Тема: «Кислоти, їх класифікація та загальні властивості кислот»
Мета уроку: Сформувати поняття про кислоти, розглянути класифікацію та загальні властивості кислот.
Задачі уроку.
1. Навчальна: вивчити склад, будову класифікацію та властивості кислот.
2. Розвивальні:
а) навчально-пізнавальні: розвиток навичок самостійної пізнавальної діяльності; вміння добувати знання, виділяти головне, узагальнювати, робити висновки, проводити самоперевірку, самооцінку;
б)комунікативні: розвиток навичок працювати у групі, взаємодії з іншими учнями, вміння відповісти на поставлене запитання;
в) інформаційні: виділяти головні ознаки хімічних реакцій, вибирати необхідну інформацію з поданого експерименту; оформлювати і представляти результати своєї роботи.
3. Виховна: розвиток інтересу до знань, почуття відповідальності.
4. Здоров'язбережувальні: закріпити навички безпечної роботи з реактивами і кислотами, з якими часто мають справу повсякденному житті.
Розробка
урока з хімії для 8-го класу
Тема: «Кислоти, їх класифікація та загальні властивості кислот»
Мета уроку : Сформувати поняття про кислоти, розглянути класифікацію та загальні властивості кислот.
Задачі уроку.
а) навчально-пізнавальні: розвиток навичок самостійної пізнавальної діяльності; вміння добувати знання, виділяти головне, узагальнювати, робити висновки, проводити самоперевірку, самооцінку;
б)комунікативні: розвиток навичок працювати у групі, взаємодії з іншими учнями, вміння відповісти на поставлене запитання;
в) інформаційні: виділяти головні ознаки хімічних реакцій, вибирати необхідну інформацію з поданого експерименту; оформлювати і представляти результати своєї роботи.
3. Виховна: розвиток інтересу до знань, почуття відповідальності.
4. Здоров’язбережувальні: закріпити навички безпечної роботи з реактивами і кислотами, з якими часто мають справу повсякденному житті.
Очікувані результати:
При вивченні даної теми учні повинні:
Знати:
а) визначення поняття – кислота;
б) класифікацію кислот;
в) фізичні й хімічні властивості кислот.
Вміти:
а) складати рівняння реакції, які підтверджують властивості кислот;
б) розпізнавати кислоти за допомогою індикатора;
в) визначити валентність кислотного залишка;
г) користуватися ПСХЕ Д.І. Менделеєва;
д) використовувати ТБ при роботі з кислотами в повсякденному житті.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання і реактиви: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделеєва, таблиця розчинності, підручник О.В.Григорович «Хімія» 8 клас.
План урока (хронометраж)
Хід уроку
Задача етапа: Встановити правильність виконання завдань; виявити прогалини в знаннях.
Методи контроля: усне опитування, письмова робота.
Учитель проводить :
(письмова робота)
Учнями надані формули речовин:
CaO, NaOH, HCl, Cu(OH)2, H2SO4, Al2O3, K2O, H2CO3, Al(OH)3
треба вибрати з формул оксиди та основи
Оксиди CaO Al2O3 K2O |
Основи NaOH Cu(OH)2 Al(OH)3 |
Залишилися формули , H2SO4, H2CO3, HCl.
Задачі етапа: Забезпечення сприйняття, осмислення та первинного запам’ятовування, матеріалу, знань і способів дії.
Методи: бесіда, самостійна та індивідуальна робота учнів.
Учитель: Ми продовжуємо вивчати основні класи неорганічних сполук. Нам відомі класи оксидів та основ, але сьогодні тема нашого уроку «Кислоти, їх класифікація, та властивості».
Мета уроку: сформувати поняття про кислоти, розглянути їх класифікацію та загальні властивості кислот.
Учитель: Як ви вважаєте, які речовини ми будемо називати кислотами?
Учні надають визначення.
Вчитель коректує і записує формули кислот
H3PO4 ортофосфатна |
HCl хлоридна |
HNO3 нітратна |
H2CO3 карбонатна |
H2SO4 сульфатна |
Для складання формул отриманих речовин важливо знати, що валентність кислотного залишка, визначається числом атомів гідрогена в кислоті.
До дошки виходить учень для виконання завдання: в формулах кислот підкреслити кислотний залишок та проставити валентність, проговорити назви кислот.
Робота з підручником:
По складу мінеральні кислоти поділяють: на оксигенові та безоксигенові. По числу атомів гідрогена: на одноосновні, двоосновні, та трьохосновні. За силою кислоти бувають: сильні та слабі;
По відношення до води – розчинні й нерозчинні.
Фізичні властивості : при агрегатні стани:
газоподібні - H2S, HCl
рідинні - HNO3, H2SO4
тверді - H3ВO3, HPO3
Деякі з них мають колір та запах:
Мають різну розчинність у воді
H2SiO3 – нерозчинна
Назва кислот йде від хімічного елемента.
Перевірка за класифікацією:
Безоксигенові (H2S, HCl)
Оксигеновмісні (HNO3, H2SO4 )
Одноосновні (HNO3)
Двоосновні (H2CO3, H2SO4)
Трьохосновні (H3PO4)
Тверді (H3ВO3)
Рідинні(H2SO4)
Учитель: Тепер ми познайомимося з хімічними властивостями. Кожен з вас отримав пам’ятку з ТБ при роботі з кислотами. Ознайомтеся. (учні зачитують) хімічні властивості.
універсальний |
метиловий оранжевий |
ф.- фт. |
червоний |
рожевий |
безбарвний |
Zn виділення газу |
Cu відсутнє виділення газу |
Zn+ H2SO4 → Zn SO4 + H2 ↑ |
- |
Ряд активності металів
Me(до H2)+ кислота → сіль + H2 ↑
(виключно HNO3 та H2SO4 конц.)
Na2CO3 + H2SO4 → Na2SO4 + H2O + СO2 ↑
сіль утвор. слабою кисл.
Завдання етапу : формування цілісної системи знань з теми .
Методи : бесіда, самостійна та індивідуальна робота
Закріплення : Парна робота (на парту)
Наданий текст, в якому сховані кислоти. Виписати їх.
H2OSOHBrNa2CO3MgBSO4KOHH3PO4
P205CaH2SKPHNO3H3CHClBaSHK
SHH2Na2OH2SO4
В якому рядку є зайва формула
5.Аналітичний етап.
Завдання: Забезпечити розуміння мети, змісту та способу виконання домашнього завдання.
Вчити § 34,35 Завдання № 1-5 стр. 191 . виконати домашній експеримент № 2 «Дія на сік буряка лимонного соку, розчину харчової соди, мильного розчину».