербоноса:

Твоє ім'я в історії позначене

Сіянням золотим – не тьмяністю фольги…

Живи і квітни, люба Городнянщино!

Щасти вам, городнянці дорогі!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

Аркуш самооцінки учня під час роботи в групі

Прізвище, ім'я_____________________________________

Оцінити себе за кожним із визначених напрямків

від 0 до 2 балів

1.

Ви брали активну участь у роботі групи

 

2.

Ви ретельно працювали над завданням, виконували свої обов'язки

 

3.

Ви вносили вдалі пропозиції, що їх враховувала група

 

4.

Ви підтримували інших членів групи, заохочували їх до роботи

 

5.

Ви вдало узагальнювали думки інших і вплинули на ефективність роботи групи

 

6.

Ви доповідали перед усіма учнями про результат групової роботи

 

Усього балів:

Аркуш самооцінки учня під час роботи в групі

Прізвище, ім'я_____________________________________

Оцінити себе за кожним із визначених напрямків

від 0 до 2 балів

1.

Ви брали активну участь у роботі групи

 

2.

Ви ретельно працювали над завданням, виконували свої обов'язки

 

3.

Ви вносили вдалі пропозиції, що їх враховувала група

 

4.

Ви підтримували інших членів групи, заохочували їх до роботи

 

5.

Ви вдало узагальнювали думки інших і вплинули на ефективність роботи групи

 

6.

Ви доповідали перед усіма учнями про результат групової роботи

 

Усього балів:

 

docx
Додано
11 вересня 2020
Переглядів
1229
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку