2 клас НУШ
Урок – засідання театру юного читця
Тема: Українська народна казка «Колосок».
Мета: вчити дітей правильно читати за особами, удосконалювати діалогічне мовлення шляхом казкової атмосфери; розвивати вміння аналізувати твір, визначати його емоційну спрямованість, навички почутого; виховувати в дітей почуття колективізму; повагу до людей, викликати негативне ставлення до ледарів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Обладнання: ілюстрації до казки «Колосок», картки із завданнями для групової роботи, маски для інсценізації, проектор, лего.
Хід уроку
(Звучить мелодія «Що нам осінь принесе»)
Учитель
Народився день у росах,
Сповився піснею осені.
- Діти. Що приносить осінь людям?
(Яблука румяні, пахучий мед, багатий урожай овочів, фруктів, зерна.)
- А що нам принесе сьогоднішній урок?
(Нові знання)
- Діти, ви сповнені запалу, енергії, готові впоратися навіть з найважчими завданнями. Подаруйте свою усмішку мені, я всміхнуся вам, побажаємо одне одному успіху – і берімося до роботи.
- Сьогодні наш урок ми проведемо у формі засідання театру юного читця.
Хто був у театрі?
- Які є театри?
(Показую ілюстрації, де зображені будівлі театрів).
- Хто такий режисер?
- Хто такі актори?
- Сьогодні ви - актори і маєте можливість познайомитися з цією важкою, але цікавою професією.
ІІ. Мовна розминка
Актори кожного дня виконують артикуляційні вправи, щоб чисто, виразно говорити.
1. Вправи для розвитку дихання
- Роблячи вдих, живіт рухається вперед, ребра розширюються, низ живота підтягується. Видих повільний, плавний. Вправу повторюємо 3-4 рази.
- У кожного з вас є квіточка. Подивіться, яка вона гарна, до неї одразу прилетіли бджоли. Як вони забриніли? (Дж – дж - дж).
- Вітерець дмухнув на квіточку. (С-с-с.)
- Листочки весело зашелестіли (Ш – ш – ш).
- А ось хмаринка. Зараз дощик буде поливати квіточку ( Кап – кап – кап).
2. Вправи для правильної орфоепічної вимови.
1) Прочитати слова за стрілочкою. Чітко проговорювати звуки.
Та жи вар
Ло то рік
Си ши му
2) Прочитати уважно текст вірша. Порахувати, скільки разів зустрічається буква «Л». Вимовляти чітко звуки у вірші.
Лев-татусь, левиця-мати
Левеня ведуть гуляти.
Левеня ледь-ледь чалапка.
- Заболіла, - каже , лапка.
3) Театральна скоромовка.
Театрали ролі грали.
Королі, пірати, тролі –
Непрості в акторів ролі.
Вимовити : П- повільно. Н – нормально, Ш - швидко, Г – голосно, Т – тихо.
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
- І ролі непрості, і на сцені виступати важко, і співати страшнувато, а танцювати – взагалі неможливо, якщо…, якщо акторам не будуть допомагати глядачі, які уміють уважно слухати й оплесками дякувати за виставу.
Але ви тільки збираєтесь ставати акторами, тож спочатку дізнаємось, яку казку треба буде показати в театрі.
- На кожній парті лежить малюнок з лабіринтом, по якому рухається песик. Ви в парі простежте за рухом песика, використайте для цього код і знайдіть зашифроване слово, воно й буде назвою казки.
……………………………………………………………………………
ІV.Опрацювання казки «Колосок»
1. Виразне читання казки вчителем.
2. Перевірка первинного сприймання казки учнями.
- Скільки казкових героїв бере участь у казці?
- Що знайшов півник?
- Як звали мишенят?
- Як звали півника?
3.Словникова робота.
Пшениця – злакова рослина, із зерна якої виробляють біле борошно.
Борошно – розмелене в порошок зерно пшениці, жита, тощо; мука.
Тісто – в’язка маса різної густини з борошна, замішеного на воді, молоці, часто з додаванням дріжджів, цукру, яєць, масла.
- Що ж можна випікати з борошна?
Хліб паляниці калачі
Пиріжки бублики пампушки
Тістечка торти млинці
Акторам потрібно багато працювати над роллю. Аби робота була легшою, попрацюймо над словами, які зустрічаються в тексті.
«Миттєве читання слів»
Прокинувся – брався – знайшов – обмолотив –приніс – замісив – посадив – спік – вийняв – поклав.
- До кого можна віднести цю групу слів?
- Повторіть ланцюжок слів з памяті.
4. Читання вголос тексту учнями.
- Пам’ятайте, що ви актори. Зверніть увагу на паузи, дикцію, виразність. Подумайте, з якою інтонацією будете читати слова півника, мишенят. Змінюйте ваш голос відповідно до розділових знаків. Вкладайте в читання частку власної душі, умійте перевтілюватися, як це роблять справжні актори.
1). Читання «диктором».
2). Читання ланцюжком.
3 ).Вибіркове читання.
- Прочитати, як звали героїв казки і чому їх так звали.
- Прочитайте, чим займався півник.
- Яку відповідь давали кожного разу мишенята на прохання півника допомогти?
- Виберіть речення, які читаються з питальною інтонацією. Хто з героїв читає ці речення?
- Знайдіть рядки, які допомагають нам зрозуміти, що мишенята хочуть їсти пиріжки.
- Знайдіть слова в тексті, з яких можна зробити висновок, що мишенята теж були зайняті протягом дня.
- Який епізод казки вам найбільше сподобався?
V. Фізкультхвилинка.
Дітки славно всі трудились.
Мабуть, трішки притомились.
Берем швидко лего в руки
І передаємо по колу з рук у руки.
Відпочили, пораділи
Й беремось знову за діло.
.
VІ. Продовження роботи над казкою.
- Розпочинаємо генеральну репетицію казки! Голосом передайте вдачу і настрій мишенят.
1). Інсценізація казки
- Переказ казки за малюнками з елементами інсценізації.
- Створення «живого малюнка» до епізодів казки. Вирази: прохання, здивування, засмучення.
.
VІІ. Вправи для творчих здібностей.
1. Читання назви казки. Який інший заголовок ви дали б?
2. Робота над прислів’ями. - (Робота в парі).
Півник пішов до млина, що на березі ставка. Намолов там борошенця. Ось і в нас є млин. Давайте і ми спробуємо намолоти борошна. Та вітру щось немає. Подмухаємо на нього сильно.
(Вправи на дихання).
Фу – фу – фу, - фуркоче млин,-
Вас багато, я – один.
Та для діток залюбки
Швидко намелю муки.
( На вітряку – початок прислів’я, а внизу млина – кінець. Поєднайте початок і кінець прислів’я).
- Яке з прислів’їв виражає головну думку казки?
3. Робота в групах.
- Зараз. Діти, розділіться на окремі акторські групи. Виберіть у групі уривок, який найбільше сподобався.
Передайте зміст уривку за допомогою міміки і жестів, а інші групи розпізнають дію, яка відбулася на сцені.
VІІІ. Характеристика героїв казки.
1). Загадки про головних героїв.
- Відгадайте загадки:
* Сіреньке, маленьке, хоч якого кота з місця стягне. (Мишка).
* Всіх я вчасно буджу, хоч годинника не заводжу. (Півень).
- Про героїв якої казки ці загадки?
- Можливо хтось із вас, діти, знає загадки про героїв нашої казки?
* Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Миша).
* І у свято, і у будень
Мене вранці будить будень.
Щоб не мав такого будня,
То дрімав би до полудня.(Півень).
2). Гра «Впізнай тварину»
- На дошці слова – анаграми, які записані у два стовпчики. Прочитайте ці слова і скажіть, до кого з героїв казки вони відносяться.
БИ РО НЕ ДО ТРУ ЛЮ ВИЙ БИ
ДА ЧІ ЛЕ ЩИЙ ТЯ БО РО
ВЕ ЛІ СЕ ЗУМ НИЙ РО
3). Зміна взаємин між героями твору.
- Діти, складіть казку з іншим сюжетом, щоб ставлення героїв одне до одного було протилежним до описаного в казці «Колосок».
ІХ.Підсумок уроку.
Технологія «Займи позицію».
На дошці плакати з можливою головною думкою казки.
* Це казка про дбайливе ставлення до хліба.
*Ц я казка засуджує ледарів.
* Це казка про значення праці – по роботі й винагорода.
- Зверніть увагу на плакати навколо вас.
Займіть позицію біля того з них, який, на вашу думку, відображає суть казки.
(Діти читають плакати. Обговорюють свій вибір у групі, що утворилася. Обирають того, хто виступатиме.)
Якщо єдиної думки у класі немає, проводжу дискусію з метою відшукати оптимальний варіант.
- Які поради ви дали б мишенятам?
_ От і закінчилось засідання театру юного читця
А зараз відгадайте загадку. Про яку професію в ній говориться?
Він такий же, як і ми, Непомітний між людьми,
А в театрі грає ролі:
Нині – вчителя у школі,
Завтра – буде інша роль.
То бідняк він, то король.
Хто він, діти?
Це – актор.
_ Чи сподобалось вам, діти, бути акторами?
- Можливо, хтось із вас саме сьогодні захотів стати актором.
Сьогодні найкращими акторами були….
- Що нового дізнались на уроці?
Дайте оцінку уроку, користуючись таблицею
Я вважаю… цікавий
Я гадаю… змістовний
Я думаю… емоційний
На мою думку… нецікавий
Х. Домашнє завдання (на вибір)
1.Робота в групі: інсценізувати уривок казки, розподіливши ролі.
2. Змінити кінцівку або продовжити казку.
3. Скласти діалог з півником.