Про матеріал
Unit 3 IT'S TASTY
Lesson 1
Тема: Люблю смачно поїсти!
Мета:
навчальна:
ознайомити
з новими лексичними одиницями, введення їх у мову, активізувати
вивчений лексико-граматичний матеріал та ознайомлення з новими граматичними структурами, розвивати вміння та навички читання, письма, усного мовлення, вдосконалювати компетенції аудіювання й усного монологічного та діалогічного мовлення; повторити та активізувати лексичні одиниці за темою, граматичні структури, практикувати мовні засоби за темою «Я, моя сімʼя та друзі», «Їжа»; вдосконалювати компетенції читання, усного монологічного
мовлення;
розвиваюча: розвивати навички спонтанні відповіді на запитання та швидку реакцію; уважно стежити за презентованою інформацією; ефективно співпрацювати під час парної та групової роботи;
виховна: виховувати уміння сконцентруватися, слухати інших, формувати доброзичливу атмосферу в класі, викликати в дітей бажання вчитися; допомогти їм бути розкутими у спілкуванні іноземную мовою; виховувати дисципліну, звичку до систематичної розумової праці;
очікувані результати: визначає в загальних рисах дуже просту інформацію, яка пояснюється у передбачуваній ситуації;
Обладнання: тематичні картки, постери за темою;
Додаткові матеріали:
- What Do You Want To Eat? Song for Kids | Food Song | Learn English Kids
https://www.youtube.com/watch?v=yUw3-im44qY
- I'm Hungry! | Simple Food Song for Kids
blob:https://www.youtube.com/6c23e3e5-d3e7-4aa9-a8c4-bb43243054d6
Food Song | Learn 15 Food and Drinks and phrases https:/youtu.be/6lwulRrYnzQ
Хід уроку
Warm-up
• Team spelling game.
Stick job flashcards on the board. Divide the class into two teams. One member from each team comes to the front of the class. Each one says a word for the other to write on the board.
Correctly spelt words win a point for the team.
Presentation
Ask students to read the necessary information about Unit 3. Students read the questions and answer them. Then they read the content they are going to learn.
Kids Online
• Досліджую
1. Listen and repeat the words in the box. (p. 42, ex. 1)
Ask students to listen and read the words from the box. Pay their attention that some words are similar to Ukrainin words they are easy to remember. Do this procedure three or four times. Ask students to find other words in the vocabulary at the end of the book.
Practice
2. Listen to the kids in the Kids Online videos. Then read the texts above and guess the meanings of the words in bold or look them up in your Vocabulary at the end of the book.
(p. 42, ex.2)
Before reading: Ask students to read the texts, and guess the meanings of the words in bold or translate them into mother tongue and copy into their note books. Use the Vocabulary at the end of the book. Make sentences using these words.
Books open. Ask pupils to look at the pictures. Ask some questions about them: "What food do you like? Is it tasty? Is it healthy or not? Why? etc." etc.
While-reading: Ask pupils to read the texts in silence. Then do choral and individual repetition.
Post-reading: ask students to answer the questions in the box.
3. Listen to the online interview. Read the kids' answers above. Then give your own answer. (p. 43, ex.3)
Play the online interview. Ask to read the kids' answers from the texts. Then students give their own answers.
Summarizing
4. Look for photos of some popular Ukrainian dishes on the Internet. Make your short presentation on national dishes. Use the kids' presentations on page 42 as examples. (p.
43, ex.4)
Ask students to do this task at home using the information from the Internet.
Home work ask to write some sentences about your favourite food.
Further practice Use Workbook tasks at the lesson or at home.