Тема уроку. Робота з дитячою книжкою. Українська народна казка. Рукавичка.
Мета уроку. Формувати мовленнєву компетентність. Закріплювати вміння логічно висловлювати свої думки, правильно будувати речення, дотримуватися послідовності подій. Розвивати творчу уяву, критичне мислення учнів.
Збагачувати словниковий запас. Виховувати почуття дружби та колективізму.
Обладнання: малюнки тварин, маски до казки «Рукавичка», стилізоване зображення рукавички , текст та аудіозапис казки «Рукавичка», мультимедійна техніка.
Тип уроку. Урок закріплення знань, умінь і навичок.
Форма проведення. Урок-фантазія
Завдання уроку: учитись говорити, думати, творити
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть: Висловлювати власну думку, фантазувати, складати свої казки, створювати ілюстрації.
Хід уроку
І. Організація класу. Психологічне налаштування
Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи, швидше в клас!
Біля парти станем чемно
Хай мине час недаремно
Будемо уважні і старанні всі
Сядем ми рівненько на місця свої
Метод- інтерактивна вправа «Вітер дме…»
Форма- фронтальна
-Якщо ви згодні, підніміть обидві руки і похитайте ними вліво-вправо, а якщо-ні, руки залишаються на столі
Вітер дме для тих, хто хоче навчатись.
Вітер дме для тих, кому подобається осінь.
Вітер дме для тих,хто чекає цікавого уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
-Чим займаємося на уроках української мови?
( Вчимося грамотно писати та читати)
- Для чого це потрібно?
(Щоб нас могли зрозуміти інші люди, щоб ми могли спілкуватися)
ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми будемо фантазувати. А про що… ви дізнаєтесь, якщо послухаєте казку. Закрийте очі і включіть уяву.
( Аудіозапис казки «Рукавичка»))
Отже, сьогодні ми будемо говорити про події, які трапилися в казці «Рукавичка»
IV. Створення навчальної ситуації.
1. Побудова «Асоціативного куща»
(На дошку прикріплюється малюнок рукавички)
-Як рукавичка потрапила у ліс?(Її загубив дід)
-Хто першим знайшов рукавичку?(Мишка)
-А потім? Я трохи вам допоможу.
Я слово почну, а ви його закінчіть (прикріпляю склади на дошку):
ми…., ве…..,ли…..,ка…. жаб…во….
Діти називають тварин, а вчитель прикріплює їхнє зображення на дошку.
V. Формування контрольно-оцінювальних дій.
Робота в парах. Характеристика героїв.
- Хто із звірів першим знайшов рукавичку?
- Хто останній прийшов до рукавички?
- Чи всіх тварин впустили в рукавичку?
-Чому його не хотіли впускати?
-Отже, якими були лісові звірі?
- Спробуємо правильно передати слова кожної тварини. Мова кожного з дійових осіб залежить від його характеру.
Мишка – маленька, з тоненьким голоском.
Жабка - невеличка, скрекоче.
Зайчик – боязкий, швидкий.
Лисичка – хитра.
Вовчик – хоробрий, зубастий.
Кабан – сильний, поважний.
ведмідь – вайлуватий, великий.
-Хто пам’ятає, як закінчується казка?
4. Виховання моральних якостей.
- Які слова у тексті повторюються? („А хто, хто в цій рукавичці живе?” „Пустіть і мене.”)
- З якою метою вони вжиті?(Щоб показати, що тварини ввічливі. Вони питали, називали себе і просили. Це свідчить про те, що всі вони хотіли жити дружною родиною.)
- Чи буває таке у природі насправді? (У реальному житті ці тварини ніколи не можуть жити разом. Але всіх ми повинні любити і берегти.)
5. Робота в групах. Гра «Добре-погано». Продовжіть фразу.
І група.- Добре, що звірі зустрілися в рукавичці, але погано що…….
ІІ група. -Погано діду без рукавички , але добре що….
6. Мовна розминка. Форма- індивідуальна
-Придумайте речення з трьох слів: дід, собачка, рукавичка.
-Який був дід?
-Давайте пошлемо йому телеграму…
-Як ви гадаєте кому краще : діду чи рукавичці?
-Чи підходить до казки прислів’я «Що у воду впало, те й пропало»?
- Закінчіть прислів’я «Разом тісно , а поодинці….(сумно)
7. Розвиток уяви і мислення. Робота в групах.
І група. -Давайте трохи пофантазуємо і змінимо казку. Уявіть, на місці діда бабу.(Наприклад: Йшла баба лісом і загубила хустку. Біжить їжачок….., потім ослик…..і т.д.)
ІІ група. -Уявіть, що до казкової рукавички прийшли ще інші звірі. Чи знайшли б вони там місце?
(Діти фантазують, роблять висновок, що добро безмежне. Від доброти рукавичка весь час збільшувалася б, і місця вистачило б всім.)
8. Фокус в казці: Рукавичка стає живою і перетворюється на летючий корабель.
-Як ви думаєте що було б далі?
9.Казка і математика.
- Коли краще сказати: не три, а троє….,-не чотири, а четверо…
10.Казка і екологія
-Чому у кожного звіра є кличка: шкряботушка, квакушка, побігайчик, сестричка, братик, іклан, набрідь?
11. Інсценізація казки.
-Діти, хтось із вас був у театрі, на виставі?
-Зараз ви спробуєте себе в ролі акторів.
(Учням роздають маски. На передній план виставляється велика рукавичка. Учитель читає слова автора, при потребі, допомагає учням.)
VІ. Підсумок уроку.
Гра «Мікрофон»
-Що найбільше сподобалося на цьому уроці ?
-Завдяки кому дідусь знайшов загублену рукавицю?(завдяки собачці).
- Я вам пропоную намалювати собачку. А в цьому нам допоможе рука художника.(спочатку переглядають відеоскрайбінг , а потім малюють і розфарбовують).
-Ось і підійшов до кінця наш урок.
-Чого ми навчилися на цьому уроці?