Розробка уроку розглядає види коренів і типи кореневих систем. При цьому використовуються різні прийоми: ігровий, робота з малюнками, міжпредметні зв'язки з теми. Також проводить лабораторне дослідження на гербарному матеріалі.
Тема. Види коренів і типи кореневих систем.
Мета:
Тип уроку: комбінований
Обладнання: гербарії з різними типами кореневих систем, таблиця "Будова стрижневої і мочкуватої систем", малюнки.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань і умінь.
Гра «Ти - мені, я - тобі»
На минулому уроці учням було дано домашнє завдання: придумати кілька запитань по темі «Клітка рослин», щоб вони відрізнялися від питань параграфа.
Учитель починає гру, кидає м'ячик одному з учнів і ставить запитання.
Учень відповідає на питання, і кидає м'ячик будь-якому іншому учневі класу, ставлячи своє питання. Той, піймавши м'ячик, відповідає на питання і кидає м'ячик наступному учневі.
Прийом «Відгадай - ка»
1. На дворі з водою бочка,
Зовні в клітці/ оболонка /
2. За віконцем бачу гори
У мікроскоп побачу/ пори /
3. Ось малює в клітці Толя
Крупно-крупно / вакуолі /
3. Мотивація навчальної діяльності.
Мы в букет собрали маки жаркие,
Много незабудок голубых.
А потом цветов нам стало жалко,
Снова в землю посадили их.
Только ничего не получается:
От любого ветерка качаются!
Почему осыпались и вянут?
Без корней расти и жить не станут!
Как ни тонок, неприметен
Под землёю корешок,
Но не может жить на свете
Без него любой цветок!
Прийом «Мікрофон»
- Яка головна думка вірша?
- Про який орган квіткової рослини йде мова?
- Це вегетативний або генеративний орган?
4. Вивчення нового матеріалу.
Які функції виконує корінь?
Прийом «Шпаргалка»
(Утримує рослину в ґрунті)
(всмоктування і передача в пагін води з розчиненими мінеральними речовинами)
(служить сховищем
запасів)
( Може служити для (Дають притулок
розмноження) мікроорганізмам)
Прийом «Подорож по предметам»
• Де ви ще могли чути слово "корінь"?
(Російська мова: корінь - основна частина слова.
Математика: корінь рівняння.
Біологія: частина волосся, зуба, нігтя).
• Як ви розумієте вираз:
- "Пустити коріння",
- "Дивитись в корінь",
- "Почервоніти до коренів волосся",
- "Їхати нам нікуди, наше коріння тут!"?
• А що таке зародковий корінець, грибокорінь?
Прийом «Робота з малюнком»
Види коренів
Прийом «Заповни схему».
Види коренів
Головний Бічний Додатковий
(із зародка (від головного і (від пагонів)
насінини) додаткового коріння)
Прийом «У світі цікавого».
В одного куща жита, вирощеного в теплиці, загальна довжина всіх коренів склала 623 км. Географи визначили, що ця відстань від Кривого Рогу до Київа.
Назва рослин |
Довжина коренів |
Ширина коренів |
Капуста |
1,5м. |
1,2 м. |
Пшениця |
2м. |
1,2 м. |
Кукурудза |
2,5 – 4 м. |
до 2 м. |
Осот |
6 м. |
4 м. |
Люцерна |
12 м. |
1,5 м. |
Яблуня |
2 – 6 м. |
до 15 м. |
Кактус |
до 15 м. |
до 15 м. |
Прийом «Проблемне питання»
Типи кореневих систем (колективна робота).
У чому відмінність у зовнішній будові стрижневої і мочкуватої кореневої системи?
5. Закріплення нового матеріалу.
Лабораторне дослідження: "Будова кореня".
Інструктивна картка
1. На гербарних зразках розгляньте корінь. Знайдіть довгий головний корінь, який є продовженням стебла; бічні корені, що відходять від головного кореня. На гербарних зразках кукурудзи розгляньте додаткові корені, що відростають з боків стебла.
2. Виберіть з гербарних зразків рослини зі стрижневою і мочкуватою кореневою системою і запишіть їх назви.
Стрижневу кореневу систему мають рослини __________.
Мочкувату кореневу систему мають рослини __________.
Чим відрізняється стрижнева коренева система від мочкуватої? ________________________________________________________________.
3. За результатами дослідження запишіть висновок, відповівши на питання:
Прийом «Вірю - не вірю».
1. У кульбаби коренева система стрижнева.
2. Головний корінь розвивається з корінця зародка.
3. У цибулі, тюльпана добре помітний головний корінь.
4. Все, що у рослини знаходиться в ґрунті, - це коріння.
5. Додаткові корені утворюються не тільки на стеблах, а й на листках деяких рослин.
6. У пшениці коренева система мочкувата.
Прийом «Збери таблицю»
Учням на парту дається розрізана таблиця, її потрібно зібрати (парна робота).
Основні поняття |
Визначення понять |
Коріння |
підземні органи рослин, які всмоктують воду і мінеральні солі та утримують рослину в ґрунті |
Коренева система |
система всіх коренів рослини |
Головний корінь |
корінь, який проникає в ґрунт глибше всіх |
Бічні корені |
коріння, що відходять з боків від головного і додаткових коренів |
Додаткові корені |
коріння, що відходять з боків від стебла |
Стрижнева коренева система |
система, що складається з головного і бічних коренів |
Мочкувата коренева система |
система, що складається з додаткових і бічних коренів |
6. Домашнє завдання.
- Опрацювати текст підручника § 24
- Вивчити нові терміни
- Гра "Хто зайвий" (індивідуальна робота).
- Складіть синквейн з поняттям "Корінь" (індивідуальна робота).