Розробка уроків по темі: “Робота і професії ”

Про матеріал
Розробка уроків по темі: “Робота і професії ”. МЕТА: Ввести й активізувати у мові учнів ЛО теми “Вибір професії”. Практикувати учнів у читанні тексту з метою отримання загального уявлення (skimming) та з метою максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті (skanning).
Перегляд файлу

Розробка уроків по темі: “Робота і професії ” (9 клас)

 

Підтема:  Вибір професії. Нові ЛО.

 

Мета:  Ввести й активізувати у мові учнів ЛО теми “Вибір професії”. Практикувати учнів у читанні тексту з метою отримання загального уявлення (skimming) та з метою максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті (skanning).

 

Методико – дидактичне

забезпечення уроку:       підручник, комплект “Jigsaw sentences” для “Warm - up” (НО1), “Match the words”(НО2) , “Finish the sentences” (НО3), “Word building” (НО4), “Wordsquare” (НО5)

 

ХІД УРОКУ:

 

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

 Aim  

1. Повідомлення теми та мети уроку.

T: The topic of our lesson is “Choosing a profession”.

By the end of the lesson you should be able:

  • to recognize, understand and operate new words and word – combinations when reading the text and doing exercises:
  • to identify main ideas and details from the text for reading;
  • talk about choosing a profession.

Warm - up 

2. Уведення в іншомовну атмосферу

Game “Jigsaw sentences”.

Give a set of jigsaw sentences to each pair or group of four students. Ask students to make up 3 sentences, then to read them and translate. Which group will be the first one to make up sentences?

 

(НО1):                 JIGSAW SENTENCES

                ( the cards are mixed)

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Основна частина уроку

 

Presentation   

1. Пред‘явлення теми для спілкування.

  1. Discussion. Бесіда з учнями.

T: Why is the school year considered to be very important for you? To have a ninth – year education is very important, but is it enough nowadays? What are you going to do after the ninth form?

  1. Presenting vocabulary. Уведення та первинна активізація ЛО теми “Вибір професії”.

а) Виконати вправу 3 (стор. 79 - 80).

 T: Read the words with the translation.

б) Знайди пару.

 


(НО2):

 

Key: 1c, 2f, 3g, 4j, 5i, 6a, 7b, 8e, 9h, 10d

в) Закінчи речення

(НО3):

 

  г) Утворити речення.

Т: Make up your own sentences ucing (НО2)

д) Тлумачення ЛО.

T: Do you know the difference between using of the words “occupaton”, “trade”, “profession”?

У чому різниця між словами “occupaton”, “trade”,“profession”? Пояснення вчителя.

 

 

An  “occupaton” is an activity of any kind for which a person has the necessary qualifications and training.

For example: I’m a teacher by my occupation. My husband is a taxi – driver by by his occupation.

A “ trade” is an occupation, too. A trade is a skilled manual job requiring on – the – job training.

Vocational schools in our country teach different trades: cooking, furniture – making, operating different machines. In these schools you can get training in any trade you may choose.

A  “profession” is a kind of occupation for which people must have a spetial education. Very often a profession requires a spetial high education at a institute or university.

For example: a lawyer, an architect, a doctor, a teacher.

But be careful operating with this words. English people speak of the profession of teaching, of medicine, or of the profession of secretary, shop – assistent.

 

3) Reinforcement. Закріплення ЛО.

а) T:  Look at the pictures of ex. 18, p. 84 – 85 and divide the occupations of the people on the pictures in two groups.

 

Compare your tables with desk – neighdour.

б) Tренувальна вправа.

 

 

 

 

 

 

(НО4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4) Lexical game. Wordsquare (НО5)

(НО5) Find ten more jobs in the wordsquare.

 

R

B

K

M

F

P

A

Y

G

S

P

L

F

E

D

I

R

E

C

T

O

R

O

J

B

N

D

G

S

A

H

E

T

F

L

X

E

G

R

O

S

I

E

A

U

V

I

O

R

I

J

C

C

A

I

C

A

N

T

W

L

N

V

K

H

T

E

H

R

W

I

A

D

E

D

P

M

D

O

E

T

W

C

I

T

E

X

G

U

X

G

R

I

H

I

T

Y

R

M

Q

O

A

I

B

S

J

A

E

S

C

I

E

N

T

I

S

T

Y

N

R

C

C

L

A

K

Z

S

I

N

G

E

R

N

B

M

O

M

O

D

E

L

A

P

A

 

 

R

B

K

M

F

P

A

Y

G

S

P

L

F

E

D

I

R

E

C

T

O

R

O

J

B

N

D

G

S

A

H

E

T

F

L

X

E

G

R

O

S

I

E

A

U

V

I

O

R

I

J

C

C

A

I

C

A

N

T

W

L

N

V

K

H

T

E

H

R

W

I

A

D

E

D

P

M

D

O

E

T

W

C

I

T

E

X

G

U

X

G

R

I

H

I

T

Y

R

M

Q

O

A

I

B

S

J

A

E

S

C

I

E

N

T

I

S

T

Y

N

R

C

C

L

A

K

Z

S

I

N

G

E

R

N

B

M

O

M

O

D

E

L

A

P

A

 

KEY: DIRECTOR, POLITIKIAN, WAITER, ENGEINEER, DOCTOR, MODEL, SCIENTIST, MANEGER, ARTIST, and SINGER.

 

Reading   

4.Пред‘явлення тексту для читання “Choosing a profession”, впр.4         (стор. 80)

  1. Pre – Reading Activities. Етап підготовки до читання тексту.

   Бесіда з учнями.

   Think about

 

 


              to go to the tenth form and receive complete

           secondary education at school?

 

What is better for you                to get a specialized secondary education at a

to do after finishing the    college or a technical school?

ninth form?     

     to go to a vocational school and get a trade?

          

          to start working at once?

 

 

  1. While – Reading Activitіes. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання.

а) Skimming. Переглядове читання тексту з метою отримання загального уявлення про його зміст.

T: Look through the text and say in what paragraph can you find the answer to the following question:

How many roads are opened before the ninth form pupils?

b) Scanning. Читння тексту з метою максимально повного та точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті та критичного її осмислення.

T:  Find in the text and read the sentences or them which correspond to the following Ukrainian ones.

 Впр. 10 (стор. 81)

  1. Post – Reading Activitіes.. Контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ.
  1. T:  Answer the questions.

              How many roads are opened before the ninth form pupils?

              Where can ninth form pupils continue their education?

              What profession can you receive at vocational school?

              What examinations must the ninth form pupils pass to enter the technical school?

  1. T: Read the last sentence of the text “Choosing a profession”. Express your agreement or disagreement with this statement.

 

ІІІ. Заключна частина уроку

 

Homework  

1. Домашнє завдання.

     Впр. 3а, б стор. (79 – 80), вивчити нові слова.

     Впр. 5 (стор.80), при виконанні вправи використовувати таблицю часових форм дієслова на стор. 129 граматичного довідника.

Summarizing    

2. Підбиття підсумків уроку.

     T:  What were we talking about today?

           Is this school year very important for you? Why?

 

 

doc
Додано
20 серпня 2020
Переглядів
908
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку