Розробка позакласного заходу до Міжнародного дня шкільних бібліотек. Тема: «Мудрість світу – книга. Книга і бібліотека». Для учнів 7 класу.
Розробка позакласного заходу до Міжнародного дня шкільних бібліотек.
Тема: «Мудрість світу – книга. Книга і бібліотека».
Мета: Виховувати у дітей любов до книги, поліпшувати культуру читання, сприяти розширенню знань, розвитку пізнавальних інтересів; популяризувати читання літератури, збагачувати знання учнів засобами залучення до книги; формувати щоденну потребу у читанні книги; сприяти духовному збагаченню особистості, підвищенню культурного рівня.
Золото добувають із землі, а знання - з книжок.
Книгу читають не очима, а розумом.
Спорт тренує тіло, а книга - розум.
Хід заходу
Вч: 28 жовтня 2019 відзначається Міжнародний день шкільних бібліотек (International School Library Month).
Засновником цієї календарної події виступила Всесвітня організація ЮНЕСКО, за ініціативою Міжнародної асоціації шкільних бібліотек (International Association of School Librarianship, IASL) і вперше свято було проведено в 1999-му році. Було розроблено спеціальний логотип цього міжнародного дня.
Дата святкування Міжнародного дня шкільних бібліотек в багатьох країнах, зокрема і в Україні - щорічно в четвертий понеділок жовтня. В Англії, наприклад, цей День відзначається в перший понеділок жовтня і приурочений до початку шкільних канікул, коли настає перший день їхнього Національного Тижня дитячої книги, що включає в себе і національний День поезії, який проводиться в четвер.
У 2005 році Міжнародний день шкільних бібліотек отримав офіційний статус, який був підтверджений головою Міжнародної асоціації шкільних бібліотек (IASL). У 2008 році ця подія вийшла на новий рівень - в січні координатор проекту Рік Малхолланд оголосив, що Міжнародний день шкільних бібліотек перетворюється в місячник - теж міжнародний. Тож у 2008 році Міжнародна асоціація шкільних бібліотек прийняла рішення про відзначення свята впродовж усього жовтня, аби надати шкільним бібліотекам більше можливості для формування в суспільстві відповідального ставлення до них і нового розуміння професії бібліотекара, демонстрування нової ролі шкільних бібліотек у процесах модернізації освіти.
У книжок є свій дім, звідки вони прийшли до нас –це бібліотека. Господар у книжковому домі –бібліотекар. Отже, надаємо слово бібліотекарю школи.
Бібліотекар
Шановні учні, замисліться, яке місце у нашому житті займає гарна книжка. Вона завжди веде нас за собою. І так буде постійно: подорослішаєте, а з вами назавжди залишаться ваші друзі –герої улюблених книг, які надихають жити, вчать бути мудрими, добрими, справедливими. Читайте, читайте й читайте! Хай не буде у вас жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї сторінки з нової книги.
«Як виникла книга».
Давно-давно на землі не було книг. Шлях розвитку книги був тривалим і дуже складним. Люди використовували для виготовлення книжок –глину, листя та кору дерев, шкіру тварин, бамбук, папірус, шовк. Основний сучасний матеріал для книжок – папір –винайшли стародавні китайці у 105 році нашої ери. Перші книги з паперу в Європі почали виготовляти у ХІІІ ст.. Книги тривалий час писали від руки. Обкладинки прикрашали коштовностями. Одна книга інколи виготовлялася протягом 5-7 років. У ХV ст.. німецький майстер винайшов спосіб друкувати книгу.
Книга – це велике диво, створене людиною. Ще не вміючи читати, ми розглядали малюнки до казок, слухали цікаві історії, які читали нам мами чи бабусі. Щодня ми маємо справу з книгою в школі та вдома. А чи думали ви над тим, якою ж була та найперша книга? Кажуть, що був такий дивак, який розшукував першу книгу по всіх бібліотеках світу. Цілі дні він просиджував серед куп пожовклих старих книг. Книжковий пил густим шаром покривав його одяг і взуття. Але він так і не зміг встановити, яка ж книга була найперша.
Книга – це періодичне видання у вигляді зшитих листів друкованого матеріалу. Але як ми знаємо, книга, в такому вигляді як зараз, до нас прийшла не відразу. У минулому у неї було багато прообразів. Найперша з них – “людина-книга”. В ті далекі часи, коли люди не вміли ні писати, ні читати, свої закони і вірування вони зберігали не на книжкових полицях, а в своїй пам’яті. Покоління за поколінням ішли із життя, а перекази залишалися. Вони передавалися від однієї людини до іншої. Тих, хто розказував перекази, називали «сказателями.»
Першу книгу «Буквар» на Русі надрукував у 1564 році у Москві Іван Федоров. Сотні років минуло відтоді. Зараз у нашій країні існують сотні друкарень. Щоденно завдяки праці письменників, працівників паперової промисловості, друкарів, палітурників у нас з’являються десятки книжок.
А ось вам правила поведінки з книгою.
Правила поведінки з книгою:
1. Книжку потрібно читати за столом.
2. Брати книгу слід чистити руками.
3. Перегортувати сторінки за верхній уголок сторінки.
4. Неможна класти в книгу олівці, ручки та інші речі, які можуть зіпсувати книгу.
5. Для того, щоб швидко знайти потрібну сторінку, користуйся закладинкою.
6. Не читай книгу, коли їси.
7. Не роби в кінці записів, не підкреслюй слова, не малюй на сторінках.
8. Не перегинай книгу під час читання, від цього випадають сторінки.
А ось правила користування бібліотекою, які теж треба знати:
-Вибрані для читання книжки можна тримати вдома не більше 15 днів, тому що їх
хочуть прочитати ще багато твоїх товаришів.
-Якщо в тебе змінилася адреса - повідом про це бібліотекаря. А якщо ти виїжджаєш
з міста, то обов’язково поверни всі бібліотечні книжки.
-Випадково загубилась бібліотечна книжка? Прийди до бібліотеки і розкажи про це.
- Бібліотекар завжди допоможе і підкаже тобі, яку книгу можна принести замість
загубленої.
-У читальному залі можна почитати журнали або книги, які є в бібліотеці в одному
примірнику і тому не видаються додому.
Запитання:
1.Що швидко в книзі допоможе знайти оповідання? (Зміст)
2. Де починається життя книги? (В лісі)
3. В школі ти учень, учениця, а хто ти в бібліотеці? (Читач)
4. З чого починається книга? (З обложки)
5. Чого боїться книга? (Дощу, вогню, брудних рук)
6. На чому в бібліотеці зберігаються книги? (На стелажах)
Вч: Вікторина для учнів
Бібліотекар: Дорогі друзі, я хочу побажати вам, щоб ви пам’ятали прості правила, які допоможуть вам у житті
Вч: Книгу у нас шанують усі. Вона була й залишається вірним супутником людини. Книга дасть слушну пораду, розповість про незвичайні пригоди і подорожі. Це –наш добрий друг і порадник.
1