«Величне слово Кобзаря»
Ведуча Від дня народження і до останньої хвилини
Є мить прекрасна – це життя людини.
По-різному йдемо життєвим шляхом:
Хтось пролітає непомітним сірим птахом,
Комусь доводиться пливти за течією,
А хтось горить яскравою зорею…
Багато див є у храмі матері-природи. Але найбільше диво - поява людини у світі. Цю велику таїну не дано розгадати до кінця. Погодьтеся, нелегка ця справа – бути людиною.
Батьківщина починається з батька й матері, з оселі, де ми вперше побачили світ, з мови, якою розмовляють наші батьки, з України, де ми народилися.
Ведуча
Щовесни , коли тануть сніги
І на рясті просяє веселка,
Повні сил і живої снаги
Ми вшановуєм пам´ять Шевченка.
Ведуча Березень. В Україні - це чудова весняна пора, якій радіють і природа , і люди. Саме у ту березневу пору послав Всевишній нашому народові Генія і національного Пророка Тараса Шевченка. Господь Бог кожному народові дав якусь велетенську постать , котра була б його зорею , проявом його душі. У нашого народу такою постаттю є Т. Шевченко , якого величають Велетнем Духа, українським Мойсеєм , Пророком , Батьком , Кобзарем.
ВЕДУЧА Тарас Шевченко був не тільки філософом, фольклористом, поетом, політиком, істориком, письменником, етнографом, а також був великим художником. З чого ж все починалося?...
ВЕДУЧА Року 1814 з 26 на 27 лютого (старого стилю) темної ночі, перед світом у селі Моринцях на Звенигородщині, в хаті кріпака Григорія Шевченка блиснув єдиний на все село вогник, народилася панові нова кріпацька душа, а Україні – її великий поет і художник Тарас Шевченко.
Не називаю її раєм.
Тії хатиночки у гаї
Над чистим ставом край села.
Мене там мати повила
І повиваючи, співала.
Свою нудьгу переливала
В свою дитину...В тім гаю,
У тій хатині, у раю
Я бачив пекло...
Там неволя,
Робота тяжкая, ніколи
І помолитись не дають.
Пісня ??
ВЕДУЧА Шевченко прожив коротке і вкрай важке життя. Із своїх 47-и років він 24 роки був кріпаком, 17 років – невольником у засланнях, під наглядом жандармів і тільки 10 років – вільною людиною.
Ведуча Тарас Шевченко… Такий великий, що бути більшим не можна. Як Україна. Як світ. Ріс безрідним сиротою, а став найріднішим усім нам з покоління і в покоління. Був кріпаком, а заговорив і показав шлях до свободи. Жив в імперії сваволі, насильства й наруги, де на всіх язиках все мовчить, а кликав порвати кайдани і йти просто, щоб не було за собою і зерна неправди. Мордувався в тюрмі народів і був свідком зречення материнської мови, культури й історії, а залишався вірним ідеалам волі й братерства, горів очисним вогнем сумління і вражав своїм запитанням, як полум’ям сорому: хто ж ми, чиїх батьків, ким і за що закуті… Він безсмертний, як саме життя, тому став нашою долею і заповітом. І на сторожі правди, любові і честі стоїть його слово.
(Звучить мелодія пісні «Реве та стогне Дніпр широкий»).
Ведуча
Благословен той день і час,
Коли прослалась килимами Земля,
яку сходив Тарас
Малими босими ногами.
Земля, яку скропив Тарас
Дрібними росами-сльозами.
Ведуча:
Життя нашого поета дивне. Слухаючи про нього, можна подумати,
що це легенда. Воно почалося з любові матері та батька і радісного,
незважаючи на кріпацький стан, дитинства.
Ведуча:
Шевченкове свято - то кришталево чисте свічадо. Багато років минуло від того дня, коли українка-кріпачка дала світові генія, але він не віддаляється, а наближається. Тож слухаймо Шевченкове слово!
Ведуча Кажуть, ступінь справедливості, цивілізованості суспільства визначається ставленням до жінки. Якщо це справді так, то найбільш викривальними, соціально загостреними творами Шевченка є твори, присвячені жіночій долі чи, сказати б точніше, жіночій недолі.
Вірш «Тополя» (уривок)
Пісня ??
Ведуча Недарма жодна Шевченкова героїня – чи то мати, яка народила кріпака, чи скривджена підпанком дівчина – не розглядається виключно в побутовому плані, усі вони – жертви кривди не стільки моральної, скільки суспільної, причому найтяжчої, бо чиниться вона віками одним народом супроти іншого.
Кохайтеся, чорнобриві,
Та не з москалями…
Бо москалі – чужі люди,
Роблять лихо з вами …
Вірш «Катерина»
Ведуча
Крутою, тернистою була його життєва дорога. Із 47 років життя лише 12 років на волі. До болю мало. Національний геній і в той же час земна людина, в серці якої жила любов до рідного народу.
Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття.
І голос твій нам душі окриля.
Встає в новій красі, забувши лихоліття,
Твоя, Тарасе, звільнена земля.
У росяні вінки заплетені суцвіття
До ніг тобі, титане, кладемо.
Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття,
Тебе своїм сучасником звемо.
Ведуча Він був сином мужика, а став володарем в серцях українського народу.
Він був кріпаком, але в душі мав вільні крила і свободу.
Тяжка доля переслідувала його все життя , але не змогла перетворити золота його душі в іржу.
Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише після життя - невмирущу славу , повагу та любов майбутніх поколінь.
Отакий був і є для нас , українців ,Тарас Григорович Шевченко.
Вірш «Мені однаково чи буду»
Мені однаково, чи буду
Я жить в Україні, чи ні.
Чи хто згадає, чи забуде
Мене в снігу на чужині —
Однаковісінько мені.
В неволі виріс між чужими,
І, неоплаканий своїми,
В неволі, плачучи, умру,
І все з собою заберу —
Малого сліду не покину
На нашій славній Україні,
На нашій — не своїй землі.
I не пом'яне батько з сином,
Не скаже синові: — Молись.
Молися, сину: за Вкраїну
Його замучили колись. —
Мені однаково, чи буде
Той син молитися, чи ні...
Та не однаково мені,
Як Україну злії люди
ЇЇ окраденую збудять.
Ведуча Життя… Таким коротким воно здається для людини. А як хочеться багато зробити! Пливе собі людина на кораблі життя, гарному, розкішному, з барвами, сонцем і квітами. Вона все те не купувала – Бог їй це дарував.
Та раптом чорна хвиля вихопила її й кинула за борт життя, у холодну чорну неспокійну воду. І довго їй доведеться борсатись, аби не затонути, аби випливти на спокійну й теплу течію.
Ведуча 9 березня 1861 року Тарасу Григоровичу виповнилося 47 років. Надійшло багато телеграм. Привітати поета ,який лежав тяжко хворий, прийшли друзі. А вже 10 березня його не стало. Це була велика втрата для всього українського народу. Поховали співця спочатку у Петербурзі, а згодом перепоховали на Чернечій горі поблизу Канева. Так заповідав великий поет. А збірка його віршів невдовзі сколихнула всю Україну.
Ведуча Минають віки, стираються написи на камені, тліють книги, руйнуються будівлі, але слово Шевченка — живе і вічне. Вивчаймо його, думаймо над його істиною, виконуймо його заповіти, які посилав він синам свого народу. І серед них — найперший і найголовніший:
Для кого я пишу? Для чого?
За що я Вкраїну люблю?
Чи варт вона огня святого?
А все-таки люблю її,
Мою Україну широку.
Свою Україну любіть,
Любіть її во время люте,
В останню тяжку минуту
За неї Господа моліть….
Ведуча Людині визначено Богом місце народження, країна, небо ; вона не може нічого того поміняти, але може на краще поміняти саму себе. І куди б ти не пішов – твоя Батьківщина, земля твоя, твій народ і твоя мова завжди будуть з тобою.
Сьогодні ми згуртовані як ніколи, допомагаємо ближнім, воїнам,
не піддаємося провокаціям та чуткам, які сіють злобу, зневіру,
неправду. Будьмо мужніми, збережемо Україну – збережемо себе.
Кожен із нас творець свого життя. Пам’ятаймо, що майбутнє в наших руках. Головне - не опускати їх. Тож бережіть себе і будьте щасливими!
Звучить пісня «Як у нас на Україні»
1