Презентація на урок біології у 8 класі на тему: Розмноження (Продовження роду) та розвиток людини. Репродуктивна система людини її будова та функції. Будова статевих органів людини. (у форматі пдф)
Містить ілюстрації, основну інформацію з теми, визначення основних та суміжних понять теми, матеріал для перевірки знань у вигляді тестів та запитань тощо.
Репродуктивна (статева) система Репродукція
Ø Репродуктивна (статева) система — сукупність статевих органів, які забезпечують статеве розмноження.
Ø Репродукція — біологічна здатність розмножуватися.
Ø Здатністю до репродукції володіють біологічно зрілі індивиди. У людини статеве дозрівання відбувається приблизно від 9 до 16 років у дівчат, та від 11 до 18 – у хлопців. Здатність до репродукції у жінок зберігається до 40-45, у чоловіків – до літнього віку, навіть упродовж всього життя.
У юнацькому віці завершується пубертатний період статевого дозрівання. Статева зрілість – одна з важливих засад подружжя. Проте статева зрілість не є показником психологічної та соціальної готовності до продовження роду.
Ø Людський зародок розвивається в жіночій матці під час вагітності, яка в середньому триває протягом 9 місяців (≈ 280 діб.). Вперше пологи можуть тривати 18-20 годин, повторно 12-15 (залежить від величини плода, розмірів таза жінки, піддатливості родових шляхів тощо).
Ø Внутрішні:
• Яєчка або сім'яники (лат. testiculi (тестикули)) — чоловічі парні статеві залози, в яких утворюються сперматозоїди та статеві гормони.
• Сім’яні міхурці, передміхурова і куперова залози забезпечують оптимальне хімічне середовище для сперматозоїдів.
• Печеристе тіло — структурна одиниця еректильної тканини пеніса. Ця тканина також містить у собі губчасте тіло. Печеристі тіла забезпечують еректильну функцію. Ерекція* необхідна чоловікові для здійснення статевого акту.
•*Ере́кція (від лат. erectio (ставлення, піднімання)) — збільшення об'єму і твердіння чоловічого статевого члена внаслідок заповнення кров'ю просторів печеристих тіл.
Розрізняють спонтанну, рефлекторну та психогенну ерекції.
Ø Зовнішні:
• Статевий член або пеніс (лат. penis) — чоловічий статевий орган, служить для запліднення, ним передається сперма в жіночий статевий тракт.
• Мошонка або калитка — продовження черевної порожнини, анатомічно відмежоване від неї та розташоване ззовні, в ділянці промежини між статевим членом і анусом.
Ø Внутрішні:
• Яєчники — парні жіночі статеві залози. Розташовуються в окремому заглибленні очеревини і прикріплюються до задньої стінки очеревини широкою зв'язкою. Яєчник має плоску і овальну форму.
• Матка — непарний гладком'язовий порожнистий орган, в якому
розвивається ембріон, виношується плід.
• Піхва або вагіна (лат. vagina) — внутрішній статевий орган
жінки, при пологах є частиною пологового каналу. Являє собою м'язову еластичну трубку ≈12 см завдовжки, яка верхнім кінцем охоплює шийку матки, а нижнім відкривається у вульву.
Ø Зовнішні геніталії — вульва (лобок, великі та малі статеві губи, клітор, промежина, дівоча пліва).
• Клітор (лат. clitoris) — жіночий зовнішній статевий орган, розташований у вульві, у верхньому кутку малих статевих губ, над отвором сечівника. З анатомічної точки зору клітор гомологічний (подібний) чоловічому статевому члену — він теж складається з двох печеристих тіл (ніжок клітора). Клітор має високу ерогенну чутливість, здатний до ерекції.
• Сперматозоїд — чоловіча гамета, зазвичай рухома. Рух сперматозоїда відбувається за допомогою джгутика.
• Сперма — каламутна, в'язка, світло-сірого кольору рідина, що виділяється при еякуляції (сім'явиприскуванні) чоловіками. Складається із сперматозоїдів і насінної рідини*.
• Утворення сперми починається в період статевого дозрівання, досягає максимуму в зрілому віці та зменшується до старості.
• *Сім'яна рідина — утворюється секретами передміхурової залози та сім'яних пухирців. Змішуючись із сперматозоїдами, утворює сперму. Сім'яна рідина надає сперматозоїдам рухливість та сприяє заплідненню.
• Яйцеклітина — велика нерухома жіноча статева клітина (гамета). Зливаючись зі сперматозоїдом, яйцеклітина утворює зиготу, з якої формується новий організм.
Характерними особливостями яйцеклітин є нездатність активно рухатися та великі розміри, не лише в порівнянні зі сперматозоїдом, але й з іншими клітинами організму.
1. Статеві органи жінки, що утворюють яйцеклітини: А піхва; Б матка/маткові труби; В яєчники.
2. Дозрівання і вихід яйцеклітини з яєчника… А капітуляція; Б еякуляція; В репродукція; Г овуляція.
3. Жіночі статеві гормони: А естрогени; Б андрогени; В геногени.
4. Період життя організму людини від народження до настання ст. зрілості: А дорепродуктивний; Б репродуктивний; В ререпродуктивний.
5. Як називаються діти упродовж перших 10 днів після народження? А малюки; Б байстрюки; В новонароджені.
6. Яйцеклітина, на відміну від сперматозоїда… А Менша; Б Рухливіша; В Має кулясту форму.
1. Що таке репродуктивна система?
2. Що таке репродукція?
3. Назвіть зовнішні й внутрішні органи чоловічої ст. системи.
4. Назвіть зовнішні й внутрішні органи жіночої ст. системи.
5. Розгляньте ілюстрації прокоментуйте: Þ