Клас 8
Тема: ВЕЛИКА БРИТАНІЯ. THE LAND OF BRITAIN
Мета: практична - ввести нові ЛО (географічні назви), вчити вживати у усному мовленні; розвивати лексико-граматичні навички (використовувати артикль the з географічними назвами, будувати вислови про погоду); розвивати уміння читати, cприймати мову на слух з метою вилучення необхідної інформації; тренувати в усному діалогічному та монологічному мовленні ( з опорою, без опори);
розвиваюча - розвивати здатність учнів до порівняння, висновку, уміння висловлювати своє ставлення до теми;
освітня – розширювати кругозір учнів про країну, якої вивчаємо;
виховна – виховувати прагнення пізнавати світ, культуру спілкування.
Обладнання: карта Великої Британії, символи структури уроку, слова для пошукової роботи, девіз уроку, граматична пам’ятка використання означеного артикля the з географічними назвами.
Тип уроку: Розвиток умінь усного мовлення (з опорою на лексико-граматичні навички).
Хід уроку
І. Вступ
1. Привітання
Glad to meet you. Today is a nice day, isn’t it? How are you? – I am fine.
2. Введення в іншомовне середовище.
You are at school now and ready to work hard. But what do you like doing in free time?
Do you like travelling? I like travelling very much.
So we are going to speak about a very interesting country.
You are right. This is Great Britain.
But when we think about any country we think about some certain things. What are they? Give your associations to the word “country”.(blackboard)
3. Now my dear friends, let’s make some task. I’ll read you the riddles and your task is to guess the word and to write the first letter of it on the blackboard.
The riddles
Now you know the topic we are going to speak about. It is Great Britain.
4. Пошукова робота
Look at the words on the blackboard
has ‘body’ country own “soul”. and Every got its
Use the prompts to make the saying.
Every country has got its own “body” and “soul”.
The body of the country is its geographical names.
I hope, you remember when you should use the definite article the with geographical names (oceans, seas, rivers, mountain ranges, island groups). Remember to use the article where necessary. If the name of the state consists of several words, it is used with the article “the”: The United Kingdom. Great Britain is the name of an island, that’s why it is used without an article.
So, we use the article ‘the’ with:
We do not use the article with:
5. Now when you know the name of the state, look at the screen. Listen to the information of this country and then be ready to correct the mistakes in the sentences.
Now look at the sentences and correct them if necessary.
Good job! And now after intensive work I am sure you need some rest. Let’s play “Bingo!”. Draw a model for the game. As you remember it is a table of nine cells. Then put down some nine geographical names in them. (5 min)
Example:
the Wye |
Ben Nevis |
Wales |
the Atlantic Ocean |
Britain |
the English Channel |
Loch Ness |
the Pennines |
the Irish Sea |
Now I read you the names and if you hear one from your table, cross it. If you have horizontal, diagonal, or vertical crossings, rise your hand and say “Bingo!”. The first is the gold winner and the second and the third are silver and bronze winners. (1 min)
The English Channel, the Lake District, the North West Mountains, the Atlantic Ocean, the Irish Sea, the Thames, Loch Ness, the Strait of Dover, Snowdon, British Isles…
Now tell me, what geographical names are the most difficult for you to read and remember? Let’s all together pronounce them again. (1 min)