Тема :Японія – Країна Ранкового Сонця.
Мета: ознайомити учнів з особливостями географічного і політико-економічного положення, сформувати знання про населення та господарство Японії. Вдосконалювати навички роботи з картами атласу, підручником, іншими джерелами географічних знань. Розвивати географічне мислення, вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки, вирішувати творчі завдання пізнавальний інтерес. Виховувати почуття взаємодопомоги, колективізму, обов'язку.
Обладнання: ПКС, ЕКС, аудіо запис японської музики, презентація слайдів, малюнки про природу, герб і прапор Японії, ілюстрації.
Тип уроку: урок-семінар
Методи та прийоми роботи: прийом "Гронування," "Рефлексія", «Я
вчитель", «Сходинки інтелекту", «Рекламне бюро», „Мені це стане в нагоді", „Сенкен".
Урок географії в 10 класі.
Тема : Японія – Країна Ранкового Сонця.
Мета: ознайомити учнів з особливостями географічного і політико-економічного положення, сформувати знання про населення та господарство Японії. Вдосконалювати навички роботи з картами атласу, підручником, іншими джерелами географічних знань. Розвивати географічне мислення, вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки, вирішувати творчі завдання пізнавальний інтерес. Виховувати почуття взаємодопомоги, колективізму, обов’язку.
Обладнання: ПКС, ЕКС, аудіо запис японської музики, презентація слайдів, малюнки про природу, герб і прапор Японії, ілюстрації.
Тип уроку: урок-семінар
Методи та прийоми роботи: прийом ”Гронування,” ”Рефлексія”, «Я
вчитель”, «Сходинки інтелекту”, «Рекламне бюро», „Мені це стане в нагоді”, „Сенкен”.
Хід уроку. І. Організаційний момент.
Вітання. Психологічний настрій учнів.
Країну, з якою ми сьогодні познайомимося, називають по-різному: країною гір, країною „економічного дива”, країною ранкового Сонця. Квітка сакури є символом цієї країни. Що це за країна? (Японія)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Звучить традиційна японська музика „Сакура”.
Прийом „Гронування” – записати асоціації, які виникають до ключового слова. (учні самостійно заповнюють схему.)
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
О! Країно! Далека й така таємнича.
Де сонце щодня виринає з пітьми,
Де сакура квітне поблизу гір мальовничих,
Сьогодні до тебе звертаємось ми.
Мацуо Басьо.
Рефлексія: Що цікавого ви хотіли б дізнатися про Японію на сьогоднішньому уроці?
Сьогодні ми з вами ознайомимося з особливостями географічного і політико-економічного положення, населенням та господарством, традиціями та звичаями Японії. Для цього ми запросили експертів з даних питань, які тривалий час перебували в країні ранкового Сонця і сьогодні познайомлять нас з її особливостями. В процесі уроку вам буде завдання скласти 5 запитань до теми, які ви зачитаєте своїм однокласникам в кінці уроку, а вони дадуть на них відповіді.
Учитель: Японія в середині 20 ст. стала однією з провідних держав світу досить таки за короткий час, використавши гнучку політику розвитку. Столиця Токіо, S=378тис.км², N=127,3млн.ч. Японія є унітарною державою, форма правління – конституційна монархія – одна з найстаріших монархій світу, глава держави – імператор – Акіхіто з 1989р.(розгляд ілюстрацій „Коронування імператора”)До 1869р. столиця Кіото. Японці з давніх давен називають свою країну Ніппон (або Ніхон). Ця назва складається з двох ієрогліфічних знаків. Перший з яких означає „сонце”, а другий – „основа”. Звідси й походить назва Японії як Країни Ранкового Сонця. Зверніть увагу на прапор і герб країни: червоне сонячне коло на прапорі і біла хризантема на гербі також символізують ранкове сонце. ( Слухання гімну Японії)
Робота в групах.(Робота з картами атласу.)
Висновок:
1. Держава – архіпелаг, розміщена на чотирьох великих островах: Хоккайдо – „нова Японія”, Сікоку -„стара Японія”, Хонсю, Кюсю и 4 тис. дрібних островів, які простягаються дугою на 3,5 тис. км. на стику материка Євразія і Тихого океану.
2. Знаходиться в центрі АТР на перетині морських шляхів між Азією, Австралією, Америкою.
3. Входить до „Великої 7”
4. Межує з ядерними державами –Росією, Китаєм.
Виступ експертів з групи „Географи”. Перегляд слайдів.
Японія – гірська країна: 75% становлять гори, найвищі на о. Хонсю – Японські Альпи (3000м). Найвища вершина – г.Фудзіяма (3776м), в перекладі – Священна гора. Біля Японії проходить Тихоокеанський сейсмічний пояс, що спричиняє часті землетруси (7-8тис. на рік), 150 вулканів, 15 діючих вулканів. Вулканічна лава є цінним добривом, тому люди. В боротьбі за родючу землю, на свій ризик, підкорюють вулкани та живуть на їх схилах. 25% - найбільша рівнина – Канто. Клімат різноманітний – від помірного до субтропічного мусонного. У Японії дефіцит води, оскільки водними ресурсами забезпечена слабо. Земельними ресурсами теж малозабезпечена – 0,003га/ч, ґрунти – підзолисті, бурі лісові, чорноземи, жовтоземи. 2/3 території під хвойними, субтропічними вічнозеленими лісами та кущами. Японія також бідна на мінеральні ресурси. В її надрах знаходиться майже вся таблиця Менделєєва, проте ресурси знаходяться в незначній кількості. Невеликі запаси мідних руд, поліметалічних, залізних, кам’яного вугілля.
Населення. Демографи. Перегляд слайдів
1.Уперше європейці побували в Японії в середині 16ст., проте доступ іноземців в країну був заборонений. Лише в середині 19ст. Японія відкрила свої кордони, але регулює в’їзд в країну. За кількістю населення країна займає 7 місце в світі і є єдиною країною, яка в результаті проведеної демографічної політики перейшла від ІІ типу відтворення населення до І. Японія – однонаціональна держава - 99,7% японці, нація здорових людей з найнижчим у світі показником дитячої смертності. Середня тривалість життя 80,7 р. Середня густота населення – 327ч/км². Проте фактична густота ще більша – дефіцит території. У Японії 200 великих міст, урбанізація становить 90%, найбільші агломерації – Токіо, Осака, міста-мільйонери - Кобе, Кіото, Нагоя,. Найбільший мегалополіс – Токкайдо. Щоб вирішити проблему дефіциту території будують хмарочоси, будинки-акваріуми. Мова досить специфічна: 2 азбуки, ієрогліфічна писемність запозичена в Китаї в 6ст. У повсякденному житті вживають 2000 ієрогліфів та 46 літер, 2 алфавіти. Японські тексти читаються згори до низу та справа наліво. Це країна високої культури і суцільної грамотності.
2. Освіта. Після дитячого садка, з 6 до 15 років – обов’язкове відвідування школи. Навчальний рік з квітня до березня, канікули: 18 національних свят, 6 тижнів улітку, 2 тижні новорічних, 2 – весняних. Навчання 6-денне: з 8.30год. до 15.00 та до 17.00 – заняття спортом, музикою, уроки праці, домоводства, з 4кл. обов’язкове вивчення комп’ютера. Багато уваги приділяється етиці, японській мові, каліграфії. Мистецтву, природничим наукам, математиці, суспільним наукам. З 12 років обов’язкове вивчення англійської мови. Багато екзаменів, репетиторські курси. Принцип престижності школи це конкурсний відбір, він дієвий і для дитячого садка і для університетів. Великий контроль матерів за навчанням дітей. Найбільше покарання – слова: „Більше до дому не зайдеш”.
3. Релігії: синтоїзм – поклонятися силам та красі природи (веселі свята,) та буддизм (поховальні обряди). 1% - християни.
4.Традиції. Будинки – з легких конструкцій, розсувні стіни. Тут немає ні вікон, ні дверей у нашому розумінні, бо в кожній кімнаті три стіни з чотирьох у будь-який момент можна зняти чи розсунути. Вони обклеєні тонким напівпрозорим білим рисовим папером, а внутрішні стіни. Які водночас є дверима – цупким розфарбованим папером. Така конструкція будинків є наслідком загрози постійних землетрусів, які досить звичні для Японії, а також прагнення не відгороджуватися від природи, а бути ближче до неї. У японському будинку немає диванів, крісел, стільців, шаф з одягом чи книжкових поличок. На підлозі – татамі, плетені мати з соломи і дерева та обтягнуті очеретовою циновкою. На них сидять, чаюють, сплять. Єдиний предмет у кімнаті – це низенький столик, що ставиться під час обіду. А потім прибирається у вбудовану шафу. Де зберігається постіль, посуд, одяг. У будинку немає килимів чи картин, зате є обов’язковий своєрідний алтар краси. Це – тлоконама – ніша. Біля якої сідає глава родини чи почесний гість. Це місце прикрашають паперовим згортком з каліграфічно написаним висловом, частіше поетичним. Етикет вітання – низький уклін.
Тяна – з 15ст. щоденна чайна церемонія; під тиху музику, легку невимушену розмову смакувати чай з гарного горнятка.
Ікебана – мистецтво аранжування букетів. Обов’язкове навчання цьому мистецтву дівчаток.
Орігамі – складання фігурок із паперу.
Бонсай – вирощування карликових дерев, міні-ландшафтів, квітів для прикрашення житла.
5.Свята та карнавали:
3 березня – свято жінок. Дівчаток, ляльок.
5 травня – Свято хлопчиків.
7 липня – Свято зірок, закоханих.
1 січня – Новий рік.
6.Кухня: водорості, рис, локшина, чай, саке – рисова горілка, овочі, риба. Їдять одноразовими паличками - хасі.
7.Одяг: чи можна уявити Японію без кімоно? І так, і ні. Так – тому, що на вулицях рідко зустрінеш жінку в цьому одязі. Ні – тому, що кімоно – не лише одяг, а і стиль життя. Японка, яка одягла кімоно, змінює не лише манеру поведінки, а і спосіб мислення. На його пошиття витрачають від 12 до 8 метрів шовку.
Господарство.
В господарстві Японії в 50-60роках відбулося економічне диво”, причини якого слідуючі
Проведені реформи.(1946-1949р)
1.Земельна – повністю ліквідовано поміщицьке земле власництво.
2.Грошова – дозволила різко скоротити грошову масу, зупинити інфляцію.
3.Знищені великі монополістичні концерни, а їх акції продані службовцям.
4.Ліквідовано військовий японський режим в 1946р.

Територіальна структура господарства.
Лицьова Японія – Тильна Японія
Соціально-економічне заготівля деревини
ядро країни тваринництво,
рекреація, туризм.
Тут знаходяться головні промислові райони
Японія сьогодні:
За текстом підручника та картами атласу охарактеризуйте транспорт Японії.
Висновок: Розвинені всі види транспорту, за виключенням річкового та трубопровідного. По пасажиро перевезеннях залізничний транспорт займає І місце в світі. У Японії також найбільший і найсучасніший торговий флот. Також Японія використовує прапори Ліберії та Панами.
![]()
Сільське господарство.
Тваринництво Інтенсивне Рослинництв
За картами атласу визначте основні райони вирощування рису, овочів, фруктів, вилову риби.
![]()
Зовнішня торгівля.
Експорт Імпорт
Найважливіші торговельні партнери: США – 25%, Китай – 7%, Тайвань – 4%, Індонезія, Пд. Корея, Німеччина, Саудівська Аравія.
Японія та Україна. Випереджальне завдання.
|
|
2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 9 міс. |
2015 9 міс. |
2016 9 міс. |
|
Товарообіг |
630,6 |
906,6 |
1166,6 |
1 519,1 |
1 443,0 |
650,0 |
470,3 |
514,9 |
|
Експорт |
111,2 |
104,8 |
152,5 |
320,5 |
458,4 |
160,0 |
180,9 |
127,3 |
|
Імпорт |
519,5 |
801,8 |
1014,1 |
1 198,6 |
985,0 |
485,0 |
289,4 |
387,6 |
|
Сальдо |
-408,3 |
-697,0 |
-861,6 |
-878,1 |
-536,4 |
-330,0 |
-108,5 |
-260,3 |
Закріплення.
Бесіда за запитаннями.
Підсумок. Рефлексія.
- Де вам може стати в нагоді матеріал, що вивчається зараз на уроці?
Домашнє завдання.
Опрацювати параграф підручника, нанести на контурну карту промислові центри Японії, створити рекламний проспект для країни, що вивчається і представити його.