Тема: Узагальнення і систематизація знань з теми:
«Кількість речовини. Розрахунки за хімічними формулами».
Мета: Узагальнити та систематизувати знання про кількість речовини, молярну масу, молярний об’єм, відносну густину газів.
Закріпити вміння та навички обчислень за хімічними формулами; розв’язування задач.
Виховувати відчуття взаємоповаги і єдності, творчій підхід до навчання, культуру колективної праці.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь та навичок. Урок-подорож.
Форми роботи: фронтальна бесіда, робота в парах, індивідуальна робота, робота з картками, робота в зошитах, робота з підручником.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, картки з завданнями, картки з формулами, портрет видатного хіміка А.Авогадро, ІКТ презентація.
Хід уроку
Психологічний настрій учнів.
У- уважні,
Р- розумні,
О-організовані,
К-кмітливі.
ІІ. Повідомлення теми уроку, мету формулюють учні.
Тема нашого уроку «Узагальнити та систематизувати знання про кількість речовини, молярну масу, молярний об’єм, відносну густину газів».
Які завдання поставимо перед собою на сьогоднішній урок? Так, безперечно, головним нашим завданням буде «Узагальнити та систематизувати знання про кількість речовини, молярну масу, молярний об’єм, відносну густину газів» та розв’язувати задачі.
ІІІ. Узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок учнів.
Зупинка 1. Кількість речовини
(повідомлення про Амедео Авогадро).
1. Як позначається кількість речовини.
АЛГОРИТМРОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
за хімічними формулами
1. Прочитати текст задачі.
2. Записати скорочено умову задачі.
3. Записати формули для обчислення.
4. Обчислити за формулами.
5. Записати відповідь.
Схема скороченого запису умови задачі
Дано: |
Розв’язання |
||
Відомо |
|
|
|
|
|
|
|
Знайти ? |
|
|
|
|
Відповідь: |
3. Прийом «Взаємоперевірка». Відповіді записуються на дошці.
Кількість речовини
Стала Авогадро настільки велика, що складно й уявити. Ось деякі приклади, що показують велич цього числа.
У пустелі Сахара міститься менше, ніж 3 моль найдрібншіих піщинок.
Якщо об’єм футбольного м’яча збільшити в NA разів, то в ньому поміститься земна куля. Якщо в NA разів збільшити діаметр м’яча, то в ньому поміститься найбільша галактика, що має сотні мільярдів зірок.
Під час кожного вдиху людини до її легенів потрапляє кілька молекул кисню та азоту, які були в останньому видиху Юлія Цезаря.
Якщо взяти 1 моль доларових папірців, вони вкриють усі материки Землі щільним шаром завтовшки 2 км.
Назва речовини |
Кількість речовини |
Кількість молекул (атомів) |
Кисень О2 |
2 моль |
|
Гелій Не |
1 моль |
|
Магній Мg |
4 моль |
|
Робота в зошитах.
Задача 2
Зупинка 2. Молярна маса
(Обрати правильно записану формулу та визначення ).
Вибрати правильну формулу.
2. Розв’язування задач з наступним обговоренням результату.
(пояснення вчителя).
2) За формулою n = m/Мm обчислюємо кількість речовини O2:
3) 3 формули n = N/NA випливає: N = n · NA.
Обчислюємо число молекул O2:
N(O2) = 2 моль · 6,02 · 1023 молекул/моль = 12,04 · 1023 молекул.
4) Оскільки молекула O2 складається з двох атомів Оксигену, то
N(O2) = 2 · N(O) = 2 · 12,04 · 1023 = 24,08 · 1023 (атомів).
Відповідь: 24,08 · 1023 атомів.
3. Робота з підручником.
(Задача 2 на ст. 88)
Зупинка 3. Молярний об’єм
1. Питання –відповідь.
- сформулювати закон Авогадро про молярний об’єм;
- як позначається і чому дорівнює молярний об’єм за нормальних умов;
- записати формули для визначення молярного об’єму;
Обчисліть, який об’єм займе кисень за нормальних умов кількістю речовини 0, 5 моль.
4. Знайти відповідності
1. Mr (SO2) А. 64 г.
2. m (SO2) Б. 64 л
3. V (SO2) В. 64 г/моль.
4. Vm Г. 64
5. M (SO2) Д. 22,4 л/моль
Зупинка 4. Відносна густина газів
- відносні густину газів позначають ........;
- відносні густина газів це відношення......;
- відносна густина за воднем....;
- відносна густина за киснем.....;
- відносна густина за повітрям......
Задача 3.
Обчисліть відносну густину карбон (ІV) оксиду за воднем та повітрям.
ІV. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Заповни таблицю.
Фізична величина |
Позначення |
Формули |
Одиниці вимірювання |
|
М |
|
|
Кількість речовини |
|
|
|
|
Vm |
|
|
|
|
|
|
V. Домашнє завдання.
Повторити формули для розв’язання задач.
Я спробував
У мене вийшло
Мене здивувало
Мені захотілося
Було цікаво
Було важко
Я виконував завдання
Я зрозумів, що тепер я зможу
Я відчув, що Я навчився
Я зміг
Я спробував
У мене вийшло
Мене здивувало
Мені захотілося