"Розробка уроків
з біології для 9 класу
на тему "Еволюція органічного світу"
до підручника авт. К.М.Задорожний . Перебачено використання друкованого робочого зошита авт. К.М.Задорожний
Автор вчитель біології Діденко Л.О., І категорія
Тема. Розвиток еволюційних поглядів. Докази еволюції
Мета: сформувати знання про розвиток поглядів на походження видів живих істот; ознайомити із процесами еволюції та еволюційної теорії: розвивати логічне мислення та вміння отримувати та використовувати інформацію; виховувати навчальний інтерес.
Обладнання: підручник, РЗ, презентація
Тип уроку: засвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Психологічна розминка «Актуалізація обох півкуль головного мозку»
ІІ. Актуалізація опорних знань
У попередніх класах ви ознайомилися з особливостями будови й життєдіяльності багатьох груп живих організмів. Пригадайте основні групи рослин і тварин, які ви вивчали в попередніх класах. Чи існує зв’язок між особливостями будови й життєдіяльності цих організмів? Які з них є найбільшими за кількістю видів?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Ознайомлення учнів із підручником «Еволюційне вчення», авт.. Яблуков, Юсуфов.
ІУ. Повідомлення теми та мети уроку
У. Вивчення нового матеріалу
Словник
Еволюція - це процес змін живих організмів, який стає причиною появи їх нових форм.
Еволюційна теорія — це пояснення механізмів процессу еволюції.
І група – Палеонтологічні докази еволюції
ІІ група – Молекулярно-генетичні докази.
УІ. Узагальнення та систематизація знань
1. Поясніть, як розвивалися погляди на появу живих істот.
2. У чому різниця між еволюцією та еволюційною теорією?
3. Наведітьприклади палеонтологічних доказів еволюції.
4. Наведіть приклади молекулярно-генетичних доказів еволюції.
УІІ. Підведення підсумків уроку
§37- вивчити, №5-6, с. 151- письмово
Тема. Популяції живих організмів та їхні основні характеристики. Популяція як одиниця еволюції
Мета: сформувати знання про популяцію, її щільність та чисельність, структурно-вікову структуру; розвивати логічне та критичне мислення, самоорганізацію; виховувати навчальний інтерес
Обладнання: підручник, РЗ, презентація
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент
Психологічна розминка «Палітра»
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Еволюція
Еволюційна теорія
Палеонтологія
Учні а листочках пишуть один одному запитання, а потім перевіряють
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Пригадайте, з якими групами живих організмів ви ознайомилися в курсі біології. Чим вони між собою відрізняються? У яких середовищах живуть ці організми? Яким чином вони живляться?
ІУ. Мотивація навчальної діяльності
Робота з малюнками
Що ви бачите на малюнках?
У. Повідомлення теми та мети уроку
УІ. Вивчення нового матеріалу
Словник
Популяції
Словник
Чисельність популяції
Щільність популяції
Розповідь вчителя з лементами демонстрації
1.Словник
Генофон
2. Робота з підручником
УІІ. Узагальнення та систематизація знань
1. Що таке популяція?
2. За допомогою яких характеристик можна оцінити стан популяції?
3. У чому різниця між чисельністю й щільністю популяції?
4. Що таке: а) статева структура популяції; б) вікова структура популяції?
5. Чи завжди тварини з популяції, яка проживає на певній території, буде розподілятися по цій території рівномірно? Поясніть на конкретних прикладах.
УІІІ. Підсумок уроку
«Палітра» - порівняння
§38- вивчити, №6 с. 153- письмово
Тема. Еволюційні фактори. Механізми первинних еволюційних змін. Природний добір
Мета: ознайомити учнів з еволюційними факторами та прикладами їхньої дії; сформувати знання про природний добір; навчити розрізняти та аналізувати види природного добору; розвивати логічне мислення, самостійність; виховувати навчальний інтерес.
Обладнання: підручник , друкований РЗ, презентація.
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Прийом «Світлофор»
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1.Сукупніст особин одного виду, які відтворюють себе протягом великої кількості поколінь і тривалий час займають певну територію … (популяція).
2. Загальна кількість особин на певній території, які належать до однієї території… (чисельність популяцій)
3. Середня кількість особин на одну одиницю площі чи об’єму …(щільність популяцій)
4. Співвідношення статей як відношення кількості самців до самок або кількості самців до загальної кількості самців і самок… (статева структура популяції).
5. Співвідношення чисельності особин різних вікових класів і поколінь … (вікова структура популяції).
6. Сукупність генів усіх особин популяції становить її …(генофонд).
ІІІ. Актуалізація опорних знань
У попередньому параграфі ви дізналися про популяцію та їхню структуру. Чому популяцію вважають елементарною одиницею еволюції? Чи може генофонд популяції змінюватися?
ІУ. Мотивація навчальної діяльності
Робота з малюнком
У. Повідомлення теми та мети уроку
УІ. Вивчення нового матеріалу
Еволюційні фактори
Учні по-черзі читають таблицю та аналізують прочитане.
Складання схеми
Приклади:
Стабілізуючий – щитні мають короткий термін життя і живуть у калюжах. Пересихання калюжі переживають у формі яйця.
Рушійний – захисне забарвлення.
Дизуптивний – комахи які живуть на невеликих островах в океані мають або дуже розвинені крила, або взагалі не мають крил.
Статевий – різниця за зовнішнім виглядом: курка і півень, самка і самець оленя.
УІІ. Узагальнення та систематизація знань
І група – доведіть що твердження є вірним
ІІ група – доведіть що твердження помилкове.
УІІІ. Підсумковий урок
§ 39 вивчити, РЗ
Тема. Вид. Критерії виду. Механізм видоутворення.
Мета: сформувати поняття «вид», «критерії виду», сформувати знання про способи видоутворення; розвивати самостійність, критичне мислення, виховувати навчальний інтерес
Обладнання: підручник, РЗ, презентація
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Психологічна хвилинка (побажання один одному успіхів)
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Що таке фактори еволюції?
2. На конкретному прикладі поясніть, що таке популяційні хвилі.
3. На конкретному прикладі поясніть, що таке мутаційний процес.
4. На конкретному прикладі поясніть, що таке міграція.
5. Чому дрейф генів є ненаправленим фактором еволюції?
6. Які існують форми природного добору?
7. На конкретних прикладах поясніть дію статевого добору.
8. За яких умов відбувається стабілізуючий добір?
9. За яких умов відбувається дизруптивний добір?
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Пригадайте фактори еволюції, з якими ви ознайомилися. Назвіть їх. Чому ці
фактори діють саме на популяції? Що таке природний добір і чим він відрізня-
ється від інших еволюційних факторів?
ІУ. Мотивація навчальної діяльності
Як ви розумієте вислів
У. Повідомлення теми та мети уроку
УІ. Вивчення нового матеріалу
Словник
Вид
Робота з таблицею «Критерії виду»с.158 та презентацією
УІІ. Узагальнення та систематизація знань
УІІІ. Підсумок уроку
1.Рефлексія – «Емоції»
§ 40 вивчити, РЗ
Тема. Адаптації — результат еволюційного процесу. Основні положення сучасної
теорії еволюції
Мета: сформувати знання про адаптації та їх способи: конвергенцію, дивергенцію,паралелізм; ознайомити з положенням сучасної еволюційної теорії; розвивати логічне мислення, самостійність; виховувати навчальний інтерес.
Обладнання: підручник , друкований РЗ, презентація.
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Психологічна розминка «Актуалізація обох півкуль головного мозку»
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Робота в парах
Додаток 1
Робота в групах
Додаток 2
ІІІ. Актуалізація опорних знань
У попередніх класах ви ознайомилися з особливостями будови й життєдіяльності багатьох груп живих організмів. Пригадайте, чи існує зв’язок між особливостями будови й життєдіяльності рослин і тварин.
ІУ. Мотивація навчальної діяльності
Робота з ілюстрацією хамелеона.
Що ви знаєте про цю тварину.
У. Повідомлення теми та мети уроку
УІ. Вивчення нового матеріалу
Адаптація
Морфологічні фізіологічні біохімічні етологічні
Приклади:
Морфологічні: захисне забарвлення, колючки, товста кутикула, волосяний покрив, жировий шар.
Фізіологічні: стійкість фізіологічних параметрів: стала температура тіла, вміст кисню, вуглекислого газу, вміст цукрув крові.
Біохімічні: сталість біохімічних процесів, вироблення певних ферментів.
Етологічні: страх змій та уникання контактів з ними через побоювання отруйних укусів.
Конвергенція, мал..41.2
Дивергенція, мал.. 41.3
Паралелізм, мал.. 41.4
Робота з підручником в парах.
Розуміння прочитаного.
У. Узагальнення та систематизація знань
1. Коротко про головне
2. Робота в РЗ
3. Бесіда
1. Що таке адаптація?
2. Які бувають адаптації?
3. Як виникають явища: а) конвергенції; б) дивергенції?
4. Які існують основні положення синтетичної теорії еволюції?
5. На конкретному прикладі поясніть утворення гомологічних органів.
6. Якими органами — гомологічними чи аналогічними — є крила метеликів і птахів? Обґрунтуйте свою точку зору.
УІ. Підсумок уроку.
1.Рефлексія
2. Домашнє завдання
§41- вивчити, РЗ
Випереджальне завдання
Тема. Еволюція людини. Етапи еволюції людини
Мета: сформувати знання про етапи еволюції людини та вплив на неї різних факторів; розвивати логічне мислення, самостійність; виховувати навчальний інтерес.
Обладнання: підручник , друкований РЗ, презентація.
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Психологічна установка «Посміхнися товаришу по парті»
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Вивчаючи біологію тварин, ви дізналися, що людина належить до хребетних тварин і є представником ссавців. Які характерні ознаки притаманні цій групі? Хто із ссавців є найближчим родичем людини?
ІУ. Мотивація навчальної діяльності
Обговорення твердження
У. Повідомлення теми та мети уроку
УІ. Вивчення нового матеріалу
Робота з таблицею (Додаток 3) та підручником с.164-166
УІІ. Узагальнення та систематизація знань
УІІІ. Підсумок уроку
§42- вивчити
Тема. Світоглядні та наукові погляди на походження життя
Мета: сформувати знання про світоглядні та наукові погляди на походження життя; розвивати логічне та критичне мислення, самостійність; виховувати навчальний інтерес.
Обладнання: підручник , друкований РЗ, презентація.
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Психологічна розминка «Актуалізація обох півкуль головного мозку»
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Які із сучасних видів мавп є найближчими родичами людини?
2. Коли й де жили перші представники родини Люди?
3. Які особливості притаманні австралопітекам?
4. Де сформувався вид Людина розумна?
5. Порівняйте представників роду Людина й австралопітеків.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Мотивація навчальної діяльності
Ви розглядали особливості будови й функції органічних речовин живих організмів. Які з них є біополімерами? Які мономери утворюють ці біополімери? Чи можуть клітини обходитися без якихось із цих біополімерів?
ІУ. Повідомлення теми та мети уроку
У. Вивчення нового матеріалу
1.Теорія виникнення життя на Землі
Робота з підручником заповнення таблиці
Теорія |
Основні положення |
Креаціонізм |
|
Стаціонарний етап |
|
Панспермії |
|
Біогенезу |
|
Абіогенезу |
|
РНК-світу |
|
2. Час і місце зародження життя
Робота з підручником с.169-170
Розуміння прочитаного.
3. Етапи виникнення життя
Порівняння основних етапів виникнення життя в теорії Опаріна — Холдейна й су-
часних теоріях.
4. Останній універсальний предок
Розповідь вчителя
УІ. Узагальнення та систематизація знань
УІ. Підсумок уроку
§43- вивчити, §§ 37-42 – повторити, № 7 с.171 – письмово (підручник)
Тема. Узагальння та систематизація знань з теми «Еволюці органічного світу»
Мета: узагальнити та систематизувати знання з теми; розвивати вміння використовувати набуті знання; виховувати навчальний інтерес.
Обладнання: підручник або роздатковий матеріал
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Психологічна розминка «Актуалізація обох півкуль головного мозку»
ІІ. Пояснення виконання самостійної роботи
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
У зошитах поки учні виконують самостійну роботу
ІУ. Підсумок уроку
§§ 37-43 – повторити
Додаток 1
Додаток 2
Додаток 3