Лабораторна робота № 5
Модуль(тема): Робота з архіваторами.
Мета: сформувати вміння та навички при роботі з архіваторами: створенні архівних файлів, архівних томів, вилучення файлів з архіву.
Обладнання: ПЕОМ IBM PC; ОС Windows; програма 7Zip.
План проведення лабораторного заняття:
- опитування за темою попередньої роботи;
- ознайомлення з теоретичними відомостями;
- виконання лабораторної роботи;
- підготовка звіту до перевірки.
Теоретичні відомості
Стиснення інформації – це процес ущільнення комп'ютерної інформації з метою зменшення об'єму пам'яті для її зберігання. Стиснення інформації у файлах проводиться різними способами, наприклад, за рахунок спрощення (тобто зменшення) кодів.
Архівація (упаковка) – це переміщення початкових файлів в архівний файл в стислому або нестислому вигляді.
Розархівування (розпаковування) – процес відновлення файлів з архіву в такий же вигляд, який вони мали до переміщення в архів.
Архівний файл (архів) – це єдиний файл, що містить один або групу стиснутих (упакованих) файлів (документи, малюнки та ін.), з метою економії місця на дисках або для передачі в мережі. Отже, архівний файл містить один або декілька архівованих, тобто стиснутих файлів, і займає у декілька разів менше місця на диску (іноді в 10-100 разів) і може бути більш швидше відправлений по електронній пошті (замість 10 хв. - 1-2 хв.) Великі за об'ємом архівні файли можуть бути розміщені на декількох дисках (томах). Такі архіви називаються багатотомними або розподіленими архівами. Том – це складова частина багатотомного архіву.
Архіватор – програмне забезпечення, що використовується для стиснення інформації. Існує багато архіваторів, серед них найбільш відомі: WinRAR, 7-Zip, WinZip.
Архіватори здійснюють стискання комп'ютерної інформації за допомогою спеціальних математичних алгоритмів (методів). При цьому створюється архівований файл меншого розміру. В одному архіві може зберігається відразу декілька файлів або навіть декілька папок.
Програми-архіватори дозволяють створювати і такі архіви, для розархівації яких не потрібні будь-які програми, оскільки самі архівні файли містять програму розпаковування. Такі архівні файли називаються такими, що саморозпаковуються.
Файл, що саморозпаковується – це завантажуваний, виконуваний модуль, який здатний до самостійного розпаковування файлів, що знаходяться в ньому, без використовування програми архіватора. Архів, що саморозпаковується, отримав назву SFX- архів (SelF-eXtracting). Архів такого типу зазвичай створюються у формі *.ехе - файла.
Програма 7Zip – файловий архіватор з високим ступенем стиснення. Результати за ступенем стиснення більше залежать від даних, що стискаються, ніж від архіватора, що використовується. Зазвичай, 7-Zip стискає у формат 7z на 30-50% краще, ніж у формат zip, а у формат ZIP — на 2-10% краще, ніж інші ZIP-сумісні архіватори.
Архівування даних
Для того, щоб архівувати дані потрібно:
1 спосіб
В результаті відобразиться вікно програми, в якому слід вибрати необхідні параметри архівації:
2 спосіб
Потрібно відкрити архів за допомогою програми 7-zip та користуючись кнопками на панелі інструментів чи елементами контекстного меню виконувати над об’єктами потрібні дії, попередньо їх виділивши.
Хід роботи
Висновок:______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Контрольні запитання