МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) УПРАВЛІННЯ ЗАКЛАДІВ ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ,
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА ВІДКРИТОГО УРОКУ:
«Ручний інструмент для виконання опоряджувальних робіт»
з дисципліни «Технологія малярних робіт»
Розробила:
викладач І категорії, Наталія Малець
Київ – 2019
Тема: Ручний інструмент для виконання опоряджувальних робіт Мета:
Навчальна: повторити та закріпити досягнення учнів за попередніми темами; уточнити та поглибити попередньо засвоєні знання, ознайомити учнів з ручним інструментом для опоряджувальних робіт, застосування ручного інструменту на практиці;
Розвивальна: розвивати аналітичне мислення, професійні навички, тренувати
увагу, пам'ять;
Виховна: виховувати професійну культуру, уважність, старанність, вміння зосереджуватися, приймати самостійно конструктивні рішення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь.
Обладнання: плазмова панель, проектор, ноутбуки, ручний інструмент опоряджувальника, роздатковий матеріал, картки-завдання Літературні джерела:
1. Технологія опоряджувальних робіт (для учнів ПТНЗ будівельного профілю): навч.посіб./Я.Ю.Білокінь, Ю.І.Кравець, М.І.Михнюк, Т.В.Пятничук. – Київ : ІПТО НАПН України, 2015. – 167 с.
2. Г.Блесінг, Т.Федечко, К.Криворучко. Навчально – методичний посібник для малярів.
3. Завражин Н. Н. Отделочные работы / Н. Н. Завражин. – М. : Академия, 2009. – 320
с. – (Серия: Начальное професс. образование).
4. Остапченко Т. Є. Технологія опоряджувальних робіт: Підручник для учнів ПТНЗ / Т. Є. Остапченко. – К. : Вища освіта, 2003. – 383 с.
5. Петрова И. В. Общая технология отделочных соительных работ / И. В. Петрова. – М. : Академия, 2012. – 182 с. – (Серия: Начальное профессиональное образование).
6. Штукатурні роботи (інтегрований курс модульного навчання) / За ред. А. С. Нікуліної. – К. : Вікторія, 2004. – 405 с Структура уроку:
1. Організаційна частина – 2 хв.
2. Актуалізація знань - 15 хв.
3. Мотивація навчальної діяльності – 2 хв.
4. Засвоєння нових знань – 15 хв.
5. Узагальнення та систематизація знань – 7 хв.
6. Підведення підсумків – 3 хв.
7. Інструктаж домашнього завдання – 1 хв.
Хід уроку:
1. Організаційний момент
Привітання з учнями, їх облік, організація робочого місця, оголошення теми і мети уроку.
Коротко назвати основні вимого щодо роботи на уроці, види робіт, які будуть
запропоновані учням, та обладнання для результативного виконання завдання.
2. Актуалізація знань.
Перевірка знань за темами: «Загальні положення про будівництво», «Організація виробництва і праці в будівництві», «Загальні відомості про будівлі та споруд»
Навчальна група ділиться на чотири команди, визначаються з капітаном та назвою команди. Під час уроку, відповідаючи на питання та виконуючи вправи, учні отримують картки «Greencard»:
Команда, яка отримала максимальну кількість карток, і є переможцем.
2.1. Кожна з команд отримує кросворд, в якому зашифровано слово, що виділене
зеленим кольором. Над завданням працюють 3 учні з команди.
Кросворд №1
1. Прорізи в внутрішніх і зовнішніх стінах, які служать для сполучення між кімнатою або між будівлею і зовнішнім середовищем.
2. Будівельна спеціальність, фахівець, що займається фарбуванням будов, споруд, обладнання та інших предметів.
3. Матеріал для мурування стін.
4. Як називається об’єднання ланок робітників.
5. Як називаються наземні будівлі, які мають приміщення для рідної виробничої діяльності, проживання та суспільних потреб людини.
Кросворд №2.
1. Роботи, які виконується на завершальному етапі будівництва і характеризуються обклеювання стін і стель шпалерами.
2. Матеріал для мурування стін.
3. Як називається об’єднання робітників для виконання певного обсягу робіт?
4. До якої частини будинку відносяться фундаменти?
5. Робітник, що бере участь у зведенні і ремонті житлових будинків, мостів, промислових та інших споруд із цугли.
6. Як називаються наземні будівлі, які мають приміщення для рідної виробничої діяльності, проживання та суспільних потреб людини.
7. Перед виконанням робіт, обов’язково по техніці безпеки необхідно пройти…
Кросворд №3
1. Комплекс робіт, що виконуються на завершальному етапі будівництва?
2. Як називаються вертикальні конструкції, які опираються на фундамент?
3. Прорізи в зовнішніх стінах, які служать для освітлення приміщення та зорового обзору.
4. Як називається горизонтальна конструкція, що поділяє будівлю на поверхи?
5. Як називається об’єднання робітників для виконання певного обсягу робіт?
6. Наземна частина фундаменту має назву….
та інших споруд із цугли.
2. Як називаються наземні будівлі, які мають приміщення для рідної виробничої діяльності, проживання та суспільних потреб людини.
3. Будівельна професія, специфіка якої полягає в роботі з облицювання¤ поверхонь різного роду плитками
4. Як називається горизонтальна конструкція, що поділяє будівлю на поверхи?
5. Яку назву мають будівлі, висота яких складає понад 25 поверхів?
6. Як називається об’єднання робітників для виконання певного обсягу робіт?
7. Як називається конструкція, що завершує будівлю і служить для захисту її від атмосферних впливів?
2.2. Поки одні учні працюють над кросвордами, інші задіяні в опитуванні. За
правильні відповідь учень отримує «Greencard».
1. Що таке будинок?
Очікувана відповідь: Будинок – наземні будівлі, які мають приміщення для різної виробничої діяльності, проживання та суспільних потреб.
2. За призначення будівлі поділяються на …
Очікувана відповідь: житлові, громадські, промислові, сільськогосподарські.
3. Що таке ланка?
Очікувана відповідь: Ланка - це обєднання робітників для виконання певного обсягу робіт.
4. Залежно від матеріалу стін будівлі бувають …
Очікувана відповідь: цегляні, бетонні, дерев’яні, залізобетонні, металеві тощо
5. Яким вимогам має задовольняти будівля?
Очікувана відповідь:Міцність, стійкість, довговічність, вогнестійкість
6. За кількістю поверхів будівлі поділяються …
Очікувана відповідь: малоповерхові, багатоповерхові, будинки підвищеної поверховості, висотні, хмарочоси, комбіновані.
7. Міцність будівлі – це…
Очікувана відповідь: здатність протистояти дії зовнішніх і внутрішніх сил без руйнування істотних залишкових деформацій.
8. Що таке бригада?
Очікувана відповідь: об’єднання декількох ланок.
9. Стійкість будівлі – це…
Очікувана відповідь: властивість зберігати рівновагу в разі дій зовнішніх і внутрішніх сил.
10. Довговічність – це…
Очікувана відповідь: тривалість періоду її експлуатації, протягом якого вона не втрачає важливих експлуатаційних властивостей.
11. Що таке вогнестійкість будівлі?
Очікувана відповідь: здатність матеріалу конструкцій будівлі витримувати дію високих температур або вогню й води, не руйнуючись
12. Які ви знаєте групи елементів будівель?
Очікувана відповідь: об’ємно-планувальні, конструктивні, будівельні вироби
13. Дайте визначення «Споруда - це»
Очікувана відповідь: Споруди – це будівлі, які складаються з несучих, а іноді й з огороджуючи конструкцій і призначені для виконання різних виробничих процесів, зберігання матеріалів, виробів тощо.
14. Назвіть чотири класи будівель.
15. Що відноситься до інженерних споруд?
Очікувана відповідь: мости, башти, греблі, тунелі, резервуари.
16. Що називається робочим місцем робітника-опоряджувальника? Очікувана відповідь: ділянка, у межах якої робітник-опоряджувальник працює і може доцільно розмістити потрібні для роботи пристрої, інструменти і матеріали.
17. Назвіть основні правила при організації робочого місця.
18. Що таке фундамент? Очікувана відповідь: Підземна частина будівлі, що сприймає навантаження від будівлі.
19. Цоколь – це …
Очікувана відповідь: наземна частина фундаменту
20. В чому різниця між стіною і перегородкою?
Очікувана відповідь: Стіна – це вертикальні конструкції, які опираються на фундамент
21. Що таке перекриття?
Очікувана відповідь: горизонтальні конструкції, які поділяють будівлю на поверхи.
22. Що таке опоряджувальні роботи?
Очікувана відповідь: комплекс робіт, що виконується на завершальному етапі будівництва.
23. Які роботи будуть відноситись до опоряджувальних робіт?
Очікувана відповідь: склярські, штукатурні, малярні, плиткові, шпалерні, влаштування підлог.
2.3. Гра «Хто я?». Кожна команда висуває одного учасника, який за 60 секунд, має назвати обрану викладачем будівельну професію.
Інженер:
Лицювальник-плиточник:
Художник:
Муляр:
4. Засвоєння нових знань.
Правильно виконавши кросворд, команди отримали наступні слова: «ВАЛИК», «ПЕНЗЛИК», «РІВЕНЬ», «РУЛЕТКА», які мають пряме відношення до ручного інструменту опоряджувальника.
А зараз ми з вами ознайомимось з цими інструментами і допоможе нам в цьому
учениця 5 курсу.
Фото |
Назва |
Застосування |
|
Рулетка |
Для вимірювання поверхні |
|
Рівень |
Для перевірки на рівність поверхні |
|
Кутник |
Для перевірки рівності внутрішніх кутів |
|
Шпатель |
Для шпатлювання поверхні |
|
Шліфувальний блочок |
Використовують при шліфування поверхонь |
|
Щітка по металу |
Для шліфування та зачистки металевої поверхні |
|
Кисть Мокловиця |
Для ґрунтування поверхні |
|
Кисті натуральні та нелонові
|
Для пофарбування поверхні |
|
Ручка для валика |
Використовують як тримач для валика |
|
Ванночка для валика |
Використовується як ємність для фарби |
|
Валики |
Використовують для пофарбування поверхонь |
|
Кисті малярні |
Для пофарбування і для відведення ліній в важкодоступних місцях |
|
Аераційний валик |
Для розгладжування і для видалення надлишку клею при поклейці шпалер |
|
Паличка для розмішування фарби |
Для розмішування фарби |
|
Венеціанська кельма |
Для нанесення і створення декоративних ефектів |
|
Венеціанська кельма із хромованою сталлю |
Для декоративних покриттів по типу «Венеціанських штукатурок» |
|
Щітка для зняття пилу з поверхні |
Для зняття пилу з поверхні |
|
Коралова губка |
Для імітації та створення різних декоративних ефектів |
|
Стусло |
Для підрізання рейок (багетів або плінтусів) під різним кутом |
|
Пластиковий шпалель «Крило» |
Для усунення надлишків шпалерного клею та для розгладжування шпалер |
|
Ножиці |
Для відрізання |
|
Відбивочний шнур |
Для розмітки поверхонь
|
|
Терка з губкою |
Нанесення та рівномірне розприділення лазурей |
|
Мальшток |
Використовують, як допоміжне пристосування для відведення рівних ліній |
|
Набір шпателів для реставрації |
Для ремонту невеликих пошкоджень |
|
Пластикова терка (Гладилка) |
Для створення декоративних ефектів ( перевадно при фасадних роботах) |
|
Гумовий шпатель «імітація деревини» |
Для імітації деревини |
|
Скальпель |
Для вирізання трафаретів |
5. Узагальнення та систематизація знань
5.1. Для закріплення знань учнів, кожна команда на форматі А4 отримує завдання, де потрібно:
1.Зафарбувати літери за допомогою пензлів.
2. Зафарбувати літери за допомогою губки (техніка торцювання).
3.Зашпаклювати літери за допомогою шпателя
4. Виконати трафарет літер за допомогою скальпеля.
5.2. Гра «Чорний ящик». На столі розміщується чотири чорних ящики. Кожна команда по черзі визначає, який саме інструмент схований в чорному ящику. Відповіді записують на аркуші, і за правильні отримують «Greencard».
Хотілося б відзначити неправильне використання будівельного інструменту:
6. Підведення підсумків.
Визначення команд переможниць і їх оцінювання.
Обговорення учнівських робіт. Команди з’єднують всі літери разом і отримують одне слово «ІНСТРУМЕНТИ!».
Коментарі викладача діяльності учнів.
7. Інструктаж домашнього завдання
Виконати конспект ручного інструменту. Команда, яка набрала меншу
кількість балів виконує презентацію за обраною темою.
Теми презентацій:
1. Інструменти для підготовчих робіт.
2. Види валиків.
3.Різновиди малярних пензлів.
4. Застосування шпателів.
5. Контрольно-вимірювальний інструмент.
6. Інструменти для імітаційних технік
Заключне слово викладача.