Робота з дитячою книжкою. Українська народна казка "Колосок".

Про матеріал
Урок позакласного читання для учнів 2 класу на тему: "Українська народна казка "Колосок".
Перегляд файлу

Тема. Без трудів нема плодів. Українська народна казка „Колосок”.

Мета: вчити дітей читати в особах, аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристику, розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до праці, негативне ставлення до ледарів.

Обладнання: таблиці Шульте, цеглинки ЛЕГО для гри „Шість розумних квіточок сплетемо у віночок”, картки для розширення кута зору.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: урок прес-конференція.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Посміхніться, любі друзі,

Починається урок.

І до нас сьогодні в гості

Прийде казка „Колосок”.

ІІ. Мовна розминка.

1. Робота за таблицями Шульте.

(За 30 с. прочитати числа у послідовності натурального ряду, не переміщаючи зір за межі центральної клітинки.)

2. Чистомовки.(Інтерактивна дошка)

Ок – ок –ок – стиглий....(колосок);

имо – имо – имо – ми його...(обмолотимо);

емо – емо – емо – до млина ... (віднесемо);

имо – имо – имо – тісто ми ... (замісимо);

емо- емо – емо -  пироги ... (спечемо).

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

- Прочитайте, які поради для лисички та журавля ви склали, щоб навчити їх бути гостинними.

IV. Актуалізація знань.

1. Слово вчителя.

Дорогих гостей в Україні зустрічали хлібом-сіллю.

2. Вправа „криголами”. (Інтерактивна дошка.)

Доберіть до кожної букви слова, які відповідають на питання (який?).

Х – хоробрий

Л – люблячий

І – іскристий

Б – багатий

3. Читання і пояснення прислів’їв.

Хочеш їсти калачі – не сиди на печі.

Хто не працює, той і не їсть.

V. Вивчення нового матеріалу у формі прес-конференції.

Вчитель-журналіст ставить запитання, на кожне з яких відповідає той чи інший „фахівець”.

1. Пшениця – чудовий злак, запорука добробуту і достатку.

- Коли вперше почали вирощувати пшеницю?

Виступ „вченого-археолога”.

Пшениця – дуже давня культура. Вона відома у багатьох країнах понад 10 тисяч років тому.

У прадавні часи її вирощували в Єгипті, Європі. Зернівки пшениці знайдено під час розкопок перших появлень людини, у древніх пірамідах єгипетських фараонів. На території України пшеницю сіяли майже 5 тисяч років тому.

2. - Які казки про хліб складав український народ?

Виступ „літературознавців”.

1) Читання казки „Колосок” підготовленими дітьми. Всі інші слідкують.

- Назвіть головних героїв казки.

- Хто з них знайшов колосок?

- Що півник з ним зробив?

- Чим в цей час займались мишенята?

2) Словникова робота. Вправи на розширення кута зору.

 пів ник                             знай   шов

 зер   но   спе кти

         коло    сок моло тити

       мише               нята                    замі  сити

 

3. Півник знав технологію приготування хлібних виробів.

- А як люди навчилися робити перше тісто?

Розповідь „історика”.

Люди почали розтирати зерно на камені. Жувати тепер було набагато легше.

Через багато-багато років людина помітила, що камінь, на якому вона завжди розтирала своє зерно, змінився. В камені утворилася заглибина, в якій після дощу збирала­ся вода. Одного разу, насипавши в заглибину зерна, роз­терши і розмішавши його з водою, людина вперше одер­жала тісто. Це було перше тісто у світі.

Якось восени, коли не було на небі сонця, людина підсушила своє тісто на вогні. Тісто почорніло. Але все­редині гаряче виявилося дуже смачним. І тоді розум підказав людині, що краще пекти свої коржі не у в'юнко­му полум'ї, а спершу нагріти у вогні камінь, а вже потім покласти на нього корж з тіста.

Коржик, спечений на гарячому камені, — ото й був пер­ший печений хліб на світі.

4. Фізкультхвилинка.

Печу, печу хлібчик

Діткам на обідчик.

Меншому – менший,

Старшому – більший.

Шусть у піч.

5.Повторне читання.

а) Читання першого абзацу „кидок – засічка”.(Діти читають 1-й абзац 3 рази по

10 с. На слово „кидок” починають читати, на слово „засічка” зупиняються і дивляться, на скільки більше було прочитано слів.)

- Поясніть, чому головні герої  мали такі імена.

б) Читання „буксиром” від другого абзацу до слів: „Мабуть, мені доведеться.”

- Які слова  у мишенят були найулюбленішими?

- Чому мишенята не допомагали півнику?

в) Читання  мовчки від слів: „Замісив він тісто...” до кінця казки.

- Прослідкуйте, як змінювався настрій мишенят під час розмови з півником. Чому?

6. - Чи справедливо вчинив півник?

 Виступ „психолога”.

Є такий тип людей, які не люблять працювати, а користуються плодами чужої праці. Таке явище в нашому суспільстві, на жаль, поширене. Тому людей. які ведуть споживацький спосіб життя, треба виховувати, Отже, півник вчинив правильно.

7. Читання казки у особах.

8. Інтерв’ю  кореспондента дитячої газети.

Питання до дітей, що читали у особах.

До мишенят.

- Чому ви не допомагали півнику?

- Чи не ображаєтесь на півника, що він вас не пригостив?

- Як будете жити тепер?

До півника.

- Хто навчив вас пекти пироги?

- Чому ви все робили самі?

- Чи не жаль було вам мишенят?

- Що ще виробляють із зерна пшениці?

9.Виступ „промисловця”.

Із зерна пшениці виробляють борошно, крупу, макарони, крохмаль, спирт. Висівки та інші відходи йдуть  на корм тваринам, солома – на корм і підстилку худобі

10.Поради „господарочок”.

  Як зберегти хліб, щоб не черствів?

1) Купивши хлібину чи її частину в магазині, покладіть у поліетиленовий чистий мішечок.

2) Дома зберігайте його в закритій емальованій чи фар­форовій посудині.

3) Покладені на дно посуду шматочок сирої картоплі чи дрібка солі оберігатимуть хліб від цвілі.

4)  Чорний хліб добре зберігається на тарілці, накритій серветкою.

5)  Не тримайте хліб у холодильнику, бо він твердне.

6)  Білий хліб переймає запах чорного при зберіганні ра­зом.

7)  Посуд для хліба чистіть не рідше двох-трьох разів на тиждень.

8)  Найголовніша порада: не купуйте зайвого хліба, а беріть стільки, скільки зможете з'їсти.

VI. Підсумок уроку.

1. „Шість розумних квіточок сплетемо у віночок.” Шість цеглинок ЛЕГО.

  

жовтий – інформація, факти,

зелений – позитивне, добре,

синій  – негативне, зле,

жовтогарячий – що було б, якби,

блакитний  - результат, висновки,

червоний – мої емоції.

Діти розповідають про те, яку нову інформацію кожен отримав для себе. Позитивний герой – півник, він трудящий, розумний. Негативні герої – миші, вони були ледачими, безсовісними. Якби миші допомагали півнику, він би пригостив їх пирогами. Ця казка вчить нас бути працьовитими, допомагати  дорослим. Діти розповідають про те, що найбільше їм сподобалось, що викликало гнів.

  • 2. Покажіть цеглинку ЛЕГО, як сподобався урок (зелений – сподобався, жовтий – не дуже сподобався, червоний – не сподобався.)

VII. Домашнє завдання.

Записати  рецепти страв, для приготування яких потрібно борошно.

 

docx
Додано
30 січня 2020
Переглядів
1257
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку