Робота з дитячою книжкою 1 клас (конспекти уроків)

Про матеріал
17 конспектів уроків для роботи з дитячою книжкою 1 клас. Орієнтовні розробки уроків містятьрізні дидактичні форми: варіанти ігор-завдань, загадки, вірші, оповідання, казки, прислів"я, приказки спрямовані на розв"язання навчальних завдань, сприяють розвитку пам"яті, мислення, уяви, забезпечують комунікативну діяльність.
Перегляд файлу

Тема: «Як хліб прийшов на стіл . Твори про хліб  Казки слов’янських народів. Пшеничний колосок»

Мета: Формування уявлення дітей про те, який шлях проходить зерно щоб стати хлібом., познайомити з народними прислів’ями, загадками про хліб, виховувати любов та бережливе ставлення до хліба , пошану до хліборобської  праці.

Обладнання: Навчальне видання Читаю сам 1 кл . Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012 р. ілюстрації з теми «Хліб»;

Хід уроку

І. Організаційний  момент

Треба дружно, привітатись

Добрий день!

Дружно голосно сказати :

Добрий день!

Вправо , вліво поверніться ,

Один одному всміхніться ,

Ще раз дружно привітались

Добрий день!

 

ІІ. Підготовка до сприймання твору

  1. Вступне слово вчителя

Діти відгадайте загадку:

 

В полі ріс я, колосився

на стеблині уродився,

а тепер мене ви ріжте,

на здоров’я смачно їжте 

                                          (Хліб)

Отже сьогодні ми з вами будемо говорити про хліб. Тому що хліб це народна святиня. Недарма в народі говорять  Хліб всьому голова»

Бесіда про хліб:

Хліб – яке це коротке слово . але скільки в ньому тепла . З хлібом пов’язано так само багато у нашому житті . цей продукт харчування став символом праці й миру. З давніх давен наш народ над усе цінує хліб. Адже, хліб це достаток . люди це слово вимовляють з повагою.

 

  1. Робота над прислів’ями

( На дошці записано прислів’я , читає вчитель або учні які вміють читати)

Міркування над змістом прислів’я .

  • Сила від хліба, хліб від землі.
  • Не страшна біда, коли є хліб і вода.
  • Зима без снігу, літо без хлібу.

 

ІІІ. Читання вчителем казки «Пшеничний колосок»(білоруська народна казка) з серії Читаю сам 1 клас.

Пер цим учитель пропонує поміркувати , яких українських казкових героїв нагадує прочитана казка.(Круть, Верть, «Колосок»)

Фізкультхвилинка

ІV. Колективне відтворення прослуханої казки, міркування над змістом.

  • Назвіть осіб персонажів казки.
  • Хто знайшов пшеничний колосок?
  • Куди він його приніс?
  • Як вели себе гусак шипун та індик Белькотун?
  • Що робила курка Цокотушка щоб на столі з’явилися поляниці? (яким словом можна ще замінити?);(хліб)
  • Чому курка Цокотушка вигнала зі столу Шипуна та Белькотуна ?
  • Щоб ви порадили птахам ?

Фізкультхвилинка для очей

V. Робота над ілюстраціями

1. Співвідношення малюнку зі змістом прочитаного.

2. Розфарбувати малюнки за вибором дітей.

ІV. Рекомендації для самостійного читання

  1. Прочитати з дорослими
  2. Вибери в книжці казку,яка тобі найбільше сподобалась, важно розглянь малюнки . Про що розповідає кожний з них ? спробуй з їх допомогою відтворити зміст казки.

vІІ. Підсумок:

  • Як слід ставитись до хліба?
  • Чому ? Які прислів’я про хліб запам’ятали?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Т. Коломієць та її вірші для маленьких. Наймиліше слово.

Мета : Ознайомити учнів із творчістю  Тамари Коломієць. Збагачувати словниковий запас . Розвивати зв’язне мовлення . виховувати інтерес до поетичного слова, бажання читати.

Формувати уявлення про написання книжок віршами  й не тільки.

Обладнання: Читаю сам 1 клас. Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012 р Т. Коломієць , «Наймиліше слово» портрет Т. Коломієць.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мовна розминка «Назви  зайве слово»

. Читання слів учнями ( робота в групах – діти , які вміють читати  і для тих які не вміють читати)

Книга, школа, знання, совість, дружба, праця, небо.

ІІІ. Підготовка до сприймання твору.

  1. Якими словами продовжується вірш?

Учитель , лікар чи  геолог,

Письменник, слюсар чи кресляр,

Всі називають головною…..(школу)

  1. Чому професія школяра є головною?

Отже сьогодні ми з вами будемо говорити про школу , а як ви думаєте «Для чого людині потрібно вчитись?»- поміркуйте.

  1. Слово вчителя

На цьому уроці познайомимось з творчістю українських письменників Т. Коломієць  та прочитаємо один із її віршів зі збірки «наймиліше слово»(серія Читаю сам)

Тамара Коломієць народилася 9 квітня 1935 року в місті. Мати багато працювала, тому вихованням дівчинки займалася бабуся. Тамара виросла «у пелені бабусі Ганни», еписьменна баба Ганна знала напам'ять майже весь «Кобзар» і часто його цитувала. Мама дівчинки працювала лікарем, але Тамарі ця професія була не зовсім зрозуміла: лікарня, амбулаторія, виклик, знову лікарня. Дідуся і татка, на жаль, уже в ранньому дитинстві у дівчинки не було: дідуся забрала громадянська, а татка — Друга світова війна. Але був ще маленький братик, якому доводилося власноручно майструвати вітрячки, літачки та кораблики. Ще до війни дівчинка вміла читати. А потім усі підручники замінив «Кобзар» та бабусині козацькі й чумацькі сумовиті пісні, казки, загадки, лічилки, яких вона знала безліч. У дитинстві дівчинка надавала перевагу хлопчачій компанії і гралася виключно з хлопчаками. Перша збірка «Проліски» побачила світ 1966 року, коли Тамара Коломієць ще навчалася в університеті У її творчому доробку— понад ЗО збірок оригінальних казок, віршів, небилиць, лічилок, смішинок, загадок. Найвідоміші її книги: «Починаються дива», «Жмурки», «Пісенька про гнома», «Пісня джерельця», «Дощик-накрапайчик». Тамара Опанасівна досить активно співпрацює з популярним журналом «Пізнайко». Нещодавно «Веселка» перевидала її «Веселе місто Алфавіт»

 

Фізкультхвилинка.

ІІІ. Читання вчителем вірша Т. Коломієць «Наймиліше слово»

ІV.колективне відтворення прослуханого вірша .

  • Що будували звірі?(лісову школу)
  • Хто приймав участь у будівництві школи?
  • Як вони це робили?(повторюють дії головних героїв вірша)

Словникова робота

  • поясніть значення слова (фіранка, ганок) – при необхідності пояснює вчитель.
  • Яку літеру вчили звірята на уроці?
  • Які слова були наймиліші для кожного із звірів?
  • Чим закінчився урок у лісовій школі?

V. Розгляд малюнків с. 4 – 6

- переказати зміст вірша за малюнками

- розфарбувати за бажанням

- учитель привертає увагу  що прочитаний твір написаний віршем, а попередні твори були написані довгими рядками, прозою ( термін діти не запам’ятовують , а лише навчаються практично розрізняти вірш і прозу.0

VІ. Рекомендації для самостійного читання

  • Прочитати з дорослими вірш М. Коломієць «Наймиліше слово », вивчити напам’ять рядки «Мама!- крикнули мамі.»…
  • Уважно розглянути ілюстрацію на обкладені книжки . До якого вірша вона виконана? Що на малюнку ти  бачиш такого, що дозволяє тобі так стверджувати.

VІІ. Підсумок

  • З якою видатною поетесою познайомились?
  • Який її твір читали?
  • Чи хотіли б прочитати інші твори цієї поетеси?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Ти – українець . Ти українка. Моя Батьківщина Україна.

Мета : збагачувати словниковий запас першокласників словами: українець, українка, Батьківщина та ознайомити дітей з творами  про батьківшин7у; виховувати почуття  патріотизму.

Обладнання :   навчальне видавництво  Читаю сам 1 клас. Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012 р ;А. М’ястківський  «Наш рід», Ю Шкрумеляк «Донька України», ілюстрації з теми Батьківщина .

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав

Тож і ми часу не гаймо,

Працювати починаймо.

ІІ. Підготовка до сприймання твору

Вступна бесіда

  • чудовий і мальовничий край – Україна. Тут жили наші прадіди , діди, тут живуть наші батьки. Земля роду українського, чия історія сягає сивої давнини.

Є багато країн на землі,

В них – озера, річки і домівки.

Є країни великі й малі,

Та найкраща завжди – Батьківщина.

  • Що таке Батьківщина?
  • Що для вас означає слово батьківщина? (міркування учнів)

Розгляд ілюстрацій мальовничих куточків України.

Питання вчителя

  • що зображено на малюнках ( безкрайні ліси, голубі озера, рідна домівка)

Продовжить речення

З таких невеликих куточків і складається…..( Батьківщина)

ІІІ. Читання вчителем оповідання.

А. Мястківського «Наш рід»

Ю. Шкрумеляк «Донька України»

- Поміркуйте чому оповідання має таку назву?

Фізкультхвилинка.

ІV. Колективне відтворення прослуханого твору.

  • Які квіти мама вишивала на сорочці?
  • Як мама назвала вишиту сорочку( українська)
  • Чи зрозумів хлопчик , чому сорочка називається української?
  • Поясніть хто такий українець? Хто така українка?
  • А хто запам’ятав які народи живуть поряд з нами ? І чому вишивки у нас і схожі, і різні7

 

V. Розгляд і читання книжки  Моя  Батьківщина Україна.( з серії Читаю сам)

Обговорення ілюстрації обкладинки.

2) Діти які твори цієї книжки вам сподобались найбільше чим саме?

VІ. Рекомендації для самостійного читання

  • Прочитайте з дорослими вірші та  оповідання про батьківщину.
  • Як ти зрозумів зміст таких рядків: «……Рід наш Київ – серце України»

«……..Кожна квітка – красу свою має.».

Та гарніші завжди поміж них ті, що квітнуть у рідному краї.

Якщо утруднюєшся запитай у дорослих.

VІІ творчі завдання

  • Розкажи у яких куточках України , тобі доводилось бувати.

Рефлексія

  • Які рослини( квіти) – вишивала мама на сорочці?
  • А які ще квіти -  символи нашої землі – ви знаєте?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема : «Я і моя сімя»

Мета : розширити уявлення про тематику дитячих книжок навчити дітей сприймати на слух , або оповідання. Давати оцінку вчинкам персонажів. Виховувати в учнів почуття любові й поваги до своєї родини відчути радість від родинного оточення і спілкування.

Обладнання: навчальне видавництво  Читаю сам 1 клас. Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012 р ;  «Я  моя сім»я », малюнки дітей моя сім»я.

 

Хід уроку

І. організаційний момент

Привітання

Добрий день , діти!

Яке чудове привітання.

Добрий день – це означає , що над нами мирне , що у нас хороше на серці.

Добрий день , сонце золоте!\

Добрий день , небо голубе!

Добрий день, усі люди!

Добрий день мої друзі!

 

Ось таким дружнім привітання ми починаємо наш урок.

ІІ. Підготовка до сприйняття оповідання на слух.

  1. Відгадати загадку, ви дізнаєтесь, про що йтиме мова на сьогоднішньому уроці.( Загадка про маму, тата, сестру0

Цифра всім оця говорить скільки днів до тижня входить,

А як поряд стане буква я

То це буде вже….(сім»я)

Вправа з пальцями с . 20

  1. Робота з книжкою  « Я і моя сім»я»
  • Розгляд обкладинки:
  • Хто зображений?
  • Що можна за малюнком сказати про цю сім»ю?
  • Знайомство зі змістом
  • Яка тема об’єднує всі ці твори
  • Діти, а щоб вам хотілось знайти і прочитати  на уроці.

 

А от кому що вдалося відшукати зараз перевіримо.

Розповідь про В. Сухомлинського

Народився Василь Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівці Василівської волості Олександрійського повіту Херсонської губернії (тепер Онуфріївський район Кіровоградської області) в бідній селянській сім'ї. Тут минули його дитинство й юність. Як і решта селянських дітей, він вчився в рідному селі у школі і в 1933 році закінчив семирічку. Влітку 1933 року мати провела молодшого сина Василя до Кременчука. Василь Олександрович Сухоминський написав 48 монографій, понад 600 статей, 1500 оповідань і казок для дітей. Його книги виходили і виходять масовими тиражами в багатьох країнах світу (Росії, Німеччині, Японії, США, Канаді, Китаї та ін.). Він став визнаним класиком педагогіки 20 ст.

ІІІ. Читання вчителем оповідання  В . Сухомлинського «Народився братик»

  • Діти а в кого є братики чи сестрички у сім»ї?
  • А чи співають в вашій сім»ї колискові пісні і хто це робить?

Фізкультхвилинка

ІV.Колективне відтворення прочитаного твору

  • Назвіть дійових осіб прослуханого оповідання . як їх назвати одним словом?
  • Яка подія відбувалась у сім»ї ( звернути увагу на назву оповідання)
  • Розігрування діалогу Мама та Оленка
  • Чи знайшла відповідь на своє запитання Оленка. До кого вона звернулась?
  • Діти які вміють читати , прочитайте відповідь Сонечка.
  • Фізкультхвилинка для очей.

V. Робота з ілюстраціями в книжці. Розфарбування за бажанням членів своєї сім»ї.

VІ. Рекомендації для самостійного читання

  • Прочитай з дорослими вірші та оповідання «Я і моя сім»я»
  • - Уважно послухай Зміст яких оповідань, віршів викликає у тебе радість, ніжність , посмішку, сум, здивування.

VІІІ творче завдання

Розглянь ілюстрацію на обкладинці та на пер останній сторінці книжечки. Спробуй намалювати груповий портрет своєї родини і розказати про кожного.

VІІІ Рефлексія

  • Яке значення має родина ( сім»я) для людини?
  • Як треба ставитись до членів родини, щоб усім було добре?.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: У світі казки чарівної. Знання учнів про казку як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки, збагачувати словниковий запас , виховувати інтерес до народної творчості.

Обладнання : навчальне видавництво  Читаю сам 1 клас. Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012 р ;»Пан Коцький», виставка книжечок українських народних казок, ілюстрації казкових героїв.

 

Хід уроку

І організаційний момент

Уже дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав

Тож і ми часу не гаймо

Роботу швидше починаймо.

ІІ Підготовка до сприймання оповідання на слух.

1. Розгляд книжечки «Пан Коцький»

2. Яким словом  можна назвати твори які містяться у цій книжечці?( казки)

3. Які казки ви вже знаєте ? Або читали вам дорослі?

4. бесіда

- Сьогодні на вас чекає чарівний світ казки.

- Як казка прийшла до нас (розповідали бабусі, дідусі, батьки, вистави)

Казки про кого або про що запам’яталися найбільше?

( про курочку рябу , котика та півника , колобка, хитру лисичку).

Слово вчителя

Казка – давній і мудрий порадник . Це вона дає перше уявлення про добро і зло, правду і неправду, чесність і справедливість.

Казки є авторські, тобто написані письменниками, і народні ,

  • хто автор народних казок? Ці казки виникли раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не записували а переказували, однин одному. При переказуванні ці казки змінювалися..  Ім’я автора забувалося за давністю. Казка ставала народною.
  • Чим казка відрізняється від  оповідання?  В оповіданні описуються події які могли відбуватися насправді в житті, а  в казці часто про фантастичні явища , події, в них говорять тварини рослини.

ІІІ. Читання вчителем української народної казки «Ріпка»

  1. словникова робота.

Мотика -  те саме що й сапа.

Торочка -  бахрома.

Фізкультхвилинка.

ІV. Колективне відтворення прослуханої казки.

  • Назвіть дійових осіб
  •  Про що розповідається у казці?
  • Яка виросла ріпка спочатку, а потім…..
  • Чи зміг дід самотужки витягнути ріпку?
    Хто йому допоміг?( відтворення порядку дій)
  • Чия допомога була вагомою?
  •  Інсценування казки з масками тварин

Фізкультхвилинка ( релаксація)

ІV/ розгляд малюнків ( с. 2 – 5).

  • розфарбування робота в групах
  1. ша група «Розфарбувати ріпку яка виросла зразу»
  2. га група  «Розфарбувати ріпку, яка виросла на при кінці»
  3. - тя  група Розфарбувати героя завдяки якому вдалося витягнути ріпку із землі»

V. Рекомендації для самостійного читання

1. Розказати  казку вдома.

2 Прочитати казку на с. 7- 15.

3. Придумай і намалюй власні малюнки – переплутинки

V. Рефлексія

- Що вам сподобалось на уроці?

- Про що ви розповісте другові?.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема : Осінь щедра, золота

Мета: активізувати словник з теми «Осінь»,залучити до активного сприйняття поетичного слова, розвивати  зв’язне мовлення , виховувати вміння бачити красу навколишнього світу .

Обладнання: навчальне видавництво  Читаю сам 1 клас. Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012 р ; «Осінь щедра, золота», ілюстрації , малюнки з теми «Осінь», музичні записи Пори року П.І. Чайковський.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Голі поля, мокне земля, Дощ поливає . Коли це буває? (восени)

ІІ. Підготовка до сприймання віршів на слух.

  1. Слухання музики  ( осіння пісня П.І. Чайковський)
  • Як звучить музика ? ( жалібно, самотньо)
  • Які почуття викликає мелодія ( радість, смуток)
  1. У садках, гаях блукає,

     Жовті шати одягає.

          Золотисту стелить постіль –

          Жде сестрицю білю в гості

                                                  (осінь)

Отже, сьогодні наша гостя – Осінь.(інсценування)

Осінь: Не сама до вас прийшла ,

Я синочків привела.

Познайомтесь ось вони. Перший син – щедрий трудівник(кошик із плодами)

Він яблука трусить з гілок,

І сипле в портфелі сливок,

Солодкий зрива виноград ,

І кожен із нас цьому місяцю рад,

Бо щедра, ой щедра рука

У вересні – трудівника.

 

(Чим же пригощає нас Вересень? Ягодами, овочами, фруктами)

А ось і другий син  Осені. Він – художник(букет із жовтого листя)

Жовтень пензлика дістав -

Листя все пофарбував.

Жовтий жовтий клен стоїть,

Явір, як в огні , горить….

Яка улюблена фарба Жовтня?

Прийшов час  познайомитись із третім сином Осені.

 Краплі з неба, дахів, стріх,

Дощ холодний, перший сніг.

Почорнів без листя сад

Що за місяць? (листопад)декілька гілочок горобини

  • Як ще можна назвати ? (падолист)
  • - Як змінилась погода?
  1. Розгляд книжки, Осінь щедра, золота.
  • розглянь обкладинку
  • Які дари приносить осінь?
  • Знайомство зі змістом
  • Яка тема об’єднує всі вірші?

Фізкультхвилинка

ІІІ. Читання віршів М. Підгірянки «Прийшла осінь», Н. Забіли «Вересень», М . Познанська «горобина»

  1. Виразне читання віршів вчителем(робити наголос на зміни в природі).
  2. Читання віршів учнями (підготовка - мовчазне читання, потім уголос)

ІV. Колективне відтворення прослуханих віршів.

  • Назвіть осінні місяці та їхні основні справи.
  • Чому осінь називають золотою?
  • Чому про неї кажуть щедра?
  • Якими фарбами ви б розмалювали ліс восени?
  • Чи доводилось вам бувати в осінньому лісі?

У народі кажуть : « Осінь іде – дощі за собою веде»

Чому так кажуть?

Перевірте (поспостерігайте) Чи так? Грім у вересні – на теплу осінь.

V. Розгляд малюнків (с.2-10)

Розфарбування ілюстрацій та їх співвідношення зі змістом віршів.

Прочитайте осінню прикмету.

 

 

       ву                                  ться                                               теп                     

               ти              ли                    по                             до               ла

 

                                                                рос            нах

Па           на    сте                                             ли

 

 

 

VІ. Рекомендації для самостійного читання

Вивчити напам’ять вірші, які тобі найбільше сподобались з книжечки. «Осінь щедра золота».

VІІ. Рефлексія

  • Назвіть осінні місяці та їхні основні справи.
  • Що вам запам’яталося на уроці?

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Зимонька – снігуронька

Мета: удосконалювати навички свідомого читання, вчити учнів бачити й відчувати красу природи, розвивати зв’язки мовлення, логічне мислення, виховувати любов до птахів, шанобливе до звичаїв та традицій українського народ.

Обладнання: навчальне видавництво  Читаю сам 1 клас. Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012 р ; «Зимонька – снігуронька»ілюстрації до теми «Зима, дитячі малюнки»

 

Хід уроку

І. Самовизначення до діяльності

- Діти відгадайте загадку, і ви дізнаєтесь яка гостя поспішає до нас на урок.

Кружляє ніжний пух,

Міняє зайчик свій кожух,

Вдягає лиска рукавички,

Співають весело синички,

Ведмідь в барлозі вже дріма…

Яка пора, скажіть?....(зима)

ІІ. Підготовка до сприймання віршів, оповідань на слух.

Чи здогадались ви, в  яку пору року помандруємо?

Ми будемо говорити, читати про зиму.

  1. Відгадування загадок.

У нашій мові є багато зимових слів. Спробуємо їх пригадати, а допоможуть нам у цьому загадки, прислів’я, приклади.

 

Холод нам несе мороку,

У турботах лине будень,

Цей останній місяць року

Зветься як? Відгадали(Грудень)

 

Вже морози розгулялись

Навколо,

Та в будинок не пускаєм лютий холод

Снігурі злетіли

На збори – віча….

Це який настав зимовий місяць? ( січень)

 

Аж тріщіть мороз лютує ,

Сніжна віхола танцює.

А ставок у лід закутий.

Що за місяць , діти? (Лютий)

 

  1. Бесіда.
  • Назвіть зимові місяці.
  • Чому саме такі назви вони мають? ( припущення дітей)
  • Якщо важко відповісти, дізнаєтесь далі.
  1. Роздивіться книжечку «Зимонька - снігуронька» із серії читаю сам
  • прочитай назву
  • за назвою книжку визнач її зміст.
  • За змістом прочитайте твори. Хто їх автор?
  • Як у збірці швидко відшукати потрібний твір?

Фізкультхвилинка для очей

ІІІ. Колективне читання відтворення  прослуханих творів.

  1. Бесіда за обкладинкою книжечки Зимонька – снігуронька.
  • Яке свято зображено на малюнку? Коли його святкують?(взимку, який це місяць року7 грудень)

Грудень землю грудить і хату студить. Ще грудень називають хмурень або мостовик.

Читання вірша вчителем Валентина Мамиченко «Веселий новий рік».

  • Чи любите ви це свято? За що?
  • Фізкультхвилинка.

. Читання вірша вчителем, Іванна Блажквич «Взимку»

  • Як називається другий місяць зими?
  • Який це місяць року?
  • У народі його називають студень, сніжень.
  • Який розділовий знак стоїть у кінці першого речення?
  • Прочитайте це речення
  • Які зміни відбулися в природі. 9стало дуже холодно)
  • Хто потребує нашої допомоги?(пташки)
  • Знайдіть третій рядок віршика прочитайте (горобець)
  • Знайдіть 5-1 рядок , прочитайте (синички)
  • Знайдіть 7-й , прочитайте (Василь)
  • Прочитайте , як він це зробив?
  • Висновок:Треба підготувати пташок взимку
  • 3. Прочитай прислів’я

 

             Кинь                  ни,                                   ри

 

По                   са                          бе                                    віз.

  • Якого зимового місяця стосується це прислів’я ?
  • У народі кажуть:
  • «В лютому сім погод надворі: сіє, віє, кружляє, рве, несе, зверху ллє, знизу мете. Чому?
  • Читання вчителем вірша Анатолій Іачан Зустріч
  • Чому вірш має таку назву?
  • Що мав на увазі автор?

На зламі зими і весни ми святкує Стрітення

Слово це означає зустріч.

І саме 15 лютого цей день

А ще є цікавим звичай пов'язаний із цим святом. Напередодні свята жінки випікали  печиво у вигляді пташок -  жайворонків. Називали їх так тому що ця пташка  народилася  із сонячного жару, бо прокидається разом із сонцем і своїм голоском повішає що вже весна пришла . Люди вірили що жайворонки несуть на своїх крилах золоті ключі , якими зиму закликають і відмикають літо.

  • Читання віршика учнями ( по рядках)
  • ІV Рекомендації для самостійного читання.
  •  Знайди у назві якого оповідання прихована загадка?
  • Прочитай його разом із дорослими.
  • Які загадки знаєш ти?
  • Загадай їх своїм друзям.
  • Розфарбуй малюнок який тобі сподобався

V.Рефлексія.

Мікрофон

  • Які слова потрібні для того щоб намалювати портрет Зими?
  • Допиши речення : Скільки зими не бути, а ………настане.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема : До джерела народної мудрості. Загадки на згадку.

Мета: поглибити знання учнів з даної теми . Розвивати логічне мислення, уяву, добру пам'ять. Виховувати інтерес до усної народної творчості.

Обладнання: навчальне видавництво  Читаю сам 1 клас. Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012 р ; «Загадка на згадку», тематична виставка книг, ілюстрацій, малюнків.

Хід уроку.

І. Організаційний момент

ІІ. Підготовка до сприймання загадок на слух.

  1. Бесіда.
  2. – Багата українська мова піснями, казками, іграми, загадками,  прислів’ями, приказками, прикметами. Всі ці надбання мудрості нашого народу невичерпні, цілющі і чисті, як джерельна вода. Ми  з вами сьогодні також зупинимось біля джерела народної мудрості – загадки.

2. Робота з виставкою книг (книжечки принесли учні)

- За заголовками книг довести, що вони , справді , стосуються теми уроку.

- Виберіть збірку творів . Назвіть кілька творів з неї.

- Висловіть припущення про зміст твору за його заголовком.

- Які книги ви  читали?

А яку бачите вперше?

  1. Знайомство з книжечкою  «Загадки на згадку»
  • Розглянь ілюстрацію на обкладені книжки.
  • Що  малює дівчинка?
  • Як гадаєш про що буде йти розмова у книжечці? ( про загадки)
  • А ви знаєте що таке загадка.
  • Загадка – від слова , «гадати», «думати». Це – дотепне запитання або вислів, що вимагає розкриття , відгадки. Виникли загадки дуже давно. Вони бувають  про тварин, явища природи, рослини, предмети побуту і т.п.

ІІІ. Читання вчителем загадки Т. Коломієць «Кмітливим для початку» , Г Байка

  • Які слова вам у цьому допомогли? Співвідношення з ілюстраціями
  • За якими істотними ознаками  вам вдалося відгадати( слова дії, предмет)

 Фізкультхвилинка

  • ІV.Колективне читання та відтворення прослуханих загадок.
  • Читання учнями у голос
  • Уважно розглядай кожний малюнок, і ти обов’язково знайдеш відгадку до певної загадки.
  • Про кого та про що були загадки?
  • Згрупуйте у групи ( рослини, тварини, різне)
  • Загадок якої групи виявилось найбільше?
  • V.Робота з малюнками у книжечці.
  • - розфарбування малюнка за бажанням учнів до загадки яка сподобалась найбільше.
  • VІІ. Рекомендації для самостійного читання
  • - загадати і прочитати загадки дорослим , або вивчіть загадку, яку потім загадаєте дорослим
  • Спробуйте скласти загадки за малюнками на обкладинці книжечки.
  • VІІ Рефлексія
  • Чи цікаво було працювати на уроці?
  • Хто навчився відгадувати загадки?
  • Висновок: Читайте книжки і ви багато дізнаєтесь із цього невичерпного джерела народної мудрості

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема : Весна – чарівниця.

Мета: за допомогою художніх засобів поглибити уявлення про найхарактерніші ознаки весни, розвивати навички  читання, спостережливість,виховувати любов до природи.

Обладнання: : навчальне видавництво  Читаю сам 1 клас. Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012 р, ілюстрації, малюнки із зображенням квітів.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Загадка:

 Я пробуджую поля

 Небеса ручаї,

Та заквітчую гаї.

Відгадали хто вона,

Це красуня чарівниця (Весна)

 

  • Які слова допомогли вам відгадати загадку?
  • Так сьогодні ми будемо говорити про весну. Чудова пора року. Про неї кажуть , що вона весела, ясна, чарівна.

ІІ. Підготовка до сприймання на слух віршів, казок, пісень.

  1. Слухання казки про весну с. 30
  • Яким змальовано Березня?
  • Якими ви уявляєте місяць Квітень?
  • Які ознаки Травня?
  1. Роздивіться книжечку «»Весна чарівниця»  із серії читаю сам.
  • Прочитай назву. Поміркуй , чому весна названа чарівницею?
  • У книжечці один твір чи декілька?
  • Ознайомтесь із змістом книжечки.
  • Які твори  вміщенні в збірку.
  • Прочитайте . Хто їх автор?
  • Як ви розумієте слова «Та заквітчують гаї »
  • (з настанням весни в гаях з’являються первоцвіти)

Виберіть із збірки твори , які можна об’єднати темою «Весняні квіти».

(Олена Пчілка «Весняні квіти», Марія Познанська «Пролісок», Василь Сухомлинський «Хлопчик і дзвіночок конвалії», Ліна Костенко «Вербові сережки»

Фізкультхвилинка

ІІІ. Колективне читання та відтворення прослуханого твору.

  1. Бесіда за обкладинкою книжечки «Весна чарівниця»
  • Хто зображений на малюнку?
  • Як називається другий весняний місяць?
  • Які квіти з’являються найпершими?
  • Які ще зображені на малюнку?
  • Яка пташечка тримає гілочку конвалії?
  1. Читання вчителем вірша «Весняні квіти»

Читання вірша ланцюжком

Вибіркове читання.

          Які рослини розбудила весна?

Прочитати

  • Для кого діти збирають ці квіти?
  • Робота з ілюстраціями, відшукати малюнок , на яких зображені рослини, що згадуються у вірші.
  • Які з них занесені у Червону книгу?
  • Читання вірша Пролісок
  • Як слід поводитись з первоцвітами?(не рвати оберемками)
  • Послухайте історію про одного хлопчика
  1. Читання вчителем оповідання В. Сухомлинського «Хлопчик і дзвіночок конвалії»
  • Про кого розповідається в оповіданні?
  • На що була схожа квітка конвалії?
  • Чому хлопчик не зміг зірвати квітку?
  • А щоб зробили ви?
  • Запам’ятайте:Первоцвіти треба берегти.
  • Яка рослина зацвітає найпершою (верба, вербові котики)
  • А потім верба одягає сережки(читання віршика Л.Костенко «Вербові сережки» - учнями.
  • Спочатку мовчазне, а потім уголос.
  1. Наші предки дуже любили весну і зустрічали її веснянками . В народі їх ще називали гаївками. Співали їх найчастіше на на галявинах серед розквітлої природи без будь якого супроводу.
  • Знайдіть на с. 6 – веснянку «Ой весна весна днем красна»

Т на с. 10 «Вийди , вийде – Іванку » хорове  читання.

ІV Розгляд малюнків, розфарбування за бажанням учнів,( будь – яку квітку)

V. Рекомендації до самостійного читання.

Вивчити на пам'ять  веснянку, які тобі найбільше сподобались.

VІ. Рефлексія

Розкажи що ти знаєш про весну?(назви весняні місяці)

  • Які найпершими розцвітають квіти , розпускаються дерева? Прилітають пташки?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Ти – друг. Ти – подруга. Розкриття теми: Дружба в художніх творах

Мета : формувати уявлення учнів про різноманітність тематики художніх творів, про ті теми, які близькі й зрозумілі дитині*навчати дітей міркувати, чи потрібно читати твори на тему: Як дружити, яким має бути друг*розвивати вміння сприймати твір на слух, давати оцінку вчинкам персонажів твору.

Обладнання: навчальне видавництво  Читаю сам 1 клас. Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012  р.

Хід уроку

Я всміхаюсь сонечку

Здраствуй золоте

Я всміхаюсь квіточці хай вона цвіте

Я всміхаюсь дощику

Лийся мов з відра

Друзі, вам всміхаюся

Зичу всім добра

 

І. Організаційний момент

ІІ. Підготовка до сприймання творі в на слух

  1. Загадка про дружбу

Отже на уроці ми сьогодні ми говоритимемо про дружбу. Поміркуйте :

  • Яким має бути друг?
  • Як треба ставитись до друга?
  • Розкажіть про свого друга, подругу?
  1. Розглядання обкладинки книжки «Не хочу бути слабким»

Щойно ми дізналися про ваших друзів,  а ось в цій маленькій книжечці ми прочитаємо твори про дружбу ваших ровесників.

  • Хто зображений на обкладинці?
  • Висловіть припущення про стосунки між дітьми?
  • Чи можна їх назвати друзями?
  • Прочитайте назву книжечки
  • Про що воно говорить?(висловіть припущення – ознайомтесь зі змістом)
  • Знайдіть за змістом твір «Не хочу бути слабким»
  • Хто автор?(про друзів, друзяки,)

 

ІІІ, Читання вчителем оповідання В, Сухомлинського «Не хочу бути слабшим»

  • Чи справдило ваші припущення щодо назви твору?
  • Чи добився своєї мети Петрик?
  • Фізкультхвилинка

ІV. Колективне відтворення прослуханого оповідання, міркування за змістом

  • Назвіть головних героїв оповідання.
  • Хто з них ходить до школи і у який клас?( у перший клас)

Отже це оповідання про ваших ровесників.

  • Яка біда була у Петрика? (лінощі)
  • А як ви розумієте це слово?
  • До чоього це може призвести?
  • Як відреагував Петрик на зауваження вчительки?
  • Яка розмова відбулася вчительки з дітьми?
  • Прочитайте на сторінці 3 останній абзац.
  • А чи вміла читати Марійка?
  • Знайдіть і прочитайте в тексті.
  • Що вирішив для себе Петрик, щоб не бути слабким від Марійки. Знайдіть і прочитайте в тексті.
  • Який вплив мала Марійка на Петрика?(кожного дня задавала питання…)
  • Знайдіть в тексті і почитайте
  • Висновок:щодня треба читати книжки і знаходити час для відпочинку, розваг , ігор.
  • V. Знайомство з віршами про друзів
  • С. 10-11
  • Читання мовчки віршів дітьми Н. Кірян «Про друзів», П. Воронько «Друзяки»
  • Читання ланцюжком

Вправлення у варазах

Як спільно тема об’єднує всі ці твори?

Чи добре жити без друзів?(співвіднесенні з малюнками)

Кіт був друг Рябкові?

  • Так яким має бути справжній друг?

VІ Рекомендації для самостійного читання.

Прочитай з дорослим твір на вибір за змістом книжки.

VІІ Рефлексія

Поміркуй, до якого твору підходить цей вислів?

  • До учня треба терпіння
  • Дружити весело жити
  • Соромно, аж вуха в’януть
  • Хто автор оповідань віршів прочитаних сьогодні на уроці.
  •  

 

 

  •  
  •  
  •  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: У труді зростаємо.

Мета: Формувати уявлення  учнів про різноманітність тематики художніх творів, пов’язаних з темою трудового навчання дітей міркувати чи потрібно працювати. Розвивати вміння сприймати твір на слух , читацькі здібності., давати оцінку вчинкам персонажів твору, Виховувати працелюбність, готовність допомагати членам своєї родини.

Обладнання: навчальне видавництво  Читаю сам 1 клас. Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012  р У труді зростаймо.

Хід уроку

І. Організаційний  момент

Чорноокі хлоп’ята

Синьоокі дівчата

Заспокойтесь і сядьте

Час роботу почати

ІІ. Підготовка до сприймання творів на слух.

Загадка або вислів про працю

Бджілка мала і та працює.

Без праці  не виловиш і рибку.

Поясніть як ви розумієте далі вислови

Отже сьогодні ми будемо говорити про працю і про значення праці в житті людини.

  1. Розглядання обкладинки книжечки у труді зростаємо.
  • Що ви бачите на обкладинці ?
  • Діти саджають дерева. Як багато можна сказати лише поглянувши на один малюнок,але ж цікаво знати – що сховано в самій книжечці, про що кожен твір.?
  • Ось у цій маленькій книжечці усе можете знайти і прочитати  цікаві вірші і оповідання про працю людей, зазирнімо до середини самої книжечки, розгортаємо її на сторіночці 2.
  • ІІІ. Читання вчителем вірша.
  • - Як ви вважаєте про що віршик, хто автор,
  • Подивіться на малюнок, скільки вкласти , щоб отримати хліб.
  • Виразне читання вірша учнями.
  • Подивимось що зображено на сторінці 3.
  • Як ви думаєте про що піде мова у віршику? Хто автор?
  • Читання вірша вчителем виразно на пам'ять.
  • ІV. Колективне обговорення прослуханого вірша В. Лучук «Рушник»
  • Чи сподобався вам вірш?
  • Що дівчинка вишивала на рушникові?
  • (оздобила портретом Т. Г. Шевченка)
  • Якими кольорами дівчинка гаптувала рушник?
  • Поясніть, як ви розумієте гаптувала?
  • З яким почуттям дівчинка вишивала?
  • Чи їй це робити?
  • Гортаємо сторінку 4
  • Чи любите ви малювати?
  • Це справжня праця. Подивіться скільки радості в очах хлопчика?
  • Як називається вірш?Скажіть про що він?
  • Більш детально ви можете дізнатися прочитавши цей віршик. Читання вірша учнями (виразно)

Розфарбування малюнків до прочитаного вірша.

V.Рекомендації до самостійного читання.

  • Знайдіть зміст книжечки.
  • Виберіть потрібний вам твір, і прочитайте його з дорослими.
  • Поміркуй, що об’єднує всі твори , цієї книжечки. Чим вони схожі? Зверни увагу на назву книжечки. Що вона тобі підказує?

Рефлексія

Як називається книжечка , яку ми сьогодні розглядали?

 

Які твори вона містить?

 

Який із творів  ви б хотіли прочитати вдома?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Веселі вірші.

Мета: удосконалювати навички свідомого читання, інтонування речень, розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення. Виховувати почуття гумору до людських рис характеру , (розгубленість, роззява)

Обладнання: навчальне видавництво  Читаю сам 1 клас. Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012  р «Веселі вірші»

Хід уроку

І. Організаційний момент

Подивіться на сусіда

Швидше посміхніться всі

Ви готові до роботи

От і добре . Молодці!

ІІ. Підготовка до сприймання віршів на слух.

  1. Розглянь обкладинку книжечки
  • Хто зображений на малюнку?
  • Що не так на малюнку?
  • Які почуття викликає?
  • Прочитайте назву книжечки
  • Отже сьогодні ми будемо читати веселі вірші.
  • Ось у цій маленькій книжечці ви можете знайти і прочитати вірші про героїв які робили все не так і з ними трапилися смішні випадки. Погортайте книжечку.
  • Читання вчителем вірша Миколка Першокласник Надія Кирян.
  • 1) – Чи сподобався вам віршик 7
  • Що він у вас викликає?
  • Читання вірша учням «Букстром» (читає вчитель в парі з учнем)
  • Чи ті речі Миколка поклав у портфель? Доведіть!
  1. Подивимось що зображено на сторінці 6-10.
  • Дивлячись на малюнки , про кого буде цей вірш?
  • Прочитай назву назвіть автора. Читання вірша вчителем
  1. Колективне обговорення і відтворення прослуханого вірша.
  • Про кого цей вірш?
  • Чому його так назвали?
  • Що він одягав не так?
  • Знайдіть прочитайте
  • Куди поспішав (прочитайте)
  • Співвіднесіть малюнок на сторінки 7 зі змістом вірша ,  і прочитайте його.
  • До чого призвели поспіх , розгубленість, неуважність  - головного героя вірша?
  • Чим закінчилась історія вірша
  • Чому вчить вірш?
  1. Розгляд малюнків співвідношення з прочитаним.
  1. Чим за змістом схожі прочитані вірші?
  2. Розфарбовування  ілюстрацій на вибір
  3. Співвідношення змістів віршів з малюнком.
  4. Читання епізодів вірша
  5. Рекомендація для самостійного читання.
  • Прочитайте з дорослими вірші Г.Малик «Переплутанка», придумати кінцівку вірша.

Підсумок.

  • Ви зрозуміли , хто герої веселих віршів?
  • Чи хотіли б бути схожими на них? Чому?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Знайомство з книжкою. Що розповідає обкладинка?

Мета: Формувати уявлення учнів про різноманітність книжок, про написане на обкладинці, ілюстрації. Зміст, розвивати читацькі навички дітей, виховувати бережливе ставлення до книги.

Обладнання: навчальне видавництво  Читаю сам 1 клас. Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012 р ;

 

 

                                        Хід уроку

І. Організаційний момент.

Загадка.

Дуже я потрібна всім

І дорослим і малим

Всіх я розуму учу

А сама завжди мовчу (книга)

Мовчить, а сто нерозумних навчить. (Книга)

Отже сьогодні говоритимемо про книги.

ІІ. Визначення читацьких інтересів першокласників.

 

  1. Бесіда з учнями:
  • чи подобається вам читати книги?
  • Які книжки ви любите читати?
  • Які книжки є у вас вдома?
  • Хто вам їх читає?

Книг на світі є дуже багато. Веселі, сумні, жартівливі, великі і маленькі, з яскравими малюнками і без них.

 

ІІІ. Формування уявлень про книжки із навчального видання  «Читаю сам

  1. Розповідь вчителя ( орієнтовано до кожної дитини)
  • ти маєш ім’я. і книжка має, ти народився в місті… чи селі… книжка теж має місце, де вона надрукована.

Перше знайомство з книгою починається з обкладинки. У дитячих книгах її роблять барвистою( вчитель звертає увагу на виставку книг)

Наступна сторінка називається титульною. Вона розповість вам про те, хто написав книгу, коли і де її видано. Дуже часто на титульній сторінці вміщують прізвище художника, який виконав малюнки до книжки.

Кожна книжка має назву, з якої часто можна дізнатися, про що розповідається в ній. Але так буває не завжди.

Якщо книжка містить кілька творів, то слід подивитися зміст, тобто їх перелік. Ставлення до книжок має бути бережливим, бо книги - це наші друзі.

2. Розгляд книжок, принесених учителем

- Діти, розгляньте обкладинку,

- Де записана назва і автор?

- Кого зображено на обкладинці?

- Чи один твір міститься у книжечці?

- Де це подивитися?

- Відкрийте сторінку де вміщено зміст

- Скільки творів в книжечці?

Фізкультхвилинка

ІV. Читання вчителем книжки (за вибором)

V.  Колективне відтворення   прочитаного.

1.- Про кого книжка?

  - Назвіть головних героїв?

  - Роздивіться малюнки до прочитаного оповідання, вірша.

 - Розфарбуйте на вибір і т.д.

2. Гра «Склади вірш»

Мав Сашко гарну книжечку

Кинув раз її на ліжко

Де лежала бідна книжка,

Пробігала сіра мишка.

Стала мишка книжку гризти,

Стала мишка книжку їсти.

Звідкись взявся їжачок,

Він був весь із голочок.

Він прогнав зубасту мишку,

Врятував нещасну книжку.

Слава, слава їжачкові, сором же тому Сашкові.

Отже, книжки бережіть, не пишіть, не малюйте. Краще закладку зробіть, не загинайте сторінок, беріть книжку чистими руками.

Правила поводження з книгою.

 1. Не можна перегинати книжки.

 2. Не можна загинати книжкові сторінки.

 3. Не можна закладати в книжки олівці.

 4. Не можна брати книжки брудними руками.

 5. Не можна читати підчас їди.

 6. Не можна залишати книжки на сонці.

 7. Необхідно загорнути книжки в папір.

 8. Необхідно зберігати книжки в шафі чи на полиці.

 9. Необхідно підклеїти розірвану книжку.

 9. Довідкове віконечко.

 Діти, запам’ятайте, що дбайливе ставлення до книги, до підручників – ваш найперший і головний іспит. Але читаючи книжки, ви повинні подбати не тільки про їх здоров’я, але й про своє.

 

VІ. Рекомендації для самостійного читання.

  • Прочитайте з дорослими ту книгу, яка сподобалась?

VІІ. Підсумок.

  • Що цікавого ви дізналися на уроці?
  • Як треба поводитись з книжками?

Тож хай і у вашій сім»ї буде так, як пише Наталка Поклад:

Книжка в тата,

Книжка в мами,

Книжка в мене,

І в Світлани,

З книжкою малий Тарас -

Книжко вечір нині в нас.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Творчість Наталі Забіли.

Мета: познайомити учнів із творчістю і життям Наталі Забіли; вчити аналізувати текст, виробляти критичне ставлення до негативних людських якостей; розвивати читацькі здібності учнів; виховувати повагу до моральних цінностей.

 

Обладнання: навчальне видавництво  Читаю сам 1 клас. Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012 р ; портрет Наталі Забіли; книжечка казок «Хатинка на ялинці»; виставка книг Наталі Забіли.

 

                                            Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Підготовка до сприймання казки.

  1. Актуалізація знань.
  • Як називаються казки написані народом? (народні)
  • Як, на вашу думку, будуть називатися казки, написані письменниками? (літературні)
  • Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з книжками, а саме казками українських письменників.
  1. Робота з виставкою книг.
  • Які книжки з виставки привернули вашу увагу?
  • Хто автор цих книжок?
  • Доберіть назву цієї виставки.

 Отже, говоритимемо про життя і творчість Н.Забіли.

Біографічна довідка.

Наталя Львівна Забіла народилась в Петербурзі у дворянській родині, де любили музику, поезію. У 1917 році Наталя Забіла з матір’ю переїхали на Україну, в невелике селище Люботин поблизу Харкова. Сімнадцятирічна Наталя стала вчителькою і одночасно навчалась в харківському інституті народної освіти (на історичному відділі).

Писати вірші, казки та оповідання Наталя Забіла почала ще в дитинстві.

Перший вірш, який було надруковано в 1924 році, називався «Війна війні».найвідомішою книжечкою в тридцяті роки була «Ясоччина книжка», присвячена донці.  Наталя Забіла – не лише відома поетеса, але й талановита казкарка.

  1. Розгляд обкладинки книжечки Н.Забіли «Хатинка на ялинці».
  • Хто автор цієї книжки?
  • Як називається книжечка?
  • Хто зображений на обкладинці книжки?
  • Чи одна казочка у книжці?
  • З скількох творів складається книга?
  • Де про це можна дізнатися?

Відкрийте зміст, знайдіть казочку «Двоє козенят» - на якій вона сторінці?

 

ІІІ. Читання вчителем казки «Двоє козенят».

  • Зверніть увагу на ілюстрації з обкладинки
  • Чи є на ній герої прослуханої казки?
  • Так кого забув намалювати художник?

Фізкультхвилинка

ІV. Колективне читання та відтворення прослуханих казок.

  • Якими були козенята на початку казки? Знайдіть і прочитайте.
  • Співвіднесення прочитаного з малюнком
  • Як козенята змінилися в кінці казки? (прочитайте та знайдіть відповідний малюнок)
  • На яку казку в українській літературі вона подібна?
  • Читання учнями казки «рукавичка» - «ланцюжком» вправляння у виразному читанні (порівняння з українською народною казкою)
  • Які людські якості казка засуджує, а які схвалює?

Висновок: Поважайте моральні цінності.

V.  Рекомендації для самостійного читання.

Прочитайте з дорослими казочку «Хатинка на ялинці», або «Про півника і курочку».

Подумайте: Чия хатинка виявилась найгостиннішою?

VІ. Рефлексія

  • Хто така Наталя Забіла?
  • Який її твір ми прочитали?
  • Що доброго і цінного є в казках Н.Забіли?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Казки зарубіжних письменників.

Мета: формувати в учнів уміння висловлювати оцінні судження про поведінку героїв казок, мотиви їхніх вчинків, розвивати техніку та вміння виразного читання, виховувати читацький інтерес, шанобливе ставлення до книги.

Обладнання: Навчальне видання. "Читай сам".  Книжечка "Мішок хитрощів", ілюстрації казкових героїв, виставка книг.

                                                                 Хід уроку

І. Організаційний момент

В школі справу хоч яку

Починають по дзвінку

Тож тримай, мов зайчик вуха,

Не зівай, уважно слухай.

ІІ. Підготовка до сприймання казки на слух.

1.Робота з виставкою книг.

- Які книжки на виставці вам знайомі?

- Які казки ви читали?

- Хто автори цих казок?

2. Щоб зрозуміти, про що сьогодні йтиме мова, для вас вікторина.

- Хто одягнув дівчинку в червону шапочку і в якій казці? ( Шарль Перро), "Червона шапочка"

- Ніяк не знайду свого золотого ключика ( Буратіно з казки О.Толстого)

- Допоможіть відшукати черевичок (Шарль Перро, "Попелюшка"), співвіднесення з ілюстраціями.

Отже, ці казки написали найвідоміші зарубіжні письменники.

3. Розглядання обкладинки книжечки "Мішок хитрощів"

- Хто зображенний на малюнку?

- Зверніть увагу на назву книжечки.

- Висловіть припущення про кого будемо читати?

- Ознайомтеся зі змістом книжечки.

- Хто автор казки " Мішок хитрощів"

4. Повідомлення про автора

Брати Грімм-Якоб Людвіг Ґрімм і Вільгельм Карл народилися (відповідно) 4 січня 1785 року і 24 лютого 1786 року в Ханау поблизу Франкфурта (земля Гессен). В сім'ї було дев'ять дітей,  Вони провели своє раннє дитинство в сільській місцевості. Вони є одними з найвідоміших казкарів Європи.Брати Ґрімм почали збирати народні казки в 1807 році .У 1812 році брати опублікували збірник з 86 німецьких казок під назвою «Дитячі й сімейні казки»Найвідоміші їхні казки: «Хлопчик-Мізинчик», «Білосніжка і семеро гномів», «Спляча красуня», «Рапунцель», «Червоний капелюшок», «Попелюшка», «Кішка й мишка в дружбі», «Заєць та їжак», «Вовк і семеро козенят», «Бременські вуличні музиканти», «Шість лебедів», «Шестеро увесь світ обійдуть», «Гензель і Ґретель», «Три ледарі», «Розумна Ельза», «Дурень Ганс», «Семеро хоробрих», «Старий дід і внучок», «Невдячний син», «Розумна дочка селянська».

ІІІ. Читання вчителем казки "Мішок хитрощів" Брати Грімм.

- Чи справдилися ваші припущення?

- Хто виявився хитрішим вченим тай врятувався?

ІV. Колективне відтворення прослуханої казки, міркування над змістом казки.

- Чи сподобалась вам казка?

- Про кого вона? (кіт, лисиця)

- Яким був кіт?

- Якою була лисиця?

- Яка розмова відбулася між котом і лисицею? (прочитайте в особах)

- Хто знав лише одну науку, а хто багато, до чого це призвело?

- Знайдіть і прочитайте епізод казки, який зображено на малюнку.

-- Поміркуйте, чому вчить ця казка?

(треба добре знати справу, нехай одну, але добре)

- А які якості засуджує? (хвастливі)

V. Рекомендації для самостійного читання.

Прочитайте з дорослими одну на вибір казку із цієї книжечки.

Спробуйте виконати завдання на останній сторінці книжки.

VІ. Рефлексія.

- З якими зарубіжними письменниками ми сьогодні познайомились?

- Хто написав "Червону шапочку", "Золотий ключик", "Снігову королеву".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Зустріч з дитячими журналами

Мета: ознайомити дітей з періодичними виданнями, вчити читати,     розглядати дитячі періодичні видання та правильно їх називати, розвивати різнобічність читацьких інтересів, виховувати любов до рідного слова.

Обладнання: Виставка дитячих журналів «Барвінок», «Пізнайко», «Малятко», «Маленька фея та сім гномів», газета « Казковий вечір»

 

                                                         Хід уроку

 

І. Організаційний момент

   Діти, за руки візьміться,

   Одне одному всміхніться.

   Сідаємо за парти,

   Починати урок варто.

ІІ. Підготовка до перегляду періодичних видань.

  1. Читання анаграми.

Лжруна                           азгеат

(журнал)                           (газета)

  1. Словникова робота
  • Які значення може мати слово «журнал»? ( класний, періодичне видання….)
  • Поясніть значення слів:

 ( періодичне видання, періодика, редактор, редколегія, тираж, примірник)

  1. Робота з виставкою журналів.
  • назвіть журнали, які є на виставці.
  • Які з них ви читали?
  • Які журнали є у вас вдома?
  • Які журнали брали в бібліотеці?
  • Про що можна дізнатися з обкладинки журналу? (учень розповідає на основі одного з номерів, потім – інші учні)

ІІІ. Аналіз журналів «Барвінок», «Пізнайко».

  1. Розгляд обкладинки, заходження вихідних даних, (це №, рік видання, хто і де видає, і кому призначений)
  2. Посторінкове знайомство з журналом:
  • Які сторінки вам сподобались?
  • Який малюнок привернув вашу увагу?
  • Зачитування окремих матеріалів.
    1. Розповідь вчителя про журнал «Барвінок»

Народився в 1928 році в місті Києві. Назвали ім’ям весняної ніжної квітки. Красива обкладинка, цікаві сторінки, змінюються щомісяця. Виходить в світ щомісяця і йде по всій Україні в пошуках барвінчат – читачів, молодших школярів. На сторінках журналу ви знайдете те , чого немає в шкільних підручниках. Розвеселить вас у сумні години, підтримає в час скрути, посіє у ваших душах зерна добра, щирості, любові.

Фізкультхвилинка

  1. Виразне читання учнями вірша Д.Білоуса « Чи читаєш ти Барвінок?»
  1. Розгляньте журнал «Пізнайко»:
  • Чому журнал носить таку назву?
  • Як ви розумієте слова пізнавально-розважальний?
  • Скільки разів у місяць він виходить?
  • Розгляньте сторінки журналу і скажіть, які вам сподобались?

ІV. Демонстрування інших журналів, газет, колективний їх розгляд.

       Газета «Казковий вечір». Зачитування окремих матеріалів.

V. Підсумок.

Які дитячі журнали виходять на Україні?

Який журнал вам сподобався?

Де можна взяти журнал для читання?

Чи виписують журнали у вашій сім»ї?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Всеволод Нестайко. Незвичайні пригоди в лісовій школі.

Мета: прищеплювати дітям любов до читання, цікавість до дитячої книги на прикладі творчості Всеволода Нестайка; вдосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання; розвивати мислення, пам ять;
виховувати почуття дружби та взаємодопомоги; розвивати інтерес до навчання.

Обладнання: навчальне видавництво  Читаю сам 1 клас. Упорядник В. Мартиненко ТОВ «АВДІ», 2012 р ; книжечка Всеволод Нестайко «Незвичайні пригоди в лісовій школі» виставка книг В.Нестайка

 

 

                                                  Хід уроку

І. Організаційний момент.

 

ІІ. Підготовка до сприймання казки.

Актуалізація знань.

- Що для вас значить школа ?

- Для чого ви ходите до школи ?

- Які улюблені ваші уроки ?

- Хто є керівником школи ?

- Хто ділиться з вами своїми знаннями, вчить вас бути мудрими, розсудливими?

- Як ви гадаєте, лише люди ходять до школи, щоб навчатися , чи й тварини навчаються ?

- Чи помічали ви хоч раз зібрання усіх тварин на лісовій галявині ?

- Чи існує насправді школа, в якій навчаються тварини ?

- Чи хочете зазирнути на лісову галявину, де за задумом автора – Всеволода Нестайка, працює така школа?

 

       Робота з виставкою книг.

  • Які книжки з виставки привернули вашу увагу?
  • Хто автор цих книжок?
  • Доберіть назву цієї виставки.

 Отже, говоритимемо про життя і творчість В. Нестайка.

Всеволод  Зиновійович  Нестайко  народився  30  січня  1930  року в  місті  Бердичеві  на  Житомирщині. Після  втрати  батька  вони  з  мамою  переїжджають  до  Києва. 1947  року, скінчивши десятирічку, вступає на  словянське  відділення  філологічного  факультету  Київського  університету.
   Нелегкими  були  повоєнні  роки  Всеволода  Нестайка: голодними, але  то  були  роки  юності  і  студентства,  які запамятовуються  на  все  життя. В.Нестайко  працював  у  редакціях  журналів  «Дніпро», «Барвінок», у  видавництві  «Молодь». З  1956  по  1987  рік  завідував  редакцією «Веселка».
    Всеволод Нестайко — лауреат літературної премії імені Лесі Українки (за повість-казку «Незвичайні пригоди в лісовій школі»), премії імені Миколи Трублаїні (за повість-казку «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків»), премії імені Олександра Копиленка ( за казку «Пригоди їжачка Колька Колючки та його вірного друга і однокласника зайчика Косі Вуханя»).
   1979 року рішенням Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури трилогія «Тореадори з Васюківки» внесена до Особливого Почесного списку Г. Х. Андесена як один із найвидатніших творів сучасної дитячої літератури
    Книги В. Нестайка перекладено двадцятьма мовами світу, в тому числі англійською, німецькою, французькою, іспанською, російською, арабською, угорською, румунською, болгарською, словацькою та іншими

 

 

Розгляд обкладинки книжечки В.Нестайка «Незвичайні пригоди в лісовій школі»

  • Хто автор цієї книжки?
  • Як називається книжечка?
  • Хто зображений на обкладинці книжки?
  • Чи одна казочка у книжці?

ІІІ. Читання вчителем казки «Незвичайні пригоди в лісовій школі»

            - Зверніть увагу на ілюстрації з обкладинки

  • Чи є на ній герої прослуханої казки?

Фізкультхвилинка

Хвилини рефлексії – слухання аудіо запису «Звуки природи» (ранок в лісі)


ІV. Колективне читання та відтворення прослуханої казки

 Як почуває себе учень, який вперше йде до школи ?

- Хто був директором школи у Лісовій школі ?

- Хто з учителів викладав який предмет ?

- Хто був класним керівником у класі ?

- З ким сидів за однією партою Кось Вухань ?

- Хто був сусідом по парті у Колька Колючки ?

- Хто з дівчаток навчався у школі ?

 

Вибіркове читання. Знайдіть у тексті повісті діалоги та прочитайте їх, розкриваючи емоційний стан кожного героя.

Діалог – розмова двох персонажів.

  1. діалог Кося Вуханя з Кольком Колючкою;
  2. діалог Вовчика Вовченка з Косем Вуханем;
  3. розмова вчительки з Вовчиком та Косем;
  4. діалог Косі з їжачком.

V.  Рекомендації для самостійного читання.

 

Прочитати з дорослими повість – казку « Незвичайні пригоди в Лісовій школі»

VІ. Рефлексія

 - Хто із персонажів повісті – казки вам сподобався та чим ?

- Кому із них ви співчували ?

- Чию поведінку ви засуджуєте ?

- Кого б ви хотіли мати собі за товариша ? Чому ?

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Пинів Галина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Дмитренко Інна Павлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Дуднік Наталя Володимирівна
    Дуже гарний цікавий матеріал. Дякую !!!!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Васильченко Марьяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
doc
Додано
16 січня 2019
Переглядів
48378
Оцінка розробки
5.0 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку