Тема. Рослини – живі організми. Різноманітність рослин.
Мета: формувати уявлення про різноманітність рослинного світу, про
водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні рослини, квіткові рослини, уміння
розрізняти окремі рослини цих груп, розуміти цінність їх у природі; виробляти уміння узагальнювати, робити висновки, оцінювати результати діяльності (самооцінювання); формувати інформаційно комунікатив-ну,соціальну компетентності; розвивати спостережливість, увагу, виховувати взаємоповагу у спільній діяльності; бережливе ставлення до природи, любов до рідного краю.
Обладнання. Предметні ілюстрації, картки успіху, полотно у рамці, магнітофонні записи, завдання для груп, екологічні звернення до людей у віршах, Гільберг Т.Г., Сак Т.В. Природознавство: підруч. для 3-го кл. загальноосвіт. навч. закл.- К.: Генеза, 2013.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вчитель: Добрий дня, діти, гості нашого уроку. Сьогодні у нас незвичайний
урок - урок милування природою.
Усміхніться один одному, подаруйте свої усмішки мені, гостям. Дякую!
Потисніть одне одному руки і приготуйтеся до активної співпраці.
ІІ. Хвилинка спостережень.
Вчитель: Почнемо з хвилинки спостережень. Подивіться у віконечко і
закресліть в картках все зайве, що не відповідає сьогоднішньому дню:
Вітер хмарно похмуро дощ сніг
Іній холодно тепло ясно град
Самооцінювання. ( 1 бал – за правильне виконання завдання, 0 балів, якщо є
помилки)
III. Актуалізація опорних знань.
1. Групова робота.
1 група. Назвіть назви дерев своєї місцевості.
2 група. Назвіть назви кущів своєї місцевості.
3 група. Назвіть назви трав’янистих рослин своєї місцевості.
(Самооцінювання. ( 1 бал – за правильне виконання завдання, 0 балів, якщо є
помилки)
2. Тестова перевірка. Гра «Так чи ні?» ( на картках)
Дерева і кущі – це багаторічні рослини. (+)
Клен, дуб, береза – це кущі. (-)
Дерево – це рослина, яка має одне міцне стебло.(+)
Рослини – живі організми. (+)
Охороняти рослини – руйнувати життя на Землі. (-)
(Самооцінювання. ( 1 бал – за правильне виконання завдання, 0 балів, якщо є
помилки)
1. Поетична хвилинка
Було у матері – Природи Та з білочками пустувати.
Дві донечки такої вроди, Обидві світ живий любили,
Хто їх побачить хоч на мить – Відтак його боготворили.
Не міг забуть і розлюбить. Тож вирішила мудра мати
Голубооку звали Флора. Природні їм дарунки дати:
У неї очі наче зорі. Мрійливій Флорі – світ рослинний,
Завжди замріяна, тендітна, А жвавій Фауні – тваринний,
Ласкава, ніжна та привітна. Щоб берегли і доглядали,
А Фауна – швидка, як вітер, Від всього злого захищали.
Могла з птахами полетіти, Живуть в легендах і понині
І за оленями стрибати, Живого світу дві богині.
( Магнітофоний запис)
Вчитель:Тож як звали покровительку рослинного світу?
Відповіді дітей: Флора
( з’являється дівчина Флора)
Я — Флора, давня богиня -
Зелен-роду берегиня.
Розсіваю квіти всюди,
Аби радість мали люди.
А дерева, трави, квіти -
То мої вродливі діти.
Одягну їх в різні шати,
Восени вкладаю спати,
Збуджу ранньою весною
Жити в праці й непокою.
їх турботи-таїна
Флора явить вам сповна,
Якщо будете кмітливі,
До краси землі почтиві.
VІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель: Сьогодні богиня Флора запрошує нас на гостини, де ми дізнаємося
про різноманітність рослин на Землі, розкриємо цінність рослин для людини та
ознайомимося з чудовою казкою Природи.
V. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель: Чи згодні ви вирушити негайно у чарівну подорож?
Зупинка 1. „ Рослини – живі організми. Різноманітність рослин ”
Зупинка 2. Звучить магнітофонний запис „Звуки лісу”.
- Ось чарівне царство. Рослини оточують нас у житті й одночасно живуть своїм
життям.
Зупинка 3. Розповідь з елементами бесіди.
- Всі рослини поділяються на водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні та
квіткові рослини.
1.Найпростіші за будовою рослини — це водорості.
Вони не мають справжніх органів.
- Як ви думаєте, чому ці рослини так називаються? (Тому що це рослини, які
ростуть у воді.)
- Де ви їх бачили?
(У ставках, озерах, ріках, морях, океанах)
Водорості — мешканці води. Вони живуть у водоймах з прісною водою і в
солоній воді морів і океанів. Водорості дуже різноманітні.
- Зелені водорості живуть біля поверхні води. Від водоростей залежить і колір
води в річці, в ставку. Про таку яскраво-зелену воду влітку кажуть, що вона
«цвіте».
Водорості постачають нашій планеті кисень, який виробляють у процесі
живлення. Він розчиняється у воді, ним дихають всі рослини і тварини водойм, а також виділяється у повітря, і ним дихають усі живі організми. На відміну від зелених, бурі та червоні водорості ростуть не на поверхні, а глибоко в морях. З них виготовляють ліки: йод, бром.
2. Друга група рослин — мохи.
Мохи — невеличкі рослини, що підносять ся лише на кілька сантиметрів над
землею або стеляться по її поверхні.
Це вологолюбні рослини. Поміркуйте, де ми можемо їх знайти. (Вологі
ліси, болота.)
Мохи укріплюють ґрунт, вбирають вологу, служать для харчування
тварин. В мохах живе безліч живих організмів. В Україні поширеними є
сфагнум та зозулин льон. Скажіть, яких органів вони не мають? (Кореня,
квітки.)
Ви запитаєте як же вони розмножуються без плодів і насіння? Замість них
на верхівці стебла мохів є коробочка, в ній утворюються дрібні коричневі
спори. Коли вони дозрівають, то висипаються з коробочок, потрапляючи
на вологий ґрунт, проростають і утворюють нові рослини(слайд 7).
3. Третя група рослин — хвощі й папороті, багаторічні трав’янисті рос лини, які
походять від давніх велетенських хвощів і папоротей, що росли на Землі
мільйони років тому.
- Які органи в них відсутні? (Квітки, плоди)
- Як же вони розмножуються? (Кореневищами) - Хвощі і папороті ростуть по
всій території України в листяних і в мішаних лісах, на узліссі або біля водойм.
4. Четверта група рослин — хвойні рослини .
На Землі налічується близько 560 видів хвойних рослин. Це дерева і кущі.
Трав’янистих хвойних рослин у природі немає. До хвойних рослин належать
смерека, модрина, тис, сосна, ялина, кедр. Хвойні рослини мають усі органи,
крім квіток і плодів. Насіння утворюється в шишках.
Ці дерева отримали таку назву через особливості свого листя – хвої .
5. П’ята група рослин — це квіткові рослини.
Цей відділ охоплює близько 300 тисяч видів. Представники цього виду поширені майже скрізь на земній кулі.
Живуть квіткові рослини як у прісних водоймах, так і в морях і океанах. Таким чином, квіткові рослини займають панівне становище. Всі квіткові рослини мають корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням. Серед квіткових рослин є дерева, кущі, трав’янисті рослини.
V. Фізхвилинка
Ми берізки та кленці.
В нас тоненькі стовбурці. (Встати.)
Ми в стрункі стаєм рядки,
Розправляєм гілочки. (Руки витягнути перед собою.)
Ледь зіп’ялись з корінців,
Дістаємо промінців. (Руки підняти вгору.)
Ми стискаєм їх вогонь
В зелені своїх долонь. (Стиснути кулачки.)
Хилять свіжі вітерці
Вліво-вправо стовбурці. (Нахили тулуба.)
Ще й верхівки кожен ряд
Нахиля вперед-назад. (Вправи для шиї.)
VI. Узагальнення та систематизація знань
1. Робота в групах над матеріалом підручника с. 77- 79.
Діти працюють в групах. Самостійно читають статтю та дають відповіді на
запитання вчителя.
I група – «Водорості», «Мохи», ІІ група – «Папороті», «Хвойні рослини»,
ІІІ група – «Квіткові рослини».
2. Гра «Упіймай зайве».
- Сосна, ялина, модрина, дуб, тис. (Дуб.)
- Калина, ліщина, підсніжник, бузок. (Підсніжник.)
- Яблуня, смерека, слива, жоржина, айстра. (Смерека.)
- Ульварія, ламінарія, сфагнум, кораліна. (Сфагнум.)
(Самооцінювання. ( 1 бал – за правильне виконання завдання, 0 балів, якщо є
помилки)
3. Гра «Поділи на групи»
Сосна, зозулин льон, сфагнум, ульварія, троянда, ялина, ламінарія, ялівец,
папороть, хвощ, волошка, калина.
(Самооцінювання. ( 1 бал – за правильне виконання завдання, 0 балів, якщо є
помилки)
4. Розповідь учителя
Так! Життя неможливе без рослин. У природі все пов’язане між собою. Учні
нашого класу закликають усіх людей до збереження і охорони природи.
5. Виступ агітбригади класу «Природолюби».
Природа нам – як рідний дім
Вона усім, як мати,
Щоб лад завжди був в домі тім,
Про це нам треба дбати.
Люди добрі! Нас почуйте!
Честь дерев завжди шануйте!
Вони кисень нам дарують
І печалять і хвилюють.
Метелик хай вільно літає,
Він теж на життя право має.
Не рубай ліси, сади,
Краще нові посади.
Від пожежі захищайте,
Спокій в лісі зберігайте.
Жайвір хай літа над житом.
Право мав підсніжник жити.
Ранок в росах міг вставати.
Треба землю рятувати.
Присягаймо край наш рідний
Над усе любити,
Берегти його природу
І для нього жити.
Що нам рідне, те нам буде
І гарне, і гоже.
Присягаймо, що так буде!
Поможи нам, Боже!
VII. Закріплення вивченого матеріалу.
А зараз ми виконаємо тестову роботу, щоб побачити, наскільки ви були уважні
протягом уроку.
1. Тестування
1) Чи є у водоростей справжні органи?
а) Так.
б) Ні.
2) Вибери мох:
а) кораліна;
б) сфагнум;
в) ромашка.
3) Як розмножуються хвощі й папороті?
а) з кореневища та спор;
б) з вусиків і пагонів;
в) з насіння.
4) Де утворюється насіння у хвойних рослин?
а) в коробочках;
б) в шишках.
5) Вибери квіткову рослину:
а) сосна;
б) троянда;
в) зозулин льон.
(Самооцінювання. ( 1 бал – за кожну правильну відповідь – підрахуйте та
поставте у картку)
VIIІ. Підсумок уроку.
1. Творче зображення квітучої лісової галявини засобами особистого
фантазійного перевтілення.
- А зараз, на згадку про нашу мандрівку, давайте всі разом створимо картину,
яка завжди буде нам нагадувати про красу й неповторність царства рослин.
(Звучить музика „Вальс квітів”). На дошці прикріплене полотно у яскравій
рамці. Учні вибирають заготовлені силуетні малюнки квітів, кущів, травички,
дерев (з липкою стрічкою) і створюють картину „Квітуча лісова галявина” (у
роботі беруть участь усі діти).
Флора:
- Яка чудова вийшла картина! Вона символізує вашу любов і шану до рідної
природи, до чарівного світу рослин! У мене для вас подарунок.
2. Відеоролик «Природа зізнається нам в любові »
3. Поетична хвилинка.
(На завершення учень читає вірш).
Живої природи світ таємничий
Ми на уроці сьогодні відкрили.
Навчились красу не руйнувати,
А примножувати, любити, оберігати!
- Давайте подякуємо цариці рослин за чудову подорож. Дякую вам,мої маленькі
помічники, за урок.
ІX. Домашнє завдання
Опрацювати статті підручника на с. 77- 80.
Намалювати свою улюблену рослину.