Розробка уроку " Граматична основа речення.Односкладні та двоскладні речення"

Про матеріал

Урок розроблено згідно з чинною програмою для учнів 5 класу, використовуючи творчі вправи, інтерактивні технології; сформований на основі компетентнісних спрямувань,зазначених у навчальній програмі.

Перегляд файлу

Тема: Речення. Граматична основа речення. Речення з одним головним членом

Мета

   Формувати предметні компетентності:

   поглибити знання учнів про основні ознаки речення; удосконалювати вміння

   знаходити граматичну основу речення; ознайомити із реченнями з одним

    головним членом.

   Формувати ключові компетентності:

спілкування державною мовою: володіти всіма видами мовленнєвої діяльності;

інформаційну: аналізувати мовні явища, розвивати медійну грамотність;

уміння вчитися впродовж життя: здійснювати рефлексію; застосовувати        комунікативні стратегії відповідно до мети та ситуації спілкування;

соціальну та громадянську компетентності:формувати навички роботи в групі,    співпрацювати з іншими на результат;

підприємницьку: презентувати власні ідеї та ініціативи зрозуміло, грамотно, самоорганізовуватися;

здоров’язбережувальну: дотримуватися здорового способу життя; враховувати вплив слова на психічне здоров’я людини.

  Тип уроку– урок-подорож

  Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, фронтальне опитування, бесіда, інтерактивні вправи, розв’язання компетентнісних завдань,відео презентація.

 

Перебіг уроку

  1.                     Етап орієнтації ( організаційний)

Станція «Привітання»

Доброго ранку! Доброго дня!

Доброго – вчора, сьогодні, щодня…

Хай не псується годинник на вежі.

Хай буде все на землі, як належить:

Сонце – як сонце, літо – як літо,

Дощик – як дощик, діти – як діти.

Кожному дому щастя бажаю.

Доброго ранку! Доброго дня!

 

  ІІ. Оголошення теми і мети уроку

                                 «Казка облагороджує людину, вселяє в її душу віру, надію, любов»

                                                                                                             Народна мудрість

 

ІІІ.    Етап актуалізації опорних знань

  Станція «Довіряй, але перевіряй»

  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Гра «Вірю – не вірю».

  1) Словосполучення складається з головного і другорядного слова? (Ні)

  2) Сполучення слів «добро і зло» є словосполученням? (Ні)

  3) Словосполучення називає предмети, їх ознаки і дії точніше, конкретніше, ніж

  слово? (Так)

  4) Сполучення слів «народна казка» є непоширеним словосполученням? (Так)

  5) Поширеним є сполучення слів, що складається з трьох і більше слів? (Так)

  6) Сполучення слів «люблю читати» є словосполученням? (Ні)

  7) Чи можуть підмет і присудок бути словосполученням? (Ні)

  8) Чи вірите ви, що словосполучення «дружня розмова» є іменниковим? (Так)

  9) Чи вірите ви, що слова у словосполученні повязані за змістом і граматично?

  (Так)

  10) Чи вірите ви, що сполучення слів «читати книгу» є іменниковим? (Ні)

  11) Чи впевнені ви, що словосполучення «казки мого дитинства» є поширеним?

  (Так)

  12) Чи вірите ви, що зі словосполучень  складається речення? (Так)

  3. «Орфографічна розминка» .Словниковий диктант

  Навчаєшся, сміються, вперед, впевнено, убік, багатющий, напамять, солов’їний,                   людський, м’який, дорожчий, пречудовий.

  IV.Етап цілепокладання

      Знатимемо:

      відомості про речення;

      про головні члени речення;

     про речення з одним головним членом.

         Вмітимемо:

   розпізнавати речення;

   будувати речення;

   знаходити головні члени речення.

 

   V.Етап цілереалізації

 

   Станція «Будівельна»

   Робота в парах

    1. «Заморочки з діжки».Зі слів скласти речення. Утворене речення записати зошиті.

    Упізнати, з якої це казки.

  Iгрупа1. Жили колись два брати: один багатий, а другий бідний.

  2.Лучче жити правдою, аніж кривдою.

   («Про правду і кривду»)

   II група    1.Була в бідного дочка Маруся.

   2. Ідесердешнийбатькододомута й плаче.

   («Мудра дівчина»)

    III група   1. А з тієї пшонини перекинувся парубок.

   2. І я там був, мед-вино пив.

   («Ох»)

   Станція «Пізнавальна»

   1. «Товаришуємо з підручником»

   2. Сценка . Казка «Підмет і присудок»

   Присудок.  – Зачекайте, Підмете, не поспішай! Я тебе не можу наздогнати!

   Підмет.       – Отож не можеш, адже я, Присудку, головний у реченні!

   Присудок.  – А я по-твоєму, не головний?! Мене в реченні підкреслюють аж двома

   рисками!

   Підмет.       – А до мене можна поставити два запитання: хто? або що?

   Присудок.  – До мене: що робить? що зробить? що робив? Що буде робити? І це ще

   не всі!

   Підмет.      – Ти тільки вихваляєшся! А я краще буду виконувати головну роль.

   Якщо хочеш стояти біля мене, то давай руку і тримаймося разом!

   Присудок.  – Я зрозумів, у єдності наша сила! Якщо ми будемо разом, то речення

   називатиметься двоскладним.

  Підмет.       – Так, перемогла дружба.

    Станція «Пошукова»

  1. Графічний диктант. (Знайти речення, яке б відповідало поданій схемі).

1)  ______    ______

а) Поблагословили старі синів на дорогу.

2)  ______    ______

б) Казки зібрали в собі всю чарівну мудрість.

 

3)  ______    ______ ,  ______ і _______

в) У казках обовязково перемагає чесність, справедливість і мудрість простої людини.

 

 

    Станція «Здоровятко»

 

      1. Валеохвилинка.

   Буратіно потягнувся,

   Раз зігнувся, два зігнувся,

  Три присів, чотири встав,

  Пять – вперед закрокував.

  Буратіно покрутився,

  Раз схилився, два схилився,

 Потім далі він пішов,

  Але ключик не знайшов.

  Станція «Вибіркова»

  1. Вибіркова робота. Із поданих речень вибрати односкладні. Виконати синтаксичний            розбір речення.

  Кожен народ створи в багато чудових казок. У них відображено життя народу, його мрії.    Казки  розкривають для нас інший, чарівний світ.

  2.  Фонетичний розбір слова «мрії».

  Мрії  [мр’ійі]

  Станція «Спостережлива»

  1. Коментоване письмо. Визначити у тексті межі речень, виправити помилки в 

   словах, розставити розділові знаки.

    Були собі діт і баба Було у них три сина: два рузумних а третій дурний Розумних же        вони жалували…

  2. «Вузлик напамять» (словникова робота).

  Жалувати –

 

  Станція «Творча»

  Придумати речення з двома головними членами і одним головним членом речення.                 Підкреслити граматичну основу.

 

  VІ. Рефлексія

  «Незавершені речення»

   На уроці я дізнався про…

  Найбільше сподобалося те…

   Навчився…

  Дорогі діти! Я вам вдячна за любов до рідної мови, за уважне читання казок, за те, що                           любите і шануєте рідне слово. Бажаю успіхів у навчанні.

  Швидко спливають хвилинки,

    От і прощатися пора.

  Я на прощання вам зичу

  Щастя, здоровя, добра.

 

VIІ. Домашнє завдання .

  Написати допис  або побажання,соціальну рекламу  в соцмережі « По дорозі в казку»

  ( творче);

   вправа з підручника ( практичне).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Жили колись два брати: один багатий, а другий бідний.

2.Лучче жити правдою, аніж кривдою.

(«Про правду і кривду»)

1. Була в бідного дочка Маруся.

2. Ідесердешнийбатькододомута й плаче.

(«Мудра дівчина»)

1. А з тієї пшонини перекинувся парубок.

2. І я там був, мед-вино пив.

(«Ох»)

1)  ______    ______

а) Поблагословили старі синів на дорогу.

2)  ______    ______

б) Казки зібрали в собі всю чарівну мудрість.

 

3)  ______    ______ ,  ______ і _______

в) У казках обовязково перемагає чесність, справедливість і мудрість простої людини.

 

Присудок.  – Зачекайте, Підмете, не поспішай! Я тебе не можу наздогнати!

Підмет.       – Отож не можеш, адже я, Присудку, головний у реченні!

Присудок.  – А я по-твоєму, не головний?! Мене в реченні підкреслюють аж двома

рисками!

Підмет.       – А до мене можна поставити два запитання: хто? або що?

Присудок.  – До мене: що робить? що зробить? що робив? Що буде робити? І це ще

не всі!

Підмет.       – Ти тільки вихваляєшся! А я краще буду виконувати головну роль.

Якщо хочеш стояти біля мене, то давай руку і тримаймося разом!

Присудок.  – Я зрозумів, у єдності наша сила! Якщо ми будемо разом, то речення

називатиметься двоскладним.

Підмет.       – Так, перемогла дружба.

 

1

 

docx
Додано
11 квітня 2018
Переглядів
5995
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку