Тема. Гостини. Українська народна казка „Лисичка та журавель”.
Мета: вчити виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику, спостерігати за структурою і сюжетом казки, вчити учнів культури поведінки у гостях та вмінню приймати гостей, розвивати усне мовлення, творче мислення; виховувати гостинність, порядність.
Обладнання: таблиці складів Зайцева №2, запис пісні „Зеленеє жито”, ілюстрації лисички та журавля, картки зі словами – характеристиками.
Тип уроку: комбінований.
Форма: інтегрований урок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мовна розминка.
1. Читання таблиці складів №2 (на інтерактивній дошці).
2. Чистомовки.
Жа-жа-жа – ми побачили ... (вужа);
Жу-жу-жу – по галявині ... (ходжу);
Жі-жі-жі – гострі ... (ножі);
Жи-жи-жи – мені ... (допоможи).
3. Скоромовка.
Журавель шукає броду –
Жабенятко – скік у воду.
Жук до жаби: „Жу – жу – жу!
Журавлеві розкажу!”
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Читання в особах казки „Лисиця та їжак”.
2. Звуко-буквений аналіз слів лисиця, їжак.
ІV. Повідомлення теми та мети уроку.
1. Слухання пісні „Зеленеє жито”.
2. Відгадування загадок.
Які ж хорошії гості завітали до нас? Відгадайте.
а)Довгі ноги, довгий ніс,
По болоті ходить скрізь. (Журавель) Прикріплюю на дошці ілюстрацію журавля.
б) В темнім лісі проживає,
довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться.
Як зовуть її?.. (Лисиця) Прикріплюю на дошці ілюстрацію лисиці.
V. Опрацювання казки „Лисичка та журавель”.
1. Читання казки вчителем.
- Хто автор казки?
- Хто дійові особи?
2. Словникова робота ( робота в парах). Заповнення стіни слів.
а) Прочитати у кінці тексту пояснення слів призволяйся, нюшити.
б) Прочитати слова з позначкою „прочитай правильно” „луною”. Сильніший учень читає, інший повторює.
3. Читання першої частини казки „буксиром” (за сильнішим учнем) до слів „що мала, тим тебе й приймала, а більше нема нічого”.
- Що обіцяла лисичка журавлю?
- Чи насправді вона старалася зробити для нього так, як для себе?
- Яким було частування у лисички?
4. Читання другої частини мовчки („замочок”).
- Що приготував журавлик для частування?
- Чи вдалося лисичці смачно поїсти?
- Чим закінчилася їхня дружба?
5. Фізкультхвилинка.
Занадився журавель (Діти встають, ходять по колу.)
до бабиних конопель.
Сякий – такий журавель, (Махають руками.)
сякий – такий виступає, (Крокують.)
Конопельки вибирає. (Нагинаються до землі, ніби вибирають зернятка.)
6. Гра „Добери характеристику персонажам”.
Діти вибирають слова, записані на картках і прикріплюють на дошці під ілюстраціями лисички та журавля.
Слова: хитра, жадібна, улеслива, розумний, стриманий, кмітливий.
VI. Робота з картками.
1. Розгляд ілюстрації. Порівняння її з ілюстрацією у книзі.
- До якої частини казки зображено малюнок ?
- А до якої частини казки зображена ілюстрація у книзі?
2. Бесіда за питаннями.
- Чи можна приходити в гості без запрошення?
- Чи можна спізнюватись?
- Якими словами можна привітати іменинника, а якими зустріти гостей?
- Що треба запропонувати друзям, щоб їм було весело?
3.Читання правил для тих, хто йде у гості.
VII. Творча робота у групах.
1. Спостереження за особливостями будови казки.
Знайдіть зачин і кінцівку казки. Як по - іншому могла б початися казка?
2. Подумайте, як можна подружити лисицю з журавлем. Придумайте іншу кінцівку казки.
3. Слухання кінцівок казок, що придумали групи.
VIII. Підсумок уроку.
IX. Домашнє завдання.
Придумати поради лисичці і журавлю, як стати гостинними.