Урок створено за програмою курсу за вибором «Каліграфія» (з елементами розвитку зв'язного мовлення)1-4 класи (Автор програми: Нікулочкіна Олена Василівна, доцент кафедри початкової освіти та ребіліатаційної педагогіки КЗ «Запорізький інститут післядипломної педагогічної освіти» ЗОР
Одним з головних завдань початкової школи є планомірна і систематична роботи з формування каліграфічного письма. Уроки курсу за вибором «Каліграфія (з елементами розвитку мовлення)» допомагають учням розвинути дрібну моторику руки, цікаві форми та прийоми роботи формують в учнів позитивну мотивацію до навчання, знижують перевантаження і втому дітей.
Навчання каліграфічного письма і систематична робота над формуванням почерку учнів - одне з головних завдань початкової школи. Роль графічних навичок у навчально-виховному процесі надзвичайно велика, бо без оволодіння графікою неможливе вивчення будь‑якого навчального предмета.
І.Д. Ягупа, учитель початкових класів
КУ Сумська загальноосвітня школа
І-ІІІ ступенів №27, м. Суми, Сумської області
Курс за вибором «Каліграфія (з елементами розвитку зв’язного мовлення)», 1 клас.
Урок №6.
Тема уроку. Штрихування. Навчання діалогу (ситуації в повсякденному житті).
Мета уроку: вчити правилам штрихування, правильно тримати олівець і ручку, сидіти за партою; складати короткі монологічні висловлювання; дотримуватися правил мовленнєвого етикету у спілкуванні; формувати вміння використовувати діалогічне мовлення, правильно висловлювати свою думку; розвивати зорово-моторну координацію, зв’язне мовлення учнів, дрібну моторику руки, комунікативні навички, когнітивну сферу молодших школярів; поповнювати словниковий запас слів дітей, виховувати старанність, акуратність; виховувати дружні відносини і взаємоповагу у спілкуванні.
Обладнання: зошит з друкованої основи О.Нікулочкіної, кольорові олівці, альбом, зошит, мультимедійна презентація.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас.
Біля парти станем чемно-
Плине час хай недаремно.
Будем уважні і старанні всі-
Сядемо рівненько на місця свої.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Продовжуємо нашу подорож у країну Письмоляндію. До нас поспішає Королева Письма із цікавими завданнями.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо вивчимо правила штрихування будемо вчитися будувати предмети за допомогою люмографів та штрихувати їх, складати короткі монологічні висловлювання; розвивати зорово-моторну координацію рухів.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Аби наш ротик працював,
Звуки гарно промовляв,
Скоромовки будем вчити,
Щоб швидко й чітко говорити.
Ніс Гриць пиріг через поріг.
Став на горіх, упав на поріг.
У ставку гусаком стоять гусенята й гуска.
Гусенята плюс котять, гуска носом плюска.
Завдання: читання скоромовок різними темпами (вправа «Дощик»).
Гусенятко ще маленьке,
Дзьоб і лапи червоненькі.
Попливе саме від кладки –
В нього лапки, як лопатки.
(В. Гринько)
До водички, до ставка.
Гусенятам любо гратись
Біля тата-гусака.
Я і сам би з ними грався,
Щоб гусак той не кусався!
(О. Головко)
Щоб ніколи не хворіти,
Треба вправи вам робити.
Із-за парт швиденько встали,
Спинки гарно розрівняли,
На носочки піднялись.
Руки разом опустили
І швидесенько присіли.
Потім встали, руки в боки,
Всі красиво робим кроки.
Назад-вперед, прогнулись добре.
Не будем мати ми хвороби.
V. Робота над темою уроку.
1. Ознайомлення з правилами штрихування.
У кожного учня картка зі зразками штрихування.
Вчитель ознайомлює з правилами штрихування:
2. Підготовка до штрихування.
Відгадування загадки.
Влітку повно її скрізь,
Листячко зелене їсть,
А пташки її куштують,
І город, і сад рятують.
(Гусінь)
Словник.
Гусінь - личинка метелика.
Завдання.
Назвати у слові голосні звуки.
Визначити кількість складів.
Слухання вірша.
Народження метелика
Гусінь - справжня ненажера.
Нищить листя на деревах
І капусту на городі,
Всім рослинам дуже шкодить.
Як наїлась - заховалась.
Вийшов кокон, наче хатка.
Можна в ньому зимувати.
Гусінь довго - довго спала,
Аж весна надворі стала,
Поки спала, щось змінилось –
В неї крильця появились.
Тісно з крильцями у хатці,
Треба швидше вибиратись.
І з'явивсь на білий світ
Надзвичайний диво - цвіт:
Не на ніжці виростає,
А над квітами літає!
Гусінь, де взяла ти крила?
Я би теж такі хотіла.
В. Паронова
3. Побудова предметів у альбомі за допомогою люмографів
кольоровими олівцями. Штрихування.
3. Пальчикова гімнастика.
Лиса з лісу у село
«Ку-ку-рі-ку» занесло.
Заглядає лис у вікна:
«Де ж це півень
кукурікнув?»
Обидві долоні зробити «ковшем», великі пальці підняти вгору, вказівні пальці та мізинчики згинаємо всередину долоней, притискаємо один до одного. Середні та безіменні пальці утворюють вузьку «лисячу» мордочку.
Відгадайте загадку – добавлянку.
На дереві грається,
Угору підіймається,
На хвостику гойдається.
І зветься це малятко —
Веселе ... (мавпенятко).
— Зобразимо мордочку мавпенятка.
Півень півневі співав:
— Я сьогодні рано встав!
Потім вилетів на пліт,
Заспівав на цілий світ.
Долоню піднято вгору, вказівний палець спирається на великий. Інші пальці розведені та підняті вгору.
4. Робота в зошиті з друкованої основи О Нікулочкіної «Зошит для прискореного навчання письму». Виконання завдань (с. 2-3)
VІ. Закріплення знань.
- Які ми знаємо слова щирого вітання? (Здрастуйте, доброго дня, добрий вечір, доброго здоров'я, доброго ранку...)
- Які слова ви вживаєте прощаючись? (До побачення, хай щастить, до зустрічі, бувайте здорові, на все добре...)
- Які слова вдячності (дякую…)
- Чи завжди правильно ми звертаємося до співрозмовника?
Будуючи свій діалог, вживайте слова ввічливості.
У коридорі розмовляють учитель та мама Андрійка. До них підбіг Миколка: «Даріє Іванівно, вас там кличуть!»
- Чи правильно повівся Миколка?
- Про що він забув?
- Як потрібно було звернутися до Дарії Іванівни? (Відповіді учнів.)
- Чи вмієте ви спілкуватися з дорослими? Чи правильно виконаєте моє доручення? Хтось з учнів піде до завуча і принесе наш журнал
Діалог учня і завуча
- Добрий день, Наталю Михайлівно!
- Добрий день!
- Я - учень 2-Б класу Вербицький Андрій.
- Слухаю тебе, Андрійку!
- Дарія Іванівна просила, щоб ви дали наш журнал.
- Будь ласка, ось ваш журнал.
- Дякую, вибачте, що потурбував вас. До побачення!
Уявіть, що ваш товариш не прийшов до школи. Ви телефонуєте йому. Про що ви його запитаєте?
Приклад.
Діалог «Розмова по телефону»
- Алло, Оленко, привіт!
- Здрастуй, Віталику!
- Як твоє здоров'я?
- Я хворію на грип.
- Ви викликали лікаря?
- Так, лікар приходив. Тепер я приймаю ліки.
- Одужуй швидше.
- Спасибі, що зателефонував.
- До зустрічі у школі!
- До побачення!
Опис диктанту
Буква «М»
Вниз 5 кл., вправо 1 кл., вправо 3 кл., вниз 3 кл., вправо 1 кл., вгору 5 кл., вліво 1 кл., вниз 1 кл,. вліво 1 кл., вниз 4 кл., вліво 1 кл., вгору 4 кл., вліво 1
кл., вгору 1 кл., вліво 1 кл.
VІІ. Підсумок уроку.
- Дякую вам за роботу на уроці!