Урок – роздум: «Біологічні основи довголіття» доречно провести останнім у темі: «Розмноження та розвиток людини» або як позакласний захід. Матеріал уроку містить цікаву інформацію щодо факторів, які сприяють по- довженню життя, перспектив геронтології, відповідального ставлення до свого здоров'я та здоров'я оточуючих, виховує в учнів моральні якості.
Урок – роздум на тему:
« Феномен життя і смерті. Біологічні основи активного довголіття». 8 кл
Мета: - закріпити знання учнів про вікову періодизацію онтогенезу,
основні поняття теми;
- сформувати в учнів знання про старіння і смерть як біологічно
запрограмовані стадії онтогенезу, теорії старіння, фактори, що
сприяють подовженню життя й активному довголіттю, перспек-
тиви геронтології;
- розвивати допитливість учнів, пізнавальний інтерес, вміння пра-
цювати з додатковою літературою;
- виховувати моральні якості учнів, відповідальне ставлення до
свого здоров’я та здоров’я оточуючих.
Методи навчання: розповідь, бесіда, коментування схем, висловів вчених,
відеоматеріалів, презентації учнів, публікації.
Хід уроку.
Розташувати основні поняття теми в логічній послідовності.
- гамети, сперматозоїд, яйцеклітина, гаплоїдний, диплоїдний набір
хромосом, онтогенез,плід ембріон,вагітність, ембріон, ембріональний
період, запліднення,пологи, постембріональний період.
2. Мотивація учбової діяльності, постановка мети та завдань уроку.
В одному із залів музею мистецтв в Бостоні висить картина Гюго. Що
зобразив художник на своєму полотні?
«Унизу праворуч спить немовля. Поруч сидять жінки. Людина зриває пло-
ди. Завершує сюжетну лінію картини покірна фігура старика, який замис-
лився про смерть» Як би ви назвали цю картину?
- Які етапи постембріонального періоду ви знаєте?
- новонародженість,
- грудний період,
- дитинство,
- підлітковий вік,
- юність,
- молодість,
- зрілість,
- старість, смерть.
Життя йде, його не зупинити. «З точки зору молодості, життя- це нескінчене майбутнє. З точки зору старості – дуже коротке минуле».
Чого тільки не робило людство у пошуках вічної молодості. Ви, мабуть,
пам’ятаєте багато народних казок і легенд, герої яких шукали чарівні на-
пої, молодильні яблука, завдяки яким можна зберегти вічну молодість.
Серед рецептів: ріг носорога, кров гладіатора, бульйон із м’яса черепахи,
дрібно пожоване м’ясо попуги.
- Та чи існують насправді способи продовження молодості?
- Які причини передчасного старіння?
Ви ще молоді та юні. Здається, старість далеко. Але роки, що попереду-
не вічність. Старість обов’язково прийде й до кожного з вас. І вже зараз
ми ставимо запитання:
- Що найважливіше в житті? (Фрагмент фільму)
- Як прожити довго?
Вивчення нового матеріалу.
організмам.
Геронтологія – наука, яка вивчає проблеми старіння. Її завдання – по-
довжити життя людини, відсунути смерть.
« Я вірю, що наука вирішить всі головні завдання життя і смерті», -
говорив І.І.Мечніков, який запропонував одну з теорій старіння. (Загалом
існує близько 200 теорій старіння).
І.І.Мечніков: патологічна теорія: організм отруюється токсинами бакте-
рій товстого кишечника.
Для попередження передчасного старіння вчений запропонував метод
нормалізації мікрофлори товстої кишки шляхом застосування кисломо-
лочних продуктів. Абхазці, серед яких багато довгожителів, радять:
« Хочеш довго жити – пий побільше простокваші.»
О.Богомолець: тканинна теорія: вікові зміни у сполучній тканині.
І.П.Павлов та його учні: старіння починається з мозку.
Зменшення нейронів мозку (15-16 років) – Зниження рівня метаболізму
(27-29 років) – Зміни в імунній системі – Зміни в ендокринній системі.
Давні греки вважали, що «Померти в 70 років – це все одне, що помер-
ти немовлям.»
Презентація учнів: «Довгожителі планети.»
Тривале життя прожили і деякі генії людства:
- Платон - 80 років.
- Гіппократ – 85 (104) років
-Мікеланджело – 90 років
-Тиціан – 99 років
-Репін – 86 років
- Амосов – 89 років.
І.П.Павлов говорив: « Людина може жити до 100 років. Ми самі своєю
безладністю, своїм жахливим ставленням до свого власного організму
зменшуємо цей нормальний термін до значно меншої цифри.»
Наш спосіб життя й ряд інших причин (Які ж саме?), вкорочують життя
людини. (Фрагмент фільму)
говорить народна мудрість: «Єдиний спосіб подовжити життя – не вкорочувати його собі.»
«МИ ОБИРАЄМО ДОВГОЛІТТЯ !» (Фрагмент фільму)
Давайте згадаэмо фактори негативного впливу на здоров’я людини.
(Харчування, стреси, екологія, шкідливі звички).
Так чим же потрібно харчуватися, щоб прожити 100 років? (Повідомлення учнів)
Найдовше живуть жителі Японії – середня тривалість життя японця
становить 92 роки. Основне, чим харчуються японці – це, звичайно рис.
В ньому міститься багато калію, а він дозволяє зберегтися серцю трива-
лий час. Крім того, вони вживають морепродукти, які повні йоду, а він
сприяє гарній роботі щитовидної залози; морську рибу, вона знижує хо-
лестерин в крові; овочі – капусту, редьку, моркву, салат.
Французи живуть в середньому 80 років. Вони відрізняються вимогли-вистю до якості продуктів, які вживають в їжу. Сири, риба, коренеплоди
та овочі – це основні компоненти раціону французів, і вони повинні бути
просто бездоганні у своїй якості.
В Італії люди живуть теж приблизно 80 років. Дожити до такого віку їм
допомагає середземноморська дієта, яка складається з фруктів і овочів,
а також цитрусові й оливки. І ту шкоду, що наносить італійцям пристрасть
до мучного, покривається користю зелені, фруктів та овочів.
Корейці майже не п’ють і не курять, що дозволяє їм знаходитися на чет-
вертому місці в рейтингу. Вони їдять дуже мало солі і не мають звички
переїдати. Тому середня тривалість життя корейця складає 79,7 років.
Швейцарці живуть трохи менше. В цій країні не переносять замороже-
них продуктів, напівфабрикатів і концентратів, жителі цієї країни нама-
гаються вести здоровий спосіб життя. В Швейцарії досить популярні зла-
ки – каші та мюслі, а також трав’яні чаї.
Китайці говорять, що їдять все, що можуть зловити, зібрати і приготува-
ти. Але насправді, китайці не такі вже всеїдні. Вони харчуються в основно-
му рисом, морепродуктами, соєю, чечевицєю і горохом. Саме завдяки бо-
бовим жителі Китаю живуть довго.
В Норвегії вживають в основному каші, рибу і молочні продукти. Нор-
вежці не аматори цукру, що і дозволяє їм довго жити й уникати проблеми
зайвої ваги.
В Україні, станом на 2013 рік, середня тривалість життя досягла 70 років.
Люди стали більше економити і стали більше вирощувати овочі та фрукти
у себе на городах. Медичні препарати стали теж менш популярні, так як
люди стали частіше застосовувати народні методи лікування.
Робота в групах. Завдання: використовуючи додаткову інформацію, дати поради: «Як прожити довго і щасливо?»
1). Група. Для того, щоб жити так довго, як японці чи жителі інших країн,
не обов’язково переїжджати туди. Кажуть, що вчаться на чужих помилках.
В даному випадку слід вчитися саме на досягненнях.
Так які ж саме продукти повинні бути на нашому столі?
* Звертати увагу на якість продуктів!
* Обов’язково виключити із свого раціону сигарети й алкоголь.
* Уникайте газованих напоїв, краще вода, соки й зе-
лений чай. За результатами останніх досліджень, зе-
лений чай рятує від раку, діабету й атеросклерозу.
* М’ясо краще замінити рибою або хоча б розба-
вити м’ясні страви зеленню й овочевими гарнірами.
* Овочі й фрукти – без обмежень, а що стосується
солі, то її поменше.
* П’ята умова – «японська». Вживайте рис й море-
продукти – японський рецепт молодості й довголіття.
Пам’ятайте, що: «Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити».
Ну а якщо дуже чогось хочеться?
* Робіть собі невеличкі послаблення. Лікарі не тіль-
ки дозволяють, а навіть заохочують до такої поведінки
2) Група. Аристотель писав: «Ніщо так не руйнує й не виснажує людину як тривала бездіяльність».
* Любіть справу, роботу, якою займаєтесь.
«Лише в труді живе людина,а без труда її нема».
*Щодня треба вставати і братися за справу. «Якщо
ви любите дивитися телевізор в піжамі, то, як вважа-
ють столітні довгожителі, ця звичка може рано звести
в могилу».
* Розв’язуйте кросворди – це один із засобів трену-
вання мозку. І якщо ви почнете ще змолоду розв’язу-
вати їх по одному на тиждень, то опинитесь у набага-
то кращому стані в похилому віці.
* Активна діяльність, і фізична, і розумова – най-
простіші й найефективніші рецепти від передчасного
старіння.
«Вважай нещасливим той день або годину, в який ти не засвоїв нічого нового і нічого не додав до своєї
освіти». (Я. Коменський)
3) Група. Кажуть, що: «Перше народження людини – фізичне, друге –духовне».
Ще Конфуцій говорив, що: «Добропорядні й мудрі
люди живуть довго».
* Зберігайте духовність – радять літні люди. Біль-шість з них ходять раз на тиждень до церкви. Церков
відвідують не всі, а ось творити добро може кожен.
«Коли будеш робити добро кому-небудь, поміть, що
отримаєш таке ж задоволення як і та людина».
*Створіть міцну, як фортеця, сім’ю. Не сваріться із
своїми домочадцями, близькими людьми й отримає-
те близько 7 років щасливого життя додатково.
Дослідження довели, що одружені люди живуть дов-ше. А це тому, що вони підтримують один одного,
турбуються один про одного.
Ще В.О.Сухомлинськийь писав:
«Сім’я – перше джерело, з якого починається
велика ріка почуттів і переконань».
4) Група. В лабораторії І.П.Павлова піддослідні собаки тривалий час пе-
ребували в нервовому напруженні. Вони мало спали, на них діяли різни-
ми подразниками, тим самим створювалося велике навантаження на мо-
зок. У тварин розвивалася картина швидкого старіння. Таким чином було
доведено, що тривалі нервові навантаження, негативні емоції прискорю-
ють старіння.
* Уникайте негативних емоцій. Ще 10 років ви додасте до свого життя, якщо будете з усмішкою зу-
стрічати день, постійно випромінювати позитив й
збирати навколо себе якомога більше відданих дру-
зів.
* Будьте вдячні тому, що маєте. Оптимісти зазвичай
здоровіші. Депресія, замкнутість, сум, заздрість, рев-
нощі, гнів, образи – руйнують життя.
«Не той пропав, хто в лихо впав, а той пропав, хто духом впав».
Життєрадісність, активність, упевненість у собі – умови довголіття. «Смійся більше – проживеш довше».
* Спілкуйтесь з людьми похилого віку. Психологи
стверджують, що коли старенькі люди спілкуються з
молоддю, або виховують їх, це допомагає їм відчувати свою цінність, надає сенс життя.
5) Група. Вчені – геронтологи прийшли до висновку, що є певні правила
і якщо виконувати їх, то можна прожити довше.
* Якщо хочете додати до свого життя 15 років, то
встановіть і дотримуйтесь режиму дня.
* Заняття спортом протягом усього життя можуть додати вам ще 10 років.
У китайських довгожителів великою популярністю ко-
ристуються комплекси так званої китайської гімнастики. В них немає силових вправ, які перенапружують
організм. Китайці суворо стежать за диханням, щоб
«розповсюджувати життєву енергію всім тілом».
1.Повільний вдих через ніс - видих одним швидким
рухом через рот, затримка дихання на 3 – 5 сек.
2.Швидкий глибокий вдих через рот, повільний
видих через ніс. (4 – 8 разів).
3. Руки через сторони вгору – вдих, сходне положен-
ня – видих.
4. Ноги разом, руки на талії. Відведення прямої ноги
вбік, повернення у сходне положення – вдих, пауза –
видих (6 – 8 разів)
5. Ноги на ширині плеч. Нахил вперед – видих,
сходне положення – вдих. (4 - 8 разів)
* Хороший відпочинок і повноцінний сон допомо-
жуть прожити зайвих 5 років.
* Ходіть побільше. (Згадайте поради М.М.Амосова). Вибирайтеся частіше на свіже повітря.
* Бажання жити!
Ще одна порада: «Дивіться на життя по – філософські»
На вопросы – как дожить
Лет до девяноста,
Отвечают, что дожить очень даже просто.
Но спешат предупредить,
Что не в том основа,
Чтоб не пить и не курить,
И не есть мясного,
А она совсем в другом,
В более глубоком:
Чтоб глядеть на все кругом
Равнодушным оком.
Скажем, бьет хулиганье
Во дворе девчонку,-
Это дело не твое,
Отойди в сторонку.
Карьерист по службе прет
Через три ступеньки,
Подхалимничает, врет,
А тебе до феньки.
Избегай любовних мук,
Не томись, не майся,
Отвернулся лучший друг,- тоже не терзайся.
Чтобы лет своїх не красть,
Делай все без страсти,
Потому что людям страсть
Серце рвет на части.
Если все это поймешь,
То легко и просто
Ты,пожалуй доживешь
Лет до девяноста (Чи згодні ви з цими порадами?)
Только нравятся не всем
Наставленья эти,
Ибо вот вопрос: зачем
Жить тогда на свете?
Да к тому же говогят,
Что довольно часто
Тем, которые горят,
Лет бывает за сто!
немає. Але вона існує, тільки не в просторі, а в часі. І свого часу кожен з нас, залишаючись жителем Землі, переселяється на цю планету.
Ви бажали б продовжити молодість, дорослі – період зрілості.
Вчені, лікарі не можуть «виписати» рецепт довголіття, але багато чого
кожен з вас може зробити сам. Я впевнена: «Ви можете!».
«Я можу!» - повинен повірити в себе кожний.
Д.З. Скласти кросворд на тему: «Ми обираємо довголіття!»
Основи здоров’я
Вислови до уроків:
* « Здоров’я настільки переважає всі блага життя, що
воістину здоровий злидар щасливіший за хворого ко-
роля.» (А. Шопенгауєр)
* « Здоров’я – це коли кожний день кращий».
(Ф. Адамс)
* «Щастя – це здоров’я, коли його не помічаєш,
значить воно є». (І. Тургенєв)
* « Здоров’я не купиш, його розум дарує».
* « Судіть про своє здоров’я по тому, як ви радієте
ранку і весні». (Г. Торо)
* « Знай, крім рішення й надії до здоров’я ведуть
дії».
* « Головним скарбом життя є здоров’я, і щоб його
зберегти, треба багато чого знати».
* « Здоров’я дитини – багатство родини, здоров’я
народу – багатство країни»
-35-
Розділ: «Психічна та духовна складові здоров’я»
Урок№1
Тема: «Всебічний розвиток особистості».
Мета: - сформулювати ознаки гармонійного розвитку особистості та есте-
тичні вияви здоров’я, правила загальнолюдської моралі;
- розвивати мислення на основі загальних розумових дій, вміння
робити висновки, розуміти послідовність та причинно-наслідкові
зв’язки, а також спостерігати, порівнювати, систематизувати.
- продовжити виховувати бажання гармонійно розвиватись з метою
формування особистості, виховувати потребу вести здоровий спо-
сіб життя необхідність дотримання правил загальнолюдської
моралі.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Методи навчання: розповідь, вправа «Мікрофон», робота в парах, елемен-
тренінгу, створення колажу уроку, робота з підручником.
На дошці: ХТО Я ?
ПЕРШЕ НАРОДЖЕННЯ ЛЮДИНИ – ФІЗИЧНЕ,
ДРУГЕ – ДУХОВНЕ.
Хід уроку.
І.Актуалізація опорних знань.
- Що таке здоров’я?
- Назвіть складові здоров’я.
ІІ. Мотивація учбової діяльності, постановка мети та завдань уроку.
Ситуаційна задача: Юрко захоплюється комп’ютером, і в інформатиці рів-
них у класі йому немає. Але він більше нічим не хоче займатися.
-36-
Інші предмети практично не вчить і має з них не дуже гарні оцінки.
Навіть колиб хлопці кличуть його пограти в футбол, він відмовляється, воліючи посидіти за комп’ютером. У чому полягає небезпека такої ситуації?
- Чи розвинений цей підліток Юрко?
-Всебічно чи ні?
Завдання уроку: - з’ясувати, що таке «особистість»;
- всебічно розвинена особистість, яка вона?
- створити колаж «Ідеал».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Розкрити зміст поняття «особистість» (робота з підручником)
- Як ви думаєте, які чинники впливають на розвиток особистості? (Спадко-
вість, особиста діяльність людини, соціальне середовище, виховання та
вплив суспільства).
2. Об’єднання учнів в 4 групи.
* Ідеал з точки зору лікаря: вести здоровий спосіб життя, турбуватися про
своє здоров’я та здоров’я оточуючих. (Коментування учнями складових
здорового способу життя).
* Ідеал з точки зору роботодавця: мати здібності,знання, хист, бажання са-
мовдосконалюватися, бути інтелектуально розвиненою людиною.
* Ідеал як громадянин України: знати закони, свої права та обов’язки.
(Коментування прав дитини, обов’язків учня, батьків, правил поведінки
в школі, громадських місцях).
* Ідеал з точки зору психолога: за допомогою волі будує свій характер, во-
лодіє культірою людських взаємин, культурою спілкування.
-37-
(Учні називають риси характеру, якості, притаманні психологічно благопо-
лучній людині, пояснюють, що означає поняття «внутрішній світ» людини.)
- Як ви розумієте вислів: «Ніяка зовнішня чарівність не може бути повною,
якщо вона не оживлена внутрішньою красою» (В. Гюго).
3 .Об’єднання учнів в пари за допомогою гри – руханки «Струмочок».
Завдання парам: обговорити, як змінилися за останній рік їхні цінності,
риси характеру. Наскільки кожен з учнів близький до поняття «Ідеал».
ІУ. Закріплення учбового матеріалу.
1. Відповісти на питання ситуаційної задачі.
2. Закінчити речення:
- «Вашому особистому зростанню будуть сприяти…»
- «У гармонійно розвинутої особистості повинні бути такі якості…»
У. Підведення підсумків уроку.
Отже, діти, ви – наше майбутнє. Кожен із вас стане особистістю з широким
розумінням своїх громадських обов’язків, з високорозвиненим мозком, з
почуттям патріотизму, гуманізму, гуманного ставлення до інших, що ви бу-
дете працьовитими людьми, які ніде, ні за яких обставин не зламаються
морально й відстоюватимуть та проводитимуть свою незалежну думку.
Це означає, що ви обов’язково станете фізично, соціально, психічно і ду-
ховно здоровими!
УІ. Домашнє завдання: §13. Скласти схему: «Якості гармонійно
розвиненої людини» .
-38-
Здоров’я – це єдине ціле, що складається із аспек-
тів, які пов’язані один з одним та впливають один
на одного.
Портфоліо «Я – здорова людина».
Орієнтовна структура:
1, 2 сторінки – фото, відомості про учня, батьків.
3 сторінка – «Моє фізичне здоров’я»: режим дня, корисні та шкідливі звич-
ки, відвідування спортивних секцій, досягнення, режим харчування та
улюблені блюда.
4 сторінка – «Моє соціальне здоров’я»: сім’я, друзі, домашні тварини, за-
хоплення, дозвілля.
5 сторінка – «Моє психічне здоров’я»: мій характер (позитивні риси та не-
гативні, які я хотів би виправити…), мій настрій частіше…; що впливає на
настрій.
6 сторінка – «Моє інтелектуальне здоров’я»: найулюбленіші шкільні пред-
мети, додаткові та факультативні заняття, навчальні досягнення.
7 сторінка – «Моє духовне здоров’я»: світ моїх захоплень, мої улюблені
книги, пісні, кінофільми, виконавці, тощо, відвідування театрів, виставок.
8 сторінка – «Моє майбутнє»: я хочу стати…(професія), для цього я буду
навчатись у…(навчальний заклад), в особистому житті я…
-39-
Тренінг – це форма групової роботи, яка забезпе-
чує активну участь і творчу взаємодію учасників
між собою і з учителем.
«Задоволення і навчання рухаються пліч-о-пліч, але задоволення йде попереду».
(Вільям Уордсворд)
* Урок – тренінг на тему: «Хочеш бути здоровим – рухайся!»
(5 клас)
* Урок – тренінг на тему: «СНІД – це стосується кожного!»
(9 клас)
Тренінг – це:
- Мозковий штурм;
- Рольові ігри;
- Робота в групах;
- Використання історій і метафор;
- Оцінка ризиків та з’ясування ставлень;
- Руханки (енергайзери);
- Ритуали завершення тренінгу. (Релаксія, рефлексія, позитивні емоції).
-40-
В урочний та позаурочний час.
Кожна справа з користю, інакше – навіщо.
Кожна справа – дітям, інакше – навіщо.
Кожна справа – творчо, інакше – навіщо.
* До 150 – річчя з дня народження В.І. Вернадського:
- Круглий стіл: «Земля – наш спільний дім і ми господарі у ньому»
(6 кл., 8 кл., 11 кл.)
- Літературний конкурс: «Від екології душі – до екології природи».
- Публікації учнів: «Корисні екологічні поради».
- Захист творчих робіт: «Глобальне потепління, його наслідки».
(11-А кл. Бендерська Тетяна)
* До 100 – річчя з дня народження М.М. Амосова:
- Презентація: «Амосов: сторіччя».
- Літературний конкурс: «Серце, тобі не хочеться спокою».
- Конкурс малюнків: «Обери дорогу до здорового серця».
- Публікації учнів: «Як подовжити роботу серця».
- Фотовиставка: « Хай б’ється завжди зелене серце природи».
* Участь учнів класу в загальношкільних заходах, години спілкування.
* Міжнародна природнича гра «Колосок» (прийняли участь учні
1-х – 11-х класів).
-53-