Розробка уроків до теми « Вступ. Хімічний склад та біологічні молекули» 9 клас Автор вчитель біології Діденко Л.О., І категорія

Про матеріал

Розробка уроків до теми « Вступ. Хімічний склад та біологічні молекули»

9 клас

Автор вчитель біології Діденко Л.О., І категорія

Перегляд файлу

 

 

Розробка уроків до теми           « Вступ. Хімічний склад та біологічні молекули»

 

 

 

 9 клас

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Автор вчитель біології Діденко Л.О., І категорія

 

 

 

 

Тема.    Біологія     як   наука.    Предмет    біології,    її  основні     галузі   та  місце    серед  інших   наук. Рівні   організації       біологічних   систем. Основні      методи   біологічних   досліджень

Мета: розкрити  зміст  біології  як  науки;  схарактеризувати  предмет  біології,               її основні               галузі;  ознайомити з  рівнями організації               біологічних               систем,               основними               методами               біологічних               досліджень; розкрити               зв’язок               біології               з               іншими               природничими                й                гуманітарними                науками,                значення                біологічних знань                у                життєдіяльності               людини;               розвивати               увагу,               пам’ять,               мову,               уміння               порівнювати,логічно                мислити,                робити                висновки                та узагальнення;                виховувати                дбайливе               ставлення               до               всього               живого,               інтерес               до               предмета.

Обладнання: електронна презентація

Тип   уроку: урок  засвоєння  нових знань.

Місце   уроку   в   навчальній   темі:  вступний.

Міжпредметні   зв’язки: природознавство, історія, література,  фізика, хімія, математика,  основи  здоров’я,  екологія.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

 

Ознайомлення учнів з системою підручника, темами з програми, які будуть вивчатися.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

 

Пригадайте, які науки що входять до біологічних ви вивчали в школі.

Прийом «Гронування»

 

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

 

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

 

  1. Біологічні науки. (Розповідь вчителя з елементами демонстрації презентації. Додаток 1)
  2. Основні методи біологічних досліджень
    1.        Завдання.

Використовуючи текст підручника с.5-6 скласти схему

  1. Рівні організації біологічних систем
    1.        Завдання

Розгляньте та обговоріть в парах малюнок 1.2 с.6 «Рівні організації біологічних систем»

 

V. Узагальнення та систематизація знань

 

  1. Коротко про головне (учні роблять узагальнення вивченого матеріалу, кожен учень має сказати одне речення, але щоб не повторювалося з попередніми)
  2. Прийом «Телефон»

Учні зачитують запитання після §1 та називають учня який буде відповідати.

  1. Робота в групах

І група питання №4 с.7

ІІ група питання №5 с.7

 

VІ. Підсумки уроку

 

  1. Рефлексія
  2. Домашнє завдання §1- опрацювати, № 6 с.7 (письмово)
  3. Оцінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Вода та її основні фізико-хімічні властивості. Інші неорганічні сполуки

Мета:. Ознайомити з неорганічними сполуками, що входять до кладу живих організмів, поглибити знання учнів про будову фізико-хімічних властивостей води; розкрити біологічну роль води та інших неорганічних сполук для організмів; формувати               знання               про               основні               джерела               неорганічних речовин,               значення               різних               продуктів               харчування               в               раціоні людини; розвивати  мислення, увагу, пам’ять, мову, уміння порівнювати,               аналізувати, робити логічні висновки; виховувати               розуміння               цінності               всіх               живих організмів і природи               в цілому,              формувати               науковий світогляд, інтерес до предмета.

Обладнання: Презентація «Властивості води»

 

Тип   уроку:  урок  засвоєння  нових  знань.

Місце   уроку   в   навчальній   темі:  вступний.

Міжпредметні   зв’язки:     природознавство,  фізика,  хімія,  основи               здоров’я,               екологія.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний етап

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

 

  1. Прийом «Знайди пару»

1.ботаніка 

 2.вірусологія 

3. зоологія 

4. мікологія 

5. бріологія 

6. арахнологія 

7. ентомологія 

8. мірмекологія 

9. іхтіологія 

10. орнітологія 

11.мамалогія 

12.фізіологія  рослин  і  тварин. 

13. цитологія 

14. гістологія

15. біохімія 

16. генетика

17. етологія

18. екологія

1.внутрішні  процеси  в  живих  організмах

 2. рослини

3. віруси 

4. тканини 

5. тварин

6. мохи 

7.дослідження спадковості та мінливості  8.павуків

9.комах

10.мурах

11.риб

 12.вивчає  взаємодію  організмів  між  собою  та  з  навколишнім  середовищем.

13. ссавців.

 14.перебіг  хімічних  реакцій  у  живих  організмах. 

15. гриби.

16.будову  клітин

17.дослідженням поведінки тварин

18. птахів

Ключ: 1-2, 2-3, 3-5, 4-15, 5-6, 6-8, 7-9, 8-10, 9-11, 10-18, 11-13, 12-1, 13-16, 14-4, 15-14, 16-7, 17-17,18-12.

  1. Бесіда

Які методи біологічних досліджень вам відомо? Розкрийте їхню суть.

  1. Аналіз завдання №6. Два учні, за бажанням, виходять до дошки та записують відповіді.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

 

Пригадайте      речовини,   які  потрібні   організмам  для   їхньої життєдіяльності.  

 Яке  значення   мають   водні   розчини   в  природі  та   для  людини? 

 Який   тип  хімічного   зв’язку  в  молекулі  води?

 Що  таке  йони  і  як  вони   утворюються?

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності

 

Ця речовина, безперечно, — основа всього життя. Всі живі істоти складаються з неї: риби — на 75%, тварини — на 75%, картопля — на 76%, медузи — на 99%, помідори — на 96%, яблука — на 85%. Навіть людина: у новонародженого в тілі міститься 86%, у старої ж людини — не більше 50%.

Що це за речовина?

 

V. Повідомлення теми та мети уроку

 

VІ. Вивчення нового матеріалу

 

1.Хімічні елементи живих організмів

Робота з таблицею с.8

2. Неорганічні речовини живих організмів та їх біологічна роль

Розповідь вчителя та робота з підручником

3. Властивості води та її біологічна роль

Робота з презентацією та матеріалом підручника

 

VІІ. Узагальнення та систематизація знань

 

  1. Коротко про головне
  2. Проблемне питання:
  1. Чому роль води важко переоцінити?
  2. Чи може організм людини функціонувати без неорганічних речовин? Чому?
  1. Робота в групах

І група – Проаналізуйте наслідки надлишку та недостачі води.

ІІ група - Проаналізуйте наслідки надлишку та недостачі неорганічних речовин.

VІІІ. Підсумки уроку

  1. Рефлексія
  2. Домашнє завдання

§2- опрацювати, № 4с.11 (письмово), №5-6 с.11 (високий рівень)

  1. Оцінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Органічні молекули. Біологічні макромолекули — біополімери

Мета: ознайомити з основними органічними молекулами, що входять до складу

живих організмів, поняттями «мономери», «полімери», «біополімери»; фор-

мувати знання про особливості будови та основні джерела органічних речо-

вин, значення різних продуктів харчування в раціоні людини; формувати

уявлення про найбільш поширені біополімери; розвивати пам’ять, увагу, ло-

гічне мислення, мову, уміння порівнювати та узагальнювати, систематизува-

ти набуту інформацію; виховувати розуміння цінності всіх живих організмів

і природи в цілому, формувати науковий світогляд, інтерес до предмета.

Обладнання: таблиці «Білки», «Ліпіди», «Вуглеводи», «Нуклеїнові кислоти», малюнки продуктів харчування.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Місце уроку в навчальній темі: поточний.

Міжпредметні зв’язки: хімія, фізика, основи здоров’я, екологія.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний етап

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

 

1.Біологічний диктант

У живих організмах є як ________, так і ____________ речовини. _________ речовини — це хімічні елементи, вода, солі, кислоти та інші сполуки. Вони відіграють важливу роль у _____________ живих організмів. ______ створює середовище, у якому відбуваються реакції обміну речовин. Інші _______ речовини беруть участь у формуванні скелета, роботі нервової, травної та інших систем організму.

 

2. Самоперевірка

У живих організмах є як органічні, так і неорганічні речовини. Неорганічні речовини — це хімічні елементи, вода, солі, кислоти та інші сполуки. Вони відіграють важливу роль у життєдіяльності живих організмів. Вода створює середовище, у якому відбуваються реакції обміну речовин. Інші неорганічні речовини беруть участь у формуванні скелета, роботі нервової, травної та інших систем організму.

 

3. № 4с.11 (письмово), вибірково

4. №5-6 с.11 (високий рівень), за бажанням

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

 

Вам уже знайомі поняття «речовина» та «еле­мент».

Пригадайте визначення цих термінів.

Вивча­ючи біологію людини, ви ознайомилися з речовинами, які потрібні організму людини.

Як називаються такі речовини?

В яких продуктах вони містяться в найбіль­шій кількості?

ІV. Мотивація навчальної діяльності

 

C:\Users\User\Desktop\до уроків 9 кл б\2_201212311147131T8kz.jpg

Проблемне питання «Що собою представляють продукти, які ми вживаємо? Чому коли людина втомлюється їй найбільше хочеться солоденького?»

 

V. Повідомлення теми та мети уроку

 

VІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Органічні речовини живих ор­ганізмів

Розповідь вчителя з елементами демонстрації презентації, складання логічно-опорної схеми (ЛОС)

  1. Особливості будови органічних речовин

Робота з підручником

Аналіз будови мономерів, полімерів та біомерів

  1. Словникова робота

 

VІІ. Узагальнення та систематизація знань

 

  1. Підіб’ємо підсумки

«Отже, …»

  1. Повернення до проблемного запитання та обговорення його.
  2. Бесіда

1. Що таке органічні речовини й де вони утворюються?

2. Наведіть приклади органічних речовин.

3. Порівняйте органічні й неорганічні речовини. У чому їх відмінність?

 4. Назвіть продукти, багаті на білки, ліпіди, вуглеводи.

5. Чому певні органічні молекули називають макромолекулами?

6. Які макромолекули входять до складу живих організмів?

 

VІІІ. Підсумки уроку

  1. Рефлексія
  2. Домашнє завдання

§3- опрацювати, № 7с.15 (усно), №8 с.15 (високий рівень), (усно).

  1. Оцінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Білки, їхня структурна організація та основні функції

Мета: ознайомити з особливостями будови, властивостями та функціями білків,

їхньою різноманітністю; формувати знання про структурні рівні організації

білків; розкрити роль білків у життєдіяльності організмів; формувати уяв-

лення про необхідність зовнішніх джерел енергії для існування біологічних

систем; формувати знання про необхідність різних продуктів харчування

в раціоні людини; розвивати увагу, уяву, пам’ять, логічне мислення, мову,

уміння порівнювати та узагальнювати, систематизувати набуту інформацію;

виховувати дбайливе ставлення до власного організму, розуміння цінності

всіх живих організмів і природи в цілому; формувати науковий світогляд,

інтерес до предмета.

Обладнання: таблиця «Структурні рівні організації білків», презентація.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Місце уроку в навчальній темі: поточний.

Міжпредметні зв’язки: хімія, фізика, мистецтво, основи здоров’я, екологія, економіка.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний етап

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Запитання №7
  2. Запитання №8
  3. Словниковий диктант

Макромолекули

Мономери

Полімери

  1. Самоперевірка

Макромолекули -  великі молекули органічних речовин .

Полімерами  - молеку­ли які складаються з мономерів.

Мономери- одна­кові ланик.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

 

З курсу біології людини пригадайте, які речовини повинні надходити в її організм з їжею.

Чому з їжею крім вуглеводів і ліпідів в організм повинні надходити білки?

Які функції виконують білки в організмі людини?

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності

 

Демонстрація «Згортання яєчного білка».

Куряче яйце вилити в прозорий пакет  та зварити його в прозорій посудині.

Питання

Що ви бачите?

Яке це явище фізичне чи хімічне?

Що відбулося з яєчним білком?

Чи можна його повернути до початкового стану?

Про це ми довідаємося на сьогоднішньому уроці.

 

V. Повідомлення теми та мети уроку

 

VІ. Вивчення нового матеріалу

 

  1. Білки

Розповідь вчителя з елементами демонстрації будови білка

  1. Структурні рівні організації білків

 (Робота з підручником та малюнками)

  1.        Первинна структура
  2.        Вторинна структура білків
  3.        Третинна й четвертинна структури білків
  1. Денатурація та ренатурація білків
    1. Словникова робота
  1. Класифікація білків та функції білків

Складання  ЛОС за допомогою підручника

 

VІІ. Узагальнення та систематизація знань

 

  1. Коротко про головне
  2. Виконати тести
  1. Вкажіть,  білки – високомолекулярні полімери мономерами яких є::

А нуклеотиди ;

Б амінокислоти;

В моносахариди;

Г кислоти.

2. Вкажіть   скільки амінокислот синтезують молекулу білка:

А 20;

Б 21;

В 24;

Г 18.

3. Вкажіть як називається група атомів за якою амінокислоти різняться між собою:

А аміногрупа;

Б карбоксильна група;

В за кислотними властивостями;

Г радикалом.

4. Вкажіть , як називають амінокислоти , які входять до складу білків:

А найлегші;

Б найважчі;

В основні;

Г структурні.
5  Вкажіть , як називається процес порушення природної структури білків:

А деструкція;

Б фіброляція;

В глобуляція;

Г денатурація.

6. Вкажіть , які зв’язки лежать в основі утворення первинної структури білка:

А водневі;

Б пептидні;

В ковалентні;

Г не існують взагалі.

7.  Вкажіть як називається особливий захисний білок  у хребетних:

А міозин;

Б гемоглобін;

В імуноглобулін;

Г тубулін.

8.  Вкажіть, яку функцію не виконують білки:

А будівельну;

Б захисну;

В енергетичну;

Г запасаючу.

 

  1. Самоперевірка

Ключ:1б, 2а, 3б, 4г, 5г, 6б, 7в, 8в..

  1. Робота в групах

І група - Міцність водневого зв’язку є не­великою. Чому тоді водневі зв’язки цілком успішно забезпечують стабільність структури молекул білків?

ІІ група - Які функції в живих організмах виконують білки?

 

VІІІ. Підсумки уроку

  1. Рефлексія
  2. Домашнє завдання

§4-5- опрацювати, № 6с.19 (усно), №8 с.23 (високий рівень), (письмово).

  1. Оцінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Ферменти, їхня роль у клітині

Мета: ознайомити з особливостями будови та властивостями ферментів; розкрити значення ферментів для живих організмів; формувати знання про основні види ферментів; нагадати роль травних ферментів у процесі травлення; дослідити властивості ферментів; формувати вміння визначати вплив фізичних

факторів на властивості ферментів; розвивати навички роботи в парі, навички

міжособистісного спілкування, мову, пам’ять, мислення, увагу, уміння систе-

матизувати та узагальнювати інформацію, робити логічні висновки; виховува-

ти дбайливе ставлення до власного здоров’я, формувати переконання необхід-

ності раціонального харчування, науковий світогляд, інтерес до предмета.

Обладнання: таблиці «Структурні рівні організації білків», «Принцип дії ферментів».

Тип уроку: комбінований урок.

Місце уроку в навчальній темі: поточний.

Міжпредметні зв’язки: основи здоров’я, хімія, фізика, економіка.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний етап

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Прийом «Кубування»

1. Що таке білки?

2. Які біологічні функції виконують білки?

3. Що таке первинна структура білка?

4. Які зв'язки утворюють первинну структуру білка?

5. Яка біологічна функція є характерною тільки для білків?

6. У яких випадках денатурація може бути оборотною?

 

2. Бесіда

  1. Як формується вторинна структура білка?
  2. Яка структура білка забезпечує виконання ним його біологічних

функцій?

  1. Чому саме білки можуть виконувати такі різні біологічні функції?

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Пригадайте, яку функцію виконують каталізатори під час перебігу хімічної реакції.

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності

 

Білкові  молекули, що є біологічними каталізаторами. Вони присутні в усіх живих клітинах та сприяють перетворенню одних речовин (субстратів) на інші (продукти). Їх  називають також ензимами (слово «ферменти» — латинського

походження, «ензими» — грецького). Про які молекули йде мова?

V. Повідомлення теми та мети уроку

 

VІ. Вивчення нового матеріалу

 

  1. Ферменти та їхня роль у клітині

Розповідь вчителя з елементами демонстрації презентації

  1.  «Лабораторне дослідження властивостей ферментів».

 

VІІ. Узагальнення та систематизація знань

 

  1. Коротко про головне
  2. Бесіда

1. Навіщо живим організмам потрібні ферменти?

2. Як працюють ферменти?

 

VІІІ. Підсумки уроку

  1. Рефлексія
  2. Домашнє завдання

§5- опрацювати, № 7с.23 (письмово).

  1. Оцінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Тема. Вуглеводи

Мета: ознайомити з особливостями будови та властивостями вуглеводів; сформувати поняття «моносахариди», «полісахариди»; розкрити біологічну роль вуглеводів, значення необхідності різних продуктів харчування в раціоні людини; формувати знання про необхідність зовнішніх джерел енергії для існування біологічних систем; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, мову, уміння систематизувати інформацію, виокремлювати головне в тексті; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я, формувати переконання необхідності раціонального харчування, науковий світогляд.

Обладнання: таблиці «Вуглеводи», «Хімічний склад харчових продуктів», малюнки або фотографії продуктів, які багаті на ліпіди, вуглеводи та білки.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Місце уроку в навчальній темі: поточний.

Міжпредметні зв’язки: хімія, фізика, основи здоров’я, екологія, економіка,

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний етап

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

 

1. Прийом «Вірю – не вірю»

1. Ферменти — це небілкові молекули. -

2. Ферменти —  біологічні каталізатори. +

3. Основною функцією ферментів є прискорення швидкості перебігу

біологічних реакцій.+

4. Кожний фермент забезпечує одну реакцій одного типу. -

5. У процесі реакції, що каталізується, у контакт із субстратом вступає не вся молекула ферменту, а певна ї ї ділянка, яка називається активним центром.+

6. Завдяки активному центру фермент не може формувати із субстратом фермент-субстратний комплекс, що знижує енергію активації реакції. Саме це і сприяє тому, що реакція відбувається набагато швидше.-

7. Важливу роль у життєдіяльності організмів відіграють також вітаміни, гормони, фактори росту.+

 

2. Обговорення відповідей

       на запитання 6 після § 4,

запитання 8 після § 5.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

З курсу біології людини пригадайте, які речовини по­винні надходити в її організм з їжею.

Чому з їжею крім білків в організм повинні надходити вуглеводи?

Які функ­ції виконують вуглеводи в організмі людини?

До яких не­гативних наслідків може призвести їх нестача?

ІV. Мотивація навчальної діяльності

 

Назва цих речовин  походить від слів «вуглець» і «вода». Причиною цього є те, що перші з відомих науці речовин  описувалися формулою Сх20)у. Вони  називають також цукрами. Ця назва походить від давньоіндійського слова «саркара» (буквально: «гравій, галька, пісок, цукровий пісок»). Так в Індії називали солодкі кристали, які добували із соку тростини.

Про які речовини йде мова?

Ми дізнаємося на сьогоднішньому уроці.

 

VІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Що таке вуглеводи. Складання ЛОС

Целюлоза — вуглевод, який утворює клітинні стінки в клітинах рослин

 

Хітин — вуглевод, який утворює зо­внішні покриви комах

Лактоза — вуглевод, який міститься в молоці

  1. Будова та властивості вуглеводів

Робота з таблицями в підручнику

У молекулі фруктози (а) п'ять атомів Карбону,

глюкози (б) — шість атомів Карбону

Сахароза

Мальтоза

Лактоза

  1. Біологічна роль вуглеводів

Розповідь вчителя

VІІ. Узагальнення та систематизація знань

 

  1. Коротко про головне
  2. «Мозковий штурм»

1. На які групи поділяються вуглеводи?

2. Які функції виконують вуглеводи в організмах тварин?

3. На конкретних прикладах поясніть значення вуглеводів для рослин і тварин.

4. Чому молекулам саха­рози простіше виконувати транспортну функцію в організмі рослин, ніж молекулам крохмалю?

     3. Обговорімо разом

     Тварини за допомогою своїх ферментів досить легко можуть розщеплювати глікоген. А от розщеплювати крохмаль їм важче, хоча обидва ці полімери побудовані з молекул глюкози. З якими особливостями будови молекул цих речовин це може бути пов’язано?

VІІІ. Підсумки уроку

  1. Рефлексія
  2. Домашнє завдання

Опрацювати § 6, вивчити будову та функції вуглеводів, запитання 6 - усно (додатково)

  1. Оцінювання

 

Тема. Ліпіди

Мета: ознайомити з особливостями будови та властивостями ліпідів; сформувати поняття «ліпіди»; розкрити біологічну роль ліпідів, значення необхідності різних продуктів харчування в раціоні людини; формувати знання про необхідність зовнішніх джерел енергії для існування біологічних систем; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, мову, уміння систематизувати інформацію, виокремлювати головне в тексті; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я, формувати переконання необхідності раціонального харчування, науковий світогляд.

Обладнання: таблиця «Ліпіди», малюнки або фотографії продуктів, які багаті на ліпіди, вуглеводи та білки.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Місце уроку в навчальній темі: поточний.

Міжпредметні зв’язки: хімія, фізика, основи здоров’я, екологія, економіка.

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний етап

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

 1 Знайди пару

1

  1. Крох­маль

 

2

  1. Глікоген

 

3

  1. Хітин

 

        4

  1. Целю­лоза

 

  1. Самоперевірка

1-4, 2-1, 3-3, 4-2

  1. Обговорення відповідей на запитання 6 після § 6

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

 

З курсу біології людини пригадайте, які речовини повинні надходити в її організм з їжею.

Чому з їжею крім білків і вуглеводів в організм повинні надходити ліпіди?

Які функції виконують ліпіди в організмі людини?

 До яких негативних наслідків може призвести їх нестача?

 

   ІV. Мотивація навчальної діяльності

Ці речовини об’єднують жири та жироподібні речовини. Головним критерієм, за  

яким ці речовини об’єднали в одну групу, є те, що вони не розчиняються у воді, але добре розчиняються у неполярних органічних розчинниках: естері, бензирі, хлороформі тощо. Ця властивість споріднює їх всіх. А за своєю структурою вони істотно відрізняються один від одного.

 

Про які речовини йде мова?

Ми дізнаємося на сьогоднішньому уроці.

 

VІ. Вивчення нового матеріалу

 

  1. Що таке ліпіди?

Розповідь вчителя з елементами демонстрації

  1. Будова та властивості ліпідів

Робота з таблицею в підручнику

  1. Біологічна роль ліпідів

Обговорення з учнями

  1. Приклади використання ліпідів живими організмами
    1. Робота з підручником
    2. Запропонувати учням навести власні приклади використання ліпідів живими організмами

VІІ. Узагальнення та систематизація знань

 

  1. Коротко про головне

2. Перевірте свої знання

1. На які групи поділяються ліпіди?

2. Які функції виконують ліпіди в організмах рослин?

3. На конкретних прикладах поясніть значення ліпідів для тварин.

          4. Які властивості ліпідів сприяли тому, що вони стали основою клітинних мембран?

     3. Робота в групах

У верблюдів резервні ліпіди накопичуються у горбах, а у китів вони накопичуються під шкірою по всьому тілу. З якими властивостями ліпідів це може бути пов’язано?

 

VІІІ. Підсумки уроку

  1. Рефлексія
  2. Домашнє завдання

Опрацювати § 7, вивчити будову та функції ліпідів, запитання 6- усно (додатково)

  1. Оцінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Нуклеїнові кислоти. Роль нуклеїнових кислот як носія спадкової ін-

формації

Мета: ознайомити з особливостями будови, властивостями та функціями нуклеїнових кислот, їхньою різноманітністю; розкрити біологічну роль нуклеїнових кислот; формувати навички розв’язування елементарних вправ зі структури білків та нуклеїнових кислот; розвивати пам’ять, мислення, увагу, мову, уміння систематизувати інформацію, порівнювати та узагальнювати, працювати з таблицями, робити логічні висновки, навички самостійної роботи; виховувати розуміння цінності всіх компонентів живих організмів; формувати

науковий світогляд, інтерес до предмета.

Обладнання: таблиці «Структурні рівні організації білків», «Нуклеїнові кислоти».

Тип уроку: комбінований урок.

Місце уроку в навчальній темі: поточний.

Міжпредметні зв’язки: фізика, хімія, основи здоров’я.

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний етап

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Обговорення відповідей на запитання 6 після § 7
  2. Біологічний диктант

Ліпіди — це ___________ сполуки з різною структурою, але спіл ьними

властивостями: вони є _____________ у воді, добре _______________

у неполярних органічних розчинниках.

У живих організмах містяться різні ліпіди, зокрема ________________,

_____ та _______  тощо.

Особливо важливими жироподібними речовинами є ___________.

Вони завдяки своїй будові мають здатність утворювати _______________

шар, що є основою біологічних мембран.

Ліпіди виконують _____________, ___________, ____________, _________,

гормональну ф ункції, функцію _________.

  1. Самоперевірка

Ліпіди — це органічні сполуки з різною структурою, але спіл ьними

властивостями: вони є нерозчинними у воді, добре розчиняються

у неполярних органічних розчинниках.

У живих організмах містяться різні ліпіди, зокрема фосфоліпіди,

жири та стероїди тощо.

Особливо важливими жироподібними речовинами є фосфоліпіди.

Вони завдяки своїй будові мають здатність утворювати біл іп ід н и й

шар, що є основою біологічних мембран.

Ліпіди виконують будівельну, енергетичну, захисну, теплоізоляційну,

гормональну ф ункції, функцію запасання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

 

З курсу біології рослин і тварин пригадайте, де в їхніх клітинах зберігається спадкова інформація?

Які речовини відповідають за зберігання і відтворення спадкової інформації?

Чи однакові ці речовини в рослин і тварин?

 

   ІV. Мотивація навчальної діяльності

 

  Це  високомолекулярні органічні сполуки, що забезпечують зберігання, реалізацію, зміну та передавання спадкової інформації в живих організмах. Уперше їх описав у 1869 році швейцарський біохімік Фрідріх Мішер, яки й виділив із ядра клітин речовину, названу ним нуклеїном (від латин, nucleus —ядро), оскільки вважав, що нуклеїн міститься лише в ядрах клітин. Особливості будови та біологічні функції цих речовин тривалий час лишалися невідомими. Але саме з ’ясування їх структури

відкрило нову епоху в біології, дозволило зрозуміти молекулярні основи спадковості та мінливості.

Ми дізнаємося на сьогоднішньому уроці.

 

VІ. Вивчення нового матеріалу

 

  1. Нуклеїнові кислоти та нуклеотиди

 

 

 

 

 

 

  1. ДНК та РНК

  1. Нуклеїнові кислоти як носії спадкової інформації (відео)

Реплікація ДНК

VІІ. Узагальнення та систематизація знань

 

  1. Коротко про головне
  2.  Практична робота № 1.

Розв’язування елементарних вправ зі структури білків та нуклеїнових кислот (с. 33)

  1. Запитання 2 після § 8
     

VІІІ. Підсумки уроку

  1. Рефлексія
  2. Домашнє завдання

Опрацювати § 8, запитання 5 — усно (додатково) вивчити будову й функції нуклеїнових кислот

  1. Оцінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. АТФ . Поняття про перетворення енергії та реакції синтезу в біологіч-

них системах

Мета: ознайомити з будовою, основними властивостями та функціями АТФ; формувати поняття про перетворення енергії та реакції синтезу в біологічних

системах; розвивати увагу, мислення, пам’ять, мову, уміння порівнювати,

узагальнювати та систематизувати інформацію, встановлювати причинно-на-

слідкові зв’язки; виховувати розуміння цінності всіх компонентів живих ор-

ганізмів; формувати науковий світогляд, інтерес до предмета.

Обладнання: таблиця «Нуклеїнові кислоти».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Місце уроку в навчальній темі: поточний.

Міжпредметні зв’язки: основи здоров’я, фізика, хімія.

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний етап

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Обговорення запитання 5  с.35
  2. Виконати завдання 4 с.35
  3. Знайди пару
  1.  

 

  1. Аденін

2.

2. Гуанін

3

3.Урацил

4

  1. Цитозин

5

5.Тимін

4. Самоперевірка

Ключі :1-3, 2-5, 3-4, 4-1, 5-2.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

 

Які речовини відповідають за зберігання і відтворення спадкової інформації?

Чи однакові ці речовини в рослин і тварин?

 

   ІV. Мотивація навчальної діяльності

 

У життєдіяльності клітини активну участь беруть не тільки РНК і ДНК, але й окремі нуклеотиди. Які саме, ми розглянемо на уроці.

 

VІ. Вивчення нового матеріалу

  1. АТФ та її роль у життєдіяльності клітин

  1. Розповідь вчителя
  2. Робота з підручником
  1. Перетворення енергії та реакції синтезу в біологічних системах
    1.        Розповідь вчителем з елементами демонстрації

АТФ + H2O → АДФ + H3PO4 + 50 кДж/моль

VІІ. Узагальнення та систематизація знань

 

  1. Коротко про головне
  2. Запитання 3 після § 8
  3. «Телефон»

Учні за текстом підручника ставлять запитання один одному.

 

VІІІ. Підсумки уроку

  1. Рефлексія
  2. Домашнє завдання

Опрацювати § 8, запитання 6 — усно (додатково)

  1. Оцінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. У загальнюючий урок з тем «Вступ» і «Хімічний склад клітини та біо-

логічні молекули»

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з тем «Вступ» і «Хімічний

склад клітини та біологічні молекули»; продовжувати формувати знання

щодо необхідності зовнішніх джерел енергії для існування біологічних сис-

тем, необхідності різних продуктів харчування в раціоні людини; розвивати

пам’ять, увагу, мислення, мову, уміння аналізувати, узагальнювати й синте-

зувати інформацію, порівнювати, робити логічні висновки; виховувати розу-

міння цінності всіх живих організмів і природи в цілому, формувати науко-

вий світогляд, інтерес до предмета.

 Обладнання: таблиці «Рівні організації життя», «Білки», «Ліпіди», «Вуглеводи»,«Структурні рівні організації білків», «Нуклеїнові кислоти».

Тип уроку: урок узагальнення знань.

Місце уроку в навчальній темі: завершальний.

Міжпредметні зв’язки: фізика, хімія, основи здоров’я, екологія.

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний етап

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

 

ІІІ. Виконання самостійної роботи

с.36-37

або

VІІІ. Підсумки уроку

  1. Рефлексія
  2. Домашнє завдання

Повторити § 1–8

docx
Додано
25 січня 2018
Переглядів
2441
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку