Урок з української мови
в 4 класі
«Дієслово. Активізація знань про дієслово. Розширення знань про лексичне значення дієслова: мислення,мовлення,руху, стану людини.»
Учитель: Ткаченко Н.М.
Тема: Дієслово. Активізація знань про дієслово. Розширення знань про лексичне значення дієслова: мислення,мовлення,руху, стану людини.
Мета: * активізувати знання учнів про дієслово, як частину мови;
Обладнання: підручник « Українська мова 4 клас», малюнок весни, картки для створення асоціативного куща « Дієслово», картки із текстами.
Хід уроку
А) вітання гостям;
Б) перевірка робочих місць;
В) вступне слово
Дзвоник всім нам дав наказ –
До роботи швидше в клас.
Попрацюємо всі старанно,
Щоб урок пройшов не марно.
Г) – Працювати на цьому уроці ми будемо під гаслом…Щоб прочитати гасло, треба скласти його з розсипаних слів. ( Слова прикріплені на магнітній дошці)
Навчати, Добре, знати, хто, все, того.
( Добре того навчати, хто хоче все знати).
А) Читання деформованого текста вірша ( картка з віршем у кожного на парті)
Ось ________________ іде ланами,
Перелогами , лісами.
Де не ступить- з-під землі
Лізуть проліски малі.
Н.Забіла
- Про яку пору року йдеться у вірші?
Обгрунтуйте свої міркування.
Б) Каліграфічна хвилинка
Вв ве ес сн на
В_ сна
Нарешті прийшла ніжна весна.
В) – Завтра нарешті прийде весна, а щоб вона скоріше прийшла треба активізувати свої занання з Морфології ( прикріплю на дошці табличку та малюнок дівчинки – весни).
- Які частини мови ми вже вивчили?
Іменник – предмет –хто? Що?-
Прикметник- ознака, прикмета – який? Яка? Яке? Які?
Займенник- називає предмет, але не називає його – хто? Що? Який? Чий?
Г) Гра « Розподіли слова»
( Весна, проліски, струмки, сонечко, тепла, ніжна,веселі, тепле, вона, ми, ви ,вони, іде, лізуть, біжать, світить)
Залишились слова ( проблема)
А) – Давайте подумаємо, на що вони вказують? Хто згадає? ( Дію).
- Пригадайте, з минулих років навчання , яка частина мови позначає саме дію предметів? ( Дієслово)
Так, саме дієслово. Тому сьогодні ми активізуємо свої знання саме з дієслова, щоб весна прийшла без перешкод.
План засвоєння знань на уроці:
4.Побудова проекта з засвоєння знань.
За допомогою своїх знань протягом уроку будемо складати асоціативний кущ « Дієслово» (спираючись на попередній досвід)
Дієслово
5.Включення в систему знань
А) Тренувальна вправа.
* робота у зошиті;
Ім.:
Прикметник:
Займенник:
Дієслово:
( Вона, білий, я, крикливий, кричати, молодість, молодіє, сніг)
Б) Робота з текстом ( у кожного на парті текст)
- Про що розповідається в тексті?
Які слова із тексту допомогли вам відгадати назву місяця?
На які питання вони відповідають? ( Кріпимо дієслівні питання на кущ)
Акцент: питання ставимо від іменника до дієслова.
Висновок: Дієслово пов’язане з ім..,займен.( Кріпимо на дошці ім..,займ.)
Г) Фізкульхвилинка для очей
Д) Розберемо речечення за головними членами ( підмет, присудок).
( Речення те,що у хвилинці каліграфії. Працює учень біля дошки)
Є) Робота в парах ( творча робота) – для чого потрібні дієслова.
Люта зима не хоче на відпускати та заморозила деякі слова, але творча уява і ті знання,які ви вже маєте про дієслово, допоможуть « розморозити» їх. Тож давайте будемо маленькими чарівниками і попрацюємо ручками – чарівними паличками.
( За вікном ще лютує Зима. Віє холодом та морозом. Стоять ще дерева під снігом. Вкрилися гілки крижаною корою.)
Ж) Завітаємо до « Довідкового бюро» ( Кріпимо на дошці)
З) Залишилась ще одна загадка весни. Лексичне значення дієслова.
Кріпимо: Мовлення:
Мислення:
Стан:
Рух:
Завдання: 1р.: 1 речення з дієсловом руху
2р.: 1 речення з дієсловом мовлення;
3р.: 1 речення з дієсловом мислення.
І) Робота з підручником. Робота з народним висловом.
- Як розуміти?
- Прочитати тлумачення у підручнику.
- Скласти речення.
Ї) ( резерв) вправа з підручника.
Метод « Микрофон»
Ось ____ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось _______ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось ____ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось ______ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось _______ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось _____ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось _____ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось _______ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось _______ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось _____ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось _______ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось ____ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось ______ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось ______ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось _____ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
Ось ___ іде ланами, Перелогами , лісами. Де не ступить - з-під землі Лізуть проліски малі. Н.Забіла
|
План засвоєння знань на уроці: 1. На що вказує?
|
План засвоєння знань на уроці: 1. На що вказує? 2. З’ясувати на які питання відповідати?
4. Яким членом речення виступає у реченні?
|
План засвоєння знань на уроці: 1. На що вказує? 2. З’ясувати на які питання відповідати?
4. Яким членом речення виступає у реченні? 5. Як підкреслюються?
|
План засвоєння знань на уроці: 1. На що вказує? 2. З’ясувати на які питання відповідати?
4. Яким членом речення виступає у реченні? 5. Як підкреслюються?
|
План засвоєння знань на уроці: 1. На що вказує? 2. З’ясувати на які питання відповідати?
4. Яким членом речення виступає у реченні? 5. Як підкреслюється?
|
План засвоєння знань на уроці: 1. Що означає? 2. З’ясувати на які питання відповідати?
4. Яким членом речення виступає у реченні? 5. Як підкреслюється?
|
План засвоєння знань на уроці: 1. На що вказує? 2. З’ясувати на які питання відповідати?
4. Яким членом речення виступає у реченні? 5. Як підкреслюються?
|
План засвоєння знань на уроці: 1. На що вказує? 2. З’ясувати на які питання відповідати?
4. Яким членом речення виступає у реченні? 5. Як підкреслюються?
|
Що робить? Що робив? Що буде робити?
Стан
навчати Добре
знати
хто
хоче
все
того
знати хто
хоче все
того
весна
проліски
струмки
сонечко
тепла
ніжна
веселі
вона
вони
ви
ми
іде
лізуть
біжать
світить