Тема. Інтерв'ю в публіцистичному стилі. Українська мова, 8 клас
Мета: ознайомити учнів з жанром інтерв'ю, особливостями інтерв'ювання; навчити конструювати та інтонувати правильно питальні речення; формувати вміння брати інтерв'ю; розвивати комунікативно-мовленнєві вміння, мислення; виховувати загальнолюдські цінності, потребу вчитися протягом життя.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь.
Тема. Інтерв’ю в публіцистичному стилі
Мета: ознайомити учнів з жанром інтерв’ю, особливостями інтерв’ювання; навчити конструювати та інтонувати правильно питальні речення; формувати вміння брати інтерв’ю; розвивати комунікативно-мовленнєві вміння, мислення; виховувати загальнолюдські цінності, потребу вчитися протягом життя.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь.
Епіграф уроку
«Мистецтво вести бесіду, – напевно, найскладніше, тому що вчитися доводиться усе життя»
Сократ
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Привітання. Перевірка готовності до уроку.
- Вправа «Мікрофон». (слайд 2)
Учитель пропонує дітям, передаючи мікрофон, дати відповідь на запитання:
- Чи хотіли б ви, щоб вас показали по телевізору?
- Що цікавого про себе могли розказати?
- На які б запитання хотіли відповісти?
ІІ. Ознайомлення учнів із темою, метою та завданнями уроку. ( слайд 3)
- Тільки що ви дали відповідь на поставлені запитання. Як можна назвати такий вид роботи? Що він вам нагадує? /Інтерв’ю/
Не випадково епіграфом нашого уроку є слова філософа Сократа (слайд 4)
Як ви розумієте цей вислів?
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Відновлення знань про особливості публіцистичного стилю мовлення.
-Пригадаймо, що ми знаємо про публіцистичний стиль? (слайд 5)
- Пригадайте й назвіть ознаки публіцистичного стилю (точність, логічність, піднесеність,офіційність)
Мета:
Сфера використання:
(слайди 6,7,8)
2. Додаткова інформація. (слайд 9)
- Будь-який твір публіцистичного стилю повинен відповідати принципу СТОКАЦ: Своєчасність
Точність
Об’єктивність
Коректність
Аргументованість
Цілісність
Про це слід пам’ятати і під час створення інтерв’ю
3. Вправа «Асоціативний кущ» (на дошці слово «інтерв’ю»)
- Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «інтерв’ю»?
- Яка мета інтерв’ю?
-Як називають того, хто бере інтерв’ю і того, у кого беруть?
Зіставте свої знання з теоретичним матеріалом (слайд 10,11,12,13)
Інтерв’ю – це жанр публіцистики, бесіда журналіста з однією або кількома особами, що проводиться у вільній манері для з’ясування нових відомостей, встановлення подробиць, визначення чиїхось позицій, поглядів на певні події.
Процедура інтерв’ю передбачає:
Види інтерв’ю:
Інтерв’ю не слід плутати з бесідою. (слайд 14)
ПОРІВНЯЙТЕ:
БЕСІДА ІНТЕРВ’Ю
розмовники володіють один зі співрозмовників поінформований інформацією рівною мірою значно більше за другого з певного питання
А тепер ми можемо обговорити, про що ж повинен подбати юний журналіст, щоб інтерв’ю стало успішним. (слайд 15)
Майстерність журналіста полягає в тому, щоб «розговорити» співрозмовника, скерувавши його думки в цікавому для аудиторії напрямку.
ІV. Засвоєння нового матеріалу.
Патетика, мас-медіа, антураж, реципієнт, бліц-портрет, візаві, експромт, стендап, модератор, меседж, прес-реліз, шпальта.
Довідка:
мас-медіа - засоби одночасної передачі інформації групі людей, тобто засоби масової інформації;
бліц-портрет - публікація, яка містить короткі відомості про людину;
шпальта - вертикальна смуга на сторінці газети, журналу, утворена рядом коротких рядків;
візаві – опонент;
експромт - принагідний виступ (прозовий, віршований, музичний) без підготовки, різновидність імпровізації;
патетика - настроєність, тон промови, твору літератури, музики, кіно, театральної вистави, які характеризуються пафосом, піднесеністю, схвильованістю;
стендап - поява журналіста в кадрі з яким-небудь повідомленням, зверненим безпосередньо до глядачів;
меседж - інформація, яка містить певний прихований смисл;
прес-реліз - це документ, в якому організація чи публічна особа подає інформацію про певну подію або захід до засобів масової інформації (ЗМІ);
модератор - професійний ведучий в ЗМІ (особливо в ток-шоу), зазвичай професійний журналіст;
антураж - оточення, середовище, навколишня обстановка;
реципієнт - об'єкт комунікації, який залишається для комунікатора анонімним.
2. «Хвилинка ЗНО» (слайд 16,17)
1. Хто такий респондент?
А) людина, що бере інтерв’ю
Б) процес взяття інтерв’ю
В) різновид інтерв’ю, переважно з місця події, здебільшого про спорт
Г) людина, в якої беруть інтерв’ю
2. Публікація, яка містить короткі відомості про людину, це:
А) антураж
Б) бліц-портрет
В) візаві
Г) стендап
V. Закріплення матеріалу
Практична робота
1. Вправа «Я - редактор». (слайд 18,19)
Відредагуйте й запишіть подані речення. Користуйтеся підказкою.
1. Робота з опитувальником Пруста. (слайд 20)
Довідка.
Марсель Пруст - один із найвідоміших письменників XX століття. Його головний твір — семитомна епопея «В пошуках утраченого часу».
В кінці ХІХ століття Марсель заповнив анкети, відповіді на які до сьогодні вважаються найоригінальнішими із існуючих.
2. Прочитайте запитання та оберіть одне з них, на яке ви б самі хотіли дати відповідь. Поставте одне із запитань своєму однокласнику. (слайд 21)(передати мікрофони)
1. Ваша найхарактерніша риса?
2. Яка ваша мрія про щастя?
3. Що для вас є найбільшим нещастям?
4. Яким би ви хотіли бути?
5. Ваш улюблений колір?
6. Ваші улюблені письменники (поети)?
7.Улюблений літературний герой?
8. Здібність, якою ви б хотіли володіти?
3. Вправа «Гарячий стілець»(винести стілець)
Ця гра дозволить спробувати себе не тільки журналістом, але й людиною, що дає інтерв'ю. Попрактикуємося! Є бажаючі присісти на «гарячий» стілець і відповісти на питання, які можуть бути не обов'язково простими і серйозними, а ще й «гарячими». Будь ласка. (1 учень на «гарячому» стільці й 1 журналіст) (діти виходять парами)
Приклади питань для інтерв'ю в грі «Гарячий стілець»
1. Скажи, будь ласка, як тебе вдома ласкаво називають батьки?
2. Чи любиш ти ходити до школи? Чому?
3. Яке у тебе улюблене заняття?
4. Чи є плани або мрії щодо майбутньої професії?
5. Як ви собі підіймаєте настрій, коли вам сумно?
4. Перегляд інтерв’ю (Програма «Інтерв’ю із зіркою»)
5. Вправа «Журналіст»(3 стільця, по черзі виходять оголошені)
А хто ще може бути співрозмовником журналіста? (Політичний діяч, художник, актор, спортсмен та ін.).
Отже, до нас завітали люди різних професій, які згодились дати нам інтерв’ю. Зустрічайте:
- поетеса, перекладачка, громадська діячка Леся Українка
- український каратист, чемпіон світу 2017 року, призер чемпіонатів світу та Європи Станіслав Горуна
- українська співачка, дизайнер і відеоблогер Надія Дорофєєва.
(По черзі виходять журналісти, задають питання.)
3. Створення узагальненого словникового слова «Інтерв’ю» (слайд 22)
- Підберіть до кожної букви слова «Інтерв’ю» слово, яке характеризує його або стосується його.
І-нтерес, ініціативність, інтелектуальний
Н-овина, неповторний, натхнення.
Т-ворчість, терпіння, тактовність.
Е-нергійність, експресія, ефективність.
Р-ішучість, репортаж, ризик.
В-відповіді, відкритість, ввічливість, вміння спілкуватись.
‘Ю-рливий.(швидкий, жвавий)
VІ. Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів.
VІІ. Домашнє завдання (слайд 23)