Комунальний заклад «Черкаський навчально-реабілітаційний центр Черкаської обласної ради»
Розробка логопедичного заняття
по подоланню дизграфії
ДИФЕРЕНЦІАЦІЯ ЗВУКІВ [ф] – [в]
Заняття №3
Автор розробки
Новіцкас Любов Іванівна,
вчитель-логопед вищої категорії,
вчитель методист
2026
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Заняття № __3__ Група ________ Дата
Тема: Диференціація [ф] – [в]
Мета: вчити визначити послідовність звуків у слові, розвивати увагу, пам`ять, спостережливість; вчити дітей перетворювати слова, змінюючи один звук, розвивати увагу, пам`ять;
виховувати самоконтроль, позитивне ставлення до логопедичних занять.
Обладнання: набірне полотно, артикуляційні профілі, малюнки телефон, сливи, шарф, лев, фартух
Хід заняття
І .Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття
1. Гра «Знайди маленьке слово».
Інструкція. Знайди маленьке слово у великому.
Зразок:автограф --- граф.
Мовленнєвий матеріал: вибоїна, фазан, зверху, фотограф, фараон, вдосвіта, караван, зірвав, фуганок, вокзал, жираф, портфель, пожива, шарф, співучий.
-- Визначте місце звука (ф), (в) відносно інших звуків. Із словом портфель складіть речення. Підкресліть граматичну основу.
ІІ. Повідомлення теми і мети заняття.
ІІІ. Робота в зошитах
1. Інтерактивна технологія «Мозковий штурм».
. Назвіть українську страву, яку ліплять і варять, і яку всі дуже люблять.
. Який перший звук чуєте у цьому слові?
. Складіть з цим словом речення і запишіть його під малюнком, яким намалюєте у зошиті.
. Визначте кількість слів у реченні і їх порядок.
2. Гра «Чарівний звук».
Інструкція. З кожного слова вилучіть один звук, щоб утворилося нове слово. Визначте, скільки звуків було у слові спочатку; скільки стало у новому слові.
Мовленнєвий матеріал: вміст, зробив, вбік, схопив, зруйнував, вмить, украв, фірма, сховав, зефір, Марфа, дефект.
Зараз: вода(4) ---- ода(3).
3. Інтерактивна технологія «Мікрофон».
(Мікрофон передається по колу.)
Розкажіть звуку (в) все, що про нього знаєте.
ІV. Творчі завдання для роботи з малюнками
1. Гра «Побудуй піраміду».
Мета:визначати кількість звуків у слові, розвивати увагу, пам`ять. Розгляньте малюнок і «побудуйте піраміду» так, щоб внизу були слова із 7 звуків,далі -- з 6 звуків, і т.д. У сього на піраміді 5 сходинок.
Читання піраміди.
2. Розгляньте малюнки. (жираф, сарафан, ведмідь, ковзани, волошки, вишні, виноград, телефон, зефір)
-- Запишіть слова в два стовпчики: спочатку зі звуком (в), потім зі звуком (ф), доберіть дієслова.
-- Визначте місце звуків (в), (ф) відносно інших звуків.
-- Запишіть слова тільки з дзвінкими приголосними звуками.
-- Виберіть малюнки за темою «Рослини; і складіть з ними речення.
-- Визначте кількість слів у реченні і їх порядок. Визначте граматичну основу.
Увага! Зверніть увагу на те, якщо звук вимовляється глухо,без голосу і голосові зв`язки не вібрують – це глухий приголосний, а якщо вібрують – дзвінкий приголосний.
Перевірте це, притуливши долоню до горла.
VІ. Підсумок заняття